Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Telewizja analogowa i cyfrowa w polskich sieciach kablowych

jacoor 17 Wrz 2013 19:18 10590 60
  • #1 17 Wrz 2013 19:18
    jacoor
    Poziom 13  

Drodzy forumowicze!
    Otwieram temat do dyskusji - Telewizja analogowa i cyfrowa w polskich sieciach kablowych - czyli co dociera do naszych odbiorników R i TV z sieci kablowych.

Czy wiecie ze:
    w sieci MULTIMEDIA PL na strukturze instalacji po firmie S-TAR klienci otrzymują od wielu, wielu miesięcy MONOFONICZNY SYGNAL AUDIO? W pakiecie 54 programów tylko kilka jest w wersji stereo?! Żeby było ciekawiej – fakt ten jest skrupulatnie przemilczany we wszelkich informacjach dla klientów - ofertach, cennikach, stronie www. Sygnał jest ubogi i pomimo nowoczesnego OTV – nie następuje automatyczna zmiana rozmiaru obrazu na wielu programach. I teraz ciekawostka: poprzedni MO (Media Operator) – czyli S-Tar z Tarnowa nadawał sygnał przyzwoitej jakości i wszystkie programy w wersji STEREO. Dostawca ten został pochłonięty przez MM PL wraz z dobrej jakości sygnałem….

Forumowiczu – sprawdź swój dźwięk z sieci kablowej. Może nawet nie wiesz ze masz go w wersji monofonicznej a chyba nie taka umowę zawierałeś, prawda?
    Jestem przekonany ze wielu klientów nie wie iz otrzymuje pogorszony (monofoniczny) sygnał.

Proponuje powszechna dyskusje na ten temat.

0 29
  • #2 17 Wrz 2013 19:40
    konti
    Poziom 27  

Niestety , ale u mnie jest podobnie z siecią MM również sygnał jest monofoniczny i kilka jest tylko stereofonicznych . Być może jak MM wchodziła na rynek , pewnie pozostała stara infrastruktura sieci . Nie wiem dlaczego nie inwestują w modernizację sieci . Przecież niby mają taki potężny kapitał zakładowy .

0
  • #3 17 Wrz 2013 19:49
    elemen_th
    Poziom 29  

W UPC jest tak samo, na analogu większość jest mono ale na szczęście już analogu nie oglądam więc mnie to taśta ;)

0
  • #4 17 Wrz 2013 20:09
    owad17
    Poziom 12  

Przed chwilą sprawdziłem, UPC na analogu ma tak samo, tylko jakoś mnie to nie rusza, ponieważ płacę 100zł na półtora roku (niekiedy nawet rzadziej) za podstawowe 10 kanałów :P - tak TV praktycznie nie oglądam, wiadomości czasami.

0
  • #5 17 Wrz 2013 20:27
    jaras1987
    Poziom 11  

Cytat:
    W pakiecie 54 programów tylko kilka jest w wersji stereo?!

MM ma 64 kanały analogowe.

0
  • #6 17 Wrz 2013 21:21
    RafalB

Poziom 26  

Analog w kablu jest bo jest, nikt w to od wielu lat nie inwestuje, cala pula pieniedzy idzie w czesc DTV :)
    Wg mnie nie ma sensu sie rozwodzic nt analogowego przekazu, choc w sumie dla czesci osob, moze byc to istotne ze wzgledu na brak odbioru serwisow w DVB-T i moze tutaj upatrywac pewniej niszy...moze jakis operator podchwyci temat ;)

