Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prawidłowy podział kolumn stereo

sidor43 16 Wrz 2013 19:40 1443 9
  • #1 16 Wrz 2013 19:40
    sidor43
    Poziom 7  

Witam!
    Od pewnego czasu planuje budowę kolumn. Oglądając Wasze projekty wpadłem na pomysł aby zbudować kolumny stereo w 4 obudowach. A bardziej konkretnie! Mam na myśli to że głośnik nisko tonowy znajdował by się w oddzielnej obudowie a głośniki średnio tonowy lub średnio i wysoko tonowy oddzielnej.
    Miało by to wyglądać następująco: od wzmacniacza kabelkiem do kolumny z głośnikiem nisko tonowym, tam by się znajdowała zwrotnica i od niej "przedłużeniem" kabel szedł by do kolumny 2 czyli wysoko tonowej.

I teraz pytanie czy ma to wgl. jakiś sens i czy by wpłynęło na jakość słuchania??

Napisałem nowy temat ponieważ nie spotkałem się jeszcze z takim pomysłem na forum.

• #3 16 Wrz 2013 20:21
    michcior
    Poziom 29  

Wiesz, "jakość słuchania" to pojęcie bardzo względne. Są tacy co uważają, że po nażarciu się sałaty lepiej słyszą coś tam (serio, tak ktoś napisał!).
    Można z paranoją iść daleko a można zachować zdrowy rozsądek. Niskie dźwięki, czyli taki które robił by ten głośnik niskotonowy, są głównie słyszalne kierunkowo dzięki fazie (różnicy faz), albo wcale (dlatego sub-woofer robi się jeden), głośniki wyższe, te które chcesz zrobić jako "nadstawki" są krytyczne dla odczuć stereo, i to w jakim są miejscu i otoczeniu umieszczone będzie bardzo mocno wpływało no odczucia stereo. Ważne są ściany a w szczególności narożniki. Czasami, to że są odzienie ułatwia ich umieszczenie w dogodnym miejscu, gdzie cała kolumna by nie mogła stać. To, że zwrotnica będzie w niskotonowym nie ma znaczenia. Przynajmniej w strefach poniżej paranoi audiofilskiej.

• #4 16 Wrz 2013 20:46
    398216
    Usunięty  
  • #5 17 Wrz 2013 13:10
    elemen_th
    Poziom 29  

Panowie, nie wiemy nawet jaki budżet na projekt, jak niski to nie ma sensu się w ogóle pchać w 3 drogi.

• #6 17 Wrz 2013 18:09
    sidor43
    Poziom 7  

Budżet jest mniej ważny (0 ograniczeń :P ), chodzi tylko o to czy warto coś takiego robić, czy nie

• #7 24 Paź 2013 10:41
    Eminence
    Poziom 17  

a masz podstawowa wiedze ktora potrzeba do projektu
    a) zwrotnic
    oraz
    b) kolumny ( obudowy )
    a takze
    c) narzedzia oraz umiejetnosci DIY
    e) sprzet do pomiarow ?

A Pozatym wystarczajaco checi i Cierpliwosci ? Bo NIE jest to latwy ani krotki proces, polega na probach i bledach, aczkolwiek efekty sa nie do opisania ;)

• #8 24 Paź 2013 17:21
    sidor43
    Poziom 7  

Eminence napisał:
    a masz podstawowa wiedze ktora potrzeba do projektu
    a) zwrotnic
    oraz
    b) kolumny ( obudowy )
    a takze
    c) narzedzia oraz umiejetnosci DIY
    e) sprzet do pomiarow ?

Gdybym nie posiadał jakichkolwiek podstaw to by się nie zabierał za taki projekt :P
    A materiały to żaden problem. Płyta, narzędzia, posiadam w domu. Ewentualnie bym dokupił jakieś drobiazgi. A pomiary mógł bym nawet w szkole zrobić bo istniała by taka możliwość.

• #9 25 Paź 2013 01:26
    Eminence
    Poziom 17  

wiesz co i jak trzeba mierzyc ? Bo tlumaczyc Tobie pewnie nikt nie bedzie od poczatku (bynajmniej ja nie mam zamiaru) jak uzywac prostych programow,mikrofonu a przedewszytkim jak interpretowac te dane.

Jezeli czujesz sie na silach to napewno bedzie to projekt warty Twojego czasu, ktory da bardzo przyjemny wynik.

Takze zachecam do przeczytania Link

• #10 26 Paź 2013 10:16
    pawel_aa
    Poziom 25  

sidor43 napisał:
    Budżet jest mniej ważny (0 ograniczeń :P )

To sklonuj:

Prawidłowy podział kolumn stereo

Kolejny temat "pojęcia bladego nie mam ale chce zbudować".

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME