Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zdalnie sterowana kamera na dach

Adaś Niezgódka 15 Sep 2013 20:12 22866 29
Optex
  • Zdalnie sterowana kamera na dach

    Witam.
    Zawsze chciałem mieć kamerkę na dachu, siedzieć przed monitorem i kierować ją na interesujący obraz. Kiedyś taka zachcianka wiązała by się ze sporym wydatkiem, dziś można nabyć przyzwoitą kamerę sterowaną i przesyłającą obraz przez wifi za kilka stówek lub wykonać samemu nie posiadając wielkiej wiedzy elektronicznej z łatwo dostępnych części.
    Mój wytwór składa się z aparatu cyfrowego Fuji A700 z analogowym wyjściem w systemie PAL.
    Aparat podłączyłem do Atmegi8, która przetwarza komendy RC5 nadawane pilotem od TV i steruje wszystkimi przyciskami aparatu.
    Do zrealizowania połączenia pomiędzy Atmegą a Fuji A700 częściowo użyłem transoptorów (dla przycisków zoom in, zoom out, lewo- prawo), sterowanie resztą przycisków polega na ściąganiu do masy napięcia 3,3V występującego na przyciskach przez porty Atmegi.
    Program obsługi protokołu RC5 pobrałem ze strony:
    http://hobby.abxyz.bplaced.net/index.php?pid=3&aid=16
    do programu dopisałem funkcje sterowania unipolarnymi silnikami krokowymi oraz przyciskami aparatu.
    Całość zamknąłem w puszce po kawie, program jest tak napisany, że przez cały czas, przez dwie z czterech faz silników płynie prąd, co powoduje ich nagrzewanie, dzięki temu wilgoć powinna szybko odparować, w puszce znajduje się także stabilizator 7805 z radiatorem zasilający silnik obrotu dookólnego kamerki, który znacznie się nagrzewa pełniąc role podgrzewacza delikatnej elektroniki naprzeciw nadchodzącym mrozom.
    Do połączenia zasilania i sygnału video użyłem 20m kabla dedykowanego do kamer, kabel ten, prócz drutu w oplocie zawiera dwa dodatkowe przewody do zasilania kamery. Ja jeden z tych przewodów użyłem do przesyłania sygnału z odbiornika podczerwieni, kolejny do "plusa zasilania" (12V) a "minus zasilania" podłączyłem do ekranu kabla.
    Ze względu na awarię drugiego komputera kod programu załączę wkrótce.
    Schemat narysuję gdy będzie zainteresowanie.
    Zdalnie sterowana kamera na dach
    Zdalnie sterowana kamera na dach
    Zdalnie sterowana kamera na dach










    Cool? Ranking DIY
    About Author
    Adaś Niezgódka
    Level 13  
    Offline 
    Has specialization in: wynalazki
    Adaś Niezgódka wrote 250 posts with rating 990. Live in city Krosno. Been with us since 2009 year.
  • Optex
  • #2
    krzys-iek
    Level 20  
    Jesteś emerytem bez dobrego widoku z okna?
    Nie widze wiekszego sensu a i PAL mamy 2013... ;)

    Cos czuje ze mechanizmy szybko polegna na dworze, chyba ze dorobisz estetyczny daszek nad kamera i bedziesz mial duzo szczescia.
  • #3
    Artyliusz
    Level 12  
    Też się zgadzam z kolegą wyżej, że długo nie pociągnie Twój mechanizm na dworze. Lekceważysz warunki atmosferyczne. Szczególnie w tak wystawiony miejscu jak czubek dachu. Nie będzie to działać jak piorunochron?

    Po drugie to nie ma czasem regulacji prawnych dotyczących stawiania kamer na dachu i zoomowaniu sąsiadkom do okien? ;)

