Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lenovo G780 - strasznie zamula :/

zolnierzslu 16 Sep 2013 10:48 5802 21
    zolnierzslu
    Level 8  
    Cześć.

Od ok pół roku posiadam Lenovo G780 kupiłem nowego. Przy zakupie miałem wgrany Win8, który niestety po 2msc musiałem przeinstalować na Win7 gdyż nie przypadł mi do gustu.

Wtedy pojawiły się pierwsze problemy z szybkim działaniem laptopa, jednak wyjechałem na dość długi czas i komputer zostawiłem w domu, po powrocie postanowiłem coś z tym zrobić. Wgrałem na nowo Win7 działał w miarę płynnie do czasu instalacji oficjalnych sterowników do kart graficznych zintegrowana Intel HD Graphics 4000 i dedykowana NvIdia Geforce GT 635M (2gb)

Nie mogę sobie poradzić z tym problemem :/ w miarę dobry laptop chodzi jak stary rzęch :/

i jeszcze mam jeden problem jak pisze jakiś dokument czy nawet post na forum to co jakiś czas kursor ucieka w inne miejsce i dopisuje resztę zdania gdzieś indziej jest to bardzo irytujące :/

spotkał się ktoś z takimi problemami i może wie jak je rozwiązać ?

specyfika Laptopa:

procek I3-3110M 2.40GHz
    ram 4GB
    dysk 1TB
    karty graf: zintegrowana Intel HD Graphics 4000, i dedykowana NvIdia Geforce GT 635M (2gb)

pozdrawiam. ;)
    safbot1st
    Level 43  
    zolnierzslu wrote:
    i jeszcze mam jeden problem jak pisze jakiś dokument czy nawet post na forum to co jakiś czas kursor ucieka w inne miejsce i dopisuje resztę zdania gdzieś indziej jest to bardzo irytujące :/

Jak piszesz dotykasz nieświadomie dołem dłoni touchpad lub uszkodzony touchpad.

Daj screena z CrystalDiskInfo.
    zolnierzslu
    Level 8  
    co do tego kursora to trochę nie jasno napisałem :/ nie chodzi mi o to ze kursor myszki mi gdzieś lata tylko ta kreseczka | co jest wyświetlana jak się pisze po prostu czasem sobie przeskoczy w inne miejsce i resztę zdania dopisze właśnie tam :/ a z tym dotykaniem touchpada to się rusza ale kursor myszki ;) sorry

proszę o to screen :

a_jablon
    Level 25  
    Nie wygląda to źle. 01 OK, 04 w pobliżu 0C - OK, 05, 07 i C5 OK

MOIM ZDANIEM TO NIE DYSK.

Proponuję przejrzeć dzienniki systemowe i popatrzeć czy tam nie ma czegoś interesującego.

W ostateczności jeszcze raz instalacja win7, następnie instalacja pojedynczo sterowników i testy...

Pamiętamy o kolejności: windows -> sterownik chipsetu ->sterownik procesora (jeżeli jest) -> sterowniki ACPI -> grafika -> audio / lan / wlan -> pozostałe...

Jeszcze jedno: staramy się korzystać ze sterowników ze strony producenta, bo zdarza się, że producent zastosował coś "niestandardowego", co w efekcie na jego zmodyfikowanym driverze działa a na standardowym już nie (mimo, że identyfikator sprzętowy wskazuje, że powinno pasować).
    safbot1st
    Level 43  
    zolnierzslu wrote:
    gdzieś lata tylko ta kreseczka | co jest wyświetlana jak się pisze po prostu czasem sobie przeskoczy w inne miejsce i resztę zdania dopisze właśnie tam :/

nagminna sytuacja przy www. Okienka wpisywania zmieniasz też tabulatorem.

Dysk sprawny.
    Wrzuć screen z wykresem benchmark z pierwszej zakładki programu HDtune.
    a_jablon
    Level 25  
    co do kreseczki co przeskakuje - obstawiam nieświadome trącenie trackpointa na klawiaturze (nie pamiętam czy ten model go ma) lub nieświadomie wykonany skrót klawiszowy wynikający z "pośpiechu" przy pisaniu...

