Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka/Candy/CY104 - Brak sterowania silnikiem, 5V zamiast 12V na przekaźnikach.

Stachu0204 19 Wrz 2013 00:04 2499 5
  • #1 19 Wrz 2013 00:04
    Stachu0204
    Poziom 15  

Witam!

Od razu mówię, że nie jestem pewny modelu, jutro sprostuję. Płytka sterowania wyciągnięta ze spodu z tyłu pralki, na dole foto.
    Brak sterowania silnikiem. Napięcie na cewce przekaźnika: 5v, a powinno być 12V. I tu moje pytania:
    Na płytce (poniżej foto) jest stabilizator 79M05 (czyli na 5V), czy w takim wypadku napięcie 12V jest osiągane przez zsumowanie napięć na kondensatorach CE2 i CE3?
    (CE2 - kondensator elektrolityczny, na zdjęciu drugi od lewej, CE3 - kondensator elektrolityczny, na zdjęciu trzeci od lewej, wysunięty najbardziej do góry)
    O ile na CE2 jest 5V, czyli tak jak podaje stabilizator, to na CE3 mam ok 0.68V i przypuszczam, że tu jest źle. Przy czym pojemność kondensatora wynosi (wg pomiaru) ok 97uF przy nominalnych 100uF, więc przy klasie mojego miernika mogę się na to zgodzić. I na tym moja wiedza i umiejętności sie kończą.
    Jakieś sugestie, pomysły, rady, nakierowania? Za wszystko będę wdzięczny.

Pozdrawiam

Pralka/Candy/CY104 - Brak sterowania silnikiem, 5V zamiast 12V na przekaźnikach. Pralka/Candy/CY104 - Brak sterowania silnikiem, 5V zamiast 12V na przekaźnikach. Pralka/Candy/CY104 - Brak sterowania silnikiem, 5V zamiast 12V na przekaźnikach.

0 5
  • Relpol
  • Relpol
  • #3 23 Wrz 2013 17:29
    Loker
    Poziom 38  

Jakość zdjęć kiepska, ale stawiam na przetwornicę step-down. Pierwsze napięcie stabilizuje przetwornica, drugie - stabilizator liniowy (np. 78xx). Pierwsze napięcie możesz sprawdzić na kondensatorze elektrolitycznym, drugie - na stabilizatorze. Sprawdzanie napięć na cewkach przekaźników jest ryzykowne - czasami są sterowane PWM-em w celu ograniczenia opbieranego prądu.

0
  • #4 23 Wrz 2013 21:39
    ALKAJDAs
    Poziom 9  

Witaj Stachu,
    Z tego co się orientuję na pakietach Candy powinieneś znaleźć dwa napięcia: -5V oraz +7V co sumarycznie daje napięcie +12V. Spróbuj znaleźć te 7V. Pozdrawiam.

0
  • #5 23 Wrz 2013 22:03
    Stachu0204
    Poziom 15  

Dobry wieczór.

Miło, że ktoś jednak zainteresował się tematem.
    Co udało mi się zdziałać.
    Pomiary wykonywałem podczas pracy pralki.
    Gdy podłączyłem zasilanie na krótko do modułu pojawiły mi się napięcia
    Na CE2 -9V
    Na CE3 -5V
    Jako, że nie mogłem sprawdzić, jakie mam w takim wypadku napięcie na przekaźnikach (brak pralki pod ręką) wymieniłem elektrolity (na ślepo, bo miernik mój ma zakres 200uF)
    Wymiana teoretycznie nie wniosła żadnych zmian podczas podłączania na krótko, natomiast po wpięciu do pralki okazało się, że napięcia już nie spadają do poziomów podanych wyżej.
    Przekaźniki sterowane były już napięciem ok 9,5V (przy czym nie wiem czy tam nie było PWM) i okazało się, że to wystarczy do poprawnej pracy pralki. Kondensatory CE2 i CE3 miały wspólną masę, więc raczej sumowanie ich napięć nie wchodzi w grę (chyba), bo mierząc między minusami miałem różnicę napięć 9V-5V. Chętnie się dowiem jak to ma funkcjonować i czym zmierzyć poprawnie napięcie na cewkach przekaźników?

0
  • #6 25 Wrz 2013 22:57
    peterwolski
    Poziom 20  

przekaźniki mogą chodzić już od 9v , dużo spotkałem modułów co zasilanie jest 9V a przekaźniki 12v

0
  Szukaj w 5mln produktów