Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator funkcyjny 400kHz na ICL8038

manekinen 15 Wrz 2013 21:28 31314 55
  • Generator funkcyjny 400kHz na ICL8038
    Warsztatowy generator funkcyjny z regulacją częstotliwości od 0Hz do ponad 400kHz, regulacją amplitudy, składowej stałej, wypełnienia, oraz oczywiście wyboru funkcji przebiegu – prostokąt, trójkąt, oraz sinus. Generator oparty o poczciwy generator scalony ICL8038 który do zastosowań amatorskich daje wystarczająco dobre przebiegi. Układ ten został zaprojektowany nieco odmiennie niż nakazywała by nota katalogowa ICLa czy inne podobne konstrukcje. Przetestowałem różne konfiguracje z różnymi peryferiami i wybrałem tę najlepszą – tak aby uzyskać dobre przebiegi przy 400kHz. Niektórych elementów się pozbyłem, dodałem własne rozwiązania. Obydwie kostki które mam oscylują do około 420-430kHz, i praktycznie do takiej częstotliwości można je rozpędzać uzyskując dobry przebieg.

Największą bolączką tych scalonych generatorów jest silne zniekształcanie przebiegu sinusoidalnego na wyjściu pin 2 przy częstotliwościach powyżej 100kHz – dla tego większość rozwiązań opartych o ten układ ma tak lub podobnie ograniczoną częstotliwość. Tutaj ten problem obszedłem poprzez nie obciążanie wyjścia przebiegu prostokątnego z pinu 9 (otwarty kolektor który trzeba podciągnąć do zasilania). W jakiś sposób jakość innych przebiegów jest uzależniona od tego pinu. Rezystor podciągający jest załączany dopiero wraz z przełączeniem wyjścia na prostokąt – tym samym z resztą przełącznikiem. Pozbyłem się również zalecanego w nocie potencjometru 10M do „poprawy” przebiegu. Jak się okazało tylko on tam przeszkadzał, i dodawał charakterystyczny dziobek na szczycie górnej połówki sinusa.

Wyjście prostokąta z pinu 9 w trybie otwartego kolektora normalnie nigdy nie będzie w stanie dać przebiegu prostokątnego przy takich częstotliwościach. Zbocze narastające uzależnione jest wyłącznie od wspomnianego rezystora podciągającego i narasta bardzo wolno. Jeśli by dać zbyt mocny rezystor, to z kolei zbocze opadające będzie słabe bo wewnętrzny tranzystor będzie zbyt mocno obciążony. Tutaj przebieg prostokątny poprawiłem przy pomocy komparatora tak aby zbocza były jak najbardziej strome, strome na ile oczywiście pozwoli zastosowany komparator. Widoczny na schemacie LM393 o czasie reakcji 1.3µs został zastąpiony komparatorem LM293 o czasie reakcji 300ns – przy 400kHz prostokąt jest akceptowalny, ale dobrze będzie zastosować jeszcze szybszy model.

Amplituda sygnałów niestety nie jest równa na każdym przebiegu, testy pokazały że próbując dopasować sygnał zwykłymi dzielnikami R/R wierzchołki przebiegów będą bardzo zniekształcone (prostokąt i trójkąt zaokrąglone) – także zrezygnowałem z takich dzielników. Przy zasilaniu układu ICL napięciami +-12V, daje on przebiegi o napięciach VPP:

Sinus = 0.22 * VCC
    Trójkąt = 0.33 * VCC
    Prostokąt = 0.9 * VCC

Przy czym ten ostatni nas nie dotyczy bo wpada on na wejście komparatora zasilanego napięciami +-5V, dającym na wyjściu sygnał o wartości równej niemal swoim napięciom zasilania, załóżmy że jest to 9,5VPP (peak to peak). Ponieważ napięcie wejściowe dla komparatora posiada większą amplitudę niż jego napięcia zasilania, zdecydowałem się podać je przez zwykły rezystor ograniczający jego prąd. Tutaj, potencjometrem włączonym jako źródło napięcia porównującego dla komparatora, należy ustawić takie samo wypełnienie sygnału jakie zostało ustawione dla ICLa. Sygnał sinusoidalny pochodzący z ICL ma 5,28VPP, a trójkątny 7,92VPP – więc rozrzut nie jest tak duży. Tutaj mała uwaga, skala potencjometru amplitudy może mieć tylko funkcję ozdobną lub można dopasować ją tylko do jednego przebiegu. Zastosowanie dzielników R/R zaokrągla trójkąt i praktycznie całkowicie niszczy prostokąt zamieniając go w trapez lub gorzej – wybór należy do Was.

