Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator napięcia prądnicy

Staszek49 20 Wrz 2013 20:46 2658 2
  • #1 20 Wrz 2013 20:46
    Staszek49
    Poziom 34  

Podepnę się pod stary temat (za co przepraszam), ale mam problem z taką samą prądnicą, którą niedawno kupiłem na złomie. Nie było przy niej silnika ani też tablicy sterującej. Sprzedający wiedział o niej tyle, że pochodziła z wojska. Z tabliczki znamionowej prądnicy wynika, iż została wykonana (1985 lub 86 r.) w Warszawskich Zakładach Sprzętu Elektrycznego jako synchroniczna 3-fazowa, typ GCe-32b, o mocy 5 KW, 3000 obr./min. Po sprawdzeniu uzwojeń, podałem na uzwojenie wzbudzenia ok. +15 V i prądnica się wzbudziła pomimo, iż do zasilenia tego uzwojenia potrzeba 50 V, jak wynika z tabliczki. Jest to wyrób stary i pewny, bo uzwojenia nawinięte miedzią.
    Chciałbym z niej zrobić agregat prądotwórczy, silnik już mam, a brakującą szafkę sterowniczą sam wykonam. Stąd też prośba o schemat podłączeń i co w takiej szafce winno się znajdować.

0 2
  • #3 08 Gru 2014 19:25
    jaspi85
    Poziom 14  

Witam czy dla prądnicy GCe 42b znajdzie się schemat tak jak prosi o to kolega wyżej dla GCe 32b?
    Bo mam tą prądnicę i do tej pory nie mogę znaleźć szafy sterowniczej , ogólniej to cały osprzęt regulacyjno zasilający?
    Wystarczy chociażby schemat żeby był.
    Bo długo już szukam, a kupiłem też na złomie samą prądnicę.
    Z tym że kable były kompletnie powyrywane z prądnicy tak że same druciki miedziane były w środku.
    Byłem w szoku czy coś się uratuje czy działać będzie czy nie ma zwarcia.
    Na razie jest sprawny tylko schematu brak.
    Pozdrawiam

2
  Szukaj w 5mln produktów