Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak otworzyć elektrozaczep gdy braknie zasilania?

wotik 17 Wrz 2013 13:25 9063 14
  • #1 17 Wrz 2013 13:25
    wotik
    Poziom 20  

Witam

Pytanie może głupie ale nigdzie nie znalazłem odpowiedzi...

Planuję instalację domofonu wraz z możliwością obsługi elektrozaczepu w furtce. I tutaj pojawia się problem. Jak otworzę furtkę w przypadku gdy braknie zasilania - elektrozaczep będzie przecież cały czas "trzymał" (modele otwierające się przy zaniku napięcia odpadają)? Szukałem modeli z jakąś opcją otwarcia elektrozaczepu kluczem ale nie znalazłem czegoś takiego...

Może jakieś inne pomysły - czy też może w takiej sytuacji pozostaje mi jedynie historyczny "skok przez płot"?

pozdrawiam

Wojtek

0 14
  • #2 17 Wrz 2013 13:33
    fuutro
    Poziom 43  

A nie możesz w furtce założyć zamiast klamki gałkę, którą można otworzyć kluczem?

0
  • #3 17 Wrz 2013 13:37
    wotik
    Poziom 20  

Ale jak to się ma do "zamkniętego" elektrozaczepu...?

0
  • #4 17 Wrz 2013 13:42
    mczapski
    Poziom 38  

Systemów domofonów działa tyle, że wystarczy podejrzeć. Przeważnie zamek składa się części elektromechanicznej (w ościeżnicy) i mechanicznej (w drzwiach) działających niezależnie od siebie a współpracujących.

0
  • #5 17 Wrz 2013 13:48
    kot mirmur
    Poziom 31  

większość współczesnych zamków nawet tych do furtek posiada funkcję otwierania z klucza[przy otwartym zamku przekręcasz klucz o 1/4 obrotu,wtedy otwiera ci sięta część która trzyma elektrozaczep].Jeśli nie ma opcji zamontowania takiego zamka. to załóż sobie rygiel który zwalnia po odcięciu zasilania[trzeba wtedy dodać do domofonu przekażnik-niektóre modele miały fabrycznie funkcję ON-OC .

0
  • #6 17 Wrz 2013 13:58
    wotik
    Poziom 20  

Ponichter Janusz napisał:
    większość współczesnych zamków nawet tych do furtek posiada funkcję otwierania z klucza

Możesz podać jakąś nazwę/producenta takiego zamka?

Ponichter Janusz napisał:
    załóż sobie rygiel który zwalnia po odcięciu zasilania

Jak pisałem wcześniej odpada takie rozwiązanie, bo po zaniku napięcia bym otwartą furtkę lub musiałbym ją za każdym razem dodatkowo zamykać na zamek żeby mieć ją zamkniętą w przypadku braku zasilania...

0
  • #7 17 Wrz 2013 14:28
    kot mirmur
    Poziom 31  

Zamki drzwiowe wpuszczane z wkładką wymienną prod.gerda,lob,jana-wymiarów jest wiele ,jechać do markietu castorama ,obi,praktiker.liroy merlin,albo sklepu ze ślusarką drzwiową

0
  • #8 17 Wrz 2013 14:41
    wotik
    Poziom 20  

Hmmm... dzięki za podpowiedzi, ale mam wrażenie, że gdzieś "mijamy się po drodze".

Może spytam tak: Czy ktoś może mi podać konkretny model elektrozaczepu / zamka z elektrozaczepem do zastosowań zewnętrznych (furtka) który to (elektrozaczep) można otworzyć (kluczem) w przypadku braku zasilania?

0
  • #9 17 Wrz 2013 15:38
    xury
    Poziom 39  

Kolego błędnie myślisz. To NIE elektrozaczep otwierasz kiedy nie masz zasilania, tylko tylko kluczem chowasz język zamka w furtce.
    A jeśli chcesz mieć cały czas otwartą furtkę podczas braku prądu to zastosuj elektrozwory zamiast elektrozaczepu.

0
  • #10 17 Wrz 2013 19:35
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Każdy zamek powinno się dać otworzyć kluczem bez względu na to czy jest zasilanie czy nie. Elektrozaczep jest tylko jakby elementem futryny, który zwalnia po podaniu napięcia.

0
  • #11 17 Wrz 2013 19:59
    Ircys
    Specjalista Domofony

zybex napisał:
    Każdy zamek powinno się dać otworzyć kluczem bez względu na to czy jest zasilanie czy nie. Elektrozaczep jest tylko jakby elementem futryny, który zwalnia po podaniu napięcia.

...nie każdy, tylko ten z dźwignią.
    Inną sprawą jest to, że większość nowych zamków już ma dźwignię w standardzie.

Pozdrawiam

0
  • #12 17 Wrz 2013 20:00
    22053
    Użytkownik usunął konto  
  • #13 17 Wrz 2013 20:24
    kot mirmur
    Poziom 31  

\Kolego Wotik jak bardzo się tak uparłeś to masz-Elektra Plus Poznań mod. zaczep elektromagnetyczny R3 z blokadą[prawy lub lewy ] Niestety żaden el.rygiel nie jest przewidziany do pracy na zewnątrz[przyjdzie deszcz ze śniegiem , będzie bida] PS. Dlaczego ludzie szukają najtrudnieszych solucji.Najprostrze czasami nawet prowizorki ,chodzą LATAMI.

1
  • #14 20 Wrz 2013 14:58
    tomekkresek
    Poziom 11  

nadal się zastanawiam czemu z uporem maniaka chcesz otwierać rygiel ? Wystarczy cofnąć język zamka kluczem jak już koledzy wyżej pisali.
    Ale jeśli już się tak uparłeś to możesz wydać 1500,00PLN +VAT i założyć sobie zamek elektryczny np. ABLOY EL460/461
    http://www.assaabloy.com.pl/Local/PL/Support/...s/ABLOY%20EL460,461%20zamki%20elektryczne.pdf

do tego jeszcze przepust i przewód specjalizowany (nie radzę używać zwykłego bo się szybko ukręci)

Proszę chciałeś ? Masz :)

0
  • #15 16 Mar 2014 01:16
    walpok
    Poziom 2  

Zastosuj może elektrozaczep rewersyjny, który "puści" przy braku zasilania.

0