Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie kilku falowników 1-fazowych z 3 faz - dobór przewodu neutralnego

lipek81 22 Wrz 2013 19:14 11913 38
  • #31 22 Wrz 2013 19:14
    1500759
    Użytkownik usunął konto  
  • Relpol
  • #32 22 Wrz 2013 19:39
    Akrzy74
    Poziom 39  

Moja cierpliwość też ma swoje granice- temat zamykam, bo zakończyła się dyskusja merytoryczna, a uczestnicy skupili się na wzajemnym obrażaniu.

Edit: Skoro uczestnicy dyskusji już zauważyli, że i w tym dziale jest moderator, zapraszam do dyskusji na argumenty merytoryczne. Posty naruszające regulamin będą surowo oceniane.

• #33 22 Wrz 2013 22:29
    lipek81
    Poziom 11  

Cytat:
    Robi się coraz ciekawiej.. Może koledzy wyjaśnią, jak zamierzają upchać 10mm² czy 6mm² w terminalu falownika? Pewnie będą jakieś puszki i złączki wago zmieniające przekrój na 1,5mm²?
    - tutaj to akurat nie problem. Do samych falowników będą położone przewody 1,5mm2. Przewody fazowe grubsze będą tylko od listwy zasilającej do zabezpieczeń falowników.
    Jeżeli chodzi o neutralny, to od listwy zaciskowej będzie grubszy do bloku rozdzielczego, a potem cienkie do falowników.

Wszystko jest w jednej rozdzielnicy, także to nie problem.

Po zmontowaniu całości i uruchomieniu postaram się pomierzyć prądy i zobaczymy co z tego wyjdzie.

Po chwili zastanowienia (oczywiście kierując się sposobami liczenia zaproponowanymi tutaj) doszedłem do wniosku, że w takich układach przewód neutralny powinien być taki sam, jak przewód najbardziej obciążonej fazy. Najgorsza sytuacja to taka, kiedy zasilamy tylko odbiorniki z jednej fazy, tej najbardziej obciążonej. W żadnym innym przypadku prąd na przewodzie neutralnym nie będzie większy.

• Relpol
  • #34 23 Wrz 2013 09:18
    1500759
    Użytkownik usunął konto  
  • #35 23 Wrz 2013 11:14
    15kVmaciej
    Poziom 35  

szelton napisał:
    Pojęcie pojawiło się w literaturze technicznej i przepisach około lat 60-tych i w pewnym stopniu zastąpiło wcześniej używany termin pion elektryczny.

Może i kolega widzi w WLZ-ach jakieś piony, ale zniżając się tymczasem do płaszczyzny parteru, zapewniam kolegę iż w takich parterowych zakładach są też czasem liczne obwody dystrybuujące, tworzące rozległe układy WLZ, kaskadowe lub promieniowe. Te obwody różnią się od obwodów końcowych, odbiorczych inaczej, sposobem zabezpieczania ich.
    lipek81 napisał:
    Wszystko jest w jednej rozdzielnicy, także to nie problem.

A przecież wzmiankowałem iż kolega penetruje zagadnienie od strony najeżonej problemami i głębsze wnikanie w szczegóły może wykazać że kolega popełnia mezalians teorii obwodów z praktyką projektu i realizacji.
    Czy mam rozumieć iż wszystkie falowniki i zabezpieczenia znajdują się w jednej rozdzielnicy? Łącznie z aparaturą obwodów bezpieczeństwa obsługi i aparaturą kontrolno-sterującą?

• #36 23 Wrz 2013 20:16
    1500759
    Użytkownik usunął konto  
  • #37 24 Wrz 2013 11:24
    15kVmaciej
    Poziom 35  

szelton napisał:
    Definicje pojęcia wlz przekopiowalem z:
    pl.wikipedia.org/wiki/Wewnętrzna_linia_zasilająca (nie wkleja sie link)

Może się nie wkleja, bo mało kto przywiązuje wagę do tego, co tam anonimowi ludzie wypisują.. Ponieważ tutaj nie jest istotą definicja WLZ, może poprzestańmy na tym, że wciąż nie wiadomo, jaki właściwie autor wątku ma problem i na jakim odcinku, w którym miejscu potrzebny byłby ten grubszy przewód neutralny lub przekrój 10mm².
    Mogę się na razie domyślać z wszystkich postów, że mowa nie o 6-ciu falownikach tylko ośmiu, całość stanowi układ kontrolno-zasilający zespół podajników taśmowych, znajdujący się w jednej obudowie (mam nadzieję że nie w rozdzielnicy).
    Nie wiadomo jak ma być rozwiązany problem zasilania energią elektryczną tej obudowy (wtyczka czy przyłącze sztywne) oraz jakie rozwiązania konstrukcyjne znajdą się wewnątrz obudowy.
    W całym tym wątku okazuje się, że zasilenie tych falowników to już najmniejszy problem, bo wystarczą przewody 1,5mm² doprowadzone do każdego z nich.

• #38 25 Wrz 2013 08:54
    1500759
    Użytkownik usunął konto  
  • #39 25 Wrz 2013 11:32
    15kVmaciej
    Poziom 35  

PROAT napisał:
    Do tego układu zasilanie 5x6mm^2 będzie w zupełności wystarczać. Pamiętaj aby zabezpieczyć osobno każdy falownik na wejściu tak jak kolega szelton narysował.

szelton napisał:
    szóstka wystarczy, (sposób i miejsce B2)
    wychodzi troche na styk, można dać dyche i iść spać, a w razie "W" masz zapas na rozbudowe.

Ciekawe, czy koledzy potrafią uzasadnić, po co stosować przekroje 6mm² lub 10mm² tam, gdzie przekrój 2,5mm² w zupełności wystarczy?
    Czyżby na podstawie tych danych?
    lipek81 napisał:
    W rzeczywistości układ, który buduję jest trochę bardziej skomplikowany, niż opisałem to w pierwszym poście. Składa się z 8 falowników, przy czym 7szt. falowników jest o mocy 0,37kW, a jeden o mocy 0,75kW. Falowniki zasilają silniki 6x0,25kW, 1x0,37kW i 1x0,55kW.
    Falownik 0,37kW ma wg tabliczki prąd wejściowy 6,1A
    Falownik 0,75kW ma wg tabliczki prąd wejściowy 11,8A

Maksymalne obciążenie poszczególnych faz (biorąc pod uwagę prąd wejściowy z tabliczki):
    L1: 18,3A
    L2: 24A
    L3: 12,2A

Szukaj w 5mln produktów