Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piec gazowy c.o. - Jakiej firmy i jakiej mocy?

16 Wrz 2013 14:01 4119 13
  • Poziom 22  
    Witam, przymierzam się do zakupu pieca c.o. do mieszkania o powierzchni 54m2. Jakiej firmy polecacie, jaka moc? tak aby był w miarę tani w naprawach i szybko nie uszkodził się. Musi to być zwykły piec gazowy dwu-funkcyjny, nie TURBO. Mieszkanie znajduje się na wysokim parterze, budynek jest ocieplony, nade mną są mieszkańcy, będę obniżał sufity i dawał wełnę ok 5cm.
  • Poziom 13  
    Proponuje kocioł kondensacyjny Vitodens 111-W 6,5-19kW. W podanym niżej wątku podaje zalety tego kotła, myślę że jak na to mieszkanie, to ten kocioł jest dla ciebie. No chyba ze szukasz czegoś trochę tańszego to Vitodens 100-W dwufunkcyjny
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2646641.html
  • Poziom 22  
    Jest szansa znaleźć coś do 3k złotych?. Nie mam także za bardzo miejsca na zasobnik wody.
  • Poziom 13  
    Vitodens 111-W ma wbudowany zasobnik. Do 3 kafli z kondensacyjnym kotłem może być kiepsko raczej pewnie atmosferyczny. Zastanów się jednak czy nie lepiej zainwestować więcej i nie zamontować jednak kocioł kondensacyjny.
    Za kondensacyjny kocioł Viessmanna dwufunkcyjny musiał byś dorzucić ok 1,5 kafla. ps posługuje się twoim żargonem ;)
  • Poziom 22  
    wOjasmen napisał:
    ps posługuje się twoim żargonem ;)
    Jeżeli chodzi o żargon to chodziło o 3 kilo złotych ;p. Czekam jeszcze na propozycje od innych;)
  • Poziom 22  
    U mnie w Jeleniej Górze ma gościu w sprzedaży kocioł Vitopend 100-W w cenie 2800zł. Jak on się sprawuje?
  • Poziom 13  
    Vitopend 100-W jest kotłem atmosferycznym które powoli są już wypierane przez kondensacyjne; jednakże skoro chcesz troszkę zaoszczędzić no to jak najbardziej ten kocioł mogę polecić.
    Jedynie co bym zasugerował tutaj to wybrać model z zamkniętą komorą spalania który powietrzne do spalania zasysa przez komin, a nie tak jak w przypadku otwartej komory gdzie powietrze brane jest z pomieszczenia. (To rozwiązanie jest o wiele bardziej bezpieczniejsze i myślę że, przy modernizacji powinno być wzięte pod uwagę)
  • Poziom 22  
    Mieszkam na parterze i wkład kominowy będzie miał ponad 12m. Kominiarze zasugerowali aby w tym przypadku zamontować piec z otwartą komorą spalania.

Jak wygląda sytuacja z firmą JUNKERS? np. KOCIOŁ 2-FUN Junkers Ceraclass ZW 14-2 DV KE

oraz

ferroli domiproject d
  • Poziom 13  
    Vitopend 100-W o mocy 24kW wyrzuca spaliny na wysokość 12m przy podłączeniu w szacht, średnicy 80/125 mm i założeniu ze będą tylko 2 kolana.

Skoro więc faktycznie masz powyżej 12 m to rozwiązanie odpada.
  • Poziom 37  
    Witam, pomyśl o kotle Beretta Junior 21 ESI. Zastosuj system kominowy rozdzielczy 80/80.
  • Poziom 6  
    Nie wiem jakiej mocy dobrać kocioł gazowy jednofunkcyjny z zasobnikiem ?

Dom nowy w budowie. Parter z poddaszem użytkowym garażem i piwnicą. Garaż i piwnica nie ogrzewane. Kocioł w piwnicy.
    Docieplenie poddasza wełna Rocwool 25cm. Docieplenie ścian styropian fasadowy grafitowy 15 cm. Bez rekuperacji. Okna 3 szybowe.
    Powierzchnia do ogrzania czyli parter i poddasze 180 m2. Całość ogrzewania to podłogówka. Planuję 55/40 stopni C.
    Nieco większe zapotrzebowanie na ciepło z powodu :
    - dużego okna aluminiowego fasadowego ( 3 szyby ) o pow 20m2 ( cała ściana szczytowa od południa )
    - z powodu nieogrzewanego garażu w bryle budynku
    - z powodu nieogrzewanej piwnicy
    - z powodu nieco zwiększonej kubatury przez antresolę ( pustkę )

