Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Faust 211D - Tuner Unitra przestał odbierać stacje radiowe

18 Wrz 2013 22:21 1902 5
  • Poziom 24  
    Witam,
    ostatnio zadobyłem wieżę unitra wraz z tunerem Faust 211D.
    Początkowo podłączyłem zestaw i tuner odbierał stacje bardzo ładnie i w stereo. Zamiast anteny włożony był kawałek drutu.

Po kilku godzinach tuner przestał odbierać stacje, był tylko szum. Kręcąc pokrętłem strojenia złapałem tylko radio ESKA i ESKA ROCK, które jest na częstotliwości 95,4 i 95,9 MHz i jest nadawane u mnie w mieście.
    Jakość odbioru jest kiepska. Po wyjęciu drutu nie odbiera nic - czyli styk w złączu jest.
    Na zakresie D do 280 kHz odbiera raczej normalnie.
    Po dłuższej chwili zadumy "owa antena z drutu " mogła dotknąć czegoś metalowego w garażu, ale napewno nie dotknęła niczego pod napięciem.

Wizualnie po rozkręceniu nie widzę uszkodzeń.

Proszę o podpowiedzi co i jak sprawdzić.
    Pozdrawiam
  • flexghzflexghz
  • Specjalista AGD
    Krick1987 napisał:
    Po dłuższej chwili zadumy "owa antena z drutu " mogła dotknąć czegoś metalowego w garażu
    Nie musi dotykać niczego pod napięciem wystarczy ładunek elektrostatyczny aby uszkodzić głowicę ukf.
    Krick1987 napisał:
    Wizualnie po rozkręceniu nie widzę uszkodzeń.
    tolego w 90% uszkodzeń nie widać niczego podejrzanego trzeba mieć miernik i zrobić pomiary napięć na tranzystorach w głowicy
  • flexghzflexghz
  • Poziom 42  
    h jaworski napisał:
    wystarczy ładunek elektrostatyczny

Bez przesady, to nie jest głowica w wersji MOSFET a i nawet te nie padały tak od wtykania.

To jest stary tuner i trzeba przejrzeć to od strony połączeń, gniazdo antenowe - głowica. Nie wiadomo też jak został ten tuner przestrojony;normalnie czy przez konwerter
  • Poziom 36  
    oj napisał:
    Bez przesady, to nie jest głowica w wersji MOSFET a i nawet te nie padały tak od wtykania
    Od wtykania może nie, ale od dotykania anteny to dość często padały tranzystory w głowicach. Wystarczyło, że przyszła zima mróz i za kilka dni było codziennie co najmniej kilku klientów z radiami tego typu do naprawy z niedziałającym lub słabo działającym UKF-em. Jak się pytało klienta, co zrobił, to często mówił, że dotknął anteny i przestało grać, to jaka mogła być tego przyczyna jak nie ładunek elektrostatyczny? Pamiętam taki rok, że nawet tranzystorów na hurtowni brakło i trzeba było miesiąc czekać na naprawę. Wbrew pozorom głowice MOSFET tak nie siadały, bo chyba tranzystory MOSFET mają diody zabezpieczające na wejściu w strukturze tranzystora i to je chroniło przed uszkodzeniem.
  • Poziom 24  
    Witam,
    to napiszecie mi tak "po ludzku" co i jak mam sprawdzić i pomierzyć?? :) jestem amatorem ale pojęcie mam troszkę o elektronice i pomiarach.

Pozdrawiam
  • Poziom 36  
    Poszukaj schemat pomierz napięcia na tranzystorach w głowicy i wyniki pomiarów podaj na forum.