Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piec Defro 12KW - Podłączenie instalacji centralnego ogrzewania

piotrek power 15 Wrz 2013 20:42 17004 27
  • #1 15 Wrz 2013 20:42
    piotrek power
    Poziom 27  

Witam.

Mam zamiar przerobić instalację centralnego ogrzewania.

Jest fachowiec ale robi tak że jak się grzeje tylko bojler na wodę to przy temperaturze dochodzącej do 100st.C zaraz wywala wodę z kotła i zapowietrza całe centralne. Zalewa całą kotłownie.

Robi tak jak w tym schemacie Piec Defro 12KW - Podłączenie instalacji centralnego ogrzewania
    Rurka co idzie do zbiornika wyrównawczego ma średnicę 10mm.

Tylko że nie ma jeszcze pompki na wymiennik, tylko jest powyżej na same grzejniki, wysokość bojlera od pieca około 60cm ponad kocioł.
    Ten fachowiec ma też prawdopodobnie robić u mnie centralne.

Jednakże nie chciałbym żeby mi wywalało wodę z pieca i zapowietrzało cały układ.
    U mnie bojler będzie jeszcze niżej niż u sąsiada, bo będzie prawie na równi z kotłem. Więc zapewne u mnie nie zaproponuje rozwiązania bez pompki na wymiennik, bo nie będzie to funkcjonować.

Pozostaje tylko to wywalanie wody, czy nie lepiej byłoby zrobić tak ?

Tylko jaką dać rurę do wzbiorczego naczynia, i jakiej pojemności powinno być naczynie wzbiorcze ?
    Na forum tutaj czytam, że ma być 25mm
    Czy przy tej konfiguracji nie będzie nadmiernie nagrzewać naczynia wzbiorczego ?
    Piec jak wspomniałem wcześniej mam kupiony Defro Optmia Komfort 12KW
    Pompę też już mam, teraz potrzebuję hydraulika do podłączenia tego wszystkiego, rury mam stalowe i raczej takie zostaną gdyż są w dobrym stanie, wszystkie grubościenne ścianki.
    Jakiej pojemności powinno być naczynie wzbiorcze ? Powierzchnia ogrzewana w domu 90m2, grzejniki połowa stalowe panele, połowa nowe aluminiowe ferroli pol.5
    Ogrzewanie będzie grawitacyjne albo z pompą.

Pozdrawiam
    Z góry dziękuję za odpowiedzi.

2 27
  • #2 15 Wrz 2013 20:50
    630176
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #3 15 Wrz 2013 21:00
    W0jtek92
    Poziom 36  

Witam, pojemność naczynia wzbiorczego to 5 do 7% zładu wody w instalacji, mianowicie, rury zajmą Ci jakieś 35 litrów, każdy jeden grzejnik około 7 litrów no i pojemność kotła, strzelam że jakieś 60 litrów, dodaj wartości do kupy: 35 + 60 (kocioł) + 7 (każdy jeden grzejnik 7 x każda sztuka) x 5 lub 7 =? Wtedy wyjdzie Ci potrzebna pojemność, a skąd wiadomo czy 5 czy to ma być 7%? A z tąd iż naczynia występują w parzystych wartościach np. 8 bądź 12 litrów. A mnożąc przez 5 może Ci wyjść np 9 litrów, takiego zbiornika nie dostaniesz w sklepie, więc mnożysz przez 7 i wyjdzie Ci akurat 8 litrów, no i masz wtedy jasny temat, a przelew podepnij w kanalizację i już, fajka napowietrzająca nie może mieć mniej niż 10 cm.

0
  • #4 15 Wrz 2013 21:01
    piotrek power
    Poziom 27  

Jerzykowski napisał:
    Jak woda się zaczyna gotować to musi ją wywalić żeby nie rozerwało kotła. Zrób wylot ze zbiornika do kanalizacji tak żeby nie zalewało kotłowni.

No wiadomo, tylko w mojej starej instalacji gdzie nie było bojlera, jak się woda zagotowała to albo uchodziła sama para z wyrównawczego, a jeśli wyrzucało wodę to minimalne ilości, max 1 do 2 litrów.

A u sąsiada jak zagotuje to wywali od razu ze 100 litrów wody.
    Wszystko się zapowietrzy.

A u mnie nigdy się nic nie zapowietrzało, piec się przydusiło i można było palić dalej bez dolewania wody i odpowietrzania.

Przy zamontowaniu bojlera u sąsiada pojawił się właśnie ten problem, więc może kwestia jest w przestawieniu naczynia wzbiorczego w inne miejsce.
    Bo zamykając zasilanie na grzejniki, para musi się cofnąć powrotem przez grzejnik, a jeszcze jak ktoś zakręci przypadkowo grzejnik to może zrobić się bomba.

A gdyby dać naczynie wzbiorcze bezpośrednio przy zasilaniu to można zamknąć i zasilanie i powrót z grzejników i może to funkcjonować lepiej ? Czy się mylę ?

A rura doprowadzająca do naczynia wzbiorczego musi mieć 25mm, a powrót ile ?
    Odpowietrzenie wystarczy 10mm ?

0
  • Pomocny post
    #5 15 Wrz 2013 21:38
    W0jtek92
    Poziom 36  

Rura wzbiorcza dn 25 tak samo rura bezpieczeństwa jeśli naczynie podpinamy 2 rurowo, oczywiście naczynie najlepiej podpiąć przy samym kotle.

0
  • #6 01 Paź 2013 20:39
    piotrek power
    Poziom 27  

Witam ponownie.

Właśnie hydraulik zaczął robić mi instalację grzewczą w domu.

Naczynie w zbiorcze 20l, rurka do zbiornika 3/4 więc będzie fi koło 20mm

Ciekawe podłączenie naczynia, proszę o ocenę.
    Nie będzie pompka pchała do naczynia wody ? (Nie będzie nadmiernie nagrzewać naczynia zamiast bojler przy zakręceniu wody na grzejniki?)
    Hydraulik twierdzi że nie.

1
  • Pomocny post
    #7 01 Paź 2013 20:45
    W0jtek92
    Poziom 36  

Naczynie jest podpięte ok. Tylko rurka do niego zbyt cienka, pompa nie będzie pchać na zbiornik tak jak mówił hydraulik, na zasileniu lepiej nie stosować żadnych zaworów opadowych, różnicowy itd gdy mamy naczynie wpięte 1 rurowo, w takim przypadku pompę i by pass zamontować na powrocie bo gdy zawór różnicowy podczas braku prądu się zblokuje to powstaje nam mała bomba.

0
  • #8 01 Paź 2013 21:03
    piotrek power
    Poziom 27  

W0jtek92 napisał:
    Naczynie jest podpięte ok. Tylko rurka do niego zbyt cienka, pompa nie będzie pchać na zbiornik tak jak mówił hydraulik, na zasileniu lepiej nie stosować żadnych zaworów opadowych, różnicowy itd gdy mamy naczynie wpięte 1 rurowo, w takim przypadku pompę i by pass zamontować na powrocie bo gdy zawór różnicowy podczas braku prądu się zblokuje to powstaje nam mała bomba.

Przez pompkę też pewna część wody może przepłynąć pomimo że nie pracuje, więc parę powinno odprowadzić ?
    No chyba że zawór za pompą ktoś zamknie.

Wejścia do naczynia są 1 calowe, lecz hydraulik twierdzi że nie ma sensu taka duża rura. A nadmiar ciśnienia by poszedł też rurką pół calową a nawet i mniejszą, powró z naczynia chce mi zrobić 1/2.

0
  • #9 01 Paź 2013 21:10
    W0jtek92
    Poziom 36  

Dziwne ma teorie, tyle że przy małym przekroju rury wzbiorczej różnica ciśnień między kotłem a naczyniem jest ogromna bo cienka rura nie odprowadza tak szybko czynnika grzewczego, wirnik pompy przepuści tyle co kot napłakał, może i to działać będzie ale przy tej instalacji to ja bym nie zasnął w nocy ani na moment;/

Dodano po 1 [minuty]:

A o zniszczeniu pompy w tej instalacji to ja nawet nie mówię....

