Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

2 routery i 2 serwery dhcp w jednej sieci lan?

kowalmisiek 19 Sep 2013 19:29 9015 18
    kowalmisiek
    Level 10  
    Witam. Mam mala siec i kilkanascie urzadzen i komputerow. Chce podlaczyc teraz kolege ktory ma swoj net. Niestety nie moze wylaczyc u siebie DHCP bo mowi ze niektore urzadzenia nie maja mazliwosci przypisania recznie ip. Potrzebuje to jakos skonfigurowac.
    Sa 2 routery i oba maja DHCP wlaczone.
    Router u mnie TP-Link TL-WR1043nd
    U kolegi TP-Link WDR3600
    1. Oba musza miec wlaczone DHCP Moge co prawda ustawic zeby router u mnie przydzielal adresy ip 192.168.1.1 do 192.168.1.50 a u kumpla 192.168.1.150 do 192.168.1.200. Tylko co to da? To bedzie gonitwa ktory serwer DHCP pierwszy zlapie ten przydzieli?
    2. Moge przypisac i tak mam u siebie w sieci adresy mac urzadzen do danego adresu ip. U kumpla przypisze jego urzadzenia do jego puli adresow ip w jego routerze. No ale teraz rodzi sie pytanie znowu czy to cos da? Jak znowu sie rozpocznie wyscig miedzy routerami to czy przykladowo adres mojego komputera ktory jest przypisany nie zlapie pierwszy adresu ip z dhcp kumpla?
    3. Chyba ze jest mazliwosc zeby router odrzucal dany mac i nie przydzielal mu ip i komputer dalej poszukiwal dobrego ip?
    hermes-80
    Level 43  
    Przypiszcie IP po MAC i będzie spokój.
    kowalmisiek
    Level 10  
    Jestes tego pewien? Ze jak przypisze adres ip do mac bo mi sie nie wydaje. Zauwarzylem sam ze jak mam jakis nowy komputer np laptop pod reka i podlacze go u siebie a mam wszystkie kompy przypisane tzn mac do ip. To tel laptop dostaje z dhcp ip nie zarezerwowane. W takim przypadku ktory pierwszy router zlapie ten bedzie mial.
    hermes-80
    Level 43  
    Należy wyłączyć/zlikwidować przyznawanie dowolne IP przez DHCP i zostawić tylko static po MAC.
    Zmieńcie sobie FW na Gargoye w obu routerach będzie łatwiej i bardziej konfigurowalne.
    waluszek
    Level 19  
    Czy ja dobrze rozumiem, chcecie połączyć 2 sieci z 2 osobnymi łączami internetowymi. Czy chcecie mieć jeden net ale 2 routery.

W drugim przypadku wystarczy że kolega podłączy twoją sieć do gniazda WAN, powstanie podwójny NAT i po problemie, z tym że on będzie miał dostęp do twojej sieci, a żebyś ty miał do jego to musisz w jego routerze dodać adres swojego routera do DMZ. W ten sposób odizolujesz serwery DHCP od siebie.

Dodano po 13 [sekundy]:

Czy ja dobrze rozumiem, chcecie połączyć 2 sieci z 2 osobnymi łączami internetowymi. Czy chcecie mieć jeden net ale 2 routery.

W drugim przypadku wystarczy że kolega podłączy twoją sieć do gniazda WAN, powstanie podwójny NAT i po problemie, z tym że on będzie miał dostęp do twojej sieci, a żebyś ty miał do jego to musisz w jego routerze dodać adres swojego routera do DMZ. W ten sposób odizolujesz serwery DHCP od siebie.
    kowalmisiek
    Level 10  
    Dobrze rozumiesz chce polaczyc 2 sieci z 2 laczami internetowymi. Zainstalowalem na TP-Link WDR3600 openwrt i na innym forum napisali mi zeby jeden router przydzielal przy wlaczonym DHCP rozne dane czyli brame domyslna i dns w zaleznosci od adresu MAC urzadzenia musze skonfigurowac dnsmasq. Podali mi rozne przyklady ale nijak tego nie kapuje.
    hermes-80
    Level 43  
    Mógłbyś rzucić linka z tamtego forum
    ;) podali ci prawidłowe i zaawansowane rozwiązanie z tym, że nie musi to być tylko jeden serwer DHCP na jednym możesz skonfigurować podsieć i na drugim.
    masterten
    Level 31  
    Jeśli masz dostęp do wszystkich komputerów, możesz na każdym przypisać adres na sztywno. Będzie to trudne jeśli komputery się często zmieniają, lub występują jakieś dziwniejsze urządzenia gdzie trudniej o taką zaawansowaną konfigurację.
    Bushinana
    Level 9  
    Witam
    Jeżeli kolega ma korzystać z twojej sieci w celu komunikacji z nią i jest to jeden komputer niech wstawi do kompa dodatkową kartę i ustawi na niej tylko IP i Maskę z twojej podsieci i w ten sposób będzie będzie miał własny internet i dostęp do twojej sieci.
    Drugi sposób to wstawienie switcha z VLAN.
    "Istotną cechą przełączania w sieciach Ethernet jest możliwość tworzenia wirtualnych sieci LAN. Sieć VLAN jest logiczną grupą stacji i urządzeń sieciowych. Sieci VLAN można tworzyć na podstawie stanowisk lub departamentów w firmie, niezależnie od miejsca, w którym fizycznie znajdują się użytkownicy. Ruch między sieciami VLAN jest ograniczony. Przełączniki i mosty przekazują ruch transmisji pojedynczej (unicast), rozsyłania grupowego oraz rozgłaszania tylko w tych segmentach LAN, które obsługują sieć VLAN, do której ruch ten należy. Innymi słowy, urządzenia w sieci VLAN komunikują się tylko z urządzeniami znajdującymi się w tej samej sieci VLAN. Połączenie między sieciami VLAN zapewniają routery."