0
  • #7 17 Wrz 2013 21:52
    jacoor
    Poziom 13  

Wszyscy macie racje!
    Istota sprawy jest to, kto wiedział o tym, ze sygnał taki będzie…
    Sygnał stereo jest rzeczą tak oczywista jak kolorowy obraz który oglądamy.
    W latach, kiedy wchodziła stereofonia do TV – gazety z programami telewizyjnymi podawały obok opisu programu symbol stereofonii – dwa kółeczka nachodzące na siebie – pamiętacie to przecież.
    I wtedy wszyscy wiedzieli ze cześć tych programów jest mono a cześć stereo. Cechą domyślną w dzisiejszych czasach jest fakt, ze sygnał stereo jest w każdym programie TV.
    Przecież kablówka może nadawać obraz czarno-biały albo np. w SECAMIE :] Tak się jednak nie dzieje bo ta cecha jest błyskawicznie zauważana i byłby wielki szum w tej sprawie….
    Warto tu zwrócić uwagę na fakt, ze analogowy sygnał kablówek – w tym Multimedia Polska – będzie wiele lat docierał do naszych mieszkań – do tych, gdzie z racji finansowych nie będzie stać domowników na podniesienie standardu tj. zakup nowego TV i sygnał cyfrowy z kablówki. Na starym OTV oglądać cyfrowy sygnał tez można od biedy tylko po co…. Sieci kablowe o tym wiedzą i sygnał serwowany będzie analogowo aby nie stracić tych właśnie uboższych klientów. Jak tu jednak oglądać dobry program muzyczny gdy dźwięk mono. Albo film z dynamiczną akcja gdzie dźwięk i efekty odgrywają wielka role w odbiorze tego przekazu. Multimedia PL nie pozwalają nam się cieszyć nawet takim standardem. Fakt monofonicznego sygnału przemilczano. Celowo. Stary operator podawał w ofertach które programy są mono a które stereo aż do momentu kiedy stereo były wszystkie. Wtedy zrezygnowano już powoli z opisywaniem tej cechy bo wiadomo już było ze wszystkie już w stereo są. Postepowanie uczciwe i rzetelne.
    Czemu milczą? Z powodów finansowych. Jak napiszą, ze mono to spadnie ilość osób zainteresowanych. Czemu unikają reagowania na skargi zażalenia w tej sprawie? By nie stworzyć precedensu na skalę krajową ze za mono sygnał może być bonifikata. I tu nie chodzi nawet o te pieniądze, tylko o odważne decyzje i uczciwość. Warto sprawdzić jak jest w Waszych umowach i czy nie warto zapytać dostawcy ile zwrotu się może należeć za to ze w umowie nie napisali o pogorszonym (?) / odmiennym (?) / niepełnym (?) sygnale…..? W końcu to towar o obniżonej wartości wiec powód do reklamacji jest. Co o tym sadzicie?

0
  • #8 17 Wrz 2013 21:54
    jamszoł
    Poziom 15  

RafalB napisał:
    moze jakis operator podchwyci temat ;)

Taaa a MM go wtedy wykupi albo zrówna z trawą
    TOYA próbowała w Kaliszu i mało brakowało a przestała by istnieć

0
  • #9 17 Wrz 2013 21:58
    jacoor
    Poziom 13  

Operator może i podchwyci ale będzie mówił jednym głosem - zarządu swojej firmy...

Dodano po 1 [minuty]:

Szkoda ze Tarnowa i okolic nie obsługuje S-Tar. Chciałem dodać, ze nie jestem pracownikiem tej firmy.

0
  • #10 17 Wrz 2013 23:17
    szczodros
    Poziom 18  

To może ja dodam swoje 3 grosze. Akurat robię w tej branży od kilku tygodni (telemonter) i wg mnie nie ma sensu pchać stereo w analog gdyż większość starych tv bynajmniej w moim mieście ma i tak dźwięk tylko mono. Nie żebym kogoś bronił czy coś :P. A Ci co mają lepszy tv jadą na cyfrówce (więcej kanałów, lepsza jakość)

Dodano po 1 [minuty]:

ps.: nie robię w żadnej z w/w firm :P

0
  • #11 17 Wrz 2013 23:29
    James596
    Poziom 20  

Akurat mam kablówkę z MM i odbiór monofoniczny raczej nie przeszkadza. Najbardziej popularne kanały typu TVP, TVN, Polsat nadają w stereo, także niektóre muzyczne pokroju 4fun tv również. Natomiast te które nadają mono... nie ukrywajmy, nie ma tam zbyt ciekawych audycji, przy których stereo byłoby niezbędne, pomijając fakt że sam telewizor też nie dysponuje świetnymi warunkami do odsłuchu. Dlatego też problem jest pomijalny.

0
  • Pomocny post
    #12 17 Wrz 2013 23:35
    kudlaty
    Poziom 16  

Jak juz tkniety zostal temat jakosci to moze by tak bitrate pomierzyc to byscie mieli ubaw jaki leci w wielu kablowkach na niektorych to do jakosci vhs ledwo starcza nie wspomne o kolorach i barwach ... ale mam cyfrowa tv i jest ql proponuje pomierzyc bitrate w roznych rejonach np czzolowka telexpresu zawsze ta sama :-)

0
  • Pomocny post
    #13 18 Wrz 2013 08:52
    RafalB

Poziom 26  

Jezeli idzie o bitrate(niski i vbr) oraz rozdzielczosc to wiekszosc operatorow kablowych nie ingeruje w przekaz, to wina zrodlowego sygnalu!
    Przy transmisji SAT tnie sie koszty i oszczedza transpodner przez co jakosc leci na pysk.
    Najlepszy przyklad to niemieckie serwisy vs. polskie :)
    A juz takim dobiciem sa przekazy typu XXX.

Jeszcze wracajac do STEREO przekazu w analogu to zapomnialem o tym, ze jedynym ograniczniem jest tutaj analogowy modulator na HeadEndzie.
    Niby detal ale jak ktos wyzej wspomnial, podstawowe serwisy ida w stereo, a TVP i TVN powinny byc puszczone nie tyle w stereo co przez koder NICAM, sprawdzcie to :)

0
  • Pomocny post
    #14 18 Wrz 2013 10:40
    deus.ex.machina
    Poziom 32  

Warto zauważyć ze powoli pojawia się tendencja wśród operatorów kablowych likwidowania transmisji analogowych i zastępowania ich cyfrowymi (przelicznik dość prosty - jeden transponder analogowy może zostać zamieniony na cyfrowy który oferuje ok 50Mbps czyli jakieś 6 - 8 serwisów SD) - operatorzy kablowi gotowi są nawet oferować dotychczasowym abonentom nieodpłatnie dekodery DTV (bardzo podstawowe)... Dekoder ma te zaletę ze oprócz wygospodarowania pojemności jest swego rodzaju wabikiem dla potencjalnych klientów na dodatkowe usługi. Cena prostych dekoderów to w tej chwili ok 12 - 19E.

0
  • #15 18 Wrz 2013 10:59
    jurek.adam
    Poziom 43  

jacoor napisał:
    Forumowiczu – sprawdź swój dźwięk z sieci kablowej. Może nawet nie wiesz ze masz go w wersji monofonicznej a chyba nie taka umowę zawierałeś, prawda?
    Jestem przekonany ze wielu klientów nie wie iz otrzymuje pogorszony (monofoniczny) sygnał.
    Jak masz zagwarantowane w umowie stereo dla analogu to reklamuj.
    deus.ex.machina napisał:
    Warto zauważyć ze powoli pojawia się tendencja wśród operatorów kablowych likwidowania transmisji analogowych i zastępowania ich cyfrowymi (przelicznik dość prosty - jeden transponder analogowy może zostać zamieniony na cyfrowy który oferuje ok 50Mbps czyli jakieś 6 - 8 serwisów SD) - operatorzy kablowi gotowi są nawet oferować dotychczasowym abonentom nieodpłatnie dekodery DTV (bardzo podstawowe)
    To prawda i nie należy się spodziewać modernizacji/inwestycji w infrastrukturę analogową.

0
  • #16 18 Wrz 2013 11:12
    elemen_th
    Poziom 29  

RafalB napisał:
    Wg mnie nie ma sensu sie rozwodzic nt analogowego przekazu, choc w sumie dla czesci osob, moze byc to istotne ze wzgledu na brak odbioru serwisow w DVB-T i moze tutaj upatrywac pewniej niszy...
    Nisza to jest kablówka a nie DVB-T bo ta jest tylko w miastach a DVB-T działa w całym kraju, wystarczy dekoder i antenka.

0
  • #17 19 Wrz 2013 15:45
    narkoholik
    Poziom 30  

Ja ubogi właściciel Kineskopu z pechem do odbiorników stereo używam analogu w MM Gdynia (bo oferta programowa w Tarnowie jest inna).
    W domu z 6 takich sprzętów a w każdy odbiera Inny Pakiet analogowy :) miałbym się jeszcze ulotnym stereo przejmować ? A jak będzie Stereo to czemu nie ma 5.1 albo 8.1 ?

