Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Whirlpool AWT 5109/P-1000 - Nie płuka nie wiruje

hrafa 16 Wrz 2013 22:47 4107 6
  • #1 16 Wrz 2013 22:47
    hrafa
    Użytkownik obserwowany

Witam
    Mam problem z moją pralką, podczas prania dochodzi do programu płukanie i wirowanie delikatne i tam się zatrzymuje.
    Przesuwając programator pierze dalej ale pranie jest nie wypłukanie i nie odwirowane i czasem woda nie zostaje wypompowana z pralki.
    Czyszczony kubek hydrostatu, guzik manualny stop płukanie wyłączony
    Proszę o posty

1 6
  • Pomocny post
    #2 16 Wrz 2013 22:51
    Paw_el

Specjalista AGD

Witam.
    Prawdopodobnie silnik pompki domaga się wymiany.

0
  • #3 17 Wrz 2013 21:06
    hrafa
    Użytkownik obserwowany

Jak można to sprawdzić czy faktycznie padł silnik pompy żeby nie potrzebnie nie ładować się w koszty

0
  • #4 17 Wrz 2013 21:24
    ROBSON33
    Moderator AGD

hrafa napisał:
    Jak można to sprawdzić czy faktycznie padł silnik pompy żeby nie potrzebnie nie ładować się w koszty

Ten opis raczej jest dość dokładny i jednoznaczny:

hrafa napisał:
    Mam problem z moją pralką, podczas prania dochodzi do programu płukanie i wirowanie delikatne i tam się zatrzymuje.
    Przesuwając programator pierze dalej ale pranie jest nie wypłukanie i nie odwirowane i czasem woda nie zostaje wypompowana z pralki.

A odpowiedź:
    Paw_el napisał:
    Prawdopodobnie silnik pompki domaga się wymiany.

Jest raczej trafna :idea:

0
  • #5 07 Sty 2014 20:46
    lechub
    Poziom 14  

Nie naprawiam pralek zawodowo. Po prostu jestem posiadaczem takiego modelu. W chwili obecnej mam podobne objawy jak Pan. Jednak zanim one nastąpiły programator sporadycznie zatrzymywał się w początkowej fazie. Po włączeniu programu
    1.Rygiel klapy się zamyka
    2. uruchamia się pompa na ok 30 s.
    3. Następuje obrót bębna
    4. Otwarcie elektrozaworu wody

I w tym momencie stop. Programator się zawiesza. Po pomiarach okazało się, że na elektrozaworze pojawia się raz 200Vac raz 40Vac. mierząc dalej dotarłem do Triaka w programatorze. Nie mając odpowiednika tego elementu zamieniłem miejscami ten triak z innym,tego samego typu, którego znalazłem na płycie programatora. Po tym zabiegu mój powyższy problem się rozwiązał jednak pojawił się nowy... Właśnie taki jak Pana. Sugeruję wymianę Triaków Z0103

Pompa jest zasilana napięciem sieciowym więc można ją sprawdzić "na krótko" zanim zakupi się nową :)

Moderowany przez ROBSON33:

Proszę nie pisać bzdur, jak się nie wie o czym mowa lepiej się nie odzywać :idea:
    Regulamin:
    3.1.11. Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.

Ostrzeżenie :|

0
  • Pomocny post
    #6 07 Sty 2014 21:01
    karol5608
    Poziom 28  

Nie mieszajmy autorowi triakami. Na 90% silnik pompki do wymiany, można jeszcze sprawdzić czy jest duży luz wirnika. A koszt silnika pompy to ok 30-40 zł i myślę że nie są to duże koszta.

0
  • #7 07 Sty 2014 21:45
    lechub
    Poziom 14  

Na tej stronie znajduje się serwisówka do tej pralki http://elektrotanya.com/whirlpool_awt_5109.pdf/download.html zdaje się że triaki mają tam sporo do powiedzenia Sterują pompą wody, elektrozaworem a nawet silnikiem obracającym tryby programatora... w dalszym ciągu uważam, że powyższa usterka nie musi być spowodowana uszkodzeniem pompki

Dodatkowo zamieszczam parametry pompki... mogą pomóc w jej diagnozie...

Type 58578
    Nominal voltage 230 V
    Nominal/max. current 0.3/0.5 A
    Nominal power 34 W
    Rotation speed 3000 rpm
    Frequency 50 Hz
    Resistor (coil) (20 °C) 162 W
    Capacity (0.55 - 1.0 m) 14 ± 2 l/min
    Position of draining hose
    outlet min. 0.55 m
    max. 1.0 m

Moderowany przez mrhari: