Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Magnetowid JVC HR-7700 EG - Dziwne zachowanie magnetowidu

18 Wrz 2013 20:16 4377 14
  • Poziom 19  
    Witam
    Posiadam magnetowid jak w temacie. Nie przyjmuje on kasety, po włączeniu magnetowidu włącza się silnik wysuwu kasety. Włożona ręcznie kaseta(kręciłem ręką silnikiem) zostaje poprawnie wysunięta po włączeniu magnetowidu. Czujnik obecności kasety działa poprawnie. Po obróceniu "koła funkcyjnego"(sprzęgniętego z mode-switchem) włącza się capstan i głowica.
    Po ręcznym wsunięciu kasety nic się nie dzieje.
    Podejrzewam albo popsute sterowanie silnika funkcyjnego, albo popsuty mode-switch.

Pozdrawiam,
    Karol
  • Poziom 19  
    Witam
    Okazało się, że przepaliła się żarówka obecności kasety. (Kaseta zjeżdża na żarówkę) W nowszych magnetowidach jest to dioda podczerwona, tutaj jest żarówka.
    Odezwę się, jak wymienię żarówkę.

Pozdrawiam,
    Karol
  • Poziom 19  
    Witam
    Przepraszam, że piszę posta pod postem. Po wymianie żarówki magnetowid ożył.
    Przyjmuje kasetę, przewija w obie strony, lecz po włączeniu play opasa on głowicę do połowy, po czym silnik opasania staje. Wymieniłem pasek przy silniku opasania, lecz to nie pomogło. Wyłączenie i ponowne włączenie powoduje, że taśma jest cofana z głowicy.
    Co może być tego przyczyną?

Pozdrawiam,
    Karol
  • Serwisant
    Czy bęben z głowicami wiruje?Jeśli nie, taśma zostanie wycofana w ten sposób.Czy próbowałeś ręcznie symulować prace mechanizmu opasania w trybie play?
  • Poziom 33  
    Nie znam tego magnotowidu .ale le proponował bym sprawdzić zasilacz
  • Poziom 19  
    Witam
    radiogaga napisał:
    zy bęben z głowicami wiruje?

Tak, drum wiruje.
    radiogaga napisał:
    Czy próbowałeś ręcznie symulować prace mechanizmu opasania w trybie play?

Tak, próbowałem. Wtedy rolki opasające dochodzą do końca. Drum nie staje. Za dociśnięcie gumowej rolki do osi capstan odpowiada elektromagnes, który się nie włącza. Podczas opasania (elektrycznego) włącza się silnik capstan.
    Jeżeli ręcznie dosunę rolki opasania do końca, to podczas ponownego włączenia magnetowidu taśma nie zostanie wycofana. Drum cały czas się kręci, pinch roller się nie dosuwa.
    Ponichter Janusz napisał:
    ale le proponował bym sprawdzić zasilacz

A jaki związek z tą usterką mógłby mieć zasilacz?
    Reszta magnetowidu działa ok.

P.S. Podczas elektrycznego opasania, aby cofnąć taśmę, muszę dwa razy "resetować" magnetowid. (Za pierwszym razem rolki cofną się o połowę przejechanego wcześniej dystansu, za drugim "resetem" rolki wrócą do stanu oczekiwania na kasetę)

Dodaję jeszcze filmik prezentujący próbę odtwarzania taśmy.

Pozdrawiam,
    Karol
  • Poziom 33  
    Przecież to jest starsze od przysłowiowego węgla,dlatego sugestja w kierunku zasilania[elki]
  • Poziom 2  
    Proponuję sprawdzić czy kaseta dochodzi do końca, wciągana jest do przodu, a następnie w dół i tu jest ważne, aby znalazła się w pozycji prawidłowej ( dobrze osadzona). Może być uszkodzony mechanizm wciągu kasety i zawsze należy pamiętać przy jego naprawie o wymianie silniczka mechanizmu slimakowego, nie wystarczy tylko wymiana paska.
  • Poziom 19  
    Witam
    Ponichter Janusz napisał:
    dlatego sugestja w kierunku zasilania[elki]

Jak by tak było, to reszta magnetowidu by nie działała. Magnetowid zaczyna opasanie, więc zasilacz działa.
    Deo60 napisał:
    Proponuję sprawdzić czy kaseta dochodzi do końca, wciągana jest do przodu, a następnie w dół i tu jest ważne, aby znalazła się w pozycji prawidłowej ( dobrze osadzona). Może być uszkodzony mechanizm wciągu kasety i zawsze należy pamiętać przy jego naprawie o wymianie silniczka mechanizmu slimakowego, nie wystarczy tylko wymiana paska.

Mechanizm pobierania kasety pracuje dobrze. Po wsunięciu znajduje się ona w dobrej pozycji. Mechanizm ten nie był uszkodzony, przepalona żarówka powodowała, że magnetowid nie dawał sygnału, aby wsuwać kasetę.
    Ja bym szukał uszkodzenia w jakimś wyłączniku krańcowym, ewentualnie w mode-switchu.
    Po zatrzymaniu się silnika słychać wyłączający się elektromagnes odpowiedzialny za odsunięcie hamulców rolek. (Hamulce zostają dosunięte.)

Pozdrawiam,
    Karol
  • Serwisant
    Skonstruuj kasetę bez taśmy (pustą) do testów.Wyjmij taśmę z gorszej kasety i pozaklejaj otwory na czujniki.Jest to dobra metoda do sprawdzania mechaniki.
  • Poziom 19  
    Witam
    radiogaga napisał:
    Skonstruuj kasetę bez taśmy (pustą) do testów.Wyjmij taśmę z gorszej kasety i pozaklejaj otwory na czujniki.Jest to dobra metoda do sprawdzania mechaniki.

Już podobne testy wykonałem, bez użycia pustej kasety. Żarówkę zakrywam palcem. Po opuszczeniu się windy magnetowid sądzi, że ma kasetę. A poza tym widzę lepiej obroty talerzyków. Efekt jest ten sam - opasa wirującą głowicę do połowy, pinch roller nie jest dosuwany do capstanu. Talerzyk odbierający taśmę się nie kręci.
    Znowu dodam potwierdzający to filmik.

Pozdrawiam,
    Karol
  • Serwisant
    W takiej kasecie wycina się duże otwory pozwalające śledzić mechanikę.Wygląda raczej na błąd czujników,lub mode switcha.
  • Poziom 19  
    Witam
    radiogaga napisał:
    Wygląda raczej na błąd czujników,lub mode switcha.

To było dla mnie oczywiste od czasu wymiany paska w mechaniźmie opasania. ;)
    I własnie w tym kierunku oczekuję pomocy.(przeczyszczenie/wymiana)
    Nie znam mechaniki tego magnetowidu, a nie chcę go popsuć rozbierając mechanikę w poszukiwaniu czujnika.

Pozdrawiam, Karol
  • Poziom 19  
    Witam
    Wczoraj dokładnie obejrzałem mechanikę tego magnetowidu. Jest on mechanicznie sprawny. Znalazłem też wyłącznik krańcowy opasania. Jeżeli go wcisnę przed tym jak silnik opasania sam się wyłączy, to magnetowid reaguje prawie poprawnie. Silnik opasania jest wyłączany, elektromagnes odpowiedzialny za dosunięcie pinch roller włącza się na 1 sekundę, po czym znowu się wyłącza. Wniosek: wyłącznik krańcowy działa dobrze.
    Teraz należałoby się skupić na elektronice magnetowidu. Ja bym szukał w okolicach drivera silnika opasania. Możliwe, że jak prąd silnika chwilowo wzrośnie(chwilowo większe obciążenie), to driver "głupieje" ,i wyłącza silnik. Dzisiaj zamierzam wyjąć silnik opasania, i wtedy włączyć play(Oczywiście przełączę czujnik startowy opasania). Zobaczę, czy po pewnym czasie sam stanie. Jak nie, to nacisnę krańcówkę i zobaczymy co się stanie. Ale też to będzie potwierdzało moją wcześniejszą tezę.("przygasający" driver) Jak silnik podczas tej próby też sam stanie, to też to raczej może świadczyć o uszkodzonym driverze.
    Dołączam zdjęcie, gdzie jest pokazany element sprzęgnięty z krańcówką.(Jego dosunięcie się do głowicy audio włącza krańcówkę).
    Magnetowid JVC HR-7700 EG - Dziwne zachowanie magnetowidu

Pozdrawiam,
    Karol
  • Poziom 19  
    Witam
    Odkryłem bardzo ciekawy fakt.
    Zasłoniłem kawałkiem papieru czujnik obrotów głowicy. Po naciśnięciu play głowica nie startuje, silnik opasania włącza się, opasanie trwa do końca, nie reaguje na krańcówkę. (mechanizm dojdzie do końca, silnik nadal się kręci). W tym momencie wyjmuję owy papierek - drum rusza, silnik opasania staje, (nie cofa się) i magnetowid na sekundę zaczyna poprawnie odtwarzać.
    Co może być przyczyną takiego zachowania?

Pozdrawiam,
    Karol