Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Końcówka mocy Jolly Roger SAX2000 2x1000w Pali tranzystory jedna strona..

19 Sep 2013 20:01 16827 111
e-mierniki
    User removed account
    User removed account  
  • e-mierniki
    User removed account
    User removed account  
    Urgon
    Editor
    AVE...

1. Źle ustawiony prąd spoczynkowy.
    2. Coś się wzbudza na częstotliwościach ponadakustycznych.
    3. Przeterowany.
    4. uszkodzony któryś element pasywny, czego nie zauważyłeś.
    5. Masz gdzieś zwarcie.
    User removed account
    User removed account  
    Urgon
    Editor
    AVE...

Nie masz wielkiego doświadczenia z elektroniką, prawda? Lepiej zanieś to do serwisu.
    Ad. 1. Reduktor Szumu ma o tym film na YT, ale niewiem, czy powinieneś sam w tym grzebać.
    Ad. 2. Cały wzmacniacz może się wzbudzać ot tak, po prostu. Trza by oscyloskopem sprawdzić, bo inaczej nie ma jak.
    Ad. 3. To znaczy że sygnał na którymś stopniu jest wzmocniony za bardzo, albo jest zbyt mocny na wejściu, i kolejny stopień przez to zostaje przeciążony. Ale to słychać raczej.
    Ad. 4. Rezystory, kondensatory, cewki, diody, i tym podobne, które nie biorą aktywnego udziału we wzmacnianiu, stąd nazwa "pasywne".
    Ad. 5. Miałem na myśli zwarcie, które wywołało spalenie tych tranzystorów. Sprawdź głośniki.
  • e-mierniki
    User removed account
    User removed account  
    Urgon
    Editor
    AVE...

Zanieś do serwisu. To jest najlepsza rada, jaką mogę Ci dać...
    Jeśli jednak upierasz się, by robić to samemu, to zmierz prąd spoczynkowy sprawnej końcówki, i taki ustaw na tej drugiej. Musisz najpierw wymienić spalone tranzystory. Prąd mierzysz mierząc spadek napięcia na którymś rezystorze emiterowym, tj. podpinasz sondy multimetru do obu wyprowadzeń rezystora i mierzysz napięcie na nim występujące. Najpierw jednak upewnij się miernikiem, że wybrany przez Ciebie rezystor w uszkodzonej końcówce ma taką samą wartość, jak rezystor, na którym mierzyłeś prąd w sprawnej końcówce. Jeśli są różnice (rezystory mogą się różnić wartością nawet o 10%), to będziesz musiał liczyć sobie prąd z prawa Ohma. Upewnij się też, że regulacja jest potrzebna, bo nie ma sensu zabierać się za regulację, jeśli końcówka mocy jest dobrze wyregulowana...

Po wymianie spalonych tranzystorów zmierz napięcie na terminalach głośnikowych obu końcówek, gdy wzmacniacz jest całkowicie wyciszony i nie ma niczego na wejściu...
    User removed account
    User removed account  
    Urgon
    Editor
    AVE...

Siekierologicznie to wyjaśnię, bo podstawowych informacji Ci jednak brak. Prawo Ohma głosi, iż napięcie równa się rezystancji pomnożonej przez natężenie. Jeżeli przez rezystor o wartości 1 oma płynie prąd op natężeniu 1 ampera, wtedy różnica napięć między końcówkami rezystora wyniesie 1 wolt. W przypadku rezystora 0,47 oma przepływ 1A da spadek 0,47V. Typowo we wzmacniaczach tranzystorowych prąd spoczynkowy wynosi 10-200mA, więc spadek napięcia zawiera się w zakresie 0,0047-0,094V, czyli 4,7-94mV. Ustaw multimetr na zakres 200mV. Napięcie na rezystorze mierzysz przykładając sondy miernika do wyprowadzeń tego rezystora...

Temat trafił tu, gdzie trafił, bo z jego treści wynika, iż nie masz zbyt dużo wierzy i doświadczenia w elektronice. Inaczej pisząc jesteś bardzo początkujący, a ten dział właśnie dla bardzo początkujących jest...
    User removed account
    User removed account  
    LemuRR 11
    Level 26  
    Po pierwsze- to uruchamiaj w szeregu z żarówką 100W 230V
    Po drugie- sprawdź napięcia- czy są zgodne z tymi na schemacie
    Po trzecie- nie wsadzaj różnych tranzystorów- do jednego kanału- słyszałeś o czymś takim jak parowanie ? w szczególności jeżeli wzmacniacz jest więcej niż na jednej parze ?

Sprawdziłeś inne elementy ? w tym również pasywne ?

I raczej nie kolega Urgon źle mówi- tylko ty źle mierzysz

Dodano po 13 [minuty]:

wstaw schemat- nie wiem jak tam jest dokładnie to rozwiązane- ale wygląda mi na to że tranzystory w końcówce zaczynają przewodzić dnocześnie- więc coś ze sterowaniem może być nie tak. Jednak może to być też wina niesparowanych tranzystorów.
    Zawsze pali te same ?
    nie rób tak bezsensownych eksperymentów jak na filmiku- tylko zastosuj patent z żarówką- wtedy nie wyrzucisz kolejnego wiaderka tranzystorów.
    User removed account
    User removed account  
    LemuRR 11
    Level 26  
    Tranzystory do jednego kanału mają mieć tą samą "betę"
    to się mierzy miernikiem na pomiarze tranzystorów. To może być przyczyną
    Masz oscyloskop ?

