Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ochrona przed wyładowaniami atmosferycznymi

20 Wrz 2013 14:04 9189 31
  • Poziom 15  
    Witam,
    Dwukrotne wyładowania atmosferyczne zniszczyły mi urządzenia elektroniczne w domu jednorodzinnym (wolno-stojącym) - w 2012 i 2013r. Prawdopodobnie uderzenie następowało w antenę TV stojącą na dachu i poprzez wzmacniacz instalacji antenowej (na poddaszu) i jego zasilacz impuls popłynął w domową instalację elektryczną. W jednym przypadku dotarł aż do sąsiedniego budynku. Mieszkam jakieś 300-500m od dużej podstacji energetycznej zasilającej całą okolicę. Dodam, że zasilanie do mojego domu jest poprowadzone linią poprowadzoną w ziemi. Stacja transformatorowa zasilająca mój dom oddalona jest ponad kilometr ode mnie (jestem przedostatnim odbiorcą energii na tej linii).
    Po tym długim wstępie teraz moje pytanie. Chcę zabezpieczyć się na przyszłość i wykonać instalację odgromową na budynku. Proszę o informacje czy wystarczy drut ocynkowany fi 6 i czy można zstąpić go drutem duraluminiowym (takie propozycje otrzymałem od instalatorów).
    Drugie pytanie. Czy w moim przypadku powinienem również zastosować ogranicznik przepięć B+C (czy oddzielnie C w rozdzielni, a B przy liczniku – odległość 55m), a także czy zastosować ogranicznik przepięć D?

Dziękuję za pomoc.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Moderator Elektrotechnika
    Savek napisał:
    czy wystarczy drut ocynkowany fi 6

Co kolega chce tym drutem zrobić ,zwody czy położyć w ziemi ?
    Savek napisał:
    można zstąpić go drutem duraluminiowym

Czy kolega pytał o cenę? Radzę wymienić instalatorów na elektryków.
    Tu materiał do poczytania
    http://dos.piib.org.pl/var/userfiles/Czytelnia/Ochrona-mat.szkol._2.pdf
    A po za tym może zajrzeć najpierw do starych tematów przed założeniem nowego oto jeden z nich.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2250414.html
  • Poziom 15  
    Krzysztof Reszka napisał:
    Savek napisał:
    czy wystarczy drut ocynkowany fi 6

Co kolega chce tym drutem zrobić ,zwody czy położyć w ziemi ?

Chcę zrobić zwody.

Krzysztof Reszka napisał:

A po za tym może zajrzeć najpierw do starych tematów przed założeniem nowego oto jeden z nich.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2250414.html]

Ten post nie wyjaśnia wszystkich stawianych przeze mnie pytań. Nie wiem czy zadanie pytania pojedynczo (instalacji odgromowej i ograniczników przepięć) nie zniekształci odpowiedzi.

Dodano po 8 [minuty]:

waldi135 napisał:
    Ocynk jest tańszy. Wydaje mi się , że BC wystarczy. Pamiętaj aby z odgromówką zejść poniżej 10 ohm . Zmierzy Ci to ''znajomy'' elektryk z miernikiem. Tak czy inaczej,jeśli nie masz otoku,ani ochoty na rycie w ziemi,to przygotuj się na wbijanie wielu "szpilek"

Dzięki za porady.

waldi135 napisał:
    Co do ogranicznika typu D, dałbym przede wszystkim do ochrony wzmacniacza antenowego oraz do szczególnie wrażliwych i drogich sprzetów jak TV,audio,PC...Sprzęty,kuchenne,piwniczne,garażowe odpuść.Szkoda kasy.

Na wejściu przewodu antenowego do Wzmacniacza dałem zabezpieczenie przepięciowe ONYX (po pierwszym uderzeniu) i to ochroniło wzmacniacz przy drugim. Jednak poprzez zasilacz (uszkodziło go) impuls trafił do sieci. Jeżeli tu założyłbym ogranicznik typu D, to nie zatrzyma impuls od wyładowania?
    A jeżeli tak, to gdzie go rozładuje, jeżeli nie mam odprowadzenia do ziemi?
  • Poziom 23  
    W rozdzielni B+C. Przewodem z anteny powinieneś zejść w pobliże GSW, tam dać ochronniki antenowe i dopiero z tego miejsca rozprowadzić sygnał antenowy do urządzeń.
    A to obrazek do opisu kolegi Witka
    Ps.Nad mienię tylko że instalacja ta powinna mieć projekt i wykonawcę który się pod tym podpisze po wykonaniu stosownych pomiarów.
  • Poziom 15  
    JWitek napisał:
    Przewodem z anteny powinieneś zejść w pobliże GSW, tam dać ochronniki antenowe i dopiero z tego miejsca rozprowadzić sygnał antenowy do urządzeń.

