Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

1,5-megawatowy system magazynowania energii w sprężonym powietrzu

exti 16 Wrz 2013 22:56 8034 21
  • 1,5-megawatowy system magazynowania energii w sprężonym powietrzuAmerykańska firma SustainX w zeszłym tygodniu ogłosiła ukończenie i uruchomienie pierwszego na świecie systemu magazynowania energii w postaci izotermicznie sprężonego powietrza (ICAES) o mocy rzędu 1 MW. System ten ma służyć do przechowywania nadmiarowej energii wytworzonej w konwencjonalnych elektrowniach lub pozyskanej ze źródeł odnawialnych.

Zbudowany przez SustainX system ICAES ma moc 1,5 MW i jest zlokalizowany przy siedzibie firmy w Seabrook, w stanie New Hampshire. Zasilane z sieci energetycznej sprężarki wtłaczają powietrze do podłużnych zbiorników, a powstające przy tym ciepło jest magazynowane w wodzie wtryskiwanej do nich. Dzięki temu proces przebiega izotermicznie, czyli w stałej temperaturze. Gdy w sieci energetycznej wystąpi niedobór energii, rozprężające się powietrze napędza turbiny generatora i zmagazynowana energia jest odzyskiwana.

ICAES stanowi ulepszenie poprzedniej technologii, CAES, stosowanej od lat 70-tych ubiegłego wieku. Systemy CAES wymagają spalania paliw kopalnych i muszą być umieszczane w bardzo specyficznych lokalizacjach — jaskiniach. Ze względu na te ograniczenia na świecie istnieją tylko dwie tego typu instalacje.

Źródła:
    http://gigaom.com/2013/09/16/startup-sustainx-brings-a-big-next-gen-air-battery-online
    http://www.marketwired.com/press-release/sust...-isothermal-compressed-air-energy-1829475.htm

Fajne! Ranking DIY
    flubber.trip
    Poziom 27  
    Ciekawe jaka jest tego sprawność.
    pawlik722
    Poziom 21  
    Pewnie nie wielka, ale patrząc od innej strony większość nie wykorzystanej energii i tak się marnuje, a tutach chociaż jej część zostanie odzyskana.
    submariner
    Poziom 32  
    Sprawność będzie wysoka gdyż ciepło wydzielane podczas sprężania jest wpompowywane do zbiorników i nie jest tracone. Myślę, że takie rozwiązania na skalę masową rozwiązałyby problem zasilania np domków jednorodzinnych : mały wiatrak napędza sprężarkę, sprężarka ogrzewa wodę używaną w gospodarstwie, powietrze magazynujemy pod ciśnieniem ok 15-30 bar. Potem rozprężając napędzamy agregat prądotwórczy, sprężarkę wysokiego ciśnienia 300bar-to powietrze używamy do napędu samochodu, rozprężając powietrze w generatorze dodatkowo mamy strumień chłodnego powietrza wykorzystywanego w lodówce.
    Tym sposobem w całości wykorzystujemy energię i nie potrzebujemy przyłącza energetycznego, nigdy też nie wymieniamy akumulatorów, czasem oleje w silnikach i sprężarkach.
    submariner
    Poziom 32  
    Gorsze jest pęknięcie zbiornika z LPG albo CNG , te megawatowe zbiorniki są pod ziemią więc tylko lekkim wstrząsem okolicy. Dla systemów z pompowaniem wody musisz mieć 2 jeziora i rzekę oraz niewyobrażalną górę pieniędzy aby to stworzyć o utarczkach eko- urzędniczych nie wspominając a te zazwyczaj przedłużają wszelkie inwestycje co najmniej 2 krotnie i generują koszty nie tylko na urzędnicze pensje czy nagrody ale straty wynikające z późniejszego uruchomienia- to dopiero paranoja :).
    JAbłecznik
    Poziom 11  
    Cytat:
    Sprawność będzie wysoka gdyż ciepło wydzielane podczas sprężania jest wpompowywane do zbiorników i nie jest tracone.