Dodano po 9 [minuty]:

Faktycznie- dobrze mierzysz.
    Ale to nie jest sposób na tą końcówkę.
    Odepnij przewód od "-" zasilania i wstaw w szereg miernik na pomiar mA
    i to pokaże prawdziwy wynik

Dodano po 6 [minuty]:

Pomierz te MJE na teście bety
    Bo coś mi one się wydają podejrzane w tym przypadku.
    User removed account
    User removed account  
    LemuRR 11
    Level 26  
    Miernik uniwersalny posiada takie gniazdo- do sprawdzania tranzystorów. Oznaczane zazwyczaj jako hfe
    Mierzy on tam wzmocnienie prądowe tranzystora tzn "betę"

Dodano po 2 [minuty]:

Okej- wiedzę że Twój miernik nie posiada tego udogodnienia
    Tranzystory mocy jednej połówki połączone masz równolegle ?
    User removed account
    User removed account  
    LemuRR 11
    Level 26  
    Okej- to wiele wyjaśnia.
    Podłącz wzmacniacz pod generator- i zobacz co się dzieje na bazie 2sa1302, i na drugim kanale oscyloskopu na bazie 2sc3281 względem masy. Przebiegi powinny być odwrócone w fazie o 180*
    jeżeli tak nie jest- to może być jedna z przyczyn palenia tranzystorów.

I pamiętaj o żarówce w szereg z zasilaniem !

Dodano po 3 [minuty]:

Widzę że mieszkasz w Krakowie- tu jest pełno serwisów :)
    User removed account
    User removed account  
    Urgon
    Editor
    AVE...

LemuRR 11, takie mam zapytanie: po co parować tranzystory w końcówce wieloparowej, skoro są rezystory emiterowe wyrównawcze? Jedyne tranzystory wymagające parowania to tranzystory małosygnałowe w parach różnicowych, tranzystory w układach logarytmujących, i we wzmacniaczach operacyjnych składanych z elementów dyskretnych, szczególnie we wzmacniaczach transkonduktancyjnych...

Grzesiek, pomiary oscyloskopowe robi się generalnie na pracującym układzie, bo oscyloskop służy do podglądania intymnego życia sygnałów elektrycznych...

Zapomniałem o konieczności użycia żarówki, dobrze że LemuRR 11 zwrócił na to uwagę...
    User removed account
    User removed account  
    LemuRR 11
    Level 26  
    β- to nie próg przewodzenia- który sprawdza się na testerze diod- tylko wzmacnianie prądowe.
    Pomiar przewodzenia złącz- to tylko wstępny pomiar- zdarzają się uszkodzenia występujące dopiero po pewnym czasie i inne ciekawostki

Więc moim zdaniem wypadało by pozmieniać wszystkie tranzystory w końcówce- bo można sobie te sprawne palić wiaderkami..

Z doświadczenia wiem- że nie sparowane tranzystory końcowe potrafią być uciążliwe- ale masz rację- w tym przypadku są rezystory emiterowe- o stosunkowo dużych wartościach.

Zaczynam wątpić w umiejętności autora po "wypaleniu" z pytaniem o pomiar oscyloskopem wylutowanego tranzystora.

Ale cóż- trzeba od czegoś zacząć (chociaż moim zdaniem - końcówka 2x1kW nie jest dobrym obiektem do nauki, jest po prostu za trudna)

I zanim przystąpisz do pomiarów- poczytaj coś w necie o pomiarach oscyloskopem w trybie ALT i CHOP, i ustawianiu TRIGGERA i innych zakresów- bo podejrzewam- że z tym może być nie lada problem.

Dodano po 1 [minuty]:

Grzesiek794239 wrote:
    To nic czekam na układy daje w szereg żarówkę 100W i będę patrzył co się dzieje i jakieś słabsze bezpieczniki...

Jeżeli będzie żarówka- bezpiecznikom na pewno nic się nie stanie
    User removed account
    User removed account  
    LemuRR 11
    Level 26  
    Nie masz pewności że jest sprawny- ale tranzystory w końcówce powinny mieć tą wartość zbliżoną. I u Ciebie jest ona w rozsądnych granicach, więc jedną przyczynę (niesparowania tranzystorów) już wykluczamy.

no i teraz pozostają tylko pomiary.

czy jeżeli mocniej wysterowałeś nieobciążony wzmacniacz (bez głośnika) też tranzystory leciały ?

Dodano po 2 [minuty]:

a to jaką wartość powinien mieć dany tranzystor- znajdziesz w katalogu- czy datasheet
    Tutaj głównie chodziło mi- czy nie ma większych rozbieżności między tranzystorami
    User removed account
    User removed account  
    LemuRR 11
    Level 26  
    Tak jak mówiłem- oscyloskop w rąsie- generator na wejście i mierzyć
    1) czy nie wzbudza się na ponadakustycznych
    2) Jak wyglądają przebiegi sterujące.

Bo ja nie jestem wróżką, i na odległość nie udzielę odpowiedzi "co konkretnie" a jedynie mogę pomagać :) . Akurat przedwzmacniacz jest tu najmniej podejrzany, ale też nie zaszkodzi sprawdzić do się dzieje na jego wyjściu
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account