Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Urządzenie do wykrywania obecności podkładów tekturowych na euro paletach

17 Wrz 2013 07:58 3111 28
  • Poziom 10  
    Witam, jestem w trakcie konstruowania urządzenia, które będzie miało za zadanie wykryć brak obecności podkładu tekturowego na euro palecie i w razie konieczności zatrzymać maszynę. Sam proces zatrzymywania maszyny nie jest problemem, problemy pojawiają się w jaki sposób stwierdzić czy na palecie znajduje się podkład tekturowy. Myślałem o zastosowaniu czujnika koloru np Sick CS8-4, dzięki któremu mógłbym rozróżnić kolor samej palety od koloru podkładu. Dodatkowo możliwość nauczenia czujnika czterech kolorów daje spore możliwości co do radzenia sobie z różnymi odcieniami tektury. Proszę o wszelkie sugestie, lub inne pomysły.
  • MetalworkMetalwork
  • Poziom 20  
    Prześwietlaj światłem-laserem - jeżeli będą 4 impulsy desek, to pusta, jeżeli brak impulsu - tektura.
    Jeżeli się poruszają z V=const, to możesz liczyć czasy przejścia palety.
    Długo ciemno - tektura
    Błyski - pusta.
    Jak chcesz, to można zrobić jeszcze na kilka sposobów.
    Konrad.
  • Poziom 10  
    Z tym że na podkład najpierw naciągana jest folia co może stwarzać problemy, dodatkowo palety mają deski raz wzdłuż raz w poprzek (palety euro, vmf i inne) więc ten pomysł w moim przypadku nie wypali. Ten inne sposoby to, liczę na pomoc :)
  • Poziom 23  
    A jak z wysokościami palet? Wszystkie są jednakowe?
  • Poziom 20  
    Jak folia przeźroczysta, to można próbować. Zamontować kilka czujników, tam gdzie są dziury w paletach.
    Można wykonywać zdjęcie, porównywać do wzorca. Jeżeli zgadza się ze wzorcem tektury w 90-paru % to jest tektura...
    Konrad.
  • MetalworkMetalwork
  • Poziom 40  
    Sposób opisany przez KonradGatek jest sensowny i w miarę prosty oraz najbardziej pewny jak na warunki przemysłowe. Pomysł z czujnikiem koloru to raczej nieporozumienie. Będziesz miał dużo błędów.
    mateusz1313 napisał:
    Z tym że na podkład najpierw naciągana jest folia co może stwarzać problemy
    W przypadku czujnika refleksyjnego to nie problem. Można dodać drugi czujnik z boku na wysokości desek palety do wykrywania "obecności palety" chociaż sygnał z jednego czujnika jest wystarczający do stwierdzenia obecności kartonu na palecie.
  • Poziom 10  
    Czujnik do wykrywania obecności palety to podstawa. Problem z realizacją rozwiązania zaproponowanego przez Konrada jest taki, że palety niby mają określone wymiary lecz deski bywają różne drugi problem jest taki, że jeżeli czujnik lub odbłyśnik będzie umieszczony pod paletą to szybko ulegnie zabrudzeniu i pojawią się problemy. Czujniki koloru są, aż tak nieprecyzyjne?

Dodano po 33 [minuty]:

Ewentualnie zastosowanie jednego lub dwóch czujnioków http://www.keyence.com/products/sensor/fiber-optic/fu/models/fu-e40/index.jsp do wykrywania przerwy z pneumatycznym systemem do czyszczenia powierzchni czujnika.
  • Poziom 18  
    W moim urządzeniach staram się unikać czujników koloru jak ognia. Zmieni ci się kolor tektury - leżysz.. ktoś zgasi światło, albo masz słoneczny dzień... leżysz.

Ja bym stawiał raczej na pomiar mechaniczny przed i po nałożeniu tektury.
  • Poziom 20  
    Przetrzeć szybkę raz na tydzień, chyba nie problem?
    Maszyna nie ma innej konserwacji - jedziemy dopóki jedziemy - maszyna nie stanie?
    Co to za maszyna, jakie warunki - nie wiem.
    Konrad.
  • Poziom 10  
    Właśnie dla obsługi nawet takie coś to może być problem.
    Ale do rzeczy linia do obijania palet Emmeti rozwija folię nadkładam tekturową tackę, z którą właśnie jest problem gdyż raz na 100 palet ją gubi i ten raz chcę wychwycić. Maszyna znajduje się w stałych warunkach oświetleniowych na tyłach magazynu. W jakim sensie sugerujesz pomiar mechaniczny?
  • Poziom 1  
  • Poziom 10  
    Mechanizm przenoszenia jest dokładnie taki jak mówisz, natomiast problemem jest to, że folia, która jest układana nie zawsze jest dobrze ucięta (dopiero na nią nakładana jest tektura) i w momencie gdy paleta jest przejeżdża dalej wszystko z niej spada włącznie z samą folią, a obsłudze nie zawsze chce się wyciągnąć paletę z całego magazynu gotowych i tutaj jest problem.
  • Poziom 30  
    Paleta zapewne ma przerwy miedzy deskami.
    Proponuję oświetlić w jakiś sposób światłem modulowanym duży obszar pod paletą. Czujnik z synchroniczną detekcją umieszczony u góry powinien bez problemu wykryć czy paleta jest przykryta nieprzezroczystą tekturą czy przezroczystą folią.
  • Poziom 1  
  • Poziom 10  
    Komplikuje ale innego wyjścia nie mam ponieważ sam mechanizm folii jest w 100% sprawny kwestia leż po stronie dostawców folii, z którymi jest problem raz inny skład mieszanki raz krzywo nawinięta na wałek, zmiana temperatury otoczenia i pojawiają się problemy. Tak jak pisałem na 99 razy ucięta jest prawidłowo a raz nie.

