Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piec gazowy do CO - jaki rodzaj, typ

bezKsyw 18 Wrz 2013 03:35 1494 4
  • #1 18 Wrz 2013 03:35
    bezKsyw
    Poziom 8  

Witam,

od dłuższego czasu czytam forum elektroda.pl i inne, ponieważ chcę dobrze dobrać piec do centralnego ogrzewania w domu piętrowym… i coraz mniej rozumiem. W tej dziedzinie jestem amatorem. Postanowiłem, że zasięgnę rady fachowców. Po przeczytaniu wielu wątków, jestem w punkcie wyjścia – czyli nie wiem jaki rodzaj, typ pieca byłby najbardziej korzystny, nie mówiąc już o firmie.

Bardzo proszę o pomoc, bo tracę nadzieję, że dojdę do czegoś sam.

Oto pare informacji, które mam nadzieję pomogą w dobraniu pieca.
    Do tej pory działał i nadal działa piec gazowy Hydro Therm sprzed 29 lat.

Rachunki za gaz są na tyle wysokie, że wolę zainwestować w piec nowszej generacji. Dom jest ponad 50-cio letni i ma powierzchnię ok. 150m2 (parter i pietro, dwie łazienki i jedna kuchnia), nie jest ocieplony (wiem, że jest na tym duża strata, ale w tym roku nie będzie mnie na to stać). Rury rozchodzące od pieca w piwnicy wymieniłem na nowe pcv, w ścianach pozostały stare „oryginalne” metalowe . Grzejniki wymieniłem na aluminiowe. Do grzania wody mamy oddzielny piec na gaz.

Wszystko działa bez zarzutów, poza rachunkiem ekonomicznym - wysokie rachunki, zbyt wysokie naszym zdaniem.

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedzi.

0 4
  • #2 18 Wrz 2013 21:55
    nautes
    Poziom 13  

Z ekonomicznego punktu widzenia większe oszczędności w większości przypadków przyniesie ocieplenie, niż wymiana kotła.
    Przede wszystkim likwidacja nieszczelności typu wybita szyba, wszelakie dziury.
    Następnie należy wykonać ocieplenie.

Może na przykład w tym roku by ocieplić strop? Wełna 150mm 10-15 PLN/m2 plus przy ewentualnej powale konieczna folia izolacyjna. Później, za kilka lat możnaby jeszcze jedną dołożyć.
    Zależy, z czego zbudowany jest dom, czy warto etapami robić. I którędy najwięcej ciepła ucieka.

Chyba, że kocioł jest totalnie beznadziejny i bierze np. 6 tys. m3 gazu przy w miarę pełnych murach. Wtedy faktycznie MOŻNA rozważyć najpierw wymianę kotła.
    Wymiana grzejników oraz rur bywa często przeceniana, nie przynosi to w większości przypadków dużych oszczędności.

0
  • #3 18 Wrz 2013 22:28
    bezKsyw
    Poziom 8  

Witam i bardzo dziękuję za odpowiedź.

Faktycznie zapomniałem napisać, że w zeszłym roku wymieniłem wszystkie okna i z tej strony, żadnych nieszczelności nie ma.

Jeśli chodzi o ocieplenie stropu (pewnie tędy najbardziej ucieka ciepło) to już w dzień o tym myślałem i przeczytałem jak ocieplić strop :) Czeka mnie "roboczy" weekend i ocieplanie.

Rury musieliśmy wymienić bo były chyba o średnicy 10 cm i były ...w ziemi! Taka geotermia, tylko w drugą stronę ;) Grzejniki też już słabo grzały i faktycznie nawet piec odsapnął i ogrzewał wodę w CO do dużo wyższych temperatur.

Teraz tylko czekam na Waszą pomoc w doborze nowego pieca - jestem zdecydowany na wymianę.

0
  • #4 19 Wrz 2013 15:23
    bezKsyw
    Poziom 8  

Właśnie jeden fachowiec zaproponował mi piec kondensacyjny Brotje z zasobnikiem wody, bym nie musiał grzać wody do mycia w oddzielnym piecu (jak teraz). Co sądzicie o tym?

I dodatkowe pytanie - czy duża różnica (z ekonomicznego punktu widzenia), i czy w ogóle jest, w spalaniu gazu pomiędzy Brotje a np. Termet, bo cena zakupu np. przemawia za Termet?

0
  • Pomocny post
    #5 19 Wrz 2013 16:47
    nautes
    Poziom 13  

bezKsyw napisał:
    Właśnie jeden fachowiec zaproponował mi piec kondensacyjny Brotje z zasobnikiem wody, bym nie musiał grzać wody do mycia w oddzielnym piecu (jak teraz). Co sądzicie o tym?

Kondensacyjne są drogie, zużycie mają do 5 do 15% niższe, niż kotły turbo.
    Do rozważenia indywidualnie.

Zazwyczaj montuje się jeden kocioł gazowy do obsługi co i cwu. Drugi dedykowany raczej przy dużym rozbiorze cwu. Ale jeśli już są oba, to może nie warto przerabiać?
    Też trzeba się zastanowić.

Zasobnik można przecież domontować później. Tu priorytetem moim zdaniem jest wygoda oraz koszt inwestycji.

Jeśli ten cwu jest przepływowy to wiedz, że dużo wygodniejsze jest korzystanie z zasobnika, szczególnie, jeśli przepływowy nie wyrabia z grzaniem, lub wiele osób może korzystać jednocześnie z ciepłej wody (dwie łazienki). Masz stałą temperaturę ciepłej wody, możesz mieć ją od razu (przy zamontowaniu cyrkulacji).
    W tym wypadku doradzam od razu przerobić.

0