Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PLC - sterowanie układem silników krokowych i silników liniowych

SuperOkazja11 19 Wrz 2013 19:20 5862 8
  • #1 19 Wrz 2013 19:20
    SuperOkazja11
    Poziom 2  

Witam !

Mam problem z nauką - nie wiem od czego zacząć .
    Muszę stworzyć układ który będzie sterował silnikami krokowymi - ilość obrotów jaką ma wykonać i prędkość . Do tego silniki liniowe , albo serwonapędy .
    OPIS DZIAŁANIA :
    Muszę zgrać ze sobą takie rzeczy :
    1)silnik który będzie poruszał zębatą listwą która na końcu ma tłok z plexi o szerokości 5 cm i wysokości 0,7 cm . - służy do przemieszczenia okruchów ze stołu na jego koniec i upchania w rynnie zbiorczej. Jednym słowem - pełny wysuw i powrót
    2)Silnik znajdujący się w zbiorniku który na wale ma łopatki. Jego ruch zapobiega przestojowi okruchów w zbiorniku.Znajduje się nad stołem - z niego okruchy zsypywane są na stół.
    3) Silnik który włącza się przy pracy i non stop się ma obracać ( będzie obracał mimośrodem jedną ze ścianek zbiornika) żeby okruchy nie utknęły - robi za rodzaj wibracji .
    4) Silnik liniowy albo krokowy - tłok który po określonej ilości pełnych ruchów tłoka nr.1 wypchnie zawartość z rynny zbiorczej . Wypychanie realizowane jest wtedy kiedy tłok numer jeden jest w pozycji pełnego wysuwu ( dotyka do rynny zbiorczej). Regulacja prędkości wypychania.

To wszystko podłączone do panelu operatorskiego lcd. Ma on regulować ilość pełnych ruchów tłoka nr.1. . Do tego licznik który liczy ilość wysunięć tłoka nr 4.
    No i oczywiście czujniki .

PROBLEMATYKA:
    Muszę stworzyć takie urządzenie a muszę :
    -nauczyć się sterowania od podstaw i dobrać sterownik PLC
    -dobrać te silniki etc. i nauczyć się nimi sterować
    -nauczyć się komunikacji panela operatorskiego z PLC

PYTANIE :
    Zagadnień jest tak wiele że pogubiłem się już w tym wszystkim (przy tej mnogości tematów na elektrodzie. Generalnie problem jest natury "od zera do bohatera".
    Może jest jakaś dobra dusza na tym forum która podpowie gdzie szukać tj. jakie firmy i ich katalogi przeglądać , skąd nauczyć się sterowania PLC w korelacji z moimi urządzeniami których chce użyć . Jak zacząć i co czytać, czego się nauczyć zanim zacznę fizyczną pracę ? Może być w języku angielskim.
    Muszę temat ogarnąć do końca stycznia przyszłego roku.

Za wszystkie podpowiedzi i pomoc - BARDZO WAM DZIĘKUJĘ !

Michał

0 8
  • SterControl
  • #2 20 Wrz 2013 18:51
    pafciowaw
    Specjalista Automatyk

Witaj,
    Proponuję Fatek seria MC - wbudowana obsługa silników krokowych, programowanie drabinkowe z wbudowanymi funkcjami. Ceny rozsądne.
    Wiele materiałów na stronie http://www.multiprojekt.pl/ftp/fatek/_PLC_/
    Darmowy soft z symulacją - nic tylko pisać programy nie mając fizycznie sterownika w ręce.
    Do tego panel SH-300 (wbudowana biblioteka do obsługi Fatek'a) - tani i dobry.
    Materiały na stronie http://telmatik.pl/
    soft darmowy i panel niedrogi a możliwości wizualizacji olbrzymie...
    Powodzenia

0
  • SterControl
  • #3 20 Wrz 2013 20:35
    b82
    Poziom 13  

Cześć,

pytanie czy masz narzucony sprzęt, na którym masz to wykonać czy masz sam wszystko dobrać, zaprojektować elektrycznie, zaprogramować? Czy to ma być rozwiązane tylko teoretycznie czy masz to wszystko kupić, fizycznie połączyć i odpalić?

Generalnie zadanie nie jest skomplikowane, ale żeby nauczyć się tego od zera i skończyć w styczniu to proponuję brać się za naukę:)

Pozdrawiam,
    Bartek

0
  • #4 21 Wrz 2013 16:58
    SuperOkazja11
    Poziom 2  

Sprzęt sam dobieram .
    Wszystko co dostaje to pieniądze i termin wykonania .
    A jaką książkę najpierw przeczytać - która pierwsza.

Dodano po 11 [minuty]:

Jeżeli chodzi o Fatec - jest jakaś zgrabna książka od której zacząć dowiadywać na temat tego produktu ?

0
  • #5 21 Wrz 2013 19:40
    1500759
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 21 Wrz 2013 20:44
    SuperOkazja11
    Poziom 2  

Jeżeli chodzi o stronkę multiprojekt to przegrzebałem już zanim dałem posta .
    Mnogość tego wszystkiego trochę przerasta - która książka o doborze silników krokowych , która o sterowaniu silników , która o programowaniu.

0
  • #8 21 Wrz 2013 21:16
    b82
    Poziom 13  

Generalnie ja bym to zrobił następująco:

- silnik do punktu pierwszego - silnik krokowy z kołem zębatym na wałku. Koło zębate współpracuje z listwą zębatą. Na obu końcach listwy czujniki albo krańcowe mechaniczne albo jakieś indukcyjne. Do silnika krokowego potrzebujesz mieć zasilacz i sterownik. Zasilacz podaje zasilanie na silnik, a sterownik steruje silnikiem. Ze sterownika głównego musisz mieć dwa sygnały do sterowania silnikiem krokowym: kierunek oraz impulsy z szybkiego wyjścia. Kierunek: 0 - kręci się w lewo, 1 - kręci się w prawo. Impulsy decydują o prędkości obrotowej silnika. Czujniki podłączasz pod wejścia sterownika.

- silnik z punktu drugiego chyba może się obracać w jedną stronę i pracować ciągle więc można zastosować jakiś mały silnik prądu stałego - potrzebne jedno wyjście ze sterownika.

- silnik z punktu trzeciego jak wyżej.

- silnik z punktu czwartego jak z punktu pierwszego czyli krokowiec czyli potrzeba znów jedno zwykłe wyjście i jedno szybkie wyjście.

Jeśli chodzi o sterownik to ja proponowałbym zainteresować się UNITRONICS M91. Jego zaletą dla tego rozwiązania jest to, że ma wbudowany wyświetlacz, za pomocą którego możesz zadawać prędkość obrotową krokowców. Chyba, że wolisz osobno sterownik i panel operatorski, ale to na pewno będzie droższe rozwiązanie no i trzeba oprogramować dwa urządzenia osobno.

Jeśli chodzi o oprogramowanie to proponuję obejrzeć książki od SIEMENSA, ale każdy sterownik jest trochę inny. Generalna zasada jest taka sama, ale różnią się szczegółami, często istotnymi:) A jak już będziesz miał jakiekolwiek podstawy wiedzy o programowaniu plc proponuję kupić sterownik, ściągnąć z forum unitronics jakiś przykładowy prosty program, obejrzeć, postarać się zrozumieć jak działa i próbować robić własne rzeczy.

Pozdrawiam,
    Bartek

0
  • #9 26 Wrz 2013 17:52
    1500759
    Użytkownik usunął konto