Tak otrzymane przebiegi trzeba podać jeszcze na wzmacniacz operacyjny który umożliwi nastawy amplitudy oraz składowej stałej. Widoczny na schemacie TL072 (3MHz i Slew Rate na poziomie zaledwie 13V/µs) to absolutne minimum które się nadaje do takiego układu. Przebiegi trójkątne i sinusoidalne będą przeniesione w miarę ładnie, ale o prostokącie możemy zapomnieć. Testowałem również wzmacniacz NE5532 i wypada on znacznie gorzej (10MHz i 8V/µs slew rate). A LM358 nie ma co sobie zawracać nawet głowy. W tym przypadku użyłem wzmacniacza o symbolu LM6172 (100MHz i 3000V/µs) który radzi sobie świetnie – przenosi taki prostokąt jaki dostał z komparatora i umożliwia przy tym pełną regulację. Jego pierwsza połówka pracuje w roli wtórnika, tak aby druga pracująca w roli wzmacniacza nie obciążała swoim wejściem sygnałów z ICL bo te są bardzo „delikatne”. Zasilanie tego wzmacniacza z +-12V umożliwia uzyskanie regulacji amplitudy od 0V do 22V. Dodanie do układu regulacji składowej stałej w taki sposób w jaki zostało to zrobione wprowadza jedną niedogodność – przebiegi (a w szczególności prostokąt) o bardzo niskich częstotliwościach (poniżej 100Hz) będą obarczone efektem rozładowywania się kondensatora wspomagającego potencjometr regulacji składowej stałej. Na schemacie jest to 10uF bipolarny, w razie możliwości można dać większy aby zmniejszyć ten efekt.

Do budowy urządzenia wykorzystałem również inny mój projekt, miernik częstotliwości na avr który dopełnia całość i umożliwia wykonanie nastawy przebiegu bez użycia zewnętrznego miernika czy oscyloskopu. Płytka generatora umożliwia przyłączenie takiego miernika, dostarczając mu napięcia zasilania oraz sygnału do pomiaru. Sygnałem tym zajmuje się druga połówka wcześniej wspomnianego komparatora, która pobiera sygnał zza przełącznika przebiegu, i wytwarza sygnał prostokątny o napięciach +-5V którego potem dolna połówka jest obcinana zwykłą diodą 1N4148 do poziomu -0,7V. Taki sygnał jest podawany na miernik, którego pin wejściowy AVR akceptuje takie sygnały.

Zasilacz zawarty na płytce wytwarza napięcia +5V oraz -5V dla komparatora i miernika częstotliwości, oraz +12V i -12V dla układu ICL8038 i wzmacniacza operacyjnego. Podczas uruchamiania układu należy się upewnić czy miernik częstotliwości za bardzo nie obciąża gałęzi dodatniej zasilacza nie powodując spadku napięcia na tyle, że za stabilizatorami 7805 lub 7812 będą występować spadki w postaci uciętych połówek sinusoidy sieciowej. Gdyby tak się stało, należy zwiększyć pojemność głównego kondensatora filtrującego lub użyć mocniejszego transformatora. Transformator oczywiście o napięciach minimum 2x14V aby umożliwić poprawną pracę stabilizatorom 7812 oraz 7912.

