Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Makro, VBA - wszystkie kombinacje prawdopodobieństw

16 Wrz 2013 22:14 2841 9
  • Poziom 2  
    Witam serdecznie,
    Poszukuję kodu, który wyświetla wszystkie kombinacje prawdopodobieństw dla 5 zdarzeń, przy założeniu, że dobieramy je (te prawdopodobieństwa) co 10%.
    np.
    A B C D E
    0 0 0 0 1
    (...)
    0,1 0 0,8 0 0,1

Z góry dziękuję za każdy rodzaj pomocy.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 2  
    Może inaczej,
    Chodzi o makro, które po uruchomieniu wypisze w arkuszu wszystkie możliwe kombinacje pięciu liczb ze zbioru <0; 0,1; 0,2; 0,3; 0,4; 0,5; 0,6; 0,7; 0,8; 0,9; 1>, które dają sumę 1. (liczby mogą się powtarzać, a ich położenie na miejscach a, b, c, d, e ma znaczenie- suma=1 złożona z tego samego zestawu liczb, lecz leżąca "na innych literkach" liczy się osobno). Nie wiem, czy wyraziłem się precyzyjniej- mam taką nadzieję.

Coś takiego:

a b c d e
    0 0 0 0 1
    0 0 0 0,1 0,9
    0 0 0 0,2 0,8
    0 0 0 0,3 0,7
    0 0 0 0,4 0,6
    (...)
    0,1 0,1 0,2 0,6 0
    itd.

edit.
    Może da się to zrobić za pomocą wariacji z powtórzeniami?
    {0; 0,1; 0,2; 0,3; 0,4; 0,5; 0,6; 0,7; 0,8; 0,9; 1}, czyli 11 elementów:
    zamienić na litery:
    {a; b; c; d; e; f; g; h; i; j; k}
    dla k=5 i n=11
    W=11^5=161051
    Wypisać wszystkie wariacje 5 elementowe w kolejnych wierszach (każdy element w osobnej komórce), zamienić litery na liczby i usunąć wszystkie wiersze, które nie dają sumy 1.

Nie wiem czy to ma sens, bo pewnie da się prościej, ale to rozumowanie czowieka, który na codzień nie programuje.
  • Poziom 2  
    tak, najpierw dodałem edit, a później pozmieniałem początek. Wybacz, jeśli w czymś Ci to przeszkodziło.
    Wydaje mi się jednak, że wariacja musi być z powtórzeniami.

Co do poziomu problemu- nie studiuję, oraz nie studiowałem informatyki, ani niczego pokrewnego stąd pewnie moje kłopoty.
    Dzięki za chęć pomocy,
    Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    Witam,
    Czy chodzi Ci o coś takiego jak w załączniku? Makro napisane na szybko, "na kolanie", z bezczelnie zagnieżdżonymi 5 pętlami FOR (gdzie aż się prosi aby użyć jakiejś rekurencji...), dodatkowo operacje wykonywane na liczbach całkowitych, żeby uniknąć problemów z sumowaniem i porównywaniem liczb zmiennoprzecinkowych (czyli 1 = 0.1, 2 = 0.2 etc).
  • Poziom 2  
    marcinj12,
    tak chodziło mi dokładnie o to. Bardzo dziękuję za pomoc!