Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer do AutoCAD-a, Premiero Pro i gier

20 Wrz 2013 13:05 2064 19
  • Poziom 13  
    Witam

Potrzebuję nowego komputera tak jak wyżej napisałem.

Często używam AutoCAD-a (narazie tylko 2D ale później przyjdzie także 3D),
    przez najbliższy rok będę używał dużo Premier Pro jako że mam dużo filmów rodzinnych które muszę obrobić i potem posklejać (nie wiem ile, może już jest 1TB ze zdjęciami, używaliśmy do tej pory kamerki Sony Full HD a wcześniej Panasonica na kasety miniDv i mamy ich może ze 60 sztuk),
    Sporadycznie będę grał w gry takie jak GTA IV/V, Wiedźmin 2/3, Far Cry 3, Nie muszę grać na ultra ale też nie tak żeby grafa była jak na PS3 czy Xbox 360 (Nawet GTA 5 jest do dupy :( )

Mieszkam w UK wiec mam do dyspozycji około £800-1000 około 4000-5000zł.
    Uwaga! Niektóre produkty mogą tutaj nie byc albo mogą być droższe wiec proszę o podanie kilka opcji.

Zestaw:

1. Obudowa: W sumie obojętnie, byleby nie była ani za duża ani za mała, podoba mi się Zalman Z11 Plus
    2. Płyta: Ma mieć możliwość rozbudowy do 32Gb Ram-u, dość szybka i stabilna i rozbudowane porty (eSata, HDMI, USB 3.0) dobrze by było gdyby miały także DisplayPort, TOSLINK, SPDIF, 2 x LAN i FireWire)
    3. Procesor: Myślałem nad AMD FX-9370 (około £180), lub i5-4670k cena trochę wyższa
    4. Dysk SSD: Około 250GB, szybki i trwały
    5. Dysk: 2TB, chyba najtańszy
    6. Pamięć: Minimum 8GB, planuje 16Gb
    7. Napęd: Szybki, możliwość nagrywania itp, Bluray-a potem dokupię
    8. Zasilacz: Nie mam pojęcia, w przyszłości mam zamiar używać dwóch kart na dwa monitory, jeden do gier a drugi do programów. wolę taki gdzie sam wpinam potrzebne kabelki ale jak cena będzie za wysoka to ten tańszy
    9. Chłodzenie: Obojętnie ale nie za głośny
    10. Karta Graficzna: Nie mam pojęcia jaka
    11. Monitor: Nie za mały nie za duży, w przyszłości będę mieć dwa jeden do grafy drugi do gier, siedzę jakieś 50-100 cm przed monitorem

Jeśli by nie wystarczyło pieniędzy to mogę chwilowo zrezygnować z obudowy, napędu i dysku zwykłego ( dam stare jakieś dziadostwo na chwilę) a chłodzenie mogę użyć te z procka albo nawet może bym znalazł cos starego albo porzyczył.

Komputer sam złożę.

Jak myślicie, czy ceny teraz są wysokie i czy spadną?

PS Chętnie przyjmę znaczki pocztowe :)

Dodano po 33 [minuty]:

Zapomniałem dodać.

Później także będę robić OC ale nie jakieś hardcorowe, wieć też dobrze jakby płytka miała przyciski do resetowania itp. Kilka dodatkowych wentylatorów jest w planie.

Mam dużo różnych dysków - większość jest po Xboxach lub też starych mniej pojemnych. Będę mieć podłączone kilka dysków jak będę pregrywać filmy itp ale także będe mieć około 3 dysków zwykłych na stałe wmontowane po 2TB

Zasilacz takiej mocy żeby wszystko ogarnoł bez problemu
  • Poziom 19  
    ceny będą spadać do końca października a później zaczną iść w górę :P

Dodano po 1 [minuty]:

jeśli chodzi o procesor to Fx'a sobie odpuść no chyba że masz w domu zimno zimą i chcesz się troszkę dogrzać
  • Poziom 13  
    Aż tak grzeje??
  • Poziom 19  
    jak piecyk. Poza tym musisz mieć extremalnie dobrą sekcję zasilania i większość płyt głównych się po prostu nie nadaje. Tylko najdroższe modele
  • Poziom 13  
    Ok dzieki, w takim razie coś z intela, raczej 3 lub 4 generacja z i5 lub i7.