GSW to Główna szyna wyrównawcza, a gdzie tego szukać?
    Prawdopodobnie mam to w skrzynce z licznikiem (ok 50 m od domu), a wzmacniacz mam na poddaszu.
    Savek napisał:
    Prawdopodobnie mam to w skrzynce z licznikiem

Nie, tam będziesz miał może rozdział PEN-a, powinno być tak jak na rysunku w piwnicy jeśli ją masz, lub na parterze .
  • Poziom 23  
    Bardzo możliwe, że GSW nie została wykonana jako odrębne urządzenie. Jako GSW możesz potraktować listwę przewodów ochronnych w rozdzielnicy budynku, w której zainstalujesz też ochronniki B+C i podłączysz tam tez przewód od uziemienia odgromowego.
  • Poziom 25  
    Jaka ilość i wysokość zwodów pionowych? Jaki wymiar oka siatki zwodów poziomych? Ile przewodów odprowadzających? Jakiego typu ochronniki? Ilu stopniowy poziom ochrony? Z cewkami odsprzęgającymi czy bez? Dobezpieczone, czy nie? Jaki maksymalny prąd wyładowczy ochronników? Na te i inne pytania odpowie Ci dobrze wykonany projekt instalacji odgromowej. Na własną rękę lepiej nic nie rób, bo wydasz dużo pieniędzy, a wystarczy, że pominiesz jeden szczegół i na nic zda się Twoja ochrona
  • Poziom 15  
    JWitek napisał:
    Bardzo możliwe, że GSW nie została wykonana jako odrębne urządzenie. Jako GSW możesz potraktować listwę przewodów ochronnych w rozdzielnicy budynku, w której zainstalujesz też ochronniki B+C i podłączysz tam tez przewód od uziemienia odgromowego.

No to widzę, że instalator od instalacji antenowej trochę mi to spieprzył. Mam dom parterowy, a rozdział instalacji telewizyjnej jest na poddaszu. Czy teraz można sprowadzić jakiś uziom do tej rozdzielnicy?

I dalsze pytanie dotyczące B+C. Przed czym to chroni? Przed wyładowaniami atmosferycznymi i prądem, który indukuje się w instalacji domowej? Czy tylko przed uderzeniem pioruna w podstację (tu mam daleko, to rozładuje się po linii)?

Dodano po 25 [minuty]:

voytalo napisał:
    Jaka ilość i wysokość zwodów pionowych? Jaki wymiar oka siatki zwodów poziomych? Ile przewodów odprowadzających? Jakiego typu ochronniki? Ilu stopniowy poziom ochrony? Z cewkami odsprzęgającymi czy bez? Dobezpieczone, czy nie? Jaki maksymalny prąd wyładowczy ochronników? Na te i inne pytania odpowie Ci dobrze wykonany projekt instalacji odgromowej. Na własną rękę lepiej nic nie rób, bo wydasz dużo pieniędzy, a wystarczy, że pominiesz jeden szczegół i na nic zda się Twoja ochrona

Taki kamikadze to nie jestem :). Jestem mechanikiem, a nie elektrykiem i dlatego pytam, aby wiedzieć o czym rozmawiać z instalatorami.

Stąd moje, byc może niefachowe pytania :)
  • Poziom 21  
    Może po kolei.

1) Jaki układ sieci kolega w domu posiada?

2) Czy rozdział przewodu ochronno-neutralnego PEN następuje w złaczu czy w tablicy rozdzielczej budynku?

3) Czy szyna PE w budynku (w przypadku układów sieci TN-C-S, TN-S, TT, IT jest uziemiona)?

4) Jeżeli wyżej wymieniona szyna jest uziemiona, jak wysoka jest rezystancja tego uziomu?

Ochronniki ochronią kolegę przed wyładowaniami przychodzącymi z sieci (uderzenie pioruna w słup niskiego napięcia, z którego doprowadzony jest kabel ziemny do kolegi złącza. Zdarzają się też przypadki, że ochronniki zamontowane w rozdzielnicy ratują sprzęt budynku, na którym nastąpiło wyładowanie, jest to jednak rzadkość.