0
  • #10 01 Paź 2013 22:03
    630176
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 01 Paź 2013 22:04
    W0jtek92
    Poziom 36  

Może i płynie, ale dobrze wiadomo że temp 100 st. C lecąca przez pompę wkońcu ją uśmierci na amen...

0
  • #12 01 Paź 2013 22:07
    630176
    Użytkownik usunął konto  
  • #13 10 Lis 2013 09:23
    STAN800
    Poziom 2  

Naczynie nalezy podlaczyc przed zaworem roznicowym rura 1".

0
  • #14 10 Lis 2013 19:16
    EkoGrzew
    Poziom 19  

naczynie powinno byc przyłaczone ale na powrocie trojnikiem zaraz przy kotle

1
  • #15 10 Lis 2013 21:53
    STAN800
    Poziom 2  

W ukladzie otwartym moze byc na zasilaniu,oczywiscie bez zaworow.

1
  • #16 25 Gru 2013 15:31
    piotrek power
    Poziom 27  

W0jtek92 napisał:
    Dziwne ma teorie, tyle że przy małym przekroju rury wzbiorczej różnica ciśnień między kotłem a naczyniem jest ogromna bo cienka rura nie odprowadza tak szybko czynnika grzewczego, wirnik pompy przepuści tyle co kot napłakał, może i to działać będzie ale przy tej instalacji to ja bym nie zasnął w nocy ani na moment;/

Dodano po 1 [minuty]:

A o zniszczeniu pompy w tej instalacji to ja nawet nie mówię....

Nie rozumiem.
    Przecież czynnik grzewczy nie ma chyba iść do rury wybiorczej a na obieg, na grzejniki i bojler.
    A ciśnienie panujące w instalacji nie zależy od średnicy rury tylko od jej wysokości. Tak mówi fizyka jak się nie mylę.

Chyba że przy zagotowaniu wody może bardziej wzrosnąć ciśnienie niż przy rurze wzbiorczej większej średnicy ? I tak mam największą średnicę rury wzbiorczej w okolicy, bo u sąsiadów jest 1/2 cala, a jeden ma 1/4 i twierdzi że powietrze z gotującego się kotła i tak da rady się przez nią wydostać.

JA się za bardzo na tym nie znam więc zbytnio głosu nie zabieram.
    Ale chciałem aby instalator zrobił mi w ten sposób:

To powiedział że tak być nie może, że nie będzie to funkcjonować poprawnie, nie może być naczynie przed pompą tylko za, czy to jest prawdą, nie może być tak jak zaznaczyłem na tym schemacie ?
    Ale mam problem z tym, jak się więcej pali w kotle to w pompie cały czas słychać jakby zabierała powietrze, niezależnie od temperatury jak otworzę więcej popielnik to może być i 50stopni i już po chwili słychać jakby cały czas powietrze przez nią przepływało z wodą. Czy to normalne zjawisko ? Jak się już ustabilizuje temperatura na załóżmy 60st.C to jest ok, ale ju żeby utrzymać 70st.C to cały czas to powietrze słychać jakby leciało przez pompę. Może jest gdzieś błąd, w naczyniu umiejscowieniu pompy ?

Mam też jeszcze jedno pytanie.
    Zanim zacznę szukać fachowców, to chciałbym być bardziej zorientowany w temacie.
    Mianowicie, chodzi mi o dołożeniu podłogówki w łazience.
    Czy jest to możliwe ?
    Mam grzejnik i oprócz tego chwiałbym mieć ogrzewanie podłogowe w samej łazience, powierzchnia łazienki 3,7 m^2

Podłogi są nie ocieplone, pod łazienką jest nieogrzewana piwnica.
    Planuje ocieplić strop od piwnicy styropianem 5cm tj. 16 m^2
    Czy mogę dać styropian z dwóch stron, z góry i od dołu ? Chodzi o samą łazienkę gdzie ma być podłogówka.

W tej chwili temperaturę na piecu utrzymuję około 70 stopni, przy większych mrozach 80 stopni.
    Czy podłogówka nie będzie się nadmiernie nagrzewać przy tak wysokiej temperaturze zasilania ?
    Czy muszę mieć rozdzielacz do tej podłogówki w samej łazience ?