Poza tym listę dostępnych kanałów anal. dostałem po kilku bataliach, mailem z BOK-u.
    (fajne skróty)

Kupujcie dzieciakom książki - niech używają wyobraźni bo takich sygnałów ostatnio odbieram coraz mniej.
    To naprawdę działa - wystarczy zamknąć oczy a po chwili skupienia pojawi się nawet 3D.

Sorki za OT

I jeszcze żeby zrobić z siebie jełopa na koniec :P mam pytanie. Przeszliśmy z TV naziemną na Cyfrówkę a co z sygnałem radiowym ?

0
  • #18 19 Wrz 2013 19:02
    konti
    Poziom 27  

Z analogowym sygnałem radiowym nie jest tak hop :) I jeszcze Będziemy się "bujać" wiele lat ":)

0
  • #19 19 Wrz 2013 19:16
    d-t-x
    Poziom 21  

A co Wam ten analog w radiu przeszkadza? Do tej muzyki, która leci w 90% stacji, jakość i tak jest za wysoka....

0
  • #20 20 Wrz 2013 22:17
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

konti napisał:
    Z analogowym sygnałem radiowym nie jest tak hop I jeszcze Będziemy się "bujać" wiele lat "

Bo ja wiem, w UPC gdzie jestem klientem i analoga i DTV, nigdy go nie było, to nawet nie wiem co to znaczy go "mieć", a do "nie miecia" takiego sygnału się już przyzwyczaiłem :) .

0
  • #21 20 Wrz 2013 22:22
    jurek.adam
    Poziom 43  

W UPC było radio po analogu, ale zaczęli wyłączać gdzieś od 2008 roku.

0
  • Pomocny post
    #22 20 Wrz 2013 23:10
    wieswas
    Poziom 33  

Jakość sygnału w kablówkach powinien kontrolować jakiś urząd państwowy.
    Czy Zakład Energetyczny może dostarczać prąd o napięciu 180V lub częstotliwości 30Hz, ponieważ chce sobie zaoszczędzić koszty ?
    Każdy nadawca podaje przecież parametry swoich kanałów i kablówka nie powinna mieć prawa do ingerencji (rezygnacja ze stereo, zmiana BitRate czy rozdzielczości). Przecież właścicielem kanału jest nadawca, a kablówka jest tylko pośrednikiem (hurtownikiem sprzedającym towar) i nie ma prawa do dokonywania zmian. Czy sprzedawca programów komputerowych ma prawo "skrócić" program bez zgody autora, aby zmieścił się na jednej a nie dwóch płytach ?
    Towar różniący się od oryginału jest NIEPEŁNOWARTOŚCIOWY.

0
  • #23 22 Wrz 2013 01:06
    jacoor
    Poziom 13  

szczodros napisał:
    większość starych tv bynajmniej w moim mieście ma i tak dźwięk tylko mono.

Moje wizyty w mieszkaniach nie potwierdzają tezy, ze większość starych OTV to mono. Wręcz przeciwnie: odbiorniki CRT średniej klasy - i w wielu przypadkach to szczyt możliwości technicznych właściciela. Dlaczego wiec dostawca sygnału TV okrada nas? Tu chodzi o to, ze w tej cenie co płacimy co miesiąc powinno być to, co nadają nadawcy ON AIR. Świetnie temat wyjaśnia nam WIESWAS!