Przy wrażliwych sprzętach należy zamontować ochronniki typu D, ekran przewodu anteny dachowej poddać ekwipotencjalizacji (jak koledzy już pisali).
  • Poziom 25  
    Savek napisał:

I dalsze pytanie dotyczące B+C. Przed czym to chroni? Przed wyładowaniami atmosferycznymi i prądem, który indukuje się w instalacji domowej? Czy tylko przed uderzeniem pioruna w podstację (tu mam daleko, to rozładuje się po linii)?

Ogranicznik typu B z reguły chroni przed bezpośrednimi wyładowaniami oraz przepięciami łączeniowymi. Ogranicznik C, przed przepięciami zaindukowanymi, łączeniowymi i tym wszystkim co "przepuścił ogranicznik pierwszego stopnia.Instalując oddzielnie B i C musisz zachować minimalną odległość (po czynnej instalacji) 10 m. B+C, to takie cudo które łączy w sobie zalety obu.
  • Poziom 23  
    Doprowadzenie uziomu na poddasze nie będzie skuteczne. Musisz przewodem antenowym iść do GSW, tam go zabezpieczyć i ewentualnie "wrócić" na poddasze. Przewód idący od anteny do ochronników najlepiej poprowadzić w możliwie dużej odległości od innych instalacji.

W rozdzielnicy powinieneś zamontować B+C łącznie. Zastosowanie C w rozdzielnicy i B w złączu spowoduje, że w przypadku uderzenia w piorunochron, ochronnik C będzie miał ciężko. Nie jestem pewien, ale chyba nawet jest obowiązek instalowania B w rozdzielnicy głównej, jeżeli jest w obiekcie piorunochron.
  • Specjalista - Instalacje Elektryczne
    Chłopaki, fajnie że radzicie i chwała wam za to ale bez wizji lokalnej na obiekcie się nie obędzie. Swoją drogą na ww. instalację odgromową powinien być wykonany projekt techniczny instalacji odgromowej przez uprawnionego projektanta branży elektrycznej który będzie wiedział co zrobić i co przerobić żeby było bezpiecznie. Inna sprawa to kumaty elektryk z doświadczeniem który prawidłowo wykona ww. roboty, zrobi pomiary i wystawi papiery.

Podstawą jednak jest świadomy Inwestor (niestety z funduszem) który wie że ma problem (a co za tym idzie wydatki) i chce go uniknąć. Koszty zawsze będą związane z budową takiej instalacji ale źle wykonana instalacja może być o wiele gorsza niż jej brak. Przez forum kolegę można nakierować na pewne problemy ale ich techniczne rozwiązanie musi być bezpieczne dla użytkownika.

Pozdrawiam: JohnySpZOO :)
  • Poziom 23  
    Kolego Bronek, w jaki sposób energetyka dała za duże napięcie? I jeszcze zrobiła to w burzę? Przypadkowa zbieżność?
    Prędzej uwierzę w dwukrotne uderzenie pioruna w ten sam obiekt...
    Z faktu, że raz już w niego strzeliło, rozsądny człowiek wyciągnie wniosek, że może on mieć cechę podatności na uderzenie i obstawi, że to właśnie w niego piorun uderzy powtórnie.
    Nie twierdzę, że dom autora został trafiony bezpośrednio. Piorun mógł uderzyć w pobliżu. A typowe jest, że po uderzeniu pioruna, uszkodzeniom ulegają urządzenia w wielu domach. Wszystkie są podłączone do tej samej sieci...
  • Poziom 15  
    Dzięki koledzy za porady. Trochę nie było mnie przy kompie, a tu się dużo dzieje. Zaraz spróbuję wyjaśnić po kolei.

Dodano po 15 [minuty]:

kSmuk napisał:
    Może po kolei.

Spróbuję w miarę mojej wiedzy.
    kSmuk napisał:

1) Jaki układ sieci kolega w domu posiada?

Trójfazowy z neutralnym i ochronnym (chyba się tak to nazywa)

kSmuk napisał:

2) Czy rozdział przewodu ochronno-neutralnego PEN następuje w złaczu czy w tablicy rozdzielczej budynku?

Od złącza mam przewód w ziemi pięciożyłowy do rozdzielnicy.

kSmuk napisał:

3) Czy szyna PE w budynku (w przypadku układów sieci TN-C-S, TN-S, TT, IT jest uziemiona)?

Raczej nie, bo chyba w budynku nie mam takiej szyny.

kSmuk napisał:

4) Jeżeli wyżej wymieniona szyna jest uziemiona, jak wysoka jest rezystancja tego uziomu?

