Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Audi B4 - nagłośnienie po taniości

aqrat 21 Wrz 2013 02:30 2565 13
  • #1 21 Wrz 2013 02:30
    aqrat
    Poziom 14  

Witam!
    Temat kieruję do sympatyków dobrego brzmienia, ale bez aspiracji marką, ceną, czy zwycięstwami w zawodach EASCA. Mam jak w temacie - Audi B4, radyjko jakieś badziewne z targu, głośniki prawdopodobnie fabryczne. Jakość dźwięku jest dla mnie poniżej krytyki, czego przy tym zestawie raczej należy się spodziewać. Chciałbym to zmienić niewielkim kosztem i tu dla porównania podam przykład samochodu i zestawu, który mnie absolutnie satysfakcjonuje. Mianowicie samochód mojej ładniejszej połowy, to Fiat Uno, fabryczna półka z tyłu zamieniona na doszlifowaną pod kształt półki płytę meblową, radio DALCO DVD-7613, we wspomnianą wyżej płytę wkomponowane stare, jak świat dwudrożne ALPINY chyba SPE 6921 (Piszę - chyba, bo naklejki na magnesach takie troche zciuchane) i z przodu jakieś tweetery takie po pięć złotych sztuka. Zestaw dla audiofila wręcz żałosny, chociaż jednak te ALPINY, to chyba dość zacne głośniki, a biorąc pod uwagę fakt, że to jednak głośniki są ostatecznym przetwornikiem czegokolwiek na falę akustyczną - w tym przypadku brzmi to bardzo dobrze, a w każdym razie moje potrzeby zaspokaja w stu procentach. Jeśli chodzi o Audi B4 - możliwości są marne. Tylna półka raczej nie daje możliwości wkomponowania tych ALPINEK, bo to przecież silnie tłoczona i dziurawa, jak ser blacha. Pod szybą z przodu siedzą jakieś bzyczki średnicy 10 cm, w tylnych drzwiach bzyczki 13 cm i jakieś tweeterki. I to wszystko, jeśli chodzi o miejsce na głośniki. Nie chcę dorabiać paneli na drzwi ani jakiejś rewolty robić z tylną półką, dlatego wydaje mi się, że jedynym dla mnie wyjściem jest jakieś w miarę znośne radyjko, wymiana głośników w drzwiach - ale jednak tylko te 13 cm średnicy, czyli basu z tego raczej nie bedzie, do tego jakieś piszczyki z przodu i tuba, skrzynia, czy jak go tam zwał - dodatkowy subwoofer w bagażniku. Jak wspomniałem - nie jestem skoncentrowanym na marce i cenie car-audiofilem, chciałbym uzyskać jakość nie gorszą, niż w Unopędzie mojej małżonki i zapłacić za to niewielkie pieniądze. Czyli głośny i czysty środek, mocno cykająca góra i w miarę szybki, kontrastowy i może trochę kopiący w plecy dół. Dysponuję skrzynką subwoofera o pojemności ok. 60l z bas-reflexem i ubzdurałem sobie taki zestaw: radio - KENWOOD KDC-3057, w tylne drzwi głośniki TEAC TE-S52, do skrzynki głośnik DIBEISI G-1201 pędzony wzmacniaczem Voice Kraft VK-810 i pod przednią szybę pierwsze lepsze cyki z jakiegokolwiek źródła - takie po pięć złotych sztuka. Zasadniczo chodzi o głośnik w skrzynce i ten wzmacniaczyk - bedzie to kopać w plecy i jakoś znośnie brzmieć? Nie kieruję pytania do koneserów, bo wiem, że tacy mnie wyśmieją. Jak napisałem - nie chcę wygrywać żadnych zawodów, nie chcę rozkoszować się ABSOLUTNIE czystym basem - chciałbym tylko, żeby np w 29 sekundzie kawałka "Maybeleene I Hofteholder" VOLBEATa bas zabrzmiał mocno i kontrastowo, i jakoś tak odczuwalnie kopnął mnie w plecy. Jak myślicie - ta popierdółka Voice Krafta da sobie radę z trzydziestocentymetrowym DIBEISI?
    Z góry dzięki za rady i CIERPLIWOŚĆ :-)

0 13
  • #2 21 Wrz 2013 09:35
    2278665
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 21 Wrz 2013 09:45
    powalla
    Moderator CarAudio

Budujesz bum cyk za stówę (tylko radio się broni) i chcesz kontrastowy bas w jakimś utworze? Na dodatek dokupujesz głośnik do istniejącej już skrzynki? Wiesz że to się dokładnie inaczej robi? Co do wzmacniacza VK ...tragedia! Poczytaj forum, kup markowy wzmacniacz , tani markowy subwoofer , markowe głośniki , a te "tweetery za 5zł" zostaw by szczury je zeżarły sprzedawcom w magazynie! Takie piezo tweetery grają jak zegarek z melodyjką sprzed 20 lat ;)

0
  • #4 21 Wrz 2013 09:52
    2278665
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 21 Wrz 2013 18:58
    aqrat
    Poziom 14  

Widzę, że panowie nie czytali dokładnie mojego postu... Ale rozumiem - pewnie trochę przydługi.

