Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dziwne dźwięki z mini wiertarki vellman

17 Wrz 2013 21:30 1482 7
  • Poziom 15  
    Witam. Od niedawna posiadam mini wiertarkę firmy vellman, ta chińska najtańsza. Problem w tym ze zaczęła bardzo piszczeć. T.j. na tym filmiku:
    http://w57.wrzuta.pl/film/5xTBgzsvh3P/film0003
    czy da się jakoś to naprawić? domyślam się że są to luzy na osi silnika.
    Gdy silniczek wejdzie w ten tryb piszczenia zauważalne są duże iskrzenia ze szczotek.
  • Poziom 20  
    Duże iskrzenia ze szczotek wskazuja na uszkodzenie izolacji ktorys uzwojen. Przewaznie spowodowane jest to przegrzaniem.
  • Poziom 23  
    gzresiek napisał:
    Duże iskrzenia ze szczotek wskazuja na uszkodzenie izolacji ktorys uzwojen
    Lub też znaczne opory w łożyskach, wskutek przeciążenia i "przytarcia". Nie piszę zatarcia bo wówczas to już trzeba chyba szukać nowej. Te tanie wiertarki ( ja mam z AVT- po chyba 18 PLN) są bardzo wrażliwe na siły promieniowe(prostopadłe do osi obrotu). Trzeba rozebrać i spróbować dać po parę kropli oleju do maszyn, na obydwa łożyska. Może na jakiś czas podratujesz. Niestety coś za coś. A te gołe tyłeczki zamiast filmiku ...... to świadomie .... ?!
  • Poziom 15  
    Mam plan aby przełożyć silniczek od drukarki, jest identyczny prócz długości bolca, ale to nie przeszkadzało by aż tak. Problem w wyciagnieciu mocowania wierteł.
  • Poziom 23  
    faziil napisał:
    długości bolca
    A co to za bolec? Bo i owszem oś (wałek wyjściowy), to tam jest, ale "bolca" nie widziałem. Nie wiem czy wymiana silnika to najlepszy pomysł i skutek będzie właściwy. Silnik od tej wiertarki ma ponad 10 tys. obrotów, a i moc przy tych obrotach pewnie z kilka watów. Ja jednak przesmarowałbym najpierw łożyska.
  • Poziom 15  
    Silniczek wymieniony, niestety zniszczyłem kompletnie stary, ale nic już nie poradzę.
    Teraz mam juz wprawę bo gdy aktualny sie zużyje (luzy na osi) to wymienię go na nastepny . Dzięki swojej prostocie(przelacznik,obudowa, silniczek, os i mocowanie frezow/wiertel) latwo tą wiertareczkę naprawic.
  • Poziom 23  
    faziil napisał:
    wiertareczkę naprawic.
    A czy to aby sprawdziłeś przy wierceniu. Bo z tego co sobie przypominam silniczki od drukarek tej wielkości (mam ich przynajmniej kilka) mają mizerną moc i obroty. Zwykle napędzają jakiś napęd drukarki, ale poprzez przekładnię (pasową, zębatą, ślimakową), zwiększającą moment obrotowy.
  • Poziom 15  
    Miałem 2 silniczki. Jeden rzeczywiście był słaby. Drugi, który włożyłem był prawie identyczny, jedynie silniejszy był od nominalnego w niższych obrotach, ale na wysokich słaby.