Na to pytanie nie jestem w stanie odpowiedzieć.

kSmuk napisał:

Przy wrażliwych sprzętach należy zamontować ochronniki typu D, ekran przewodu anteny dachowej poddać ekwipotencjalizacji (jak koledzy już pisali).

Czy można zastosować tylko ochronniki D (bez B+C) i oczywiście instalację odgromową?

Dodano po 2 [minuty]:

voytalo napisał:
    Instalując oddzielnie B i C musisz zachować minimalną odległość (po czynnej instalacji) 10 m. B+C, to takie cudo które łączy w sobie zalety obu.

OK, mam pomiędzy złączem ZKP a rozdzielnicą odległość 50m, to jaki wariant jest lepszy B+C czy B i C?

Dodano po 14 [minuty]:

Bronek22 napisał:
    Kolego, ja podejrzewam, że nie piorun z anteny jest tutaj winien.
    Wskazuje na to wejście pioruna z anteny "rzekomo" do drugiego budynku.
    Prawdopodobnie energetyka dala za duże napięcie na oba budynki.
    Jak podasz co się spaliło i na jakich fazach to można wyciągnąć wnioski.
    Dwa razy co rok w budynek to nie jest możliwe.

Jednak chyba piorun. W obu przypadkach byłem w domu (błysk był oślepiający).
    Uszkodzenia z pierwszego uderzenia (wszystko na jednej fazie). TV+dekoder TV SAT, Płyta indukcyjna, instalacja alarmowa + kilka czujek, domofon i trochę drobiazgów. Zauważyłem nawet osmolenie po przeskoku iskry z obudowy gniazdka zamontowanego w ściance z karton-gipsu do stelaża tej ścianki. Do tej samej fazy mam podłączone oświetlenie w altanie, gdzie rozerwało puszkę natynkową (zarówno dekielek przykręcany jak i od ściankę spodu). Dalej nadwyrężyło bezpiecznik 63A (przedlicznikowy) i jak pisałem poniosło do sąsiada. Piszę, że nadwyrężyło, bo po ponownym załączeniu bezpieczników (w domu i ZKP) chwilę był prąd i nastąpił zanik tej fazy. Po przyjeździe fachowców z energetyki, stwierdzili przepalenia bezpiecznika 63A w ZKP. Rozerwaną puszkę z anteny znalazłem na ziemi przed domem - na górze była tylko płytka.
    Drugim razem uszkodzenia były podobne, ale o mniejszym rozmiarze i już tylko w moim budynku.
    Jak pisałem na wstępie, mój dom jest przedostatni na tej linii zasilającej, a sąsiada (uderzonego w zeszłym roku) ostatni.
  • Poziom 23  
    Bronek22 napisał:
    Zbieżność nie przypadkowa. Piorun zwiera ochronniki w energetyce.
    Zewrzyj jedną fazę z PEN ( ochronnik) poprzez niewielka rezystancję.
    Bedzie asymetria, czy nie ? Nie spotkałeś się z wyłączeniami światła na kilka sekund po uderzeniu pioruna ?

Jak chyba każdy, obserwowałem chwilowe wyłączenia i zapady napięcia podczas burzy, spowodowane tym co opisałeś. Nigdy jednak nie zauważyłem wzrostów napięcia, zawsze zapady i przerwy.
    A opis szkód powyżej nie pozostawia wątpliwości. Nie ma tylko pewności, w co piorun uderzył.
  • Moderator - Elektryka
    Bronek22 napisał:
    Zewrzyj jedną fazę z PEN ( ochronnik) poprzez niewielka rezystancję. Bedzie asymetria, czy nie ?

Zwarłem. Była asymetria - fazy zdrowe 230V, zwarta 0V. Wzrostu ponad 230V nie było.
  • Poziom 15  
    Bronek22 napisał:
    JWitek napisał:
    Nigdy jednak nie zauważyłem wzrostów napięcia, zawsze zapady i przerwy.
    Jak chcesz zauważyć wzrosty ? Tylko jak ci sie popali.
    Te wzrosty też zależą od rozłożenia sieci. Ja wielokrotnie spotkałem sie z takim przypadkiem. O tym w gazetach nie piszą, dla ZE wygodna opcja -zawsze winien piorun, oni nie muszą płacić za chwilowe awarie podczas burzy.
    Dlatego chciałem, żeby kolega opisał uszkodzenia. Moim zdaniem z postów ten kolega niewiele rozumie.
    Sam chce robić piorunochron i zabezpieczenia po amatorsku. Najwyżej jeszcze raz mu się popali, pomimo jego piorunochronu.

