Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Huawei E220 - Zdjęcie Simlock z Huawei E220 pod Linuxem

krzysiek_t 19 Sep 2013 15:45 3975 5
    krzysiek_t
    Level 10  
    Jest w internecie, i nawet na tym forum, dużo instrukcji na temat zdjęcia simlock z modemu Huawei E220. Wszystkie one odwołują się do użycia programu "QC Mobile Analysis Tool".

PROBLEM 1 wszystkie wersje programu "QC Mobile Analysis Tool", które znalazłem w sieci (również na tym forum) są wykrywane przez Symantec-a jako koń trojański "Trojan.Abwiz". Jak dla mnie instalowanie czegoś takiego jest nieakceptowalne. A poza tym to program pod Windows, a ja mam Linuxa.

PROBLEM 2 dziwi mnie (i to bardzo), że "QC Mobile Analysis Tool" to ABSOLUTNIE JEDYNY program, który potrafi zczytać z modemu E220 niezbędne dane. Jak żyję nie widziałem takiej sytuacji, by nie było alternatywnego programu do wykonania jakiegoś zadania.

Pytania:
    1) Czy istnieje inny program (najlepiej open-source i na Linuxa), który potrafi to zrobić?
    2) ALBO: Czy ktoś z Was orientuje się co dokładnie robi ten program "QC Mobile Analysis Tool"? Czy ta operacja wykorzystuje komendy modemowe AT?
    3) ALBO: Czy ktoś z Was ma dokumentację do tego modemu, która pozwalałaby ustalić jak zczytać te dane (mam wiedzę z zakresu programowania, znając specyfikwację mogę sam napisać program, który skomunikuje się z modemem).

Z tego co wiem sama operacja odblokowania modemu, znając odpowiedni kod, sprawdza się do wysłania komendy AT:

AT^CARDLOCK="xxxxxxxx"

natomiast to polecenie AT spradza stan simlock'a:

AT^CARDLOCK?
    vanDit
    Level 12  
    QMAT komunikuje się z modemem w trybie QCDI (Qualcomm Diagnostic Interface) i to za jego pośrednictwem odczytuje NVM.

Za pośrednictwem poleceń AT wysyłamy tylko odczytany z NVM klucz a modem odblokowuje się sam. Z tego co się orientuje to na linuksa nie ma nic dla komunikacji z układami MSMxxxx w trybie QCDI. Aby to zrobić samemu musiałbyś postudiować protokół komunikacyjny tych procków.
    krzysiek_t
    Level 10  
    UPDATE: podobno ten trojan to false-positive. Niemniej jednak jak to możliwe, że nie ma innego programu, który mógłby odczytać niezbędne dane z modemu Huawei E220?

Dodano po 7 [minuty]:

To już coś. To może chociaż jakiś alternatywny program pod Windows, który potrafi dogadać się w ten sposób z modemem?

Moje spostrzeżenie: wszystkie źródła programu "QMAT" są mniej lub bardziej "szemrane". Nie wiadomo, kto zrobił ten program. Nie wiadomo co on dokładnie robi (brak kodu źródłowego). A tymczasem operacja odblokowania modemu nie jest niczym nielegalnym. Modem jest moją własnością po zakończeniu umowy z Play.

vanDit wrote:
    QMAT komunikuje się z modemem w trybie QCDI (Qualcomm Diagnostic Interface) i to za jego pośrednictwem odczytuje NVM.

Za pośrednictwem poleceń AT wysyłamy tylko odczytany z NVM klucz a modem odblokowuje się sam. Z tego co się orientuje to na linuksa nie ma nic dla komunikacji z układami MSMxxxx w trybie QCDI. Aby to zrobić samemu musiałbyś postudiować protokół komunikacyjny tych procków.
    vanDit
    Level 12  
    QMAT sam w sobie nie wyrządzi żadnej szkody w systemie windows. Plik wykonywalny jest crypt'owany/pack'owany (by zabezpieczyć program przed crack'owaniem itd). Heurystyka niektórych antywirusów jest wyczulona na tak zmodyfikowane przez wszelkiego rodzaju PE-Packery pliki wykonywalne i zgłasza alert.

Jeśli nadal chcesz poznać jak działa QMAT, wystarczy że zczytasz security QMATem, w tle niech działa jakiś USB-Sniffer, wyniuchaj pakiety by je potem przeanalizować ;-) QCDI to nic innego jak wirtualny port COM via USB więc sama komunikacja z nim nie będzie trudna.
    krzysiek_t
    Level 10  
    Dziękuję za informacje. BTW: znalazłem taki oto artykuł, a w nim wymienione nazwy programów:
    - Qualcomm CDMA Technologies MSM driver
    - Qualcomm QPST 2.7 Tools
    - PSAS 1.5

ŹRÓDŁO: http://mobiles-han.blogspot.dk/2012/06/qualcomm-tools.html

Czy ktoś je zna? Czy mogą posłużyć do odczytania danych wymaganych przy zdejmowaniu simlock'a z Huawei E220?
    archi3
    Level 31  
    krzysiek_t wrote:
    Jest w internecie, i nawet na tym forum, dużo instrukcji na temat zdjęcia simlock z modemu Huawei E220. Wszystkie one odwołują się do użycia programu "QC Mobile Analysis Tool".

PROBLEM 1 wszystkie wersje programu "QC Mobile Analysis Tool", które znalazłem w sieci (również na tym forum) są wykrywane przez Symantec-a jako koń trojański "Trojan.Abwiz". Jak dla mnie instalowanie czegoś takiego jest nieakceptowalne. A poza tym to program pod Windows, a ja mam Linuxa.

PROBLEM 2 dziwi mnie (i to bardzo), że "QC Mobile Analysis Tool" to ABSOLUTNIE JEDYNY program, który potrafi zczytać z modemu E220 niezbędne dane. Jak żyję nie widziałem takiej sytuacji, by nie było alternatywnego programu do wykonania jakiegoś zadania.

Pytania:
    1) Czy istnieje inny program (najlepiej open-source i na Linuxa), który potrafi to zrobić?
    2) ALBO: Czy ktoś z Was orientuje się co dokładnie robi ten program "QC Mobile Analysis Tool"? Czy ta operacja wykorzystuje komendy modemowe AT?
    3) ALBO: Czy ktoś z Was ma dokumentację do tego modemu, która pozwalałaby ustalić jak zczytać te dane (mam wiedzę z zakresu programowania, znając specyfikwację mogę sam napisać program, który skomunikuje się z modemem).

Z tego co wiem sama operacja odblokowania modemu, znając odpowiedni kod, sprawdza się do wysłania komendy AT:

AT^CARDLOCK="xxxxxxxx"

natomiast to polecenie AT spradza stan simlock'a:

AT^CARDLOCK?

Powiem tyle probojesz wywazac otwarte drzwi...Jesli masz z tym problem ze tam moze byc wirus mozesz to uruchomic w systemie wirtualnym. Programow do zdjemowania simlockow na linuxa jest tyle co kot naplakal. Niestety nie wszystko moze byc open source...
    Z linuxa mozesz wyslac maila z prosba o zdjecie simlocka, play zrobi to za darmo po skonczonej umowie (przesle kod).

Ps Nie zebym pisal zlosliwie, sam uzywam linuxa w domu ale do zdjemowania simlockow zwyczajnie sie on nie nadaje.