Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

problem z obrazem na TV SABA

14 Mar 2005 09:25 852 3
  • Poziom 20  
    Witam.
    Od czasu do czasu (liczone w półroczach) pojawia sie taki problem że zimny TV daje obraz jak na zdjęciu.
    Puknięcie w obudowe załątwia sprawe na krótko, kolejne puknięcie i znowy kilka minut OK.
    Jak sie zagrzeje jest dobrze.
    Gdzie szukać przyczyny, zakładam ze jest nią zimny lut lub jakis inny "niekontakt" ale nie wiem gdzie go szukać.
    Czy to płytka kineskopu?
    Czy gdzies w okolicach trafa WN lub jakiegoś stopnia sterującego.
    Nie znam sie dobrze na TV (wiem jak działają) natomiast obycie z lutownicą mam (na koncie wiele konstrukcji cyfrowych, audio ale nic co generowałao by napiecie wieksze od 220V ;-)
    Dlatego jestem pewny ze z pomocą forumowiczów rozwiąże ten problem.
    Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Nie podałeś modelu ani numeru chassis, więc bez schematu będzie ogólnikowo.
    SABA to najczęściej Telefunken, Nordmende, Thomson.
    Zdjęcie wskazuje na uszkodzone odchulanie pionowe.
    Odchylanie pionowe w tych telewizorach, było najczęściej na tyrystorze i powiązane z trafem WN, więc w tej okolicy szukaj zimnych lutów. Sprawdź też okolice potencjometrów regulacyjnych, dotepnych po zdjęciu tylniej ścianki na brzegu chassis.
    Przy wysuwaniu chassis, uważaj na przewody, lubią się łamać, zwłaszcza te od cewek odchylania na kineskopie.
  • Poziom 30  
    Po zdjęciu tylnej ścianki delikatnie pukaj w chassis i znajdziesz okolice gdzie to przerywa to musi być już wiekowa Saba.O ile są tam moduły to często przerywa na kołkach wlutowanych do chassis,popraw luty na cewkach odchylających i gnazdo do którego są podłączone cewki pion.I na przyszłość dobrze jest podać jaki to typ,model to bardzo ułatwia porady.
  • Poziom 20  
    Dziękuje za porady.
    Dziś wieczorem się do nich zastosuje i ewentualnie podam więcej danych.
    Jak poznać które cewki są od pionowego a któe od poziomego?
    Macie racje SABA jest wiekowa ale wejscie RGB i DVD SONY robią z niej potwora :-)
    Dzięki i pozdrawiam