W tym artykule opisałem jak zrobić przedni panel do obudowy, a w załączniku oprócz płytki drukowanej znajduje się też gotowy do wydrukowania projekt przedniego panelu w formacie PDF, przystosowany do obudowy Z1A. Z powodu pewnych ograniczeń programu w którym panel ten projektowałem, skale potencjometrów przedstawiają pełne zakresy regulacji, np wypełnienia od 0% do 100%, gdzie układ takiej regulacji nie osiąga. W szereg z potencjometrami można próbować dodać rezystory tak aby jak najbardziej dopasować wskazania ze skali do stanu faktycznego – ja się w to nie bawiłem. Regulacja wypełnienia odbywa się w zakresie od około 5-10% do około 90-95%, jest nieliniowa, a regulując w dolnej połówce układ zmniejsza częstotliwość swojej oscylacji o rzędy wartości – jest to wada lub sposób działania układu ICL8038. Skale potencjometrów składowej stałej, amplitudy, oraz częstotliwości odzwierciedlają w miarę dokładnie stan faktyczny.

Układ elektroniczny został osłonięty blaszanym ekranem aby zminimalizować nań wpływ pola elektromagnetycznego z transformatora oraz przewodów sieciowych. Sam układ ICL zmienia swoją częstotliwość oscylacji zależnie od temperatury, więc po włączeniu generatora należy odczekać około dwóch minut aż wszystkie elementy się nagrzeją do swoich temperatur roboczych i dopiero wtedy dokonywać dokładnej regulacji częstotliwości. Przykładowo, przy zimnym układzie i nastawie na 400kHz, po rozgrzaniu częstotliwość spada o około 1-2 kHz. Po ustabilizowaniu się częstotliwość potrafi lekko pływać (winny układ ICL), ale nie powinna się zmieniać w czasie. Z tego też powodu odradzam aktywne chłodzenie obudowy – w mojej obudowie przepływ powietrza przy płytce praktycznie nie istnieje, a stabilizator 7805 (z racji obciążenia go miernikiem częstotliwości) potrafi się dobrze zagrzać – myślę że to nawet pomaga w ustabilizowaniu temperatury.

W swojej wersji dodałem także tryb wejścia dla miernika, po przełączeniu przełącznika wyboru zakresu na tryb wejścia, na złącze wyjściowe można podać zewnętrzne sygnały do pomiaru, a oscylacje samego ICLa zostają zatrzymane aby nie wprowadzać błędu. Należy podać sygnał o minimalnym napięciu 0V-3V – taki sygnał jest w stanie mierzyć miernik. Sygnał może być większy, zostaje on dopasowany przez te same elementy które dopasowują go po wyjściu z komparatora. Grafika w załączniku dokładnie obrazuje podłączenie przełączników, w tym przypadku użyłem dwóch obrotowych, 2 x 6 pozycji każdy. W roli złącza wyjściowego na zdjęciach widać „pozłacane” złącze RCA, jest to tymczasowe złącze, ponieważ zamówione przeze mnie gniazda BNC przyszły z dużym opóźnieniem.

Jeśli chodzi o koszta, naprawdę ciężko powiedzieć bo jak to amator z takim stażem, to sporo gratów miałem. Wydałem może z 25zł na obudowę, przełączniki, potencjometry, i gałki - na nich nie chciałem oszczędzać. Sam układ generatora oraz garść komparatorków do przetestowania otrzymałem od forumowego kolegi mlassota którego to serdecznie z tego miejsca pozdrawiam :) Generatora używam od kwietnia i wszystko jest w jak najlepszym porządku, występuje jedynie lekki dryf temperaturowy na funkcji prostokąta na największym zakresie, podejrzewam że R14 za bardzo obciąża generator i zmiana na 1K załatwiłaby sprawę - ale jest to na tyle nieistotne żeby mi się chciało całość rozbierać i kombinować.

