Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Peic Kamino E - Zapowietrzająca się pompa , odpowietrznik

spooky79 17 Sep 2013 07:26 7734 32
Metalwork
    spooky79
    Level 9  
    Witam
    Instalacja wykonana jak na poniższym zdjęciu (celowo w ten sposób i bez zaworów bo jest cała schowana za piecem który stoi w rogu pokoju) , pompa umiejscowiona na powrocie. Wczoraj odbył się test no i nastąpił problem z ciągle zapowietrzającą się pompą . Czy umiejscowienie drugie odpowietrznika w miejscu zaznaczonym na czerwono będzie prawidłowe ? Czy nie będzie stanowiło problemu że znajdują się dwa odpowietrzniki na zasilaniu i powrocie ? Będę wdzięczny za sugestie .
    Pozdrawiam
  • Metalwork
    gersik
    Level 32  
    Jak dasz tam odpowietrznik automatyczny to pompa będzie przez niego zasysać powietrze. Wstaw kawałek rurki do góry i daj ręczny. Najlepiej jednak było by aby pompa była obrócona na dół to wtedy nie miałbyś problemów. Nie zapomnij również o prawidłowym podłączeniu naczynia zbiorczego otwartego.
  • Metalwork
    spooky79
    Level 9  
    Odpowietrznik automatyczny będzie zapowietrzał ? nie bardzo rozumiem , myślałem że jego zadaniem jest tylko upuszczanie powietrza .Oczywiście reszta układu wraz z naczyniem wzbiorczym jest poprawna .
    gersik
    Level 32  
    Jeśli odpowietrznik będzie na stronie ssawnej pompy i tak blisko to będzie zaciągał powietrze.

Dodano po 1 [minuty]:

Jeśli odpowietrznik będzie na stronie ssawnej pompy to będzie zaciągał powietrze.
    spooky79
    Level 9  
    W takim razie chyba będzie trzeba przebudować układ :( aby nie było przyszłościowo problemu .
    spooky79
    Level 9  
    W tej chwili wymyśliłem cos takiego (jeszcze nie polutowane) , jest to chyba jeszcze jedyna opcja aby schować wszystko za piecem a pompa była w poziomie. Wydaje mi się że powinno zdać egzamin bo powietrze raczej nie powinno nigdzie się "chować" . Martwią mnie tylko te wszystkie "zakręty" , trochę tych kolanek tam będzie .Jakieś sugestie , coś jeszcze pozmieniać ?
    saskia
    Level 38  
    Zamiast kolanek, uzyc gietarki i zrobic luki, zmieniajac jednoczesnie rozstawy polaczen.
    gersik
    Level 32  
    Przy filtrze jest zawór 3d mieszający? Podaj model i sprawdź czy jest poprawnie założony.
    spooky79
    Level 9  
    honeywell tm200 , jest poprawnie , góra HOT(ciepła woda,zasilanie) , dół COLD(zimna woda , powrót) , z boku MIX -> do pompy. Mam jeszcze inny pomysł z tymi kolankami(nie będzie ich tyle) , ale na dziś już koniec, jutro po pracy poskładam i dam zdjęcia .
    saskia
    Level 38  
    Mozesz tez podlaczenie pionu z tym zaworem zrobic rurkami 15mm co ulatwi ulozenie calosci , aby nie wygladalo to jak pajak.
    spooky79
    Level 9  
    nie będzie żadnego pionu , rurki idą w podłodze do grzejników dolno zasilanych
    saskia
    Level 38  
    Piony to sa glowne rury od kotla. Wcale nie musza byc pionowe. :-)
    Czesto nazywa sie je zasilanie i powrot.

Ale bez wzgledu jaka nazwe uzyjesz to ta rurka wystajaca ponad kociol powinna isc bezposrednio do naczynia zbiorczego otwartego.
    spooky79
    Level 9  
    saskia wrote:
    Piony to sa glowne rury od kotla. Wcale nie musza byc pionowe. :-)
    Czesto nazywa sie je zasilanie i powrot.

nie wiem czy dobrze Cię zrozumiałem ,mam rury w obrębie kotła dać 15mm ? Jeśli o to Ci chodziło to lepiej nie doradzaj w tym dziale :) , jeśli źle zrozumiałem to pisz proszę jaśniej :) . Naczynie wzbiorcze będzie kawałek dalej na rurce 22mm co i tak wg. przepisów jest za mało. (wg. wyliczeń wystarcza w zupełności więc dałem takie).
    saskia
    Level 38  
    Czytaj choc troche ze zrozumieniem jesli chcesz co nieco zrozumiec.

Dodano po 3 [minuty]:

Napisalem rurkami, bo nie sadze abys mial wprawe uzyc jednej odpowiednio powyginanej rurki , aby zrobic podlaczenie pionu z zaworem mieszajacym 3 drogowym.

