Proponujecie mu do mieszkania 54m2 kocioł o mocy minimalnej 6,5kW? Z racji wielkości mieszkania raczej nie ma baterii grzejników, aby odebrać moc z kotła w sensownych temperaturach kondensacji. Natomiast wybór kotła atmosferycznego lub turbo to jeszcze wyższa moc minimalna co będzie powodować że kocioł będzie mocno taktował. Raz grzejniki będą gorące, za 20 minut zimne i tak w kółko. Takie same będą odczucia mieszkańców.
@hiv_sick, na twoim miejscu szukałbym kotła z mocą minimalną 2-3kW, max 4kW. Taki kocioł zapewni w okresach w okolicy 0 stopni na dworze i niżej grzanie prawie cały czas, a grzejniki będą non stop letnie/ciepłe.
Np jakiś Termet. W sumie nie ma za bardzo co patrzyć na markę tylko na:
a) moc minimalną
b) dostępność serwisu w okolicy
i nie sugeruj się tylko ceną bo daleko nie zajedziesz. Lepiej zapłacić nawet 1000zł więcej za kocioł 3-24kW niż dać 2800zł za kocioł 6,5-24kW. Przez około 10-12 lat (może dłużej, może krócej) będziesz użytkował ten kocioł i to moc minimalna zrobi różnicę w komforcie mieszkania.
Mocy maksymalnej na pewno nie braknie bo kupując kocioł dwufukcyjny masz do wyboru kotły o mocy max 20-24kW bo tylko takie dają radę ogrzać z 11l wody/min. Moc na CO do twojego mieszkania wystarczy zdławić na do 10KW, może nawet mniej.
Sam mam kocioł De Dietrich 5,2-24kW ale i większe mieszkanie (67m2). Mam całą baterię grzejników (łącznie 80 rozbudowanych żeberek aluminiowych o wysokości 580mm) i gdyby to był kocioł z 10 letni (a ma 2 lata) i czekał już powoli na wymianę, to bym go wymienił na coś z mocą min. około 3kW. Kocioł w moim, prawie nieocieplonym mieszkaniu w budynku z 1990 roku przy mrozach -10 pracuje z 12 godzin na dobę praktycznie tylko na mocy minimalnej (5,2kW). Moc max na CO ograniczona do 10kW (tyle jest gdy kocioł po przerwie rozgrzewa grzejniki). Temperatura na CO 48 stopni (nie zjadę niżej bo grzejniki nie odbiorą wtedy 5,2KW). Gdybym miał kocioł o mocy minimalnej 3kW zszedłbym na CO do temperatury około 42 stopni (lepsza ekonomia kondensacji) i kocioł by pracował prawie non stop, mógłbym nawet wtedy pomyśleć o sterowaniu pogodowym.
Edit: faktycznie, patrzyłem na datę ostatniego posta a nie pierwszego, mea culpa. Ale założenia co do wyboru kotła do mieszkania są podobne, najpierw niska moc minimalna i dostępność serwisu, dopiero później cena (oczywiście w granicach rozsądku, nie ma sensu kupować kotła o 1kW mniejszej mocy minimalnej za 2000zł więcej)
Edit 2: jak coś to del