Jeden z sąsiadów jak mu fachowiec zrobił ogrzewanie podłogowe w łazience tak w ogóle nie da się odpowietrzyć, i grzeje grzejnik a podłoga nie. Więc jak by to najlepiej było podłączyć, czy można wziąć to zasilanie co idzie do grzejnika, i wpiąć się do podłogówki ?
    Gdzie zainstalować odpowietrznik w takim razie ? I jak to odpowietrzać ?

W internecie jest dużo na temat ogrzewania podłogowego ale raczej na cały dom, wtedy są rozdzielacze i inaczej to funkcjonuje, a ja bym chciał tylko łazienkę, i tutaj nie mogę znaleźć informacji czy w ogóle takie rozwiązanie jest możliwe do wykonania ?

Pozdrawiam
    Z góry dziękuję za pomoc.

1
  • #17 25 Gru 2013 18:14
    EkoGrzew
    Poziom 19  

Zawsze bedzie zasysac powietrze jesli po stronie ssawnej bedize rura wzbiorcza naczynnia.
    Generalnie ja zeby takich sytuacji uniknac montuje wzbiorcza na powrocie.

0
  • #18 25 Gru 2013 20:56
    piotrek power
    Poziom 27  

EkoGrzew napisał:
    Zawsze bedzie zasysac powietrze jesli po stronie ssawnej bedize rura wzbiorcza naczynnia.

Mi jednak fachowcy tak to ustawili: Piec Defro 12KW - Podłączenie instalacji centralnego ogrzewania[/quote]

Czyli to może przez to to powietrze zasysać ? Ale jak już popielnik się przymknie, temperatura na piecu nie rośnie wówczas pompa się ucisza i nie słychać powietrza.

A z tą podłogówką to istnieje możliwość poprawnego działania jeśli mam na zasialniu 80stopni ? Czy mogę się podłączyć z zasilania co idzie do grzejnika ? Jakie zawory trzeba by zastosować ?

1
  • #19 26 Gru 2013 15:32
    piotrek power
    Poziom 27  

Niektórzy mi doradzają przerobić jednak instalację tak jak na tym schemacie:

Bo użytkowanie instalacji podłączonej w ten sposób:
    Nie jest bezpieczne.

Dodam że raz mi się zdarzyło że zamknąłem sobie na grzejniki i powrót z grzejników i zapomniałem otworzyć zawór na wymiennik. Wszystkie zawory które można było zamknąć to pozostały zamknięte, temperaturę miałem ponad 120st.C gotowało za*******e, ale bez paniki przymknąłem popielnik, nie puszczałem też ani na centralne ani na wymiennik, pompa też nie chodziła, pogotowało z 5 minut jeszcze i przestało, za pół godziny temperatura spadła do 80st.C i puściłem na wymiennik.

Wiec nie wiem jak w końcu, czy tak jak mam może zostać, czy naczynie lepiej dać gdzie indziej, jeśli tak to gdzie ?
    Nie mam przekonania do montowania naczynia wzbiorczego na powrocie, w takim przypadku jak miał miejsce, gdzie zamknąłem wszystkie zawory to przy 120st.C para mi uciekała do naczynia przez zawór kulowy, a gdybym miał na powrocie to nie bardzo sobie to wyobrażam, musiało by chyba wywalić wodę z kotła ?

Jednak niektórzy twierdzą że z tym właśnie zaworem kulowym jest niebezpieczeństwo gdyby się zawiesił, czy on faktycznie może się zawiesić ?
    Wóczas by było nie za wesoło przy zamkniętych zaworach i 120st.C, a wiadomo człowiek nie komputer może się zapomnieć czy sąsiad zagada i wiadomo ...

EkoGrzew napisał:

A dlaczego powietrze by chciało zasysać jak w rurze wzbiorczej jest woda ?
    A w tych dwóch schematach które podałem, to kiedy istnieje większe prawdopodobieństwo zasysania powietrza, tak jak teraz mam czyli wzbiorcza za pompą czy wzbiorcza przed pompą ?

