Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

komputer - zacina się komputer, "staje"

20 Wrz 2013 15:32 9201 31
  • Poziom 8  
    Witam otóż mam taki problem od jakiegoś czasu. Komputer w czasie pracy zacina się nagle i nie da się nawet myszką ruszyć a jeśli jest włączony jakikolwiek dźwięk to też łapie "laga". Dzieję się to zazwyczaj przy wykorzystywaniu pracy komputer przy jakieś grze, oglądaniu filmu lub normalnej pracy komputera. Robiłem formata i dalej to samo więc to nie jest problem oprogramowania a napewno jakiejś części, komputer już liczy trochę lat ale nie było nigdy takiego problemu jest z 2004 roku.
    Parametry:
    -płyta główna ASUS A7N8X-X
    -procesor AMD Athlon XP 2400+
    -karta graficzna Radeon 9550
    -dźwiękowa zintegrowana
    -zasilacz jakiś z 300W ATX400-P4
    -RAM DDR 1,5GB 3 kostki
    -dysk Samsung 80GB
    i co może powodać problem ? może to jakieś kondensatory na płycie głównej czy raczej części komputera?
  • Poziom 25  
    ciosu77 napisał:
    [...]
    -zasilacz jakiś z 300W ATX400-P4
    -RAM DDR 1,5GB 3 kostki
    -dysk Samsung 80GB

To mogą być problemowe urządzenia.

Wszystko do sprawdzenia:
    - dysk - programem CrystalDiskInfo, MHDD
    - ram - program Memtest
    - zasilacz - prawdopodobnie do podmiany jak "niemarkowy" (z czarnej listy), ew. pomierz napięcia multimetrem
  • Poziom 8  
    ok sprawdzę , a dokładnie w których miejscach mierzyć multimetrem na wyjściu zasilacza i wejściu ?
  • Poziom 8  
    ATX400-P4 coś takiego podane są różne wartości na wyjściu, +5V 35A, +3.3V 28A, +12V 16A, -5V 0.3A, -12V 1A, +5V SB 2A.
  • Pomocny post
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    No i przede wszystkim stan kondensatorów na płycie głównej, bo zazwyczaj dają takie właśnie objawy w początkowym stadium problemu. Napięcia zmierz miernikiem we wtyczce molex.
  • Poziom 8  
    Jak wiadomo jest to płyta główna z 2004 roku i te kondensatory są starego typu takie brązowe akurat jestem elektronikiem to się trochę znam na częściach i na wybrzuszone nie wyglądają, ale oczywiście mogą powodować problemy z napięciem jak wiadomo, tylko czy sens jest je wylutowywać i nowe wlutowywać ?

Dodano po 4 [minuty]:

Więc tak, we wtyczce molex jest 5V i 13V czyli w jednej jest o 1V za dużo jak się to ma powiedzcie ?
  • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    A możesz pokazać foto tych kondensatorów? Szczególnie tych koło procesora? Poza tym mając 9 lat mogą zupełnie wyschnąć, nie będąc wybrzuszone. No i screen z CrystalDiskInfo by wykluczyć bad sectory na dysku, lub błędy taśmy. Mierzyłeś multimetrem i masz równo 5V a w drugiej 13V? 13V to za dużo maksymalnie może być do 12,6V. Musisz w takim razie sprawdzić na innym markowym sprawnym zasilaczu jak będzie zachowywał się komputer.
  • Poziom 8  
    nie mam za bardzo jak zrobić zdjęcia, wklejam zdjęcie z everesta napięć zdecydowanie te 12 jest za duże napięcie.

Nie tylko +12V jest za wysokie, jeżeli wierzyć odczytom to także +5V jest zdecydowanie za niskie, przez co zasilacz podnosi +12V zapewne by utrzymać +5V ale nie wyrabia. Zmierz miernikiem dla porównania. Poza tym musisz wymienić ten zasilacz. Najprawdopodobniej także kondensatory na płycie do wymiany. Zgraj także dane z tego dysku najlepiej na inny. Ten ma już 115 realokowanych sektorów i najpewniej będzie coraz wolniejszy, aż w końcu kiedyś odmówi posłuszeństwa. Jeżeli wymienisz zasilacz nie powinna się powiększać ilość tych sektorów na HDD, jednak nie zalecam trzymać na nim żadnych ważnych danych. Nie da się już tych sektorów naprawić. Jeszcze czy mógłbyś dać zdjęcie kondensatorów na płycie głównej, tych przy gnieździe procesora. Po prostu zrób aparatem i wklej na forum.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Dysk do wymiany, zasilacz też.
  • Poziom 8  
    zasilacz napewno a dysk to może w przyszłości,
    komputer - zacina się komputer, "staje" komputer - zacina się komputer, "staje" komputer - zacina się komputer, "staje" komputer - zacina się komputer, "staje"
    Wszystkie kondensatory uszkodzone, do wymiany i zasilacz, by jeszcze bardziej nie uszkodził dysku. Wymiana kondensatorów wyeliminuje wszystkie zawieszenia systemu, po wymianie zasilacza i kondensatorów, kontroluj też stan dysku czy ilość realokowanych sektorów się nie powiększa. Informuję tylko, że pozostawienie tego dysku to co najmniej spowolnienie pracy systemu, a być może i w przyszłości całkowita utrata danych na nim zawartych. Uszkodzeniom dysku i płyty winny jest zasilacz(pływające złe wartości napięć).
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Dodatkowo oczyszczenie radiatora z tego dywanu kurzu!
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Nie tylko radiatora w układzie chłodzenia procesora. Komputer wygląda tak, jakby był wyjęty ze śmietnika.
  • Poziom 8  
    Odkurzałem go ale nie zmywałem kurzu bez przesady ^.^ po takim okresie użytkowania nie wygląda aż tak źle, czyli wniosek jest taki mam wymienić zasilacz i najlepiej dysk i kondensatory ?
  • Poziom 43  
    Obowiązkowo zasilacz, kondensatory, i HDD jak zależy ci na danych.
    Zasilacz i kondensatory to konieczność by działał w ogóle, natomiast dysk też do wymiany, jeżeli komputer ma działać prawidłowo beż żadnych niespodzianek. W tym momencie tego dysku da się jeszcze używać. Jak zakupisz nowy, możesz też podpiąć ten i o obserwować, czy nie powiększa się ilość realokowanych sektorów, lecz należy pamiętać, że w każdej chwili taki dysk może spowodować utratę wszystkich danych na nim zawartych. Dlatego najlepiej zgrać z niego dane na inny dysk zanim będzie za późno.
  • Poziom 31  
    mati211p napisał:
    Zasilacz i kondensatory to konieczność by działał w ogóle,
    Zasilacz - tak, ale czy kondensatory opłaca się w ogóle wymieniać, czy lepiej w tym wypadku (w sensie: taniej i pewniej - przy tylu napuchniętych kondensatorach) wymienić płytę? Płyty na socket A kosztują obecnie "grosze".
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Jak wolisz, tylko skąd pewność że będą mialy dobre kondensatory? ;-)
  • Poziom 31  
    Dysk do sprawdzenia MHDD, ale tak czy owak nie zalecam używać go jako systemowy. Natomiast jako drugi HDD, magazyn na mało ważne dane - i owszem.

Dodano po 1 [minuty]:

artaa napisał:
    Jak wolisz, tylko skąd pewność że będą mialy dobre kondensatory?
    Pewności nie ma, ale jest coś takiego jak zdjęcia sprzętu i np. gwarancja rozruchowa. ;)
    Ja osobiście wolałbym wziąć płytę, która zawsze działała bez zarzutu, pod solidnym zasilaczem i nigdy nie była serwisowana, niż naprawianą i to taką, którą zaopatrywał w prąd pseudozasilacz. Ale to moje zdanie. Ktoś może mieć inne.
    Ja kupowałem sobie także do swojej leciwej Jetway P4XFA kondensatory, działa już na nich 4 lata. Założyłem kondensatory Jamicon LOW ESR oczywiście na odpowiednie napięcie i o odpowiedniej pojemności. Po tym wszelkie zamrożenia ustały.
    Pete_O. a skąd pewność pod jakim zasilaczem działała? Uwierzysz na słowo? Poza tym trzeba wziąć pod uwagę że jak płyta ma 9 lat to i tak wyschły już.
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    mati211p napisał:
    Ja kupowałem sobie także do swojej leciwej Jetway P4XFA kondensatory, działa już na nich 4 lata. Założyłem kondensatory Jamicon LOW ESR oczywiście na odpowiednie napięcie i o odpowiedniej pojemności. Po tym wszelkie zamrożenia ustały.
    OK, ale weź pod uwagę, że 4 lata temu płyty na socket A były warte więcej (więc i wymiana kondensatorów była wówczas bardziej opłacalna niż wymiana płyty; teraz raczej odwrotnie), a poza tym zobacz, ile tam kondensatorów jest do wymiany.
  • Pomocny post
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Co najmniej 8 sztuk, koszt około 8zł. U mnie kondensatory LOW ESR dostałem za 0,8zł/szt. Jako że autor jest elektronikiem z wymianą sobie poradzi jak ma dobry sprzęt :).
  • Poziom 8  
    No mam lutownice, to takie trochę czasochłonne. Szczerze to nie są napuchnięte bo wiem jak wyglądają niedziałające kondensatory one działają ale są po prostu już stare :) zasilacz wymienie napewno a co do dysku to nie wiem czy jest sens bo i tak danych nie przetrzymuje tam jakichś ważnych ^^ Zakupie sobie też karte graficzną lepszą bo ta to już przeżytek a jak będę miał więcej pieniędzy to w ogóle sprawie sobie lepszą płyte główną i reszte elementów :) postaram się wymienić te kondensatory ale zobaczymy jak to będzie trybić :) a co do radiatora to proszę się go nie czepiać jak wygląda tak wygląda ale swoje funkcje spełnia bardzo dobrze nigdy się nie przegrzewał :) Dziękuje za pomoc wszyscy otrzymają "pomógł"
  • Poziom 43  
    ciosu77 napisał:
    Szczerze to nie są napuchnięte bo wiem jak wyglądają niedziałające kondensatory one działają ale są po prostu już stare

No chyba żartujesz??
  • Poziom 31  
    Robert B napisał:
    No chyba żartujesz??
    Zaznacz mu. ;) Chyba, że ja mam to zrobić?
    Jesteś elektronikiem, nie mów że tego nie widzisz. One są napuchnięte i uszkodzone. Należy wymienić wszystkie połączone ze sobą biegunem+, nawet jak wyglądają na całe. I uważaj płyta główna to wielowarstwowy laminat, nie lutuje się wcale tak łatwo.
    Wklejam fragment twojego zdjęcia pokazujący ich uszkodzenie.
  • Poziom 31  
    6 widocznych wybrzuszonych kondensatorów:
  • Poziom 43  
    Tu nie ma co tak dokładanie liczyć ;-)
    wszystkie elektrolity w tych liniach są do wymiany.