Generator funkcyjny 400kHz na ICL8038 Generator funkcyjny 400kHz na ICL8038 Generator funkcyjny 400kHz na ICL8038 Generator funkcyjny 400kHz na ICL8038

Generator funkcyjny 400kHz na ICL8038 Generator funkcyjny 400kHz na ICL8038 Generator funkcyjny 400kHz na ICL8038 Generator funkcyjny 400kHz na ICL8038

Generator funkcyjny 400kHz na ICL8038 Generator funkcyjny 400kHz na ICL8038

W załączniku projekt płytki Eagle 6.4.0 oraz PDF wersja 1.1; Plik PDF przedniego panelu.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    manekinen
    Poziom 29  
    manekinen napisał 1690 postów o ocenie 2225, pomógł 75 razy. Mieszka w mieście Kętrzyn. Jest z nami od 2006 roku.
  • IGE-XAO
    yogi009
    Poziom 42  
    Kolejna ciekawa konstrukcja. Moje pytania są następujące:

1. czy udało Ci się wyeliminować szlachetne "piki" na obu wierzchołkach sinusa?
    2. czy nie było by korzystniej zastosować gniazdo BNC przy tych częstotliwościach?
    3. nie kusiło Cię wykonać to wszystko w SMD?
    4. czy próbowałeś użyć wzmacniaczy operacyjnych serii LF? Np. LF412, albo LF353? TL072 nie wydaje się właściwym rozwiązaniem.
    5. Jak brzmi pełna nazwa op-amp'a użytego przez Ciebie?

Pytam nie bez kozery, mam tu na biurku ten układ w fazie połowicznie wykonanej, zastanawiam się właśnie nad peryferiami układu ICL, tak żeby wyeliminować możliwie dużo zniekształceń już na etapie schematu - jak wiadomo jest to tani, ale nie pozbawiony wad projektowych układ i wyciśnięcie z niego chociażby tego czystego sinusa jest ciekawym osiągnięciem. Tym bardziej gratuluję dociekliwości, dzisiaj łatwo o drogę na skróty, czyli zakup chińskiego modułu generatora cyfrowego, tymczasem w np. w zastosowaniach audio ten układ jest w zupełności wystarczający.
  • IGE-XAO
    Sobek007
    Poziom 16  
    Estetyka lvl master. Pokrętła wyglądają jak by były trochę krzywo i coraz niżej ale to pewnie przez zdjęcie pod kątem.
    submariner
    Poziom 32  
    Piękna konstrukcja, od lat zabieram się za zbudowanie czegoś podobnego i od lat scalak leży w wersji na pająka ale tym projektem kolega zmotywował mnie do jego powielenia bez żadnych zmian :).
    Patrycjusz93
    Poziom 12  
    Bardzo estetyczna konstrukcja. Prosty i ładny przedni panel.
    mkpl
    Poziom 37  
    Powiem wprost. Pierwsza konstrukcja którą dokładnie tak samo bym wykonał a nawet kupił od Ciebie bez marudzenia, że coś jest nie tak :D Brawo za pomysł z ekranowaniem ładna zwarta konstrukcja wszystko poukładane w całości. Perfekt :D

Czy multipleksowanie tego wyświetlacza nie wchodzi na wyjście ?
    Ps. Na przyszłość pomyśl o DDS. Gotowy moduł do 40MHz kosztuje coś koło 35zł a możliwości ma następujące:
    Częstotliwość od 0 do 40MHz z krokiem 1Hz
    Amplituda regulowana 10bitowo
    Sinus do 40MHz
    Prostokąt do 1MHz
    Trójkąt jeszcze do 5MHz
    Nic nie zniekształcone zero szpilek i częstotliwość odgórnie cyfrowo nastawiana można się pokusić o przemiatanie częstotliwości itp.
    yogi009
    Poziom 42  
    Właśnie o takiej drodze na skróty pisałem u góry. Wszechobecne DDS-y, a tu nagle DIY oparty o stary, dobry ICL. Zanim się pokaże te chińskie moduły, należy sobie zadać pytanie, do czego autor będzie wykorzystywał generator. A o samej satysfakcji z samodzielnego wykonania poprzedzonego wielokrotnym "macaniem" różnych aplikacji układu nawet nie chce mi się wspominać.
    grala1
    Specjalista grupy V.A.G.
    manekinen
    Poziom 29  
    yogi009 napisał:
    1. czy udało Ci się wyeliminować szlachetne "piki" na obu wierzchołkach sinusa?
    2. czy nie było by korzystniej zastosować gniazdo BNC przy tych częstotliwościach?
    3. nie kusiło Cię wykonać to wszystko w SMD?
    4. czy próbowałeś użyć wzmacniaczy operacyjnych serii LF? Np. LF412, albo LF353? TL072 nie wydaje się właściwym rozwiązaniem.
    5. Jak brzmi pełna nazwa op-amp'a użytego przez Ciebie?