Nic nie pisalem o wszystkich rurkach i podlaczeniach.
    A to wlasnie jedno jedyne polaczenie moze byc zrobione ciensza rurka (rurkami)

Dodano po 2 [minuty]:

Wlasnie skasowalem rysunek w paint-cie ktory mialem tu wstawic , aby ulatwic ci podlaczenie.
    spooky79
    Level 9  
    Myśle że nieistotna jest tu grubość rurek. Problem polegał na zapowietrzaniu się pompy w podłączeniu jak na pierwszym rysunku.U góry tworzyła się poduszka powietrzna i pompa nie mogła zassać wody tylko bulgotała. Mój błąd bo nie przemyśłałem tego do końca . W przypadku drugiego rozwiązania z pompą w poziomie myślę że nie będzie tego problemu. I o radę własnie w tej kwestii mi chodziło , a trochę odbiegamy od tematu . Całość i tak będzie za piecem więc będzie niewidoczna .
    saskia
    Level 38  
    W takim razie to juz twoj problem, "twoj cyrk, twoje malpy".

Dodano po 14 [minuty]:

Jesli juz dowiedziales sie tego o co pytales, to zamknij temat, aby nikt wiecej nie marnowal czasu.
    spooky79
    Level 9  
    Temat będzie zamknięty jak rozwiązanie zostanie sprawdzone , tak aby ktoś mógł z tego coś wywnioskować . A Twoje "W takim razie to juz twoj problem, "twoj cyrk, twoje malpy". to raczej nic tu nie wnosi , więc daruj sobie zaśmiecanie tematu .Pozdrawiam
    gersik
    Level 32  
    Jeśli już wyeliminowałeś zapowietrzanie się pompy to jeszcze zastanów się jak chcesz rozwiązać problem zaniku prądu podczas pracy kominka (pompy). Pomyśl co będzie jak po rozpaleniu kominka położysz się spać albo wyjdziesz z domu i braknie wtedy prądu.
    spooky79
    Level 9  
    Będzie UPS .W tej chwili mam 500W pozostałość po komputerze ale nie wiem jak długo będzie na nim pompa działała. Teoretycznie na pierwszym biegu bierze 7W , jak to wyjdzie w praktyce będę sprawdzał . Jak coś dokupi się większy lub większa baterie (akumulator). Na wygaszenie pieca potrzebuje ok. 2 godzin (palę tylko brykietem), mieszkanie mam w miarę ciepłe więc w nocy palić nie trzeba (przetestowane przez poprzednie zimy).
    spooky79
    Level 9  
    Etap dzisiejszy , wersja ostateczna (już polutowane)
    Jutro podpięcie pod linie zasilającą grzejniki i test.

Peic Kamino E - Zapowietrzająca się pompa , odpowietrznik Peic Kamino E - Zapowietrzająca się pompa , odpowietrznik
    spooky79
    Level 9  
    W tej chwili już po testach , w pierwszym momencie instalacja szybko się odpowietrzyła ale do pewnego momentu.W pierwszych godzinach palenia pompa ewidentnie łapała co jakiś czas powietrze ale odpowietrznik automatyczny dawał sobie z tym radę . W tej chwili już nic się nie odpowietrza (nie słychać pracy odpowietrznika) , w kaloryferach też nie ma już powietrza , ale pompa chodzi nadal jak by miała w układzie powietrze . Wydaje dźwięk jak przy odkręceniu wody w kranie (szumi) , jednym słowem nie chodzi cicho . Jest to niezależne od prędkości biegu pompy i jednolite.Czy jest możliwe aby układ był jeszcze zapowietrzony po kilku dniach palenia ? Instalacja była robiona bez obliczeń , czy może istnieje możliwość że nieodpowiednie przepływy powodują taki szum ?
    Pozdrawiam
    saskia
    Level 38  
    Wymontowales go razem z zaworkiem zwrotnym pod nim?
    Czy nie ma tam zaworka i zakreciles zaslepke-korek?
    spooky79
    Level 9  
    zawór stopowy zostawiłem bo jest na sprężynie która trzyma bardzo mocno więc nie ma szans zaciągnąć powietrza. Zawór odpowietrzający to FLAMCO Flexvent 1/2"
    saskia
    Level 38  
    Jak wysoko jest naczynie wyrownawcze?
    Czy sa jeszcze inne odpowietrzniki?
    spooky79
    Level 9  
    Nie ma innych odpowietrzników.
    Grzejniki są wypoziomowane lekko w stronę odpowietrzników w celu lepszego odpowietrzenia , naczynie wzbiorcze na ok 2,5 (mieszkanie ma ok 3m wysokości). Podłączenia do grzejników dolne, rury idą po podłodze. W obrębie pieca rury 28 (jak na zdjęciach) potem redukcja 22 i takie aż do naczynia wzbiorczego , następnie do grzejników rurki 18 .Odpowietrznik dałem tylko na piecu bo to jedyne najwyższe miejsce po grzejnikach .
    saskia
    Level 38  
    Masz w takim razie bardzo niskie cisnienie statyczne, a pompa wytwarza ok. 0.5 atm roznicy miedzy ssaniem a tloczeniem wiec na duzej czesci instalacji jest podcisnienie gdy pompa pracuje. W takiej sytuacji jakakolwiek najdrobniejsza nieszczelnosc polaczen, zwlaszcza od ssawnej strony pompy, bedzie wprowadzala powietrze do ukladu.
    Nieszczelnosc moze nie dawac wycieku wody, bo cisnienie jest niskie, a ssanie pompy przewyzsza to niskie cisnienie i uklad bedzie zaciagac powietrze.