Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prąd na budowie, redukcja kosztów

14 Mar 2005 10:35 5049 11
  • Poziom 11  
    Witam,

Podpisałem umowę z Zakładem Energetycznym na dostarczanie prądu na budowę. Zabezpieczenie mam 25A a moc umowną (z tej umowy) 15kW.

Moje pytanie brzmi jaką maksymalną moc mogę osiągnać przy tym bezpieczniku 25A, z moich obliczeń wynika ze 10kW.

Wychodzi na to, że co miesiąc przepłacam za te 5kW mocy umownej której i tak nie będę w stanie wykożystać.

Nie mam pewnosci czy dobrze to obliczyłem:

Moc = Natężenie * Napięcie
    Moc = 25A * 400V (zasilanie 3-fazowe)
    Moc = 10kW

Prosze o zweryfikowanie sposobu obliczenia przeze mnie maksymalnej mocy możliwej do osiągnięcia przy zabezpieczeniu 25A.

Jeżeli moje obliczenia się potwierdzą to będę musiał zmienić moc umowną w umowie.

Pozdrawiam i proszę o wypowiedzi.

Michał
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Witam
    A czy to nie jest 25A *230V *3 Fazy
    Według mnie tak powinieneś to policzyć
    Każdą fazę możesz obciążyć prądem o natężeniu 25 A
    Rachunek prosty
    Pozdro
  • Poziom 11  
    Hmm, w sumie racja.

Czyli wychodzi:
    3 * 25A * 230V = 17,25 kW

Teraz dobrze?
  • Poziom 11  
    A czy 25A nie masz przed licznikiem?Jeżeli tak to według stopniowania następny bezpiecznik to 20A i według tej wartości powinieneś liczyć.
  • Poziom 11  
    No to dalej jestem zielony :(

Co do "cos FI" to w tym wzorze Fi to przesunięcie fazowe między natężeniem a napięciem (wyczytałem na www.wikipedia.pl ). Wydaje mi sie ze w sieci energetycznej wynosi ono 0 (zero) czyli "cos FI" moza pominac. Moge sie mylic. (???)

Proszę o konkretny wzór. (co z tym pierwiastkiem z 3?)

Uzupełnienie:
    Po liczniku jest automatyczny bezpiecznik 3x25A.
  • Poziom 35  
    nie wiem co miales z matematyki ale przyjrzyj sie co by bylo gdyby cos fi byl ronwy 0 !!!!!!
    W sieci energetycznej nie ma cos fi on wytepuje na odbiornikach (w uproszczeniu) i jakby np cos fi byl rowny 0,1 to urzadenia maly by okropna sprawnosc dazy sie do tego zeby cos fi byl ronwy 1
    cos fi to tez nie kat przesunieca fazowego !
    a oto wzory na moce wraz z trujkatem mocy

http://www.pneumatyka.info.pl/info/moc_czynna,_bierna_i_pozorna
  • Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Tak jak powyzej moc mozesz liczyc dla 3 faz tak P=3*Ufaz*I*cos fi lub tak P=pier3*Umfaz*I*cos fi czyli dla obciazen czysto rezystancyjnych mozesz pobrac do ponad 17kW (cos fi=1) a dla typowych silnikow (cos fi=ok0.8-0.9) to wyjdzie ok 15 kW tak wiec wszystko jest w porzadku.
  • Poziom 11  
    nie wiem co miales z matematyki ale przyjrzyj się co by bylo gdyby cos fi byl ronwy 0 !!!!!!
    Nie chodzilo mi o cos FI = 0, tylko FI=0 wiec cos FI = 1 a wiec mozna pominac. Czytaj uważnie!
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Witam. Zakładamy że mamy odbiornik który pobiera prąd 25A na każdej fazie,teraz wyliczymy moc tego odbiornika
    P=√3 x U x I=1.73 x 400 x 25=17.3KW
    Przy odbiornikach indukcyjnych typu silnik mnożymy jeszcze przez cosΦ

Pozdrawim
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Witam.
    Podam jeszcze przykład - właśnie zmierzyłem prądy kilku w pełni obciążonych silników 3faz bo jestem w pracy i najbliższy 25A:

28,5A / fazę a ma on moc 15kW

pozdrawiam