Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Terminal do głosowania. Na czym zaprojektować ?

Darkow_24 14 Mar 2005 14:54 1199 4
 • #1
  Darkow_24
  Level 12  
  Potrzebuje zaprojektować terminal do głosowania, który by miał możliwość wyboru TAK, NIE, Wstrzymał się od głosu. Na czym taki terminal najlepiej wykonać (AVR ?). I jeszcze jedno z pulpitów które będą umieszczone na każdym ze stanowisk potrzebna będzie identyfikacja osoby pewnie coś na pastylkach dallas. Tylko jak to przesłać do mikrokontrolera tak aby nie było za dużo przewodów i nie było zakłóceń na dłuższych przewodach.

  Temat przeniosłem. H(k).
 • #2
  boomerang
  Level 19  
  Witam,

  czy ma to byc 1 czy wiecej terminali? Bo jeśli więcej to trzeba by polaczyc je jakąs magistralą z centralnym komputerem. Sam terminal bylby protym urzadzonkiem, pastylka dallas posługuje sie magistralą 1-wire, czyli 1 przewód jest konieczny. O ile pamietam na stronie Dallasa są jakies proste aplikacje na 51, tu wystarczy jakis mały Atmel, który po RS-ie 485 wysylalby wynik do kompa.

  Jesli terminal ma dodatkowo zliczac głosy, to juz musi miec pamiec i mechanizm wpisywania 'dozwolonych' pastylek do swej pamieci. Jest to chyba trudniejsze do realizacji, wg mnie łatwiej zapedzić do tej roboty PC-ta. Wtedy nawet w jakims pliku moznaby trzymac numery pastylek, a terminal wysyłałby wrz z wynikiem glosowania także i nr pastylki, którego weryfikacja nastąpiłaby juz w komputerze.

  To tak na gorąco tyle, miłej zabawy.
 • #3
  elektryk
  Level 42  
  Żeby tak zaprojektować system, musisz mieć najpierw specyfikacje systemu od zamawiającego, on powinien określić sposób działania, autoryzacji i poziom bezpieczeństwa układu. W sumie to wystarczyłaby sieć 485, do sieci podłączone terminale, każdy terminal musi mieć niepowtarzalny adres i wysyłać głos wraz z numerem karty/pastylki. Czytnik ma za zadanie zweryfikować czy karta/pastylka jest zgodna ze standardem systemu (np sygnatura, albo typ układu). Główny zarządzający komputer, musi zainicjować procedure głosowania, odebrać dane z każdego terminala (jeśli będzie karta o złym numerze odpowiedzieć terminalowi że był błąd) i następnie zliczyć głosy i wyświetlić. Do tego może być potrzebne robienie listy kto, kiedy i jak głosował.
 • #4
  Darkow_24
  Level 12  
  Identyfikacja osób na pastylkach dallas może się obejść. Wystarczy abym mógł odcztać na odległość ze 100 terminali TAK - NIE - Wstrzymał się od głosu. Do RS 485 można podłączyć chyba 32 urządzenia. A radiowo możliwe było by to do zrobienia na gotowych nadajnikach na 433MHz ?
 • #5
  boomerang
  Level 19  
  witam,


  o ile pamietam dla wspolczesnych ukladow rs485 (zmniejszony pobor mocy) mozna podlaczyc 128 ukladow - czyli problem jest rozwiazany.

  Transmisja radiowa? Widzę, ze nie jestes do konca mocny w temacie, nie dasz rady. Co miedź to miedź - unikniesz wielu problemów, kabelki będą prostsze. Niestety nie mam czasu aby zrobić Ci wykład z tej tematyki, temat nie jest zupełnie banalny, jeśli ma być głosowanie, wyniki muszą być prawidłowe i pewne (chyba, ze musza byc odpowiednie, he, he).