Ad.3 generator i inne części miałem w TH więc w ten sposób zbudowałem całość. Nie lubię mieszać tych dwóch technologii na jednej płytce.
    Ad.4 TL072 jak pisałem można zastosować zastępczo ale nie jest to coś przez co da się puścić prostokąt o takiej f. Innych wzmacniacz już nie sprawdzałem, nie szukałem, LM6172 poradził sobie świetnie, no i jego cena była bardzo ok - już teraz nie pamiętam ile ale kilka zł.
    Ad.1 , ad.2 , ad.5 odpowiedzi w opisie :)

mkpl napisał:
    Czy multipleksowanie tego wyświetlacza nie wchodzi na wyjście ?

O dziwo multipleksowanie nie ma nawet wpływu na wejście miernika w trybie wysokiej impedancji, więc tym bardziej nie ma go na wyjściu generatora.

Co do DDS, zastanawiałem się nad tym, ale doszedłem do wniosku że nie potrzebny mi sinus 40MHz bo do czego go wykorzystam? Układ zbudowałem bo kostkę dostałem i po kilku modyfikacjach nie jest tak źle jak mówią opinie krążące po forum. Sinus już przy 300kHz i niżej jest już dużo ładniejszy.

submariner napisał:
    Piękna konstrukcja, od lat zabieram się za zbudowanie czegoś podobnego i od lat scalak leży w wersji na pająka ale tym projektem kolega zmotywował mnie do jego powielenia bez żadnych zmian .

mkpl napisał:
    Pierwsza konstrukcja którą dokładnie tak samo bym wykonał a nawet kupił od Ciebie bez marudzenia, że coś jest nie tak

Jeśli prostokąt jest zadowalający to ok, jednak może warto rozejrzeć się za szybszym komparatorem? Moje krótkie poszukiwania nie dały dobrych rezultatów, jeśli komparator był szybki to i cena zaporowa więc pozostałem przy tych tanich. Chyba że użyć tego samego wzmacniacza LM6172 w roli komparatora, już nie chciało mi się z tym walczyć.

mkpl napisał:
    Brawo za pomysł z ekranowaniem

Kawał blachy z zasilacza ATX. Nie wiem jak przed ekranowaniem, ale teraz generator stoi obok zasilacza z wielkim buczącym trafem i nic się nie przedostaje na wyjście generatora.
    grala1 napisał:
    Gdzie można dostać takie przełączniki do wyboru rodzaju sygnału i częstotliwości?

Hmm w każdym elekroniku pod hasłem "przełącznik obrotowy".
    mlassota
    Poziom 18  
    Witam Kolegów
    Cieszę się że kolega zaprezentował generator na forum.
    Moja kopia tego projektu z niewielkimi zmianami (wymuszonymi nieco innymi przełącznikami) również od kwietnia działa i nie sprawia żadnych problemów. W swojej obudowie nie zastosowałem ekranowania ale po analizie oscyloskopem - nie znalazłem śladów przydźwięku sieciowego.
    Najbardziej innowacyjnym (nie spotykanym w innych aplikacjach) było odciążanie wyjścia prostokąta i ponowna jego generacja na komparatorze.

Podczas testów generatora porównywaliśmy z kol. manekinen oscylogramy - wyglądały praktycznie identycznie.
    Ja również dysponowałem 2 kostkami - jedna 420 kHz druga 450 kHz lecz na tej "wolniejszej" przebiegi w okolicach 400 kHz wyglądały dużo lepiej.
    Kostki kupione bardzo dawno na ebay'u za jakieś niewielkie pieniądze - przy okazji innych zakupów.