    A po trzecie to szkoda konsoli. :D

    Jak całość zamocowałeś na dachu? Edycja: Nie zauważyłem pierwszego zdjęcia. Dość komicznie wygląda papierowa tuba na kominie, na której to jest konsola Nintendo, na której to jest puszka od kawy, w której to jest kamera. :D
    Czy to jest stabilna konstrukcja pomijając dość zachwiane walory estetyczne, które w każdym razie zadziwią niejednego przechodnia.
  • #5
    byrrt
    Level 21  
    Bez obrazy kolego ale śmiech na sali - pierwsza zima, parę deszczowych dni i po wszystkim ;) O stabilności konstrukcji czy chociażby używaniu aparatu jako kamery nie wspomnę.. Jaki problem kupić kamerę przemysłową i dorobić zoom'a do obiektywu (są gotowe, ale kosztują krocie)..
  • Optex
  • #6
    sq9cwd
    Level 27  
    Wydaje mi się, że warto pomyśleć nad mechanizmem uzależniającym prędkość obracania aparatu w zależności od stopnia przybliżenia. Umożliwi to płynniejsze poruszanie obiektywem.
  • #7
    Misiek1233
    Level 19  
    Zasadniczo kolego autorze wniosłeś tylko jedną wartość tym tematem. Pokazałeś w jaki sposób NIE KONSTRUOWAĆ urządzeń. Gdyby to był prototyp we wczesnym stadium to skrytykowałbym bylejakość i bałagan ale skoro uważasz że to produkt finalny to bardzo mi przykro ale minus absolutny.
  • #8
    SylwekK
    Level 32  
    Skrzywienie zawodowe nie pozwala mi przejść obojętnie obok tematu :P

    1. Dlaczego silniki krokowe, a nie np. zwykłe DC z przekładnią - ich zalety to łatwiejsze sterowanie płynniejsza praca, mniejszy (dużo mniejszy!) pobór prądu. Podejrzewam, że nie zrobiłeś ogranicznika prądu na cewkach kiedy silnik stoi...

    2. Kwestia oprogramowania - nie wiem czy zauważyłeś, ale troszkę to stęka podczas ruchu (tak,tak, to sarkazm...:) ) Jakim by było problemem zrobić wyłączanie silnika o ułamek sekundy później, kiedy program stwierdzi, że już paczki od pilota nie przychodzą i odnośnie jeszcze płynnego ruchu punkt... :

    3. Płynny start i stop czyli rozpędzanie/zwalnianie silnika (co dla silników krokowych w zasadzie powinno się to robić z urzędu). Taki ramp spowodował by o wiele łatwiejsze namierzanie celu i unikanie szarpania kamerą. Dodanie takiej opcji w programie jest banalne - dodatkowa zmienna i jeden licznik.

    Wychodzę z założenia, że jeśli się coś robi dla siebie to powinno się to robić lepiej niż w tanich urządzeniach, które można kupić w sklepie. Poniżej masz przykład mojego sterownika do kamery (co prawda zastosowanie nieco inne 8-) ) z użyciem silników DC i joysticka, który równie dobrze można, by zastąpić pilotem i zrobić ze stałą prędkością z uwzględnieniem rozpędzania/spowalniania.



  • #9
    Misiek1233
    Level 19  
    SylwekK wrote:
    Skrzywienie zawodowe nie pozwala mi przejść obojętnie obok tematu :P

    1. Dlaczego silniki krokowe,


    W tej kwestii akurat doświadczenie zawodowe podpowiada rozwianie na krokowcach z przekładniami. Wszystkie znane mi kamery uchylno obrotowe pracują z użyciem takich rozwiązań. Inna sprawa że autor zrobił to na sztywnym połączeniu z osią co jest rozwiązaniem może i prostym ale mało dokladnym.
  • #10
    lukashb
    Level 39  
    Artyliusz wrote:

    Po drugie to nie ma czasem regulacji prawnych dotyczących stawiania kamer na dachu i zoomowaniu sąsiadkom do okien? ;)
    Tu zmartwię kolegę. Po drugie nie ma regulacji i można takie coś robić. Ileż to systemów CCTV tak działa. Druga sprawa, na korzyść naszego autora, to to, że nigdzie nie upublicznia w sieci tego. Czyli to nie jest kamera IP z otwartą dla wszystkich WWW. Pozdrawiam.
  • #11
    Anonymous
    Anonymous  
  • #12
    Adaś Niezgódka
    Level 13  
    Oczywiście, że mozna to zrobić lepiej, na wiele sposobów, uważam jednak , że pomysł z silnikiem kręcącym stojanem do okoła kamerką nie jest taki słaby, przecież właśnie tam nie ma sie co zepsuc o ile uszczelni się go np silikonem i zaprogramuje procek by raz na jakis czas silniczek się pokręcił.

    Przyznaje, że kawałek blachy i zawieszenie całego ciężaru na jednym łożysklu silniczka z boku puchy to zły pomysł w takim wypadku konieczne jest podtrzymanie jej z drugiej strony.

