Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dobór mocy kotła do grzejników

spartan1 16 Sep 2013 13:20 5820 14
    spartan1
    Level 8  
    Witam

Chciałbym zasięgnąć się was porady odnośnie doboru kotła do istniejących już grzejników. Dzieki wam już jest założona.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=12682474#12682474
    Pozostaje dobrać odpowiednią moc kotła i odpowiednio podłączyć więc prawdopodobnie pociągne tamten topic.

A wiec zamontowane 7 sztuk grzejniki to aluminiowe consul ( z czastoramy)o parametrach
    dla ΔT 50 -1150 W (75/65/20 °C)
    dla ΔT 60 - 1410 W (90/70/20 °C) chociaż przy tych temperaturach instalacja na rurach pex raczej nie powinna chodzić
    Podsumowująć w sumie nie wiem jak to dokładnie podliczyc, ale chyba temp. max
    1 opcja 7 * 1150=8050+1500 W bojler = 9550 W
    2 opcja 7 * 1410=9870 W + 1500 W bojler 80 litrów =11370W
    Chodzi mi o kocioł miałowy/uniwersalny
    Myślałem , że w tym przypadku kociol 12 Kw powinien być ok.??

P.S> Jest jeszcze sprawa wyboru producenta pieca. Zasatanwiałem sie na Pleszewskimi, lecz czytałem sporo opinii iż to kotły spawane w garażu i nie warto ich kupować. Polecali za to kotły Sas lub Zębiec.
    Jeśli już to który dokładnie model i producenta kotła byście polecili, może któregoś Pleszewskiego też gdyż cyt. "Kupno kotła pleszewskiego jest jak ruletka. Ktoś tam podobno robi dobre kotły" ( więc kto? :D )?

Pzdr
    wOjasmen
    Level 13  
    Jeżeli chcesz kupić porządny kocioł na paliwo stałe to proponuje Ci żeliwny kocioł Viadrusa np. Hercules U22. Tylko Viadrus ma bodajże na rynku kotły żeliwne, a żywotność takiego urządzenia przewidziana jest na ok 25 lat i w porównaniu z blaszanymi nie ma sobie równych.
    LABBAN
    Level 9  
    Moc kotła dobiera sie pod zapotrzebowanie ciepła , a nie pod moc grzejników!

Kotły dzieli sie na opalana:
    Ogrzewane paliwem gazowym
    Gazem "E"
    Gazem Propan, Butan

Ciekłym
    Olejem opałowym
    Olejem zużytym

Stałym

Węglem
    Drewnem
    Słomą
    Owsem,
    Peletem
    Śmieciami
    inne

Do ogrzewania obiektów tymczasowych
    i do ogrzewania obiektów "normalnych"

W perspektywie ogrzewania dłuższym okresie czasu najlepiej wybrać kocioł ogrzewany Gazem "E"

Montaż kotłów i ekploatacja na paliwa stałe będzie wkrótce zabroniony, a podatek podymny
    czyli kominowy (od emitora punktowego) będzie tak uciążliwy , że będziemy zmuszeni do odejścia od kotłów na paliwa stałe.
    spartan1
    Level 8  
    A wiec zapotrzebowanie mieszkania na ciepło według kalkulatora ze strony regulusa to 6500 W . Dla pewności pomnożyłem przez 1,3 gdyż nie byłem pewny co do konstrukcji stropodachu co daje 8450 W i na tej podstawie kupiłem grzejniki.

Dalej 8450 W + 1500 W na bojler 80 litrów co daje 9950 w czyli około 10 Kw

p.s. przypuszczam ze kolega LABBAN to jakis studenciak po tym wykładzie :D
    i tak mi się przypomniało http://www.youtube.com/watch?v=rb6zj8lNTFA
    wOjasmen
    Level 13  
    Kolega LABBAN strzelił wykład na temat rodzaju paliw.
    Proponujesz kocioł gazowy jak ktoś chce "węglowy", a może spartan1 zamiast gazowego wolałby pompę ciepła :D
    nautes
    Level 13  
    LABBAN wrote:

Montaż kotłów i ekploatacja na paliwa stałe będzie wkrótce zabroniony, a podatek podymny
    czyli kominowy (od emitora punktowego) będzie tak uciążliwy , że będziemy zmuszeni do odejścia od kotłów na paliwa stałe.