Doprecyzuj co jest celem tego połączenia.
    Tommy82
    Level 41  
    Ustaw statyczna adresacje i zmniejsz na jednym z ruterów pule adresów do puli ustawionej statycznie wtedy odpowie zawsze ten drugi bo ten z ograniczaną pula adresu nie poda.
    Bushinana
    Level 9  
    Jak tak zrobi to nowe urządzenie wpięte u kolegi będzie korzystało z jego internetu.
    kowalmisiek
    Level 10  
    Duzo odpowiedzi ale mi zalezy na tym zeby DHCP bylo wlaczone u wszystkich i zeby wszystkie kompy byly w jednej puli. Narazie tylko to bym chcial ustawic choc przyznaje ze jeszcze kilka rzeczy bym chcial zrobic ale to juz pozniej. Tu taki maly schemat co jest. DHCP chce zeby bylo wlaczone bo niektore urzadzenia np komurki nie obsluguja statycznego ip.
    2 routery i 2 serwery dhcp w jednej sieci lan?
    Bushinana
    Level 9  
    Ustaw
    -u kolegi na routerze IP 192.168.1.2 zakres DHCP 1.50-99
    -u siebie na routerze IP 192.168.1.1 zakres DHCP 1.150-199
    ustaw na routerach statyczne przydzielanie IP po MAC dla urządzeń które są cały czas w sieci
    pozostałe załatwi DHCP.
    ustaw dla urządzeń mostu kolejne wolne IP czuli 192.168.1.3 oraz 1.4
    hermes-80
    Level 43  
    Tutaj nasuwa się trochę inne podejście - można wykorzystać vlany i przypisanie im odpowiednio konfiguracji dhcp do interfejsu.
    Oba routery wspierają Gargoyle więc jest to wykonywalne.
    kowalmisiek
    Level 10  
    Bushinana tak jak piszesz nasuwa mi sie mysl od razu. Jezeli w obu routerach ustawie wlaczone dhcp to bedzie trwac wyscig przy przydzielaniu miedzy nimi. Co prawda ustawic moge statycznie dhcp ale przykladowo 1.50-99 zaczyna rozdawac ip wylapie komputery ktore maja statycze czyli mac przypisany do nr ip ale pozostalem moze wylapac i dolozyc na koniec kolejki zanim zlapie ip z drugiego routera. Dlatego chce zeby wszystkim jeden zarzadzal
    Bushinana
    Level 9  
    Switch z vlan lub jaki kolega podpowiada Gargoyle na jednym z vlan
    smario11
    Level 31  
    Postawcie switcha zarzadzalnego albo chociaz mikrotika i ustawcie zeby nie przepuszczal miedzy portami ktore lacza obie sieci odpytania dhcp.
    Problem wam zniknie bo po prostu kazdy bedzie mial swoje dhcp do tego switcha i dalej nie pojda pakiety.
    Jedyna zmiana to taka zeby oba routery mialy inna brame i inny zakres przyznawania ip zeby konfliktu nie bylo

Robilem kiedys cos takiego na switchu SRW224G4 i spoko dzialalo
    hermes-80
    Level 43  
    Pytanie podstawowe - po co wam te same podsieci ??
    kowalmisiek
    Level 10  
    Niestety nie umiem sobie poradzic z DNSmasq i zeby jeden router przydzielal w zaleznosci od mac sieciowek odpowiednie ip, brame i dns. Wracam do waszych rozwiazan. Nie jestem zabardzo obyty w temacie openwrt ale staram sie uczyc. Moge podac configi z openwrt i powiecie co gdzie i jak? Jeszcze pytanie kolejne czy dalo by rade zrobic tak zeby router u kolegi a dokladniej jego wifi przydzielal z dhcp ip, brame i dns z jego neta bez na sztywno przypisanych mac do ip? Meczy ze do niego czesto ktos przychodzi i podlacza komurke czy laptopa i zeby nie musial zmieniac ip i kombinowac? Powiedzmy z jakiegos zakresu od 192.168.1.160 do 192.168.1.70
    Obecnie kupilem do siebie tez tp-link wdr3600 i juz na obu routerach jest openwrt z garygole.