Dodano po 8 [minuty]:

James596 napisał:
    nie ukrywajmy, nie ma tam zbyt ciekawych audycji, przy których stereo byłoby niezbędne, pomijając fakt że sam telewizor też nie dysponuje świetnymi warunkami do odsłuchu. Dlatego też problem jest pomijalny.
    Tu sprawa wygląda już indywidualnie - decydujemy bowiem czy lubimy te jakość dźwięku czy tez nie. ZAPEWNIAM ze świetnie ogląda się występy żużlowców w stereo, programy przyrodnicze a i rozrywkowe również. Po to jest stereofonia żeby oddać nam przestrzeń dźwięku i uczestnictwo w strefie dźwięku. Zgadzając się na dostarczane mono - tracimy bardzo dużo. Telewizor oddaje ten dźwięk w zależności od usytuowania głośników - bywa raz lepiej raz gorzej ale przecież można podpiąć głośniki lub sygnał do wieży... jak tak właśnie mam :)

0
  • Pomocny post
    #24 22 Wrz 2013 02:25
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

jacoor napisał:
    Po to jest stereofonia żeby oddać nam przestrzeń dźwięku i uczestnictwo w strefie dźwięku. Zgadzając się na dostarczane mono - tracimy bardzo dużo.

Masz na tyle dużo siły, determinacji, czasu, by się "kopać z koniem", kto Cię wysłucha, kto w ogóle będzie chciał z Tobą rozmawiać, usłyszysz, ze w tv cyfrowej od nich jest nawet DD, więc w czym problem.
    Ale masz całkowitą rację, ci co za "to" płacą dostają towar wybrakowany, i nie powinno tu być żadnego tłumaczenia, bo operatora nie powinno to obchodzić czym/na czym odbieram dźwięk (mogę mieć nawet stereofoniczny patefon), to nie ma nic do tego, dźwięk powinien być w stereo, toć przecież człowiek też ma dwoje uszu do słuchania.

0
  • #25 22 Wrz 2013 02:45
    jacoor
    Poziom 13  

kudlaty napisał:
    proponuje pomierzyc bitrate w roznych rejonach
    dobry pomysl! Kto jest za? Widzę las rąk :) Czym i jak? Bo raptem się okaże ze i tu sygnał ubogi... coraz ciekawiej :D

Dodano po 2 [minuty]:

RafalB napisał:
    wracajac do STEREO przekazu w analogu to zapomnialem o tym, ze jedynym ograniczniem jest tutaj analogowy modulator na HeadEndzie
    czy cos więcej na ten temat możesz napisać?

Dodano po 7 [minuty]:

deus.ex.machina napisał:
    Warto zauważyć ze powoli pojawia się tendencja wśród operatorów kablowych likwidowania transmisji analogowych i zastępowania ich cyfrowymi

Proces ten będzie trwał tak długo, jak długo znacząca ilość klientów będzie analogu oczekiwać. "Młodociani" emeryci lub renciści, co dorobili się TV Stereo a nie stać ich już na następne nowinki - będą z analogu korzystać. To pewne. Czemu wiec nie wydusić polepszenia przyjemności oglądania programów z lepszym sygnałem? Co ciekawe - poprzednie instalacje S-TAR przejęte przez MM PL pracowały w ST i co? Nie można ich było po prostu przepiąć? Na ten okres przejściowy - analogowy?

Dodano po 4 [minuty]:

jurek.adam napisał:
    Jak masz zagwarantowane w umowie stereo dla analogu to reklamuj.
    W żadnej umowie nie ma parametrów: ani dźwięku ani obrazu; może być wiec SECAM i mono. NIgdy takiej uwagi w zadnej umowie nie pamietam - CO NIE OZNACZA ze sygnal moze byc ubozszy. Cala ta historia jest o tyle irytujaca, ze brak dobrej woli powoduje to co mamy; brak poszanowania klienta i WSLUCHANIA sie w jego opinie i potrzeby. Mam doczynienia na co dzien z obsluga klientow i cos mogee na ten temat powiedziec.

0
  • #26 22 Wrz 2013 10:55
    jacoor
    Poziom 13  

narkoholik napisał:
    Przeszliśmy z TV naziemną na Cyfrówkę a co z sygnałem radiowym ?
    Cyfrowy sygnał radiowy będzie juz testowany od października w Katowicach i Warszawie. Wprowadzenie cyfrowego radia wyłączy nas z użytkowania naszych urządzeń takich jak tunery radiowe od wieży czy z kina domowego; np w Wielkiej Brytanii transmisja FM nadal trwa obok przekazu cyfrowego. U nas z chwilą digitalizacji przekazu radiowego - FM zniknie. Tu przydałaby sie akcja a la Acta. Bardzo smutne i bardzo żenujące zamiary z naszym "ef-em"

Dodano po 2 [minuty]:

d-t-x napisał:
    A co Wam ten analog w radiu przeszkadza? Do tej muzyki, która leci w 90% stacji, jakość i tak jest za wysoka....