W duże przymrozki planowana możliwość dogrzania kominkiem (bez płaszcza wodnego)

W sklepie proponują mi buderusa GB062 - 24 KW i zasobnik 100L

czy to dobre rozwiązanie ?
  • Poziom 25  
    Proponujecie mu do mieszkania 54m2 kocioł o mocy minimalnej 6,5kW? Z racji wielkości mieszkania raczej nie ma baterii grzejników, aby odebrać moc z kotła w sensownych temperaturach kondensacji. Natomiast wybór kotła atmosferycznego lub turbo to jeszcze wyższa moc minimalna co będzie powodować że kocioł będzie mocno taktował. Raz grzejniki będą gorące, za 20 minut zimne i tak w kółko. Takie same będą odczucia mieszkańców.

@hiv_sick, na twoim miejscu szukałbym kotła z mocą minimalną 2-3kW, max 4kW. Taki kocioł zapewni w okresach w okolicy 0 stopni na dworze i niżej grzanie prawie cały czas, a grzejniki będą non stop letnie/ciepłe.

Np jakiś Termet. W sumie nie ma za bardzo co patrzyć na markę tylko na:
    a) moc minimalną
    b) dostępność serwisu w okolicy

i nie sugeruj się tylko ceną bo daleko nie zajedziesz. Lepiej zapłacić nawet 1000zł więcej za kocioł 3-24kW niż dać 2800zł za kocioł 6,5-24kW. Przez około 10-12 lat (może dłużej, może krócej) będziesz użytkował ten kocioł i to moc minimalna zrobi różnicę w komforcie mieszkania.

Mocy maksymalnej na pewno nie braknie bo kupując kocioł dwufukcyjny masz do wyboru kotły o mocy max 20-24kW bo tylko takie dają radę ogrzać z 11l wody/min. Moc na CO do twojego mieszkania wystarczy zdławić na do 10KW, może nawet mniej.

Sam mam kocioł De Dietrich 5,2-24kW ale i większe mieszkanie (67m2). Mam całą baterię grzejników (łącznie 80 rozbudowanych żeberek aluminiowych o wysokości 580mm) i gdyby to był kocioł z 10 letni (a ma 2 lata) i czekał już powoli na wymianę, to bym go wymienił na coś z mocą min. około 3kW. Kocioł w moim, prawie nieocieplonym mieszkaniu w budynku z 1990 roku przy mrozach -10 pracuje z 12 godzin na dobę praktycznie tylko na mocy minimalnej (5,2kW). Moc max na CO ograniczona do 10kW (tyle jest gdy kocioł po przerwie rozgrzewa grzejniki). Temperatura na CO 48 stopni (nie zjadę niżej bo grzejniki nie odbiorą wtedy 5,2KW). Gdybym miał kocioł o mocy minimalnej 3kW zszedłbym na CO do temperatury około 42 stopni (lepsza ekonomia kondensacji) i kocioł by pracował prawie non stop, mógłbym nawet wtedy pomyśleć o sterowaniu pogodowym.

Edit: faktycznie, patrzyłem na datę ostatniego posta a nie pierwszego, mea culpa. Ale założenia co do wyboru kotła do mieszkania są podobne, najpierw niska moc minimalna i dostępność serwisu, dopiero później cena (oczywiście w granicach rozsądku, nie ma sensu kupować kotła o 1kW mniejszej mocy minimalnej za 2000zł więcej)

Edit 2: jak coś to del
  • Poziom 23  
    Wojewoda82
    Brawo Ty !!! Odpowiedziałeś na pytanie z 2013 r.

cox409
    Już zadałeś to samo pytanie w innym temacie i jeszcze założyłeś swój.......
  • Poziom 6  
    Przepraszam że się podłączyłem pod temat ale CZY KTOŚ POMOŻE ??

CZY KOCIOŁ KTÓRY MI PROPONUJĄ BĘDZIE ODPOWIEDNI ???????

Kocioł który mi proponują ma moc 24 KW . Gdybam czy 14KW mi wystarczy ? czy warto może kupić mocniejszy 24KW czy lepiej 14KW ?

Dodano po 6 [godziny] 4 [minuty]:

jeszcze tylko dodam ze 4 osobowa rodzina, piec ma być kondensacyjny jednofunkcyjny z zasobnikiem 100 L ,, długość instalacji OP to 1600m , dwie szafki 9 obwodów oraz 7 obwodów , pod podłogówką folia budowlana, styropian 5cm o dobrej lambdzie oraz folia ALU