    Co do puchy po kawie moze jest to śmieszne ale dobrze zabezpiecza przed deszczem i wilgocią, gdy będę zmieniał napęd pucha raczej na pewno zostanie :)

    sylwekk wrote:
    Jakim by było problemem zrobić wyłączanie silnika o ułamek sekundy później, kiedy program stwierdzi, że już paczki od pilota nie przychodzą i odnośnie jeszcze płynnego ruchu punkt... :

    Nie jestem mechanikiem , nie jestem elektronikiem nie jestem też programistą ale wydaje mi się, że będzie problem bo procek analizuje sygnał z pilota w przerwaniu.
  • #13
    SylwekK
    Level 32  
    Adaś Niezgódka wrote:
    Nie jestem mechaniekiem , nie jestem elektronikiem nie jestem też programistą ale wydaje mi się, że będzie problem bo procek analizuje sygnał z pilota w przerwaniu.


    Już spieszę z pomocą :) Jeśli udało Ci się zrobić tyle w programie to myślę, że poradzisz sobie też z jego kosmetyczną rozbudową. Otóż, zrób sobie w przerwaniu licznik programowy, który ustawiasz powiedzmy na 200ms (można dobrać doświadczalnie) za każdym razem kiedy dostajesz sygnał od pilota natomiast warunkiem wyłączenia silnika jest dojście tego licznika do zera... ot wszystko w temacie pulsacji. Nie ma się co przejmować ewentualnym minimalnym przyblokowaniem się licznika podczas odbioru IR, bo tu czas przedłużenia pracy motoru jest bardzo elastyczny. A swoją drogą przekładnia naprawdę by się przydała dla tych silników.
  • #14
    Adaś Niezgódka
    Level 13  
    Dziękuję za dobre chęci jednak dziś jest za późno dla mnie na myślenie , do tematu niedługo powróce.
  • #15
    saly
    Level 32  
    Fakt warunki atmosferyczne to zweryfikują, ale liczy się pomysł i chęci.
    To forum domowych rozwiązań i budowli, jak zrobić coś z niczego.
    Tacy profesojaliści jak Wy pewnie wystawiają swoje pierwsze konstrukcje odrazu na targach.
    Popracuje poprawi.
  • #16
    SylwekK
    Level 32  
    @saly... Wystawia się też między innymi po to aby ktoś kto już to przerabiał albo ma inny punkt widzenia podzielił się tym z autorem i ewentualnie doradził co można zmienić czy poprawić.
    Pozdrawiam
  • #17
    outside wear
    Level 12  
    Mogłeś kolego chociaż jakąś porządna puszkę hermetyczną zakupić i w to to zamknąć.
    Ale wielki plus za pomysł obsługi aparatu. Co do silników krokowych to w miarę dobry pomysł, aczkolwiek serwa modelarskie chyba jednak lepszy :)

    Co do samych aparatów? Znasz więcej modeli które obsługują standard PAL? Trzeba szukać chyba w starszych modelach co ? Konstrukcja na tyle fajna z tego względu że dużo osób ma jakiś starszy nieużywany już taki aparat i fajnie by było z tego zrobić np. Videodomofon itp.
    Pozdrawiam.
  • #18
    SylwekK
    Level 32  
    outside wear wrote:
    Co do silników krokowych to w miarę dobry pomysł, aczkolwiek serwa modelarskie chyba jednak lepszy :)


    Serwa mają za mały kąt - 180 stopni to trochę mało, a wieloobrotowe kompletnie się nie opłacają w takich konstrukcjach, a i z precyzją szału nie ma. Idąc dalej, jest jeszcze przeróbka zwykłych serw na silniki z przekładnią z zachowaniem elektroniki do regulacji obrotów, ale w tym momencie taniej i wygodniej wyjdzie gotowy silnik z przekładnią, o których wspominałem wcześniej :D
  • #19
    outside wear
    Level 12  
    Np. serwo TowerPro Mg995 kąt obrotu około 280 *, cena 30 zł. Metalowe zębatki, udźwig przy 5 V około 12 kg na centymetrze od osi. Co do dokładności to bym się raczej kłócił :). Są to dosyć precyzyjne serwa. Oczywiście silniki krokowe są bardziej precyzyjne no ale dużo cięższe i swoje też kosztują.
  • #20
    Nouvion
    Level 10  
    Zgadzam się, że z legalnością takiego podglądu mogą być wątpliwości , niemniej projekt jest ciekawy.
    Chętnie bym to użył w moim robocie.
    Zamieść schemat i podłączenie do aparatu. Mam starego Canona i jestem ciekaw czy mógłbym nim sterować w podobny sposób.
  • #21
    filokolo1
    Level 17  
    Witam, jak dla mnie to wydaje mi się, że konstrukcja trochę słaba i nieodporna na warunki atmosferyczne. Koszty wykonania takiego sprzętu są wysokie a na popularnym portalu aukcyjnym jest gotowa kamera obrotowa WI-FI obrotowa, zdalny monitoring przez przeglądarkę WWW.
    Pozdrawiam.