W analogu FM - nie przeszkadza nic - dobra antena i jakosc na prawde zadawalająca.

Dodano po 7 [minuty]:

wieswas napisał:
    Jakość sygnału w kablówkach powinien kontrolować jakiś urząd państwowy.
    Czy Zakład Energetyczny może dostarczać prąd o napięciu 180V lub częstotliwości 30Hz, ponieważ chce sobie zaoszczędzić koszty ?
    Każdy nadawca podaje przecież parametry swoich kanałów i kablówka nie powinna mieć prawa do ingerencji (rezygnacja ze stereo, zmiana BitRate czy rozdzielczości). Przecież właścicielem kanału jest nadawca, a kablówka jest tylko pośrednikiem (hurtownikiem sprzedającym towar) i nie ma prawa do dokonywania zmian. Czy sprzedawca programów komputerowych ma prawo "skrócić" program bez zgody autora, aby zmieścił się na jednej a nie dwóch płytach ?
    Towar różniący się od oryginału jest NIEPEŁNOWARTOŚCIOWY.

BINGO! I o to własnie chodzi! Z jednej strony nadzor techniczny swawolnych kablowek a z drugiej podstawa do gratyfikacji finanowych dla klientów z powodu zmiany parametrow. Oprócz tych parametrow jakie podaje WIESWAS - przydaloby sie tez monitorowac poziom sygnalu na stacjach czolowych: jeden program ledwo slychac a kanal sasiedni ryczy okrutnie. W tym kierunku teraz powinna isc dyskusja: co zrobic, zeby cos z tym zrobic? Czy jest tu jakis MO (MO = mediaoperator) a moze radca prawny?

Dodano po 13 [minuty]:

KOCUREK1970 napisał:
    jacoor napisał:
    Po to jest stereofonia żeby oddać nam przestrzeń dźwięku i uczestnictwo w strefie dźwięku. Zgadzając się na dostarczane mono - tracimy bardzo dużo.

Masz na tyle dużo siły, determinacji, czasu, by się "kopać z koniem", kto Cię wysłucha, kto w ogóle będzie chciał z Tobą rozmawiać, usłyszysz, ze w tv cyfrowej od nich jest nawet DD, więc w czym problem.
    Ale masz całkowitą rację, ci co za "to" płacą dostają towar wybrakowany, i nie powinno tu być żadnego tłumaczenia, bo operatora nie powinno to obchodzić czym/na czym odbieram dźwięk (mogę mieć nawet stereofoniczny patefon), to nie ma nic do tego, dźwięk powinien być w stereo, toć przecież człowiek też ma dwoje uszu do słuchania.

Mam na tyle determinacji bo nie lubię jak mnie instytucja lekceważy i w żywe oczy oszukuje i dyskretnie okrada z tego co sie mi normalnie należy - jak chłopu ziemia. Okrada nas bo NIKT tego nie zauważa lub macha ręką. Ile płacimy za dostarczenie sygnału TV? 40zł? 50? 60? Wiec z powodu braku jednego z podstawowych parametrów przekazu oczekuje bonifikaty. Nie zapłać w terminie - nikt nie zapyta o powód - odsetki naliczone. Chce relatywności w druga stronę. Wiec "kopie sie z koniem". Udało mi sie z telefonia komórkową to może i tu uda sie wdrożyć drobinę uczciwości względem klientów? Masz racje świętą: to towar wybrakowany i winien być przeceniony. I żeby była "oczywista oczywistość" - nie chce zarobić na MM PL na nowy samochód - chce jasno postawionych warunków umowy i przejrzystego ich przestrzegania. Zwróćcie uwagę ile zapisów jest dotyczących TECHNICZNYCH WARUNKÓW UŻYTKOWANIA INSTALACJI Z TWOJEJ STRONY. Nie wolno tego i tamtego. A dostawcy wolno?!
    DOCHODZIMY POWOLI DO SEDNA SPRAWY.

