Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy mogę legalnie sprzedać radiotelefony LPD ?

15 Wrz 2013 22:12 2187 7
  • Poziom 15  
    Właśnie wystawilem na allegro radiotelefony LPD Merx 430 EXD i zdałem sobie sprawę ,że to nie są krótkofalówki PMR tylko LPD, więc mimo ,że były kupione w polskim sklepie (więc chyba miały homologacje), nie można ich legalnie używać. Czy mogę je legalnie sprzedać ?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.

• Poziom 31  
    Możesz, to nie jest sprzęt na którego obrót trzeba mieć koncesję czy sprzęt nielegalny. Pamiętaj, że za jego używanie bez zezwolenia może być kara, bo jest to nielegalne, natomiast sama sprzedaż jest legalna.

MJ
  • Poziom 31  
    Czy sprzedaż samochodu rozwijającego prędkość maksymalną większą niż dozwolona w Polsce jest legalne? ;)

Post raportowany i wybitnie nie na miejscu w myśl regulaminu pkt 3.1.11. [SP5ANJ]

Przepraszam, faktycznie mój post sugeruje to samo co wcześniej już napisał green33
  • Poziom 15  
    Napisałem nawet w tytule ,że to krótkofalówki LPD więc chyba będzie ok.
    Co za kraj w którym urządzenia z wydaną homologacją stają się nagle nielegalne, podobno prawo nie działa wstecz ( dla kontrastu w Niemczech nadal NRD-owskie motorowery mają prawo jeździć 60 km/h zamiast 50 km/h).

• Poziom 31  
    Oczywiście, że nie działa wstecz, pojęcie homologacji zniknęło z prawa w 2004 roku ... zresztą to i tak nie ma znaczenia, bo pasmo LPD (jako "wolne") nie istnieje też już z 8-9 lat. Po prostu zmieniły się przepisy i zakresy częstotliwości na których użytkowanie nie potrzeba zezwolenia. I nie porównuj tego do NRD-owskiego motoroweru, bo to zupełnie nie jest analogiczne.

MJ
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    kepak napisał:
    Napisałem nawet w tytule ,że to krótkofalówki LPD więc chyba będzie ok.

Aby być w zgodzie z własnym sumieniem to ja osobiście dopisałbym do tej sprzedaży, że "pasmo LPD w częstotliwościach dalej istnieje lecz tylko dla emisji cyfrowych z mocą do 1W i tylko za zgodą UKE).

Oficjalnie praca na radiotelefonach LPD w emisji FM (fonia) jest zakazana w RP.

Sama sprzedaż nie jest nielegalna jak napisał kolega green33 lecz praca na tym urządzeniu już tak [nielegalna].

I nie miej złudzeń, że ktoś kto kupi od Ciebie te radia to będzie od razu wiedział, że nie wolno na nich pracować (bo niby po co je kupuje).
    Możemy przyjąć na 99%, że ludziska w RP są z tych nietechnicznych (czytamy : niekumaci, anty techniczni, nieradiowi, leniwi) i będą próbowali pracować na tych częstotliwościach (co niestety słychać nawet w Warszawie - pracującą obsługę dźwigów) a jedynym wytłumaczeniem ich głupoty jest dość często stwierdzenie, że "kupiłem na alledrogo" więc mogę na nim nadawać. :!:

Pozdrawiam.
  • Poziom 31  
    SP5ANJ napisał:
    Witam.
    Aby być w zgodzie z własnym sumieniem to ja osobiście dopisałbym do tej sprzedaży, że "pasmo LPD w częstotliwościach dalej istnieje lecz tylko dla emisji cyfrowych z mocą do 1W i tylko za zgodą UKE)..

Dopisać można, ale nie jestem przekonany, czy aby mieć spokojne sumienie jest to konieczne.
    Sprzedawca powinien pisać prawdę i nie ukrywać usterek.
    Nie ma natomiast obowiązku edukować kupującego.
    Czy sprzedawca oferujący układy scalone informuje kupującego do czego one się nie nadają?
    Sprzedający ma prawo domniemywać, że kupujący jest w pełni władz umysłowych i z dolny do czynności cywilnoprawnych, co oznacza, że wie co czyni i podejmuje decyzje świadom celu do jakiego może kupowanego przedmiotu używać.
  • Poziom 15  
    Dziękuję za wszystkie odpwiedzi, sprzedałem już radiotelefony.