Gratuluję konstrukcji zarówno generatora jak i miernika (o zakresie do 10 MHz a nawet więcej)
    Pozdrawiam
    M
    jamrjan
    Poziom 12  
    Witam

Było już dużo na temat generatorów, ale dla poszukujących informacji(sam kiedyś szukałem) polecam generator opisany Generator sygnałowy na AVR .
    Przede wszystkim prosty, mała płytka i koszty niskie, praktycznie nie wymaga strojenia, parametry bardzo powtarzalne. Polecam
    Prezentowany w tym wątku układ jest dopracowany i szacunek za wkład pracy. Rozumiem intencje autora i wielkie dzięki za pokazanie swojej pracy, dzięki takim projektom można pokazać wszystkim (szczególnie młodszym) metodę pracy przy projektach i testowanie układów.
    Pozdrawiam i polecam metodologię pracy
    yogi009
    Poziom 42  
    Kolego jamrjan, widzę że złożyłeś ten generator na Atmega16 jakiś czas temu, możesz się pochwalić jakością przebiegów i zakresem częstotliwości, dla których np. sinus jest poprawny? Najlepiej przebiegi oscyloskopowe dla 1kHz, 10kHz, 20kHz i ew. wyżej. Patrząc na jakość przetwornika mam wątpliwości, czy taki generator jakościowo jest w stanie dorównać układowi ICL.
    jamrjan
    Poziom 12  
    Witam

Niestety od jakiegoś czasu mam uszkodzony oscyloskop, ale mam nadzieję że niedługo kupię uda mi się nabyć coś ciekawego, to na pewno spróbuję zrobić zdjęcia.
    Póki co można obejrzeć na stronie źródłowej przebiegi Link
    Pozdrawiam
    Przem188
    Specjalista EDA
    Sam dawno temu budowałem taki generator jako praca dyplomowa. Z tym, że wymagania były inne: wyjście musiało być naprawdę mocne i dawać min. 30 V pp. Zastosowałem w drodze eksperymentowania wzmacniacz OPA602 ( leciwy zresztą, ale bardzo dobrze sobie radził ze wzmocnieniem sygnału z ICL-a bez wprowadzania zniekształceń) i wzmacniacz przeciwsobny na BC212, 313 w celu poniesienia prądu obciążenia. Powiem jedno - zbudowanie szerokopasmowego wzmacniacza nie jest łatwe.
    KGS
    Poziom 23  
    Witam Serdecznie !
    Bardzo spodobał mi sie ten projekt generatora funkcyjnego. Szczególnie jakość generowanych przebiegów.
    Mam jednak nieśmiałe pytanie czy szanowny Autor zgodziłby się udostępnić dokumentację tego dopracowanego miernika częstotliwości, który zastosował w swojej konstrukcji. Co prawda zamyslam zbudować coś takiego z "zapasów szufladowych" kostek MAX038 dodając do nich prezentowane tutaj stopnie wyjściowe na wzmacniaczacz operacyjnych. Jednak czytelny odczyt częstotliwości na wyświetlaczach LED bardzo mi sie podoba i pragnąłbym umieścić go w swojej konstrukcji.
    Szczerze gratuluję Autorowi pomysłu i jakości wykonania - jest to wzór godny naśladowania. Pozdrawiam ! :D
    timo66
    Poziom 23  
    Osobiście mi się nie podobają pokrętła. Skala bardzo fajna i dokładna, ale pokrętła są po prostu do bani, no chyba że zawsze docelowy przebieg jest ustawiany na oscyloskopie lub tylko na wyczucie.
    yogi009
    Poziom 42  
    KGS
    Poziom 23  
    Myślałem o mierniku częśtotliwości. Taki generatotor na. na MAX038 + odpowiednie peryferia do poprawy kształtu przebiegów z takim miernikiem częstotliwości to byłoby już coś. Nie grymaszę. bo i tak jestem pod wrażeniem konstrukcji na ICL8038.
    manekinen
    Poziom 29  
    timo66 napisał:
    Osobiście mi się nie podobają pokrętła. Skala bardzo fajna i dokładna, ale pokrętła są po prostu do bani, no chyba że zawsze docelowy przebieg jest ustawiany na oscyloskopie lub tylko na wyczucie.

