Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat instalacji centralnego ogrzewania

01 Lut 2015 00:15 80088 97
    mirrzo

Moderator na urlopie...
    Grzegorz Siemienowicz napisał:
    Ja nie umieszczam schematów z zasady, jeżeli coś jest źle to piszę, że jest źle i tyle.

Krótko mówiąc: wiem, ale nie powiem.
    Może już Ci podziękujemy ???
  • IGE-XAO
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  
    Staram się pisać treści merytoryczne jakimi są wg. języka polskiego np: tak / nie , źle/dobrze nie zgłębiając się od strony formalnej.
  • IGE-XAO
    mirrzo

Moderator na urlopie...
    3.1.11. Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści...
    Dlatego nie udzielaj odpowiedzi w stylu : wiem, ale nie powiem
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  
    szelton napisał:
    mirrzo napisał:
    Grzegorz Siemienowicz napisał:
    Ja nie umieszczam schematów z zasady, jeżeli coś jest źle to piszę, że jest źle i tyle.

Krótko mówiąc: wiem, ale nie powiem.
    Może już Ci podziękujemy ???

Tak Kol. "Grzegorz Siemienowicz" należą sie podziękowania za współpracę.
    Dla zainteresowanych wypis z normy:
    W wolnej chwili podrzucę rysunki

Ufff ....
    Widzę, że "błyszczysz" wiedzą i spostrzegawczością.
    Temat o tej normie jest podpięty na tym forum od 2011 roku i nazywa się :
    "Naczynie wzbiorcze w systemie otwartym CO"
    dla jasności to takie napisane niebieskimi literkami :D .

Twoja wiedza też jest "wielka"
    szelton napisał:
    m.sta napisał:
    To i tak będzie działało w systemie zero jedynkowym.

Zwykła głowica grzejnikowa tez działa 0/1, tylko przejście od 0 do 1 odbywa się z zwłoką czasową.

Jak wiesz, to z tematu o głowicy termostatycznej co oznacza ..... że nie masz zielonego pojęcia jak to działa. :!:
    Chyba, że uważasz, że termometr działa w systemie 0/1 z pewnym opóźnieniem. :D

Więc za co chcesz mi podziękować ? Za to , że nie piszę herezji ?
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    wowka
    Poziom 28  
    darekmarta1975 napisał:
    ale jezeli wydalem tyle kasy na wezownice to prosilbym o schemat z tak wezownica.

Daj sobie spokój z tą wężownicą, a raczej z zaworem co otwiera dopływ wody. Niby takie to proste urządzenie (zawór) i niezawodne a u mnie raz chyba zarósł jakimś osadem tak że nie chciał się otworzyć. Ten zawór miałem jako dodatek do układu otwartego ale po tym numerze nigdy nie zaryzykuje zbudowania instalacji zamkniętej z takim tylko zabezpieczeniem. Jak już się uprzesz na układ zamknięty to ten zawór trzeba sprawdzać - ręcznie otwierać przynajmniej raz w miesiącu plus do tego przynajmniej dwa zawory bezpieczeństwa o dużej średnicy.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  
    Czy nikt nie jest w stanie ze zrozumieniem przeczytać norm dotyczących zabezpieczeń w układach zamkniętych ?
    Dwa zawory bezpieczeństwa ? - na taki pomysł to chyba wpadają ludzie zakładający dwie prezerwatywy jedna na drugą. :cry:
    romuald.w
    Poziom 9  
    Witam.Bardzo proszę o udzielenie mi pomocy oraz wskazówek w instalacji co.Jestem zmuszony zmienić kocioł i mam problem z instalacją.Piwnice mam 170 cm,nowy kocioł 145 cm,rury od grzejników są na wysokości 144 cm i brak możliwości podniesienia ich do góry.Czy takie rozwiązanie jak narysowałem może być?Zawór różnicowy umieściłem w pionie celowo ponieważ w poziomie to różne są opinie.Szczególnie interesuje mnie czy taka różnica wysokości może być i czy musi być gdzieś zawór odpowietrzający.Układ co jest otwarty.
    gersik
    Poziom 32  
    Pompa do zasilania bojlera nie wstawiona i źle podłączony zawór 4d.

Kotły powinny być instalowane w wydzielonych pomieszczeniach technicznych zlokalizowanych na kondygnacji podziemnej, na poziomie ogrzewanych pomieszczeń lub w innych pomieszczeniach, w których mogą być instalowane kotły o większych mocach cieplnych nominalnych.

Skład paliwa powinien być umieszczony w wydzielonym pomieszczeniu technicznym w pobliżu kotła lub w pomieszczeniu, w którym znajduje się kocioł.

