Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

czy w moim przypadku można połączyć dwa uziomy?

an70 26 Dec 2014 21:02 7872 37
Testo
    SamueLLL
    Level 2  
    Witam, chciałbym dodać coś w temacie. Czytając podręcznik dla elektryków INPE (patronowany przez SEP) spotkałem się ze zdaniem: "Do szyny wyrównawczej (GSW) powinny być przyłączone ponadto instalacje piorunochronne i wystające ponad obrys budynku elementy wsporcze anten i inne".
    Moje pytanie brzmi: Jaki sens ma łączenie instalacji odgromowej z GSW? plus jake może to wywołać skutki przy uderzeniu pioruna?
  • Testo
    User removed account
    User removed account  
  • Testo
    emigrant
    Level 29  
    @SamueLLL

Może się mylę, ale chyba źle to zrozumiałeś. GSW i instalację ogromową owszem łączy się, ale pod ziemią na przykład do uziomu otokowego. Nad ziemią nie wolno. Chyba tyle w temacie.
    SamueLLL
    Level 2  
    @emigrant

No właśnie o ustalenie tego mi chodziło, bo spotkałem się z pewnym schematem, który sugerował że połączenie ma być "na szynie" nie pod ziemią. Stąd się wzięło moje pytanie. Dziękuję
    slawekx
    Level 29  
    emigrant wrote:
    @SamueLLL

Może się mylę, ale chyba źle to zrozumiałeś. GSW i instalację ogromową owszem łączy się, ale pod ziemią na przykład do uziomu otokowego. Nad ziemią nie wolno. Chyba tyle w temacie.

Przewód z GSW idzie pod ziemię ale z GSW łączy się nad ziemią :D
    emigrant
    Level 29  
    Przewód od GSW do uziomu?. Od GSW do uziomu powinna iść bednarka przynajmniej 25x4, najlepiej zakończona w ziemi spawem do uziomu plus dobre zabezpieczenie. U mnie niestety spawów nie ma, jest łączenie na zaciski takie, ale one są ze stali nierdzewnej A2. Ziemia to agresywne środowisko korozyjne, więc jakikolwiek przewód nie jest dobrym pomysłem imho. Szczególnie jeżeli chodzi o punkt mocowania.

BTW, trzeba uważać na firmy co wykonują instalacje odgromowe, uziomy itd. Znajomy był świadkiem jak firma w nowo postawionym domie robiła instalację odgromową(dach ze słomy<chyba to trzcina>, ekologia i takie tam). W ziemię wbili młotkiem pręt 2 metrowy zbrojeniowy, zardzewiały. Do tego pręta na opaski zaciskowe ze sklepu hydraulicznego ścisnęli bednarkę, zakopali i koniec. Nikt tej firmy nie nadzorował, właściciel to lekarz wpadał raz na tydzień zobaczyć co się dzieje. O pomiarach nic nie wiem. Nie mówię, że wszystkie firmy to oszuści, ale trzeba patrzeć na ręce co kto robi, na elektryków niestety też.

Skasowałem niepotrzebną reklamę narzędzi. [Łukasz]

Nie było moim zamiarem jakieś reklamowanie, ale skoro tak to wyglądało to ok.
    slawekx
    Level 29  
    emigrant wrote:
    Przewód od GSW do uziomu?. Od GSW do uziomu powinna iść bednarka przynajmniej 25x4, najlepiej zakończona w ziemi spawem do uziomu plus dobre zabezpieczenie..

To się nie wyklucza.