Ciepło wpompowane do zbiornika i się nie starci ??
    submariner
    Poziom 32  
    No nie dokładnie, takie magazynowanie pełni funkcję głównie wyrównania dobowego a straty są niewielkie w tak "krótkim" czasie i "nie straci" się energii przemian izotermicznych.
    Oczywiście po dłuższym magazynowaniu nastąpi całkowita jego utrata a pozostanie tylko 25% energii wychłodzonego powietrza. Każde magazynowanie energii to straty tyle, że tu "akumulatory" są praktycznie niezniszczalne.
    BANANvanDYK
    Poziom 38  
    Przecież pisze, że ciepło powstające w wyniku sprężania jest akumulowane w wodzie wtryskiwanej wraz z tłoczonym powietrzem. Może nie tyle ciepło, a energia. Tylko nie wiem czy dobrze zrozumiałem, podczas rozprężania powietrze robi się znów gorące?
    Gdyby sprawność była niewielka, to po co inwestować w takie rozwiązanie? Pewnie trzeba uwzględnić straty podczas pracy sprężarki i podczas odzysku tej energii w turbinie.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    WoŹnY
    Poziom 28  
    Wszystko ładnie i pięknie, ale ciekawe ile takowy zbiornik jest w stanie energii zmagazynować? Gabaryty też są znaczne. A pęknięcie takiego zbiornika myślę, że to będzie zwykle rozszczelnienie, czyli ogromny huk powietrza. Miałem okazję słyszeć pęknięty gazociąg przesyłowy (bodaj 1,0MPa) huk mogę porównać do silnika odrzutowca na pełnym gazie.
    koczis_ws
    Poziom 25  
    A mi się ten pomysł podoba. Pęknięcie zbiornika oczywiście trzeba brać pod uwagę, ale zakopanie go na odpowiedniej głębokości pod ziemią zdecydowanie złagodzi skutki.
    Poza tym same zalety. Odzyskujemy dzięki chłodzeniu również ciepło tarcia w sprężarkach i mamy ciepłą wodę a w czasie rozprężania ochładzanie powietrza wspomaga lodówki i klimatyzację.
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  
    Nie ma się co podniecać bo 1,5MW to nic, nic też nie piszą o energi zmagazynowanej.
    Skoro CAES wykożystywał jaskinie jako zbiorniki to nie wyobrażam sobie metalowych cylindrycznych zbiorników o tej pojemności.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    submariner
    Poziom 32  
    Co masz na myśli mały wiatrak? Na co dzień widuję wiatraki o mocy ponad 2 MW wiec kilkadziesiąt kW to mały wiatrak a to zapewni to wszystko co napisałem wcześniej :).
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    piocze
    Poziom 10  
    Witam.
    Piękne dygresje.
    O ile dobrze zrozumiałem zamysł konstruktorów to urządzenie ma magazynować nadmiar energii chwilowej powstającej z coraz większego zróżnicowania urządzeń produkujących tą energię. Obrazowo elektrownia produkuje energię chwilową np:1MW a pobór średni przez klientów jest na poziomie 0,97 MW. Niestety w szczycie klienci potrzebują 1,3MW a w nocy 0,65MW.Mając takie akumulatory możemy produkować energię z konwencjonalnego źródła na jednym poziomie rekompensując zwyżki akumulatorem.
    Co do sprężarek mam w firmie 22kW stałoobrotową śrubową pracującą bez przerwy w przedziale ciśnień 6,5 - 8 bar . Podnoszenie ciśnienia wyżej powoduje spadek sprawności. Sprawność sprężarki ( a ta jest jedna z lepszych ) około 12-20 %, straty to 1-2% na urządzeniu ,reszta jest przetworzona w ciepło około 80%. Czyli mam 17,6kW grzejnik elektryczny.I nie piszcie że to straszne nikt tego nie przeskoczy - fizyka. Temperatura na sprężarce to 90 - 110 stC chłodzenie olejem. Aby nie wypuszczać ciepła w eter zakupiliśmy wymiennik krzyżowy i teraz ciepło z sprężarki ogrzewa mi CWU oraz CO . Sprężarka oprócz chłodzenia olejem ma jeszcze chłodzenie powietrzem , ciepłe powietrze wykorzystuje do ogrzania magazynu.
    Sprężone powietrze wykorzystuje do pracy maszyn. Gdybym mógł z darmowej energii słonecznej lub wietrznej zgromadzić powietrze na jedną ze zmian produkcyjnych - rewelacja . Zbiorniki to nie problem - problem to darmowa energia :D .
    Pozdrawiam.
    submariner
    Poziom 32  
    Jerzykowski taki o mocy 40-50kW ok 7,5m łopata i wysokość ok 30m, mniejsze nie bardzo mają sens, jak zamiast skomplikowanych przekładni i generatora zamontujesz kompresor to konstrukcja będzie bardzo prosta i trwała.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Rzuuf
    Poziom 43  
    Gęstość energii sprężonego powietrza - 50kJ/l przy 20MPa, sprawność magazynowania 20%.
    Gęstość energii w akumulatorze litowym (LiSOCl2) 1,5MJ/l = 1500kJ/l - 30 razy tyle, a sprawność ok. 90%.
    Dla porównania: spalenie litra benzyny daje 32 000 kJ.

Moc 1,5MW to niebyt dużo: tyle bierze silnik wentylatora w kopalni.
    piocze
    Poziom 10  
    Moc 1,5MW to niebyt dużo: tyle bierze silnik wentylatora w kopalni.

- może czas modernizować kopalnie
    ja tak dużej kopalni nie mam na ogródku

Moc 0,18 MW to tyle ile potrzebuje zakład X dający zatrudnienie dla 70 osób
    submariner
    Poziom 32  
    "No jakoś nie wyobrażam sobie takiej prawie wieży oblężniczej koło domku prywatnego. A koszt tego zapewne byłby liczony w dziesiątkach jeśli nie setkach tysięcy zł, czyli więcej ile się płaci przez całe życie za prąd ogrzewanie i eksploatację samochodu. Już nie wspomnę o kosztach obsługi i naprawy tych wszystkich urządzeń. Dobra zabawka dla bardzo bogatych ludzi.

"
    Chyba nie jest tak źle bo firmy jednak uwzględniając kontyngenty CO2 mają zwrot inwestycji po ok 2 latach -dotyczy to dużych MW wiatraków gdzie wiatr wieje przez większość czasu , niżej położone wypadają gorzej od paneli fotovoltaicznych tej samej mocy ale jako, że koszty paneli i wiatraków za 1 W są podobne to zwrot powinien nastąpić po ok 6-8 lat. Dotyczy to tylko samego gospodarstwa domowego , samochód to extra pożeracz pieniędzy.