W sklepie w którym zamawiałem części nie było zbyt dużego wyboru gałek. Przy wyborze musiałem kierować się ich gabarytami. Zobacz jak blisko siebie są skale i jak bardzo wszystko jest ściśnięte. Z małych gałek mieli tylko takie. Ale nie jest źle, można precyzyjnie ustawić ich położenie względem skali. Ale jeśli czytałeś opis to pewnie wiesz że skale nie odzwierciedlają dokładnie tego co będzie na wyjściu, więc dla precyzyjnej nastawy trzeba sobie pomóc oscyloskopem którego i tak przecież będziemy musieli za chwilę używać w układzie. Dla mniej precyzyjnych nastaw (np generowanie sygnału audio) wystarczy nastawa na podstawie skali.

KGS, nie chcę tutaj robić offtopu o mierniku częstotliwości, jego projekt również mogę umieścić na elektrodzie :)
    KGS
    Poziom 23  
    KGS, nie chcę tutaj robić offtopu o mierniku częstotliwości, jego projekt również mogę umieścić na elektrodzie

Byłoby miło, na pewno wielu Kolegom by się coś takiego przydało, więc zachęcam do umieszczenia tego projektu na Elektrodzie. Pozdrawiam !
    sq9mm
    Poziom 11  
    Podnieś minimalnie zasilanie ICL-a i porównaj jakość przebiegów jeśli dobrze pamiętam już przy +-13V uzyskiwało się lepsze efekty.
    psooya
    Poziom 37  
    Czemu kolega nie użył pinów do "trymowania kształtu sinusa"? One naprawdę dają dobre efekty, a nawet lepsze gdy zamiast podłączać (chyba do masy) podepnie się kilkaset kOhm do plusa. Mnie się udało wycisnąć całkiem niezły kształt za pomocą tylko jednego opornika trymującego - tego podpinanego do masy który podpiąłem do plusa i dobrałem na minimum zniekształceń.
    Pozdrawiam
    manekinen
    Poziom 29  
    psooya napisał:
    Czemu kolega nie użył pinów do "trymowania kształtu sinusa"? One naprawdę dają dobre efekty, a nawet lepsze gdy zamiast podłączać (chyba do masy) podepnie się kilkaset kOhm do plusa. Mnie się udało wycisnąć całkiem niezły kształt za pomocą tylko jednego opornika trymującego - tego podpinanego do masy który podpiąłem do plusa i dobrałem na minimum zniekształceń.
    Pozdrawiam

Przy jakiej f? Bawiłem się tym pinem ale zawsze pogarszał przebieg. Właśnie dodawał ten charakterystyczny dziobek w dolnej połówce sinusa. Być może jeszcze do tego wrócę. Choć sinus przy 200kHz jest już bardzo ładny, to co na zrzutach to 400kHz.

sq9mm napisał:
    Podnieś minimalnie zasilanie ICL-a i porównaj jakość przebiegów jeśli dobrze pamiętam już przy +-13V uzyskiwało się lepsze efekty.

Tak, "podnieś do 13", hehe, jak byłaby to kwestia wciśnięcia przycisku :D . Z jakiegoś powodu pozostałem przy 12V, przy wyższym zasilaniu kostka chyba się za mocno grzała a to z kolei przekłada się na większy dryf częstotliwości.
    psooya
    Poziom 37  
    Do 100 kHz robiłem z tym, że zasilanie było asymetryczne, więc może z twojego układu więcej się nie wyciśnie.
    PaPaj_
    Poziom 9  
    Zauważyłem dwie nieścisłości w wersji PCB zamieszczonej w dokumentacji, a tą którą pokazujesz na swoim zdjęciu.
    W moim załączniku pokazuję dwie ścieżki, których nie ma na twojej płytce. Czy to błąd, czy tak ma być?
    manekinen
    Poziom 29  
    Nie sugeruj się zdjęciami, jest to płytka w pierwszej wersji. Ta z załącznika jest już po poprawkach ;)
    PaPaj_
    Poziom 9  
    Dziękuję za odpowiedź.
    Jutro zaczynam prace nad tą konstrukcją.

Czy można zastosować transformator toroidalny 2x12v?