A kopalnie przejdą restrukturyzację :lol: .
    Niech żyją łupki!!!
    Tak, odejście od kotłów na paliwa stałe... Odejście od biomasy...
    To "wkrótce" szybko nie nastąpi. Chyba, że patrzymy z perspektywy naszej ery :).

A odnośnie kotła: Ogniwo, Zębiec, Defro, Żywiec i pewnie wiele innych. SAS-a małej mocy nie widzę. Też oczywiście Viadrus, ale to już zależnie od potrzeb. Jeśli kocioł nie zostanie w miarę odpowiednio dobrany do mocy, użyszkodnika i paliwa, to po dwóch latach pewnie go wyrzucisz i przeklniesz markę, niezależnie na którą się zdecydujesz.

Edit: na cwu w twoim przypadku nic nie musisz dodawać.
    Przypomniałem sobie o jeszcze jednej godnej polecenia marce: SEKO.
    W0jtek92
    Level 37  
    Witam, a może jakiś kocioł z oferty per-eko by się nadał? Przeglądałeś ich stronę?
    spartan1
    Level 8  
    Tak przeglądałem.
    Myślałem o kotle
    1 HEIZTECHNIK Q HIT Plus
    2 Setlans Plus
    3 SETLANS Plus
    Lub i tutaj już opinii brak
    1MG spaw kocioł drex 2 Fireeco AMON 3Termika WITER :idea:

Tylko tutaj zasadnicze pytanie jakiej mocy kocioł jest potrzebny do tej instalacji ??

A może najwiekszy jaki powinien być to 10 Kw? ( sam nie wiem :?: )
    Piszą że jak przewymiarujesz to za dużo opału zje, kocioł szybko się popsuje i obojętnie jakiej firmy nie wybiorę to i tak bede narzekał.
    nautes
    Level 13  
    Pamiętaj, że kotły górnego spalania w większości możesz w największe mrozy pogonić 20-30% powyżej deklarowanej mocy. Maksymalna moc będzie potrzebna tylko przez 2-3 tygodnie zimy. A kocioł przewymiarowany będziesz kisił przez dobre pół roku.
    Chyba, że otwierasz saunę. :)
    spartan1
    Level 8  
    A to ciekawe
    Więc w jaki sposób z kotła GS 9Kw "pogonic" do mocy 11KW ?

Odpowiedz do tego niżej.
    Czyli nie ma technicznej możliwości.Więc podniesienie mocy kotła do celów ogrzania pomieszczeń przez min. dobę to bzdura.
    Od razu coś mi się nie podobało. Bo gdyby to było osiągalne to wiekszość producentów nie pisała by, że kocioł ma 10KW tylko 12 cz 13 KW
    nautes
    Level 13  
    A jak w nim szybko zagotować wodę? :).
    User removed account
    User removed account  
    nautes
    Level 13  
    spartan1 wrote:

Czyli nie ma technicznej możliwości.Więc podniesienie mocy kotła do celów ogrzania pomieszczeń przez min. dobę to bzdura.

Oj, bzdury to kolega opowiada. W specyfikacji kotłów podaje się (a przynajmniej powinno się podawać) moc ZNAMIONOWĄ. Powyżej oraz poniżej kocioł osiąga niższą sprawność. Trzeba tylko mniej ekonomicznie spalać i masz moc wyższą/niższą. Wiadomo, że cudów nie będzie i należy raczej unikać niepotrzebnego przeciążania kotła, ale na te 2 tygodnie powinno wystarczyć...

Quote:

Od razu coś mi się nie podobało. Bo gdyby to było osiągalne to wiekszość producentów nie pisała by, że kocioł ma 10KW tylko 12 cz 13 KW

Gdyby było im więcej, tym lepiej, to każdy by pisał, że ma milion pięćset dwa dziewięćset kWh, podobnie, jak jest w akumulatorkach z mAh...
    A tak każdy może sobie prawidłowo dobrać kocioł do swojej instalacji. Choć i tak prawie każdy przewymiarowywuje.
    spartan1
    Level 8  
    Ostatecznie zakupiłem kociołek 10 Kw górnego spalania
    Piotr3511
    Level 11  
    I jak sie kocioł sprawuje? Mój kocioł już dogorywa, nie wiem czy wytrzyma nadchodzący sezon i rozglądam się za wymianą