Coś innego umiesz doradzić??
  • Poziom 43  
    FX-9370 to jest zwyczajnie podkręcony FX8320 kosztujący 100£ więc bez sensu płacić dodatkowe 80 za to co można zrobić samemu. Z resztą te procesory mają słabą wydajność wątka, o ile przy obróbce jeszcze nadrabiają wysokim taktowaniem to w grach mają wydajność Core i3.

Poszedłbym w takie zestawienie:
    Intel Core i7 4770K
    AsRock Z87 Extreme4
    2x8GB DDR3 1600 CL9
    Samsung 840 Pro 128GB
    Seagate ST1000DM003 1TB x2
    Gigabyte GF GTX770
    XFX Core 650 lub OCZ ZT650, Corsair CX600M
    Thermalright Macho HR02
    Zalman Z12, Corsair Carbide 300R
    monitor LG IPS234V-PN 23''
  • Poziom 13  
    Dzięki za zestaw :)

Oto moje pytania:

1. Czy faktycznie opłaca się dopłacić do tego procka? U mnie za i5 zapłacę 175 a za i7 225 czyli jakieś 250 zł różnicy

2. Dysk SSD będzie za mały, potrzebuje około 250GB. W chwili obecnej mam Windows 8 z kilkoma programkami a zajmuje mi 100GB. Proszę o jakiś większy.
    Myślałem nad OCZ Vertex 4 ale nie wiem czy to dobry wybór czy nie

3. Czemu dwa dyski po 1TB a nie jeden 2TB?

4. Ta karta to z 2GB czy 4GB? różnica to około 300 zł. W sumie to nie wiem czy na nią wyrobię więc poproszę o jakiś inny tańszy ale dobry wybór.

5. Czemu polecasz bardziej zalamana Z12 nad Z11? Czy mógłbym poprosić o jakiś jeszcze jeden model gdzie nie trzeba używać śrubek i żeby miał możliwość zamontowania co najmniej 5 wentylatorów?

6. Ktoś już miał taki monitor? co o nim powiecie?
    Fajnie by było jeszcze jeden model bo tutaj raczej nie dostępny.

Z góry dzięki
    Michał
  • Poziom 43  
    michal333 napisał:

1. Czy faktycznie opłaca się dopłacić do tego procka? U mnie za i5 zapłacę 175 a za i7 225 czyli jakieś 250 zł różnicy

Ale masz 8 wątków a nie 4 jak w i5, ale taniej można wziąć Xeona E3-1230v3 też ma 8 wątków i jakieś 250pln tańszy od i7.
    michal333 napisał:
    2. Dysk SSD będzie za mały, potrzebuje około 250GB. W chwili obecnej mam Windows 8 z kilkoma programkami a zajmuje mi 100GB. Proszę o jakiś większy.
    Myślałem nad OCZ Vertex 4 ale nie wiem czy to dobry wybór czy nie

To weź wersję 256GB samsunga.
    michal333 napisał:
    3. Czemu dwa dyski po 1TB a nie jeden 2TB?

Po to żeby można było je spiąć w RAID0 dla jeszcze lepszej wydajności. Chyba że chcesz jeden to można wziąć 2TB.
    michal333 napisał:
    4. Ta karta to z 2GB czy 4GB? różnica to około 300 zł. W sumie to nie wiem czy na nią wyrobię więc poproszę o jakiś inny tańszy ale dobry wybór.

Najlepiej 2GB, jak za drogo to GTX760.
    michal333 napisał:
    5. Czemu polecasz bardziej zalamana Z12 nad Z11? Czy mógłbym poprosić o jakiś jeszcze jeden model gdzie nie trzeba używać śrubek i żeby miał możliwość zamontowania co najmniej 5 wentylatorów?