Koledzy, odczepmy się od dysku - jest OK.

Co mówi dziennik zdarzeń systemu windows w zakładce aplikacja i system?
    safbot1st
    Level 43  
    a_jablon wrote:
    Koledzy, odczepmy się od dysku - jest OK.

A jak na wykresie z hdtune będzie transfer 3.0mb/s to stawiasz piwo?

Dodano po 1 [minuty]:

Nawet nie wiemy, czy dysk działa w np. AHCI.

Poza tym skanuj przed robakami:
    CureIt, ADWcleaner, MBAM.
    Wykonaj te skany i usuń robaki.

Daj tego screena z wykresem z HDtune.
    zolnierzslu
    Level 8  
    proszę o to screen:

co do tego dziennika zdarzeń to co dokładnie mam szukać ew. pokazać ? jest tam tego masa :/

Quote:
    W ostateczności jeszcze raz instalacja win7, następnie instalacja pojedynczo sterowników i testy...

Pamiętamy o kolejności: windows -> sterownik chipsetu ->sterownik procesora (jeżeli jest) -> sterowniki ACPI -> grafika -> audio / lan / wlan -> pozostałe...

Tak zrobię ale jak juz braknie pomysłów :/

co do robakow itp. to raczej malo prawdopodobne bo to świeży system.

a co do tej kreseczki to to tez nie tabulator ;/
    safbot1st
    Level 43  
    zolnierzslu wrote:
    Wgrałem na nowo Win7 działał w miarę płynnie do czasu instalacji oficjalnych sterowników do kart graficznych

instalowałeś stery od chipsetu?

Dodano po 4 [minuty]:

a_jablon wrote:
    MOIM ZDANIEM TO NIE DYSK.

Teraz można to na 100% stwierdzić.

Czy komp ciągle "zamula"?
    Test mógł się udać przez przypadek.
    Należy wykonać test kiedy komputer wykazuje objawy zamulania.
    kasiunia7777
    Level 39  
    Jeszcze powiedz czy on zamula odrazu po postawieniu systemu po pierwszym uruchomieniu czy dopiero później jak go zapakujesz sterownikami i programami.
    safbot1st
    Level 43  
    zolnierzslu wrote:
    Nie mogę sobie poradzić z tym problemem :/ w miarę dobry laptop chodzi jak stary rzęch :/

Ale chodzi o gry? sprecyzuj co się dokładnie dzieje.
    Dysk ma dobry transfer więc w porzuszaniu sie po systemie nie możw być problemu.
    Wirusy bardzo spowalniają system, ale twierdzisz, że jest świerza installka.
    Może grasz w te gry na zintegrowanej grafice i nie zdajesz sobie z tego sprawy???
    kasiunia7777
    Level 39  
    safbot1st wrote:
    Wirusy bardzo spowalniają system,

Wirusy oraz pofragmentowany dysk, dużo programów w autostarcie. Dlatego pytam wyżej czy to się dzieje odrazu czy po zapchaniu programami i sterownikami :)
    safbot1st wrote:
    Może grasz w te gry na zintegrowanej grafice i nie zdajesz sobie z tego sprawy???

Też mi się coś tak wydaje :) Musisz wejść w panel nvidii i tam przypisać gry/aplikacje które będą korzystały z geforce.
    zolnierzslu
    Level 8  
    co do gier to odpada bo nie gram w żadne ;)

co do zamulania na świeżym Win7 chodzi fajnie szybko sie uruchamia i ogólnie nie ma 'lagow' jak poruszam sie po systemie. Po zainstalowaniu sterow (szczególnie zauważalne przy sterach do grafiki) komputer zmienia sie w muła :/ długo sie załącza, ekran nie pojawia sie od razu z ikonami tylko to trwa dźwięk dużo później sie uruchamia i nadal jest takie to kuleczko ładowania przy myszce :/
    safbot1st
    Level 43  
    zolnierzslu wrote:
    komputer zmienia sie w muła :/ długo sie załącza, ekran nie pojawia sie od razu z ikonami tylko to trwa dźwięk dużo później sie uruchamia i nadal jest takie to kuleczko ładowania przy myszce :/

Pierwszy raz mam do czynienia z takimi objawami.
    Jakie te sterowniki instalujesz skąd?
    Może to jakieś złudzenie?