Bronek, Ty jednak chyba nie czytasz dokładnie tego co piszę. Nie chcę sam wykonać instalacji (po amatorsku), tylko chcę, aby wykonali mi to fachowcy. Jednak u nas w Polsce, każdy jest fachowcem, jak zauważy, że klient niewiele wie. Stąd moje pytania, abym wiedział co mi jest potrzebne i jak to ma być zrobione.
    Jak fachowca nie przypilnujesz, to zapłacisz i nie dostaniesz tego co potrzeba, tylko to, co Ci fachowiec wciśnie. Przykład, instalacja antenowa w moim domu. Kolego JWitek pisze, że powinienem przewodem z anteny powinieneś zejść w pobliże GSW, a mój fachowiec tego nie zrobił, bo po co - klient nic nie mówił. To samo było, jak pytałem moich fachowców o założenie piorunochronu na etapie budowy Odpowiedź - "Panie, a po co? Tu nic się nie stanie." A tera mam problem.
    Savek napisał:

Nie chcę sam wykonać instalacji (po amatorsku), tylko chcę, aby wykonali mi to fachowcy. Jednak u nas w Polsce, każdy jest fachowcem, jak zauważy, że klient niewiele wie. Stąd moje pytania, abym wiedział co mi jest potrzebne i jak to ma być zrobione.
    Jak fachowca nie przypilnujesz, to zapłacisz i nie dostaniesz tego co potrzeba, tylko to, co Ci fachowiec wciśnie. Przykład, instalacja antenowa w moim domu. Kolego JWitek pisze, że powinienem przewodem z anteny powinieneś zejść w pobliże GSW, a mój fachowiec tego nie zrobił, bo po co - klient nic nie mówił. To samo było, jak pytałem moich fachowców o założenie piorunochronu na etapie budowy Odpowiedź - "Panie, a po co? Tu nic się nie stanie." A tera mam problem.

Fachowiec fachowcowi nie jest równy. Fachowiec ma renomę wśród ogółu i z reguły za dobrze zrobioną robotę wystawi Ci papiery, da 'gwarancję', niejednokrotnie doradzi i skasuje za dobrze wykonaną robotę.
    Branie pseudo fachowca z pod sklepu bo za przysłowiowe 'psie pieniądze' zrobi jest efektem tego co masz kolego. Temat fachowości niejednokrotnie był wałkowany.
    To nie te lata 90'te gdzie byle odwalić fuchę, ludzie muszą z czegoś żyć i coś zarobić jeśli prowadzi się legalny interes.
    Savek napisał:
    Na wejściu przewodu antenowego do Wzmacniacza dałem zabezpieczenie przepięciowe ONYX

I kto tu mówi prawdę.Bo jesteś mechanikiem . Ja zawsze na tym forum powtarzam tezę ;wzywam fachowca ,jego teorie konfrontuję tu na forum i wtedy jest jasność kto i co będzie robił .
  • Poziom 15  
    Sorry Panowie, ale niestety z fachowcami jest tak jak opisuję - robi dobre wrażenie, ma referencje, a jak co do czego, to w szczegółach się gubi, albo robi fuszerkę. I nie zawsze to są Ci najtańsi "pseudo fachowcy z pod sklepu". Zamontowć wszystkiego się nauczą, ale jak jest problem, to nie odbierają telefonów i nie chcą naprawiać. Dlatego przed wybraniem fachowca postawiłem pytanie na forum.
    Jak widać z tego postu, tu wśród fachowców też nie ma jednego zdania.
  • Moderator Energetycy
    Cytat:
    Jak widać z tego postu, tu wśród fachowców też nie ma jednego zdania.
    Jak widać dobitnie z tego forum, (i tego tematu), tu też piszą nie tylko fachowcy.
  • Poziom 15  
    Dlatego proszę o pomoc fachowców energetyków aby pomogli mechanikowi.
    Jak trzeba będzie pomóc w mechanice, jestem do dyspozycji :D
    Savek napisał:
    Dlatego proszę o pomoc fachowców energetyków aby pomogli mechanikowi.

JohnySpZOO napisał:
    ... na ww. instalację odgromową powinien być wykonany projekt techniczny instalacji odgromowej przez uprawnionego projektanta branży elektrycznej który będzie wiedział co zrobić i co przerobić żeby było bezpiecznie.
    ...
    Przez forum kolegę można nakierować na pewne problemy ale ich techniczne rozwiązanie musi być bezpieczne dla użytkownika.

Bez wizji w terenie kolego można długo polemizować.

Pozdrawiam: JohnySpZOO :)