Jakbym przerabiał to w ten sposób.
    Chyba że nie ma takiej potrzeby ? Piec Defro 12KW - Podłączenie instalacji centralnego ogrzewania

1
  • #20 27 Gru 2013 14:17
    EkoGrzew
    Poziom 19  

A dlatego chociazby ze istnieje roznica cisnien miedzy kotłem a naczyniem.
    Jak juz chcesz przerabiac to po prostu przyłacz ta rure (czerwona) na srubunku do trojnika zamontowanego na powrocie zaraz przy kotle.Dopiero za nim zawor odcinajacy powr C.O.

Dodano po 3 [minuty]:

Czy tez dwa zawory bo masz jeszcze powrot z wezownicy bojlera.

0
  • #21 29 Gru 2013 12:19
    piotrek power
    Poziom 27  

Słyszałem, że na powrocie to jest dobrze ale nie można zagotować wody w kotle, gdyż wywala wówczas wodę z pieca jak naczynie jest na powrocie i się zapowietrza co tylko może.

U mnie niestety szczególnie w lecie gdy się pali na samą ciepłą wodę dochodzi co jakiś czas do zagotowania, szczególnie jak się pali różnym drewnem.

A czy taki schemat byłby poprawny ?

0
  • #22 29 Gru 2013 13:26
    W0jtek92
    Poziom 36  

Witam. Tak był by poprawny.

0
  • #23 31 Gru 2013 18:33
    piotrek power
    Poziom 27  

Dzięki za odpowiedź.

A gdybym to tak podłączył to będzie działać i będzie poprawnie ?

0
  • #24 31 Gru 2013 18:49
    saskia
    Poziom 38  

Zwroc uwage na roznice miedzy twoim rysunkiem , a poprawionym powyzej.

0
  • #25 31 Gru 2013 20:41
    piotrek power
    Poziom 27  

saskia napisał:

Zwroc uwage na roznice miedzy twoim rysunkiem , a poprawionym powyzej.

Naczynie chciałbym bezpośrednio ale niestety się nie wymieszcze.
    A z tymi kolektorami to będzie w ten sposób co narysowałem ?

0
  • #26 11 Sty 2014 19:30
    piotrek power
    Poziom 27  

Niestety mam bardzo poważny problem z moją instalacją.

Chodzi tym razem o koncentrat.

Kupiłem na allegro koncentrat (nie wiem czy mogę podać nazwę firmy?) propylenowy 40 litrów.

Zmieszałem to ze 120 litrami deszczówki.

Wyszło mi 3 do 1, miało to być tak do około -13st.C
    Co się dzisiaj okazało, wziąłem próbkę, z grzejnika z odpowietrznika oraz z pieca tam gdzie się korek do spuszczania.

Okazało się że płyn stracił kolor, był zielony teraz wygląda jak woda i zamarza prawie jak woda, dokładnie przy -2st.C

Dałem dużo pieniędzy za ten płyn, coś ponad 600zł.
    W tej chwili w domu nikt nie mieszka, jest przepalane raz na tydzień.

I teraz, no sam nie wiem.

Co się stało z tym płynem ?
    Dodam że spuszczałem płyn z kotła między czasie i nalewałem go ponownie bo robiłem przy zaworach i już byłem trochę zaniepokojony bo jakby stracił kolor, ale wiadomo trochę rdzy, rury ogólnie są pokryte takim czarnym nalotem ale jak było palone na wodzie to było tak samo.

Woda to deszczówka.
    Koncentrat zmieszał się doskonale z wodą, mam próbki z mieszania to jest wszystko ok, temp. -13st.C, zalałem piec, było kilka razy zapalone, raz spuszczona woda i zalane ponownie.

I ten płyn co leży na półce 200ml, ten sam co miałem w beczce jak pompowałem do pieca, nie zmienia się, nie oddziela, jest wszystko ok.
    A teraz to co mam w układzie to jest woda.