Powalla - napisałem, że nie kieruję pytania do audiofili i koneserów ceniących sprzęt za nazwę. Jak wspomniałem - w Uno mam DVD Dalco, które kosztowało w sklepie 300PLN. Gdybym zapytał o ten sprzęt, prawdopodobnie też doradziłbyś oddanie go szczurom na pożarcie, bo jakiekolwiek markowe DVD kosztuje od tysiąca w górę. A ja jestem z niego bardzo zadowolony - przynajmniej jeśli chodzi o brzmienie, bo czytnik płyt zdechł - obecnie gra sobie bardzo ładnie z karty SD, albo pendrive. Dlatego też radio chcę jednak lepsze, w którym czytnik nie padnie tak szybko. Tak samo tweetery - cykają, jak trzeba, dla mnie wystarczająco głośno i czysto i mało mnie interesuje, czy to piezoelektryki, czy nie. Głośnik dokupuję do istniejącej skrzynki kierując się jego parametrami - zalecaną pojemnością obudowy i częstotliwością rezonansową. Nie bardzo rozumiem, dlaczego uważasz, że to się jakoś inaczej robi. Poza tym - jak w temacie interesuje mnie nagłośnienie po taniości, więc z Twoich rad konstruktywna w tym przypadku jest tylko ta o czytaniu forum, ale to już zrobiłem, zanim napisałem post. Co możesz powiedzieć o wzmacniaczu VK - używałeś go kiedyś, czy może słyszałeś, jak gra? Mnie interesuje na przykład jakie ma końcówki mocy - widać, że chyba pojedyncze tranzystory, jaka jest z grubsza charakterystyka odcięcia w filtrze, czy nie zatyka się przy skręceniu filtra do jakichś 60Hz. Słowo "tragedia" niewiele wyjaśnia.

Middy - Twój pomysł całkiem ciekawy, popatrzyłem na ceny używanych kolumienek i rzeczywiście głośniki można za niewielkie pieniądze wydłubać. Tylko napisałem też, że w B4 tylna półka raczej odpada, bo tłoczona i dziurawa, a w drzwiach mało miejsca i nie bardzo chcę cokolwiek przerabiać/dorabiać. W drzwi chciałbym wpakować coś, co ładnie zagra środkiem, bo wysokie, to jednak fala bardziej kierunkowa i tweeterów tak nisko raczej nie będzie dobrze słychać. Zawsze dawałem pod przednią szybę po bokach i tam nawet piezo spisują się dobrze. Głównie chodzi mi o bas - w Uno były możliwości, więc bez jakiejkolwiek ingerencji w blachę, bez klejenia i cięcia wsadziłem ciężką półkę z dużymi głośnikami i napędzam to rzeczywiście samym odtwarzaczem. A tu chyba jedynym wyjściem jest skrzynka w bagażniku, bo bez tłumienia drzwi z 13 centymetrów średnicy basu nie wyciągnę, a poza tym na głębokość też bardzo ciasno. Dlatego też oddzielny wzmacniacz, bo trudno byłoby chyba dobrze ustawić poziomy, gdyby subwooferem obciążyć jeden z kanałów odtwarzacza. W tym wzmacniaczu, o który pytałem moc jest niby 300W, ale to prawdopodobnie moc peak power, czyli w mostku przy skręconym filtrze rzeczywista moc RMS wyjdzie pewnie ze 60W. Ale to Dalco ma po 50W na kanał (I to też raczej nie jest moc RMS) i Alpiny w półce rozkręca bardzo sprawnie, dlatego wydaje mi się, że ten Voice Kraft powinien wystarczyć do jednego głośnika w skrzynce, który będzie grał głównie dzięki swojej średnicy i obudowie - zresztą bardzo dobrze wytłumionej od wewnątrz
    .
    Middy - dzięki wielkie za zainteresowanie, ale temat kieruję do kogoś, kto może coś konkretnego powiedzieć o wspomnianym przeze mnie zestawie, lub może zna lepsze rozwiązania bez przeróbek samochodu i w podobnych kosztach.

0
  • #6 21 Wrz 2013 19:23
    Ireneo
    Poziom 40  

aqrat napisał:
    Głośnik dokupuję do istniejącej skrzynki kierując się jego parametrami - zalecaną pojemnością obudowy i częstotliwością rezonansową. Nie bardzo rozumiem, dlaczego uważasz, że to się jakoś inaczej robi

Tylko że musisz teraz przeliczyć dziesiątki głośników aby zobaczyć któremu pasuje taka akurat obudowa,czyli idziesz od d...y strony.
    aqrat napisał:
    więc z Twoich rad konstruktywna w tym przypadku jest tylko ta o czytaniu forum, ale to już zrobiłem, zanim napisałem post.

Więc powinieneś wiedzieć że liczymy obudowę pod głośnik a nie odwrotnie.
    aqrat napisał:
    Co możesz powiedzieć o wzmacniaczu VK - używałeś go kiedyś, czy może słyszałeś, jak gra?

VK czy first austria założę się że słyszał i dlatego odradził to gó...o.
    aqrat napisał:
    DIBEISI

Kolejny chłam.

0
  • #7 21 Wrz 2013 19:53
    powalla
    Moderator CarAudio

No VK to elita ....ciężko to posłuchać ;) Stary mało mnie interesuje jak lubisz słuchać i co (piezaki) ale jak piszesz że budę masz i chcesz dokupić głośnik , to to już jest robota dosłownie na odwrót