Jeszcze jedna sprawa - ten laptop sprzętowo jest kompatybilny w teori jedynie z win 8.
    W win 8 nie było tych problemów?
    kasiunia7777
    Level 39  
    To tak daj zrzut ekranowy z msconfig zakładki uruchamianie.
    Wykonaj skan systemu i rejstru przez Ccleaner.
    Na końcu wykonaj defragmentację dysku przez Auslogic Disc Defrag.

Jak te drobne porządki nie pomogą to będziemy kombinować coś dalej, myślę że tu mogą być problemy właśnie ze sterownikami. Więc:
    safbot1st wrote:
    Jakie te sterowniki instalujesz skąd?

Naprawdę dużo windowsów się w życiu nastawiałam i zawsze po instalacji sterowników i podstawowych programów system włącza się naprawdę dużo, dużo dłużej i trzeba porobić porządki jak wyżej czyli autostart, czyszczenie Cclerenem i defragmentacja.
    zolnierzslu
    Level 8  
    safbot1st wrote:

Jeszcze jedna sprawa - ten laptop sprzętowo jest kompatybilny w teori jedynie z win 8.
    W win 8 nie było tych problemów?

No właśnie jak dobrze pamiętam to na Win8 nie było takich problemów :/
    sterowniki sciagam z oficialnej strony Lenovo
    kasiunia7777
    Level 39  
    A te sterowniki ze strony lenovo są przeznaczone dla windows 7?
    Póki co rób co wyżej, a jak nie pomoże to działamy coś dalej.
    zolnierzslu
    Level 8  
    Tak sa pod Win7

odnośnie tego stwierdzenia: Pamiętamy o kolejności: windows -> sterownik chipsetu ->sterownik procesora (jeżeli jest) -> sterowniki ACPI -> grafika -> audio / lan / wlan -> pozostałe...

co do sterowników chipsetu to mam ściągnąć te oba ?:

Intel Chipset Driver
    Intel Management Engine Interface

i takie pytanie które to sa sterowniki do ACPI ?

oczywiście podaje stronę:

http://support.lenovo.com/pl_PL/research/hints-or-tips/detail.page?DocID=HT074067
    stery chipsetu w zakładce chipset dla Win7 ;)
    safbot1st
    Level 43  
    zolnierzslu wrote:
    co do sterowników chipsetu to mam ściągnąć te oba ?:

Intel Chipset Driver
    Intel Management Engine Interface

nie wiem co to jest to IMEI, ale jedno jest pewne - stery chipsetu instalujesz jako pierwsze.

Dodano po 6 [minuty]:

+ od razu reset
    zolnierzslu
    Level 8  
    a stery ACPI to w ktorej zakladce znajde ? a ten reset to znaczy co ?
    safbot1st
    Level 43  
    safbot1st wrote:
    a ten reset to znaczy co ?

Po instalu chipsetu reset zrób.
    zolnierzslu wrote:
    a stery ACPI to w ktorej zakladce znajde ?

Nie zajmuj się tym, tylko instaluj to co jest na str. producenta - na pewno wszystkiego nie potrzebujesz - tam jest kilka niepotrzebnuch "gadżetów" które zapychają system.
    zolnierzslu
    Level 8  
    safbot1st wrote:

Nie zajmuj się tym, tylko instaluj to co jest na str. producenta - na pewno wszystkiego nie potrzebujesz - tam jest kilka niepotrzebnuch "gadżetów" które zapychają system.

o jakich mowa ?