Wysokość pomieszczenia technicznego i gospodarczego nie powinna być mniejsza niż 2 m, a wysokość drzwi i przejść pod przewodami instalacyjnymi powinna wynosić w świetle co najmniej 1,9 m. Wysokość pomieszczenia powinna zapewnić możliwość czyszczenia kotła.
    romuald.w
    Poziom 9  
    Chyba poprawiłem,ale to jest może mniej ważne.Mnie dręczy wyprowadzenie rur z kotła w dól do zaworu 4d do pompki i w górę do grzejników.Czy to nie będzie się zapowietrzać? Jeszcze jedno pytanko.Czy zawór 4d może być zamontowany w poziomie tzn pokrętłem do góry?
    gersik
    Poziom 32  
    Zasilanie do zaworu 4d odpowietrzy się w kierunku naczynia. Zawór 4d może być z boku kotła więc na wysokość się zmieścisz. Ważne! Rura idąca od zaworu różnicowego w kierunku instalacji nie może wracać na dół. Daj ją prosto do rury zasilającej grzejniki. Na schemacie ta ze strzałką do góry.
    romuald.w
    Poziom 9  
    Bardzo dziękuję za zainteresowanie moim tematem.Poprawiłem swój "rysunek"i mam nadzieję że będzie dobrze.Z tego co zrozumiałem to wyjście z kotła może iść w dół do zaworu 4d i dalej prosto,a co z zaworem różnicowym.Czy tak będzie dobrze? Mam jeszcze jedno pytanie.Mam dom 180 m2 bojler 150l i producenci zalecają kocioł 25 kW.Na obecnym kotle gdy jest -15stopni ustawione mam na 55stopni i w domu jest 23,24 stopnie więc dom jest ocieplony chyba dobrze.Kocioł jest z Pleszewa tzw.śmieciuch.Nie wiem ile ma kW ma napisane 3,2m2 powierzchni grzewczej i jest to chyba za dużo.Przepraszam za moje niezbyt fachowe pytania,ale w tym temacie jestem cienki.
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  
    Zawór różnicowy w tej konfiguracji wyrzuć. Jest on całkowicie zbędny gdyż i tak nawet jak będzie sprawny nie będzie działać i będzie przyczyną niepotrzebnych strat.
    zielo2
    Poziom 8  
    Witam

Chciałbym przerobić kotłownię w domu jednorodzinnym z ogrzewaniem grzejnikowym.
    Idea działania polega na priorytetowym grzaniu kotłem na paliwo stałe, a sporadycznie kotłem gazowym.
    Chciałbym uniknąć sytuacji grzania wody w buforze przy użyciu kotła gazowego.

Dodaję zmodernizowany przeze mnie schemat.
    Zawór 4-drogowy miałby się całkowicie zamykać przy włączeniu kotła na gaz.

Czy instalacja zmontowana wg niniejszego schematu będzie funkcjonować zgodnie z założeniami?
    gersik
    Poziom 32  
    Będziesz to ręcznie obsługiwał? Jak tak to zostawiłbym zawór 3d ( 4d do likwidacji) i dołożył zawory kulowe lub zwrotne ale wówczas trzeba jeszcze dodatkowej pompy.
    zielo2
    Poziom 8  
    Układ ma być sterowany automatycznie, po rozładowaniu bufora ma załączyć się kocioł gazowy i utrzymywać zadaną temperaturę.
    Po rozpaleniu węglem, kocioł gazowy powinien się wygasić.

Poprawiłem schemat, w jakim celu zaworu kulowe/zwrotne?

Czy w takiej formie układ będzie pełnił swoje zadanie?

Czy wymiennik ciepła jest niezbędny?
    gersik
    Poziom 32  
    Wymiennik ciepła musi być jeśli kotła gazowego nie masz przystosowanego do układu otwartego. Jeśli chcesz aby pracowało automatycznie to musi być druga pompa za wymiennikiem . Inaczej . Z bufora wychodzi na zawór 3d później pompa i zawór zwrotny. Z wymiennika wychodzi pompa i zawór zawrotny. Oba te obiegi połączone są trojakiem i z trojaka dopiero na grzejniki.
    gersik
    Poziom 32  
    Drugi schemat jest prawidłowy z małym wyjątkiem. Naczynie ma zabezpieczać kocioł a nie bufor.. Rura bezpieczeństwa z kotła do naczynia a na buforze odpowietrznik.
    leszek85
    Poziom 11  
    Witam,
    Chciałbym poprosić o zweryfikowanie mojego schematu C.O.
    Czy oby moj to rozumowania jest poprawny ??
    gersik
    Poziom 32  
    W obiegu kocioł bufor zawór 3d na powrocie przed pompą. Na instalację zawór 3d pompa i do rozdzielacza ogrzewania podłogowego. Nie zapominaj że kominek też ma mieć swoje zabezpieczenie ( naczynie). Jak pompa z kotła jest na powrocie to z kominka też daj na powrót i zawory 3d termostatyczne 55 stopni. Na instalację ogrzewania podłogowego zawór 3d z siłownikiem i sterowanie pogodowe.
    leszek85
    Poziom 11  
    A zatem czy taki schemat podłączenia jest OK ??
    Z góry Dziękuje za pomoc
    gersik
    Poziom 32  
    Zawory 3d w obiegu kocioł -bufor i kominek- bufor mają być na powrotach koło pomp.
    Jak masz kocioł z podajnikiem to po co Ci kominek z płaszczem wodnym i bufor? Jak będzie przerwa w dostawie prądu to nie zagrzejesz niczym.
    Kominek z płaszczem wodnym powinien być inaczej zabezpieczony.
    leszek85
    Poziom 11  
    Ideą zastosowania kominka z płaszczem wodnym jest chęć odzysku energii ze spalania drewna. Kominek chce zabezpieczyć w ten sposób iż pompa będzie zasilania z przetwornicy UPS w razie braku prądu pobiera moc z akumulatora i przetwarza go na 230 V. Tylko pytanie czy sposób podłączenia na schemacie jest teraz ok ?
    gersik
    Poziom 32  
    Już prawie ale zamień miejscami zawory 3d z pompami. Pompa ma ciągnąć wodę z zaworu 3d i tłoczyć do kotła, kominka. Zawór3d> pompa> kominek< kocioł.
    leszek85
    Poziom 11  
    A zatem ostatecznie poprawny schemat będzie wyglądał tak:
    Przy okazji chciałbym Tobie "gersik" bardzo podziękować za wszelką pomoc ;] i cierpliwość ^.^
    gersik
    Poziom 32  
    Pamiętaj o zaworach zwrotnych za pompami i filtrach przed pompami.
    leszek85
    Poziom 11  
    To załączam schemat ostatecznie poprawiony tak dla spokojności ;]
    teraz powinien być już bez zarzutów ;D