Bardziej przypadła mi Z12 z wyglądu bo nie wygląda jak batmobil, dlatego dodałem Corsaira też fajna buda.

Co do monitora może być jeszcze ten http://www.morele.net/monitor-led-lg-23ea63-2...23-ips-led-fhd-5ms-10mln-1-hdmi-dvi-d-573708/ i ma go bodajże użytkownik swiercm
  • Poziom 13  
    1. Raczej Xenona nie chcę brać

3. Czy tego RAID-a można zrobić z różnych dysków czy muszą być takie same?

6. Właśnie ten drugi monitor jest u nas dostępny. Jakaś różnica pomiędzy pierwszym?

Dodano po 48 [sekundy]:

Zapomniałem o jednym, jaki ram polecasz? Jaka firma?
  • Poziom 43  
    michal333 napisał:
    1. Raczej Xenona nie chcę brać

Dlaczego ?
    michal333 napisał:
    3. Czy tego RAID-a można zrobić z różnych dysków czy muszą być takie same?

RAID można z dowolnych dysków stworzyć ale muszą być tej samej pojemności. Generalnie najlepiej gdyby to były dwa identyczne modele HDD wtedy jest gwarancja poprawnej pracy macierzy.
    michal333 napisał:
    6. Właśnie ten drugi monitor jest u nas dostępny. Jakaś różnica pomiędzy pierwszym?

Dostęp do google posiadasz więc możesz porównać parametry.

michal333 napisał:
    Zapomniałem o jednym, jaki ram polecasz? Jaka firma?

A-Data, Geil, Corsair, Crucial, G.skill.
  • Poziom 13  
    Wydaje i się że te Xeony są najlepsze na serwery a jak będe grał to jakość spadnie.
  • Poziom 43  
    No właśnie wydaje ci się... One są praktycznie tak samo wydajne jak odpowiedniki i7 tylko różnią się zestawami instrukcji i brakiem zintegrowanego GPU.
  • Poziom 13  
    Co do płyty:

1. ASRock Z87 Extreme4 - 119
    2. ASRock Z87 Extreme6 - 136
    3. Gigabyte Z87X-UD4H - 142

Ceny w funtach. Która z nich? Extreme6 widziałem nawet po 129 ale teraz nie wiem gdzie
  • Poziom 43  
    Extreme4 wystarczy. Można nawet wziąć na chipsecie H87 tak samo będzie dobra.
  • Poziom 13  
    Jeszcze jedno:

1. Gigabyte GeForce GTX 760 2GB PCI-E 3.0 HDMI OC Windforce Rev2 - 210
    2. Gigabyte GeForce GTX 760 2GB PCI-Express 3.0 HDMI OC Windforce 450W - 222
    3. Gigabyte GeForce GTX 760 1085MHz 4GB PCI-Express 3.0 HDMI OC WF3X - 243.50

tak szczerze mówiąc to nawet nie wiem jaka jest różnica pomiędzy 1 a 2 :(

Czy Gigabyte jest najlepszym rozwiązaniem bo widziałem także z innych firm tańsze, np asus, msi itp?
  • Poziom 43  
    Różnica jest taka że pierwsza ma chłodzenie nowszej rewizji czyli inaczej wyprofilowane plastiki itp a druga nie wiem, może na 2 wentylatorach albo to samo tylko ma coś w pudełku dodatkowego jakieś pierdoły.
    Asus i MSI też mogą być jak są tańsze to nawet ciekawiej.
  • Poziom 43  
    Tak różnią sie obudową chłodzenia, więc detal.
  • Poziom 13  
    A co powiesz o tej?

Gigabyte ATI Radeon 7950 HD 900MHz 3GB PCI-E HDMI Windforce 3X OC
  • Poziom 43  
    Też może być, troszkę mniej wydajna.