Dodano po 3 [minuty]:

Zgodzę się z Pawłem rozwiązaniem może być zastosowanie kurtyny bezpieczeństwa, lecz aby ograniczyć koszty zaproponowałem czujnik http://www.keyence.com/products/sensor/fiber-optic/fu/models/fu-e40/index.jsp , które pozwala na sprawdzenie 40 mm, proszę o opinię.
  • Poziom 1  
  • Poziom 10  
    Tak folia z tekturą zostają. Dobrze rozumiem chcesz wykryć obecność folii która pozostaje wraz z podkładem?
  • Poziom 30  
    40 mm to bardzo mało. Myślę, że oświetlona powinna być duża powierzchnia np. 80x80 cm
    Najtańszym rozwiązaniem będzie zastosowanie typowych taśm LED umieszczonych w listwach ochronnych. Są takie po których można chodzić. Myślę, że dodatkowo można zastosować jakiś materiał rozpraszający np. z poliwęglanu aby drobne śmieci nie zakłócały detekcji.
  • Poziom 10  
    Ale jeśli uda mi się ustawić czujnik w takim miejscu, że dla każdego rodzaju palety będzie dostępny chociaż kilka milimetrów to czujnik, powinien zadziałać. Dodam, że palety są centrowane na wjeździe więc dochodzi tylko różna szerokość desek ale myślę że 40 mm lub ewentualnie 2 czujniki dadzą radę pokryć wymagany obszar, a badanie odbywałoby się przez cały przejazd palety.
  • Poziom 1  
  • Poziom 30  
    Sam wcześniej napisałeś "palety niby mają określone wymiary lecz deski bywają różne drugi problem jest taki, że jeżeli czujnik lub odbłyśnik będzie umieszczony pod paletą to szybko ulegnie zabrudzeniu i pojawią się problemy"
  • Poziom 10  
    Tak ale wtedy nie myślałem o zastosowaniu czujnika o polu widzenia tylko punktowego, i dodatkowo czyszczenie powietrzem po każdym przejechaniu palety. Koncepcje czasami się zmieniają.
  • Poziom 30  
    Sam musisz ocenić jakie jest prawdopodobieństwo zakrycia czujnika przez śmieci i odpowiednio dobrać wielkość wiązki oświetlacza.
  • Poziom 27  
    Moim zdaniem należy iść w kierunku fotokomórek - jeśli paleta jest poprzecznie do przenośnika to będzie impulsować a jeśli wzdłużnie to trzeba dać tak foto aby trafiało np.zaraz za pierwszą deską - zakładam, że palety macie wszytskie podobne. Sprzy okazji - karton powinien być przyszyty tackerem, gdyż górny karton na stercie palet może spaść lub zostać zwiany. Domyślam się, że zastosowanie tego jest w hucie szkła.
  • Poziom 20  
    Los_sandalos napisał:
    Domyślam się, że zastosowanie tego jest w hucie szkła.

No nie tylko - spożywka też jest przekładana tekturą - patrz np. woda mineralna 1,5l. Tam raczej mieli by na utrzymanie ruchu - przetarcie czujnika szmatką raz na tydzień.
    Konrad
  • Poziom 11  
    Nie krzyczcie na mnie od razu, że pomysł głupi, ale ja bym spróbował tak:
    Czytnik kodów kreskowych umieszczony pod paletą, w miejscu gdzie nie ma desek.
    Na każdą tekturę naklejony kod kreskowy, oczywiście za każdym razem w tym samym miejscu. Po nałożeniu tektury sygnał do czytnika. Jest tektura - OK, nie ma - błąd.
    Minusem jest konieczność naklejania kodów.
    Ale za to dużym plusem jest możliwość prowadzenia statystyk, zbierania danych itd.
    Koszty też niewielkie. Co sądzicie?
  • Poziom 10  
    Części już zamówione, zobaczymy co z tego wyjdzie. Widzę, że ktoś miał do czynienia z jutą albo sprawdził co produkuje Emmeti:) Dam znać co wszyło z tego pomysłu.
  • Poziom 12  
    a ja zupełnie zmienił bym podejście...maglowane czujniki foto itp. użył bym tylko do wykrycia czy jest paleta. Nad przejeżdżającą paletą jakieś ramie z umiarkowanym dociskiem (tak aby nie przeciskało tektury przez szczeliny). Jedna końcówka ramienia np. z rolką lub łyżwą, która przeskakiwała by po szczelinach w razie braku kartonu a jechała po nim jeżeli bybył. Na drugim końcu zwykły styk.

Odczyt:
    Jedzie paleta i są impulsy z ramienia....nie ma tektury. Jedzie paleta i brak impulsów...jest tektura.
  • Poziom 27  
    Wszelkie czujniki mechaniczne w tym przypadku mogą narobić więcej szkody niż pożytku - mogą przesunąć lub nawet zrzucić przekładkę z podkładu. Może lepiej przyjrzeć się podajnikowi przekładek - czy ma czujnik obecności przekładki w trakcie podawania nad paletę? Jeśli jest to, czy działa prawidłowo (poprawność programu).