Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

STEP7->WinCC->S7-313 - komunikacja STEP7 ->WinCC ->S7-313

yagher1 17 Sep 2013 19:20 2856 5
SterControl
 • #1
  yagher1
  Level 10  
  Witam,
  Piszę pracę magisterską i jestem praktycznie na samym końcu ale nie mogę nawiązać komunikacji z WinCC. Program STEP7 posiada 32xDI i 27xDO. Używany sterownik to SIMATIC s7-313-1ADO3-0AB0. Kabel PC Adapter MPI/USB po którym próbuje nawiazać komunikację to 6ES7 972-0CB20-0AX0. Tym samym nie posiadam żadnego portu komunikacyjnego CP. Komunikacja STEP7 -> sterownik została nawiązana. Mam problem z komunikacją (konfiguracją) sterownik -> WinCC ->STEP7. Używam programu SCADA WinCC 7.0 oraz STEP7 5.4.

  W aplikacji STEP7 dodałem stację SIMATIC PC WinCC. Nie wiem jak przeprowadzić konfigurację w "Connections", a następnie w NetPro, aby połaczyć STEP7 z WinCC. Bedę bardzo wdzięczny za pomoc ponieważ muszę do 26.09 się obronić.

  Pozdrawiam
 • SterControl
 • Helpful post
  #2
  kejkson
  Level 13  
  Być może istnieje sposób na spięcie tego poprzez adapter jaki posiadasz, ale go nie znam...jeżeli uda Ci się dodać sterownik adaptera w winCC to masz wygrane.


  szybki ratunek to na przykład coś takiego:

  http://www.astor.com.pl/produkty/komunikacja/karty-komunikacyjne/direct-link.html

  są też wersje do laptopów, ale ogólnie to drogi sprzęt.

  komunikacja:
  W wincc w "Simatic S7 Protocol Suite" klikasz na profibus i dodajesz połączenie. Następnie w ustawieniach połączenia dodajesz wszystkie parametry połączenia takie jak adres, bitrate, adres sterownika itp.
  Następnie do stworzonego połączenia musisz dodać tagi (zmienne), po których będziesz dynamizował wizualizację, w sterowniku masz je zapisane w blokach danych. Dodajesz je zapisując ich format (word, bit, byte ect.) oraz określasz dokładny blok danych oraz bajt (word, bit) w danym bloku.

  Pozostaje Ci odpowiednio skonfigurować połączenie profibus w sterowniku i spiąć je kablem. Niestety nie mam stepa pod ręką żeby przybliżyć Ci gdzie to zrobić, ale poszukaj w ustawieniach sterownika w HW configu.

  najwygodniej, jeżeli masz możliwość zmiany sterownika, zrobić to na ProfiNecie i skorzystać z karty sieciowej komputera.  pozdrawiam
 • SterControl
 • #3
  yagher1
  Level 10  
  Dziekuje za zainteresowanie tematem . udało mi sie juz uruchomić komunikację. PRblem polegał na ustawieniach w Simatic S& Protocol Suite -=> system parameter, a pozniej ustawienie PC Adapter MPI.
 • #4
  kejkson
  Level 13  
  tak z ciekawości sprawdziłem i widzę, że sterownik mojego adaptera LAN->MPI mam w swoim winCC pod MPI. Nauka obustronna ;)
  pozdrawiam
 • #5
  User removed account
  User removed account  
 • #6
  User removed account
  User removed account