0
  • #27 22 Wrz 2013 13:40
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

jacoor napisał:
    Mam na tyle determinacji bo nie lubię jak mnie instytucja lekceważy i w żywe oczy oszukuje i dyskretnie okrada z tego co sie mi normalnie należy - jak chłopu ziemia. Okrada nas bo NIKT tego nie zauważa lub macha ręką. Ile płacimy za dostarczenie sygnału TV? 40zł? 50? 60?

Całkowicie się z Toba zgadzam - tylko weż pod uwagę, że bez adwokata, kasy, czasu, nerwów nic z tym nie zrobisz.
    Przykład
    Mam w mieszkaniu UPC full pakiet cyfrowy, i co "mówi" o tym regulamin/umowa/ustalenia wzajemnie podpisane, ano to, ze sygnał analogowy mam DODANY w formie GRATISOWEJ, to tego pakietu cyfrowego (Cisco PVR jako dekoder), do kogo pisać, jak zmusić jakikolwiek urząd do działań, skoro najpierw musisz temu urzędowi udowodnić, że operator łamie podstawowe prawa swoich klientów, to, że coś jest nie tak z obrazem, albo audio, to się to dzieje w poszczególnych miastach, oddziałach tego operatora, a nie całej jego sieci.
    Skoro kanałów analogowych ubywa (bo tak jest), a operator "robi" jakiś cyfrowy pakiet w podobnej, albo nawet niższej cenie niż ten analog, i w dodatku daje do tego pakietu cyfrowego dekoder, to zawsze będzie miał dowód w ręce, że przecież "dajemy więcej za mniej", i w dodatku idziemy do przodu, więc nie powinniśmy się cofać.
    Z sygnałem analogowym jest tak, że żadna sieć nie będzie w niego inwestować kasy, sprzętu, bo się to po prostu nie opłaci, analog zajmuje więcej pasma niż cyfrówka, powiem tak, jestem nawet za całkowitym zlikwidowaniem analoga w mojej (UPC) kablówce, wtedy kanały cyfrowe mogły by mieć większy bitrate, a tym samym faktycznie obraz byłby jakościowo widocznie lepszy.

0
  • #28 22 Wrz 2013 14:34
    szczodros
    Poziom 18  

jacoor napisał:
    narkoholik napisał:
    Przeszliśmy z TV naziemną na Cyfrówkę a co z sygnałem radiowym ?
    Cyfrowy sygnał radiowy będzie juz testowany od października w Katowicach i Warszawie. Wprowadzenie cyfrowego radia wyłączy nas z użytkowania naszych urządzeń takich jak tunery radiowe od wieży czy z kina domowego; np w Wielkiej Brytanii transmisja FM nadal trwa obok przekazu cyfrowego. U nas z chwilą digitalizacji przekazu radiowego - FM zniknie. Tu przydałaby sie akcja a la Acta. Bardzo smutne i bardzo żenujące zamiary z naszym "ef-em"

I wszystkie radioodbiorniki w domu, telefonie, samochodzie trzeba będzie wymienić bo będą bezużyteczne. Albo do radioodbiorników wymyślą dekodery i płaćcie obywatele za radio w samochodzie...

0
  • #29 22 Wrz 2013 14:59
    emil
    Poziom 15  

Witam.

Ja tam uważam, że telewizja analogowa w sieciach kablowych ma jedną, podstawową zaletę, a mianowicie można ją oglądać na kilku telewizorach bez płacenia za tzw. Multiroom, który występuje w telewizji cyfrowej kablówek. Jest wielu niezamożnych obywateli, którym wystarcza "analogówka" nawet bez stereo co nie oznacza, że jak w pakiecie analogowym jest oferta programów stereo to powinny być stereo, a nie mono.

0
  • #30 22 Wrz 2013 16:44
    Kpc21
    Poziom 23  

Od strony nadawcy żaden problem, by udostępnił multiroom bez dodatkowych opłat. Wiele kablówek nie koduje nawet nadawanego sygnału cyfrowego - wtedy wolność podłączania kolejnych odbiorników jest taka, jak w analogu.

0
  Szukaj w 5mln produktów