Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wanna z hydromasarzem a Różnicówka.

14 Mar 2005 18:46 3940 4
  • Poziom 10  
    chce załozyc wanne z hydromasarzem,zamontowany jest na niej silnik jednofazowy o mocy 550w.chce go zabespieczyć bezpiecznikiem 16A,i założyć różnicówke,na ten jeden obwód. w domu mam trzy fazy i przewód uziemiający. Tablica z zabezpieczeniem przedlicznikowym ma podłaczoną bednarke.napiszcie czy dobrze rozumuje podłączenie roznicowki. -podłaczam przewod żółtozielony od bednarki do wanny .A faze i zero przepuszczam przez róznicówke.
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Witam
    Dobrze rozumujesz, faza i przewód neutralny przez różnicówkę, wanna połączona z przewodem ochronnym. 16A to chyba trochę za dużo jak na ten jeden obwód. Można zastosować dwa w jednym wyłącznik różnicowoprądowy z członami nadprądowymi. Pamiętaj jednak, że prąd zagraża zdrowiu i życiu, tym bardziej w połączeniu z wodą, i jeśli nie czujesz się na siłach lepiej powierzyć to zadanie elektrykowi.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    mam jeszcze jedno pytanie.dorwałem w pewnym komisie róznicówke o takich parametrach.380/220v
    In 40A
    IAn 0.5A
    IP40

chodzi mi o ten parametr czyIAn 0.5A
    Wszedzie pisza zeby zakładac 0.03A. czy ta roznicowka moze zabepieczyc taką wanne czyraczej jakies potężne inne uzadzenie?
  • Poziom 27  
    Niestety ta się nie nadaje musi być 0,03A .
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Pamiętaj że łazienka to pomieszczenie szczególnie niebezpieczne i wykonana w nim instalacja elektr. i zainstalowane urządzenia powinny być pewne i sprawdzone.Nie warto kupować w komisach ponieważ różnicówke nową mozna już kupić od 50 zł, pewną i sprawdzoną.Jak wynika z samej nazwy jest to wyłącznik przeciwporażeniowy, który stosuje sie jako środek dodatkowej ochrony od porażeń prądem elektr., zabezpiecza również instalację elektr. przed pożarem wywołanym istnieniem prądów doziemnych.Jeśli nigdy nie podłanczałeś to ci nie radzę robić to samemu, lepiej zleć to wykonanie elektrykowi posiadającemu uprawnienia.Natomiast sam sens zainstalowania jest jak najbardziej dobry.Ta ,która nabyłeś się nie nadaje.Proponuję zainstalować za licznikiem wyłącznik różnicowoprądowy / od 50 do 110 zł / i w ten sposób możesz zabezpieczyć instalację elektr. w całym budynku.Tylko będziesz miał jeden problem ,będzie ci brakowało jednego przewodu ochronnego, który będziesz musiał podoprowadzać do kazdego gniazda lub odbiornika.Zabezpieczenie 16A jest w tym przypadku za duże na sam silnik wystarczy ci S191 B5A.Wył. różnicowy P304/25/0,03A lub zabezpieczając tylko obwód hydramasażu P192/16/0,03A.Myślę ,że schemat ci nie będzie potrzebny. Pozdro.