Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wskaźnik naładowania akumulatora

15 Wrz 2013 14:17 8400 12
  • Poziom 6  
    Witam. Posiadam akumulatory litowo-jonowe o napięciu znamionowym 3,7V i pojemności 5,3Wh oraz o napięciu znamionowym 3,8V i pojemności 25Wh. Akumulatory te mogą być ładowane przez usb. Problem jest w tym iż nie mam informacji kiedy baterie te są naładowane.
    Zastanawiam się, czy jest możliwość zbudowania wskaźnika który informowałby(zapaliłaby się dioda) mnie kiedy akumulator jest naładowany, tylko takiego który będzie się dobrze sprawował dla obu tych baterii, albo może dla wszystkich baterii które można ładować przez usb.
    Ciekawa byłaby też informacja o połowicznym naładowaniu,ale nie jest to coś co koniecznie chciałbym wiedzieć-no chyba, że nieznacznie zwiększyłoby to skomplikowanie układu.
    Może da się do tego jakoś przerobić:
    lub
    Ja sam jestem niestety na to za głupi, ale staram się jak mogę to zmienić.
    Proszę o pomoc.
  • Poziom 11  
    Może to pomoże

Wslaznik napiecia 2 Lipo na LM3914

Wskaznik napięcia 1 Lion na LM3914
  • Poziom 6  
    A co w przypadku gdybym w układzie z LM 3914 chciał wykorzystać tylko część wyprowadzeń, co zrobić z resztą nóżek? Zostawić niepodłączone?
    A może znacie inny układ który mogę zastosować w ten sposób który ma mniejszą liczbę wyprowadzeń.
  • Poziom 28  
    Najprościej włącz w szreg z akumulatorem amperomierz, będziesz widział kiedy spadnie prąd łądowania.
  • Poziom 17  
    A da się coś takiego zrobić do akumulator 12V, 4Ah do skutera ?
  • Poziom 12  
    W sklepie internetowym za 20 zł dostaniesz "Woltomierz cyfrowy LED".
  • Poziom 11  
    ale majac woltomierz trzeba pamietac jakie wartosci mowia o naładowaniu :)
  • Poziom 6  
    A można jakoś połączyć następujące układy w jeden:
    z
    Tak żeby jedna z diod paliła się gdy akumulator nie jest naładowany a druga gdy się naładował. Nie chciałbym tego robić na dwóch diodach sterowanych Zenera.
    Puki co zrobiłem część z zapalaniem diody gdy akumulator się naładował.
  • Poziom 6  
    A może, aby uzyskać zapalanie się jednej diody gdy akumulator jest naładowany, a drugiej gdy się jeszcze ładuje wystarczy przy schemacie z tranzystorem za anodą diody Zenera dać diodę LED oraz rezystor ograniczający prąd.
    Będzie to działać tak jak myślę?
  • Poziom 6  
    No dobrze. pomyślałem, że zapalanie drugiej diody zrobię na przekaźniku.
    Mam jeszcze taki pomysł aby w momencie naładowania akumulatora lub jego od łączenia z ładowarki, wyłączał się prąd przy pierwotnej stronie transformatora (za pomocą przekaźnika). Domyślam się, że aby to uzyskać potrzeba dodatkowego wewnętrznego źródła prądu. Macie pomysł jak to zrobić, najlepiej jak to źródło będzie się także ładowało tą ładowarką.