Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zaczytywanie sygnału z halotronów

wojtektorr 20 Wrz 2013 16:13 1578 9
  • #1 20 Wrz 2013 16:13
    wojtektorr
    Poziom 14  

Witam wszystkich, chce wykonać wyświetlanie aktualnego biegu silnika, informacja wejściowa jest pobierana z dwóch halotronów, na których podstawie atmega wyświetla na wyświetlaczu LED aktualnie wybrany bieg. Mam wątpliwości jak ma wyglądać wejście takiego sygnału z halotronu i czy w sposób jak na schemacie odczytam stan załączenia stacyjki?

0 9
  • #2 20 Wrz 2013 18:36
    archanoid
    Poziom 25  

Witam . Po pierwsze gdzie te halotrony masz umieszczone i co one odczytują ?.Domyślam się że jeden odczytuje obroty silnika a drugi obroty koła (wyjście z skrzyni biegów) .

0
  • #3 20 Wrz 2013 18:44
    wojtektorr
    Poziom 14  

Strona mechaniczna mnie nie obchodzi, mam odebrać dwa sygnały z dwóch halotronów będą one podłączone do zacisków INPUT na schemacie. Czy tak przygotowane wejscie jest ok tzn. rez podciagajacy 10k do + i jakiś niski w szeregu?

0
  • #4 20 Wrz 2013 19:02
    archanoid
    Poziom 25  

Witam . Jeśli to będą halotrony z wyjściem cyfrowym i otwarty kolektor to schemat może być . Rezystory szeregowe można pominąć.

0
  • #5 21 Wrz 2013 10:10
    wojtektorr
    Poziom 14  

Czy sygnał ze stacyjki będzie dobrze przygotowany dla atmegi? Zenerka ograniczajaca napiecie oraz rezystor ograniczajacy prąd?

0
  • #6 21 Wrz 2013 20:11
    archanoid
    Poziom 25  

Witam. musisz dodać rezystor ograniczający prąd diody zenera a rezystor R4 wyrzucić.

0
  • #7 21 Wrz 2013 20:47
    wojtektorr
    Poziom 14  

Czyli poprostu przesunąć ten rezystor R4 przed diodę, ok dzieki wszystkim.

0
  • #8 22 Wrz 2013 07:08
    emarcus
    Poziom 34  

wojtektorr napisał:
    Witam wszystkich, chce wykonać wyświetlanie aktualnego biegu silnika,.................
    Mam wątpliwości jak ma wyglądać wejście takiego sygnału z halotronu i czy w sposób jak na schemacie odczytam stan załączenia stacyjki?

Twoje wątpliwości są bardzo uzasadnione (!)...
    Do odczytu stanu załączenia stacyjki nie ma potrzeby obniżania/stabilizowania napiecia diodą zenera; wystarczy zwyczajny dzielnik napięcia, z którego przy załączonej stacyjce uzyskasz napięcie rzędu 3 do 5 Volt (stan wysoki). Wejście processora dla tego pinu podciągnięte do GND rezystorem 10 k.
    Błędnie natomiast masz resztę układu:
    Brak w ogóle zasilania dla hallotronów; nie wszystkie bowiem halotrony są jednakowe, w sensie napięcia zasilania ani też ich wyjścia nie sa tego samego typu. Zatem tu musisz ich podłaczenie dośc indywidualnie sprecyzowac w zależności od stosowanych sensorów. Również ich interface z processorem nie jest poprawny.
    Masz także błednie włączony tranzystor Q1 (BC817); przy załączeniu będzie robił zwarcie(!). A w ogóle to jaką rolę on ma spełniac ?
    Jeżeli ma on załączac dysplay, który jest typu CA (wspólna anoda) to winien byc typu PNP zamiast NPN i poprawnie włączony. Poza tym dla jednocyfrowego wyświetlacza nie ma potrzeby stosowania tranzystora załączającego.

e marcus

0
  • #9 22 Wrz 2013 09:46
    wojtektorr
    Poziom 14  

Jeśli chodzi o ten tranzystor to nie można nim w ten sposób ściągać potencjału kolektora do masy? Co do jego zastosowania to zgadzam się jest zbędny. A jeśli chodzi o wejście ze stacyjki to wiem że można zastosować zwykły dzielnik ale czy takie rozwiazanie jak podałem (uwzględniając modyfikację R4 przed zennerke) nie jest poprawne, czy tam jeszcze muszę dodać rezystor 10k do masy? Kwestie podłączenia hallotronów narazie zostawiam, musze się dokładnie dowiedzieć jakie one tam są zastosowane.

0
  • #10 22 Wrz 2013 18:44
    emarcus
    Poziom 34  

wojtektorr napisał:
    Jeśli chodzi o ten tranzystor to nie można nim w ten sposób ściągać potencjału kolektora do masy?

Oczywiście, możesz ściągnąc potencjał kolektora do masy...(!) , tyko zauważ że kolektor jest podłączony bezposrednio do Vcc, więc jak już wcześniej pisałem zrobisz zwarcie do GND i coś ci pójdzie z dymem.....

Cytat:

A jeśli chodzi o wejście ze stacyjki to wiem że można zastosować zwykły dzielnik ale czy takie rozwiazanie jak podałem (uwzględniając modyfikację R4 przed zennerke) nie jest poprawne, czy tam jeszcze muszę dodać rezystor 10k do masy?

Możesz to pozostawic tak jak jest, bez modyfikacji, lub zamiast diody "Z" wstawic rezystor 5k (taniej i prościej).
    Odnośnie podłączenia display: pin 7 winien figurowac jako segment 'g' a nie 'RESET".
    Dla tak prostego układu ( w zasadzie statyczny), nie ma potrzeby stosowania interruptów dla odczytania stanu hallotronów.\

e marcus

0