Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toshiba a300 resetuje się

17 Wrz 2013 09:26 6426 12
  • Poziom 37  
    Witam.

Nec/tokin wymieniłem na baterię o łącznej pojemnośc 1300uF. Bo to było pierwotną usterką tego laptopa. Przypadkowo uszkodził się jeden z kondensatorów zastępczych i strzeliła przetwornica procesora. Płyta była martwa.

Wymieniłem jeden z górnych tranzystorów przetwornicy procesora. Na początku dużo słabszy (oryginalnie 30A a wstawiłem bodaj 18A) płyta odpaliła. Dokupiłem zamiennik z odpowiednimi parametrami i płyta odpaliła.

Da się uruchomić system w trybie awaryjnym. Natomiast w normalnym trybie zawiesza się na logo windowsa i resetuje. To samo przy próbie sformatowania.

Po głębszej dedukcji doszedłem do wniosku, że to ma silny związek z temperaturą wymienionego mosfeta (q83). Grzeje się tylko on do okolic 85 stopni i płyta się resetuje.
    Drugi mosfet(q82) w równoległej przetwornicy ma normalną temperaturę.

Górne tranzystory wymieniłem oba na oryginały nowe. Usterka niestety nadal występuje i tylko jeden i ten sam się przegrzewa.

Co może być nie tak? Już wysiadam... Procesor, Hdd, ram sprawdzone i podmieniane.

Na zdjęciu zaznaczyłem grzejący się element.

Dorzucam fragment schematu z uszkodzonym i zaznaczonym elementem

dane płyty:

HannStar j MC-4 94V-0
    PT10SG-6050A2171301-MB-A02
  • Poziom 30  
    Wylutuj cewkę L75 i sprawdź czy nie ma podejrzanie wysokiej rezystancji.
  • Spec od komputerów
    Co "mówi" oscyloskop?
  • Poziom 37  
    Zamieniłem cewki miejscami i temperatury tranzystorów wyrównały się...
    W zasadzie temperatura szybko się zmienia ale są porównywalne. Możliwe, że to zimny lut od grzania tranzystorów hotem.

Usiłuję odpalić system a w zasadzie zainstalować. Nie jestem pewien czy dysk też nie jest padnięty. Podstawiłem chwilowo dysk z mojej A200 (zintegrowana grafika) to na awaryjnym śmigał ale normalnie się nie chciał włączyć.

Jutro z rana spróbuje postawić system. Jak dalej będzie się dziwnie działo to zrobię pomiary oscyloskopem.

Ps przy instalacji w7 dochodzi do logo i gdy ma już wskoczyć to "niebieskie" tło instalacji to się zwiesza i po chwili restartuje a z dysku nic nie ruszy wywala brak ntldr.

Tak samo przy próbie instalacji xp dochodzi do końca kopiowania plików. Czarny ekran non stop świeci sie dioda HDD i koniec. Chyba jednak coś z dyskiem bo wyskoczył komunikat "Nie można uruchomić systemu windows ponieważ następujący plik nie został znaleziony lub jest udzkodzony".

Czy mogę bez formatowania jakoś zmusić mój system z mojego dysku aby odpalił na tym komputerze ? doinstalowując sterowniki lub w inny sposób ?
  • Poziom 10  
    Miałem ostatnio podobny problem z Toshibą.
    Laptop działał poprawnie tylko w trybie awaryjnym i każde normalne uruchomienie kończyło się "Blue".
    Nie opiszę jak doszedłem do rozwiązania bo za dużo by pisać, ale w moim przypadku pomogło przestawienie w biosie ustawienia dysku z SATA na IDE i zainstalowanie XP. Z Win7 nie próbowałem.
  • Poziom 37  
    Dysk był uszkodzony podmieniłem. Problem z restartowaniem jest nadal. Występuje ono podczas instalacji win xp "instalowanie urządzeń"

Q83 ma 87 stopni a Q82 70 stopni i podejrzewam, że jest podgrzewany przez ten pierwszy.

Cewki można wykluczyć. Zostały zamienione i dalej to samo. Co ciekawe przy mniejszych obciążeniach temperatura obu tranzystorów jest w miarę jednakowa.
  • Poziom 30  
    Na samej baterii jest tak samo ? Wklej oscylogram z przebiegu napięcia przetwornicy CPU.

Dodano po 1 [minuty]:

W biosie powinna być też opcja z ograniczeniem taktowania CPU. Włącz to i spróbuj zainstalować system.

• Spec od komputerów
    Osobiście wymieniam w przetwornicy procesora klucze parami - np. oba górne i/lub oba dolne.
    Rozbieżność parametrów mosfetów może powodować grzanie się jednego z kluczy.
    W przypadku takim jak Twój wymieniłbym też profilaktyczne dolne klucze, sprawdził obwody boost, diody i kondensatory przy kluczach.
  • Poziom 37  
    Jak będę na uczelni to w końcu sprawdzę co i jak oscyloskopem.
    Zastanawiam się też nad zakupem uszkodzonej płyty i podmienianiem bo i tak na chwilę obecną odpowiedniej płyty głównej i tak nie ma.
  • Poziom 37  
    Czy płyta z zintegrowaną grafiką i płyta którą mam ja mają ten sam układ zasilania procesora?

Mam okazję zdobyć płytę na części ale tak jak napisałem wyżej różnią się tylko grafiką. Nie mam jak samemu sprawdzić czy są dokładnie takie same.
  • Poziom 33  
    Mam podobne problemy mój model A300D i nie ma Nec/Tokin. Jaki masz procesor i grafikę? U mnie AMD/ATI.
  • Poziom 37  
    Grafika ATI procesor Intela.