Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Immergas/Eolo Star 24KW - Kod 11 i oraz 02

menelaos8 18 Sep 2013 08:31 8025 4
 • #1
  menelaos8
  Level 2  
  Witam,

  Piec, od tygodnia, podczas korzystania z wody użytkowej (tak po 4-5 minutach) zgłasza usterkę 11 i przestaje grzać wodę. Po chwili kod znika i kolejną chwilę pracuje poprawnie. Czasem zdarza się że przed kodem 11 na chwilę mrugnie kod 02 a potem przechodzi do 11.  Piec jest użytkowany od 4 lat. Serwisant Immergas stwierdził że należy wymienić wentylator bo piec nie dostaje odpowiedniej ilości powietrza. Testował działanie pieca ze zdjętą obudową komory spalania - tak że pobierał powietrze z pomieszczenia i faktycznie wtedy nie zgłaszał błędów. Po założeniu obudowy błędy pojawiły się ponownie. I teraz moje pytanie:

  1. istnieje prawdopodobieństwo że może być przypchany komin. Sprawdzenie jego drożności jest nieco utrudnione, gdyż jest to komin współosiowy z dwoma kolankami. Po odkręceniu wentylatora (który de facto kręci się swobodnie - ale może silnik stracił sprawność) drożność była sprawdzana "na drut" który wchodzi tylko do drugiego kolanka (raczej kwestia giętkości drutu), zarówno w kanale powietrznym jak i spalinowym. Od góry też było sprawdzane - ale tam ze względu na długość drutu i jego sztywność udało się go wprowadzić do pierwszego kolanka. Teoretycznie takie sprawdzenie "drutem" daje wynik drożności ale czy jest jakiś sposób "mało inwazyjny" bez rozbierania komina który na 99-100% da potwierdzenie drożności.
  2. Czy wentylator, który jest umieszczony po stronie spalin i wypycha spaliny, ma wpływ na dopływ powietrza do spalania?

  Oczywiście skłaniam się do wymiany wentylatora ale chciałbym jeszcze wykluczyć inne czynniki które mogą mieć wpływ na nieprawidłowe działanie pieca.
 • #2
  serwis25
  Level 19  
  Wymiana wentylatora nic nie da.
  Trzeba sprawdzić analizatorem spalin powietrze na zasysie czy nie zaciąga spalin.
  Mógł się rozszczelnić komin i kocioł zasysa własne spaliny.
  W takiej sytuacji są właśnie takie objawy
 • #3
  menelaos8
  Level 2  
  serwis25 wrote:

  Trzeba sprawdzić analizatorem spalin powietrze na zasysie czy nie zaciąga spalin.


  Czy taką analizę powinien wykonać serwisant czy może kominiarza powinien wołać?
 • #4
  serwis25
  Level 19  
  Każdy kto posiada analizator, ale najlepiej serwisant lub instalator, który montował komin.
 • #5
  szloser
  Level 11  
  Ogólnie zły przepływ powietrza od zasysu po wylot. Trzeba sprawdzić i zasys powietrza i wyrzut spalin. Różnica pomiędzy zasysem i wyrzutem kod 11. Kod 2 przegrzanie. Zasys i wyrzut muszą mieć podobne ciągi wyczuwalne spokojnie rączką