    Moderated By Mirek Z.:

    Link do aukcji usunąłem. https://www.elektroda.pl/rtvforum/faq.php - p.3.1.18.

  • #22
    skaktus
    Level 37  
    Zimę może pociągnie, ale nie wiem jak wytrzyma to obiektyw aparatu.

    A co będzie w lecie ? Taka puszka w pełnym słońcu w lipcu czy sierpniu zbierze przynajmniej 50 - 60 st. Aparat padnie po jednym dniu smażenia.
  • #23
    filokolo1
    Level 17  
    skaktus wrote:
    Zimę może pociągnie, ale nie wiem jak wytrzyma to obiektyw aparatu.

    A co będzie w lecie ? Taka puszka w pełnym słońcu w lipcu czy sierpniu zbierze przynajmniej 50 - 60 st. Aparat padnie po jednym dniu smażenia.


    Autor pomyślał o ogrzewaniu puszki, ale o chłodzeniu już nie. :)
  • #24
    Adaś Niezgódka
    Level 13  
    filokolo1 wrote:


    Autor pomyślał o ogrzewaniu puszki, ale o chłodzeniu już nie. :)


    Narazie Autor mysli o czymś innym :P

    Tak jak obiecałem dodaje kod:

    ps. do podglądu i edycji polecam program Notepad++
  • #25
    gregor_1980
    Level 14  
    filokolo1 wrote:
    skaktus wrote:
    Zimę może pociągnie, ale nie wiem jak wytrzyma to obiektyw aparatu.

    A co będzie w lecie ? Taka puszka w pełnym słońcu w lipcu czy sierpniu zbierze przynajmniej 50 - 60 st. Aparat padnie po jednym dniu smażenia.


    Autor pomyślał o ogrzewaniu puszki, ale o chłodzeniu już nie. :)


    A jak byście zrealizowali chłodzenie w takim przypadku? Wiatraczek? Czy może po prostu biała/odblaskowa obudowa nie pochłaniająca promieni słonecznych. Pytam ,bo właśnie jestem w trakcie podobnego projektu, tyle że zamiast aparatu będzie kamera internetowa z zoomem a obraz będzie przesyłany przez internet.
    Więc jak z tym chłodzeniem?
  • #26
    filokolo1
    Level 17  
    Moze być cooler ale to dodatkowy pobór prądu. Biała obudowa nie wiem jak się sprawdzi. Moze jakoś z dobrym pomysłem wykorzystać ogniwo peltiera.

    Ps. Jakiej kamerki kolega @U.P. używa ?
  • #27
    gregor_1980
    Level 14  
    Logitech C270 z optyką z zepsutego aparatu, pod kontrolą Raspberry Pi + arduino. Przy minimalnym zbliżeniu troszke wąsko ale nadrabia mega zoomem.
  • #29
    Adaś Niezgódka
    Level 13  
    Najpierw padł silnik który kręcił tym dookoła, zakleszczył się -możliwe ze przez to ze na cewkach miał spory prąd cały czas- to miało go chronić przed wilgocią jak rozbiorę to powiem co mu dolegało.
    Kamerka działała z miesiąc i to pewnie tylko dlatego padła że dziura w puszce przed obiektywem nie była zasłonięta z lenistwa ale i z ciekawości ile to podziała nie przykleiłem szybki.

    Niedługo tam podejdę i zobaczę co dolega. Bedę zmieniał silniki na takie od wycieraczek z przekładnią.

    Skarg z tego co wiem nie było :)
  • #30
    Adaś Niezgódka
    Level 13  
    Wczoraj zdjąłem ustrojstwo i podłączyłem na stole . Co ciekawe, po mimo niezabezpieczonej obudowy z elektroniką i obiektywem wystawionymi na półroczne mrozy śniegi i odwilże wszystko oprócz silników lewo prawo- góra dół działa.