Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ scalony ze zintegrowanymi grafenowymi fotodetektorami

exti 16 Wrz 2013 15:41 2700 5
 • Układ scalony ze zintegrowanymi grafenowymi fotodetektoramiAustriackim naukowcom z Politechniki Wiedeńskiej (TU Vienna) oraz Uniwersytetu Johannesa Keplera w Linzu udało się zbudować kompatybilny z CMOS, scalony układ półprzewodnikowy zawierający grafenowe fotodetektory. Już dwa lata temu zespół Thomasa Müllera z Instytutu Fotoniki na TU Vienna zademonstrował, że grafen jest idealnym materiałem do przekształcania sygnałów optycznych w elektryczne, przede wszystkim ze względu na bardzo dużą szybkość działania. Teraz natomiast naukowcy zrealizowali takie rozwiązanie w formie układu scalonego.

  Jak wyjaśnił Thomas Müller, układ zawiera falowód o przekroju 200 na 500 nm (na miniaturce), który dostarcza wiązkę światła do warstwy grafenu. Duża szybkość działania nie jest jedyną jego zaletą — grafenowe fotodetektory, w przeciwieństwie do np. germanowych, pracują w ultraszerokim paśmie, obejmującym wszystkie ważne zakresy długości fal światła wykorzystywane w telekomunikacji. Ponadto, w układzie scalonym o powierzchni 1 cm² można zmieścić aż 20 tys. takich fotodetektorów, co teoretycznie pozwala na obsługę takiej samej liczby kanałów transmisyjnych.

  Źródło:
  http://phys.org/news/2013-09-graphene-photodetector-chip.html

 • #2 16 Wrz 2013 20:03
  Mateusz_132
  Poziom 1  

  W Polsce też grafen cieszy się zainteresowaniem. W PIAPie powstał projekt "Grafenowe czujniki pola magnetycznego do zastosowań przemysłowych".

  może jeszcze z tego ciekawego materiału coś powstanie ;)

 • #3 16 Wrz 2013 20:41
  DJ_Dexinter
  Poziom 27  

  Jeżeli będzie dostępny w sprzedaży to jego koszt nie będzie mały. Dobrze, że w Polsce także wykorzystuje się nowe technologie. Tyle że w telewizji lepiej jest powiedzieć o tym że kocyk mamy Madzi był za śliski, a nie o ważnych wynalazkach Polskich wynalazców.

 • #4 16 Wrz 2013 22:12
  janicki1995
  Poziom 8  

  Dokładnie, media w dzisiejszych czasach zaśmiecają nam głowy jakimiś pierdołami a o ważnych rzeczach się milczy -czysta gra polityczna...

 • #5 17 Wrz 2013 09:53
  submariner
  Poziom 32  

  Też uważam, że technologia w mediach jest traktowana po macoszemu, prawdopodobnie problemem ostatnich lat jest "nadprodukcja" showmanów, opanowanie TV przez różnego rodzaju "talenty" rodem z puszczy afrykańskiej koncentrującymi się głównie na tym jak "ciekawie" poskakać czy wydać z siebie najciekawsze dźwięki. Takie pokolenie rozumie tylko proste przekazy typu strzelanka, czy kocyk Madzi. Zapomniałem jeszcze o romansidłach niezwykle ważne w produkcji obgryzionych paznokci :).

 • #6 19 Wrz 2013 11:25
  serpa12
  Poziom 2  

  Grafen to dzisiaj modny temat, ale z punktu widzenia zastosowań to tylko ciekawostka.
  1. Telekomunikacja to bardzo konserwatywny użytkownik, Szanse, że w ciągu najbliższych 25 lat zrezygnuje z krzemu są minimalne, co będzie dalej trudno powiedzieć. Pomimo ogromnego szumu medialnego, przemysł elektroniczny nie jest zainteresowany grafenem - spróbujcie w serwisach giełdowych znaleźć jakiś poważny biznes planujący wykorzystanie grafenu, nic nie ma, plaża, pustynia.
  2. Intel zainwestował ogromne pieniądze w fotonikę krzemową, więc będzie przez najbliższe kilkanaście lat rozwijał i sprzedawał tę krzemową technologię.
  3. Zastosowanie grafenu wiąże się z budową układów hybrydowych - co najmniej dwa materiały plus coś co będzie krzem z węglem łączyć. Technologie hybrydowe są drogie i bardziej zawodne niż monolityczne (czyli takie które bazują tylko na krzemie).
  4. Współczesne technologie przyrządów półprzewodnikowych bardzo dobrze radzą sobie z wszystkimi długościami fal stosowanymi w telekomunikacji światłowodowej, grafen nie jest potrzebny.
  5. Problemem dzisiejszych układów wielkiej skali integracji, zwłaszcza w fotonice, jest rozwiązanie problemu doprowadzeń, grafen tylko sytuację komplikuje.
  6, 7, ... szczegóły techniczne, metrologiczne, fabrykacyjne.

  Podsumowując, grafen to dzisiaj sposób na grant, doktorat, publikację. W produkcji układów elektroniki tego nie znajdziecie, może nasze wnuki.

  Są dwa wyjątki.
  Po pierwsze, czujniki. Czujniki wykorzystują najróżniejsze, przedziwne kombinacje materiałów i są często wytwarzane ręcznie, w manufakturach. Może i grafen znajdzie tu swoją niszę.
  Po drugie, nic nie przebije lekkiej i wytrzymałej grafenowej obudowy.