Mogę to w jakiś sposób reklamować?
    No ale czego by się tak stało ? Max na piecu było 80st.C
    Nie rozumiem, w garażu mam zalane glikolem etylenowym, też w stosunku 3-1, kupiłem go w sklepie normalnie, jest wszystko ok.
    Zaś do domu jak że mam wymiennik na ciepłą wodę zdecydowałem że bezpieczniejszy będzie propylenowy i niestety...

Pompowałem do pieca pompą membranową, ona jak pracuje to wszystko drży, czy może te wibracje sprawiły że z płynu niezamarzającego zrobiła się woda ? No bo wlałem 150l i spuściłem 150l więc nigdzie się nie osadził, odkręcałem grzejniki to było tam troszkę mułu, ale minimalnie. Więc co się stało z tym koncentratem 40l, wyparować też nie wyparował bo z naczynia nie ubyło.

Nie potrafię sobie tego wytłumaczyć, wlałem płyn co zamarzał przy -13st.C, a teraz zamarza przy -2st.C, był zielony, jest przeźroczysty bezbarwny ja woda.
    Przecież jakby się płyn zdegradował to powinna się zrobić taka kasza, zatkać rury a nie ma nigdzie śladu po takim czymś.

2
  • #27 20 Kwi 2014 17:29
    piotrek power
    Poziom 27  

Witam ponownie.

Chcę sobie zamontować ogrzewanie podłogowe w łazience.

Zrobiłem już instalację wody użytkowej rurami ocynkowanymi.
    Pewnie lepiej by było plastikiem, ale plastikami nie umiem robić i nie mam zgrzewarki.
    Zaś gwintownicę mam to sobie pomału robiłem :)

Teraz chcę sobie zrobić podłogówkę, tylko tutaj niestety nie wiele wiem.
    Więc zwracam się o pomoc w miarę możliwości.
    Wiem że muszę kupić rurę pex np. wavin ?
    Ile metrów to już nie wiem, wyciągnę najpierw sznurek i sprawdzę mniej więcej ile wyjdzie, powierzchnia do ogrzania to 3,7 m2
    Grzejnik aluminiowy 6 żeberek zostaje.

I teraz tak.
    Mam styropian nie wiem jeszcze jaki dam, coś koło 5-8CM, jak zrobię kanalizację to zobaczę ile będę musiał dać żeby to zatkać.
    Na to daję folię ? Jaką folię ?
    Daje się jakąś siatkę jeszcze na styropian czy sama folia i kołki mocujące rurki wpinam w styropian ?

Teraz czas na zalanie betonem, będę to mieszał w betoniarce, z tego co wyczytałem proporcja piasek cement 3 do 1 ?
    Wyczytałem że można dać plastyfikator - czy jest on konieczny i co ma na celu?, czy będzie się coś działo jak go nie dam ?
    I jak mi już wyschnie wylewka grubości około 5cm, to czas przykleić płytki, na ścianie kleiłem Ceresitem CM 11 - mogę ten klej zastosować również na ogrzewaną podłogę ? Czy musi być bardziej elastyczny ?

Czy mogę dać rurki pod muszlą i brodzikiem kabiny prysznicowej ?
    Mam problem z ominięciem, ponieważ łazienka ma 3 x 1,2m
    Dodatkowo będzie instalowana kabina ale nie wykluczam w przyszłości zastąpienia jej wanną, więc gdybym to wszystko chciał po omijać to niewiele miejsca na rurki zostanie
    Jeśli nie można to proszę o wyjaśnienie dlaczego ?
    Jak lepiej ułożyć według obrazka wersja 1 czy 2 ?

Piec Defro 12KW - Podłączenie instalacji centralnego ogrzewania Piec Defro 12KW - Podłączenie instalacji centralnego ogrzewania Piec Defro 12KW - Podłączenie instalacji centralnego ogrzewania Piec Defro 12KW - Podłączenie instalacji centralnego ogrzewania

Z góry dziękuję za odpowiedź.
    Pozdrawiam
    Wesołych świąt :)

0
  • #28 22 Kwi 2014 00:59
    Łukasz2407
    Poziom 17  

28 m rury pex i układaj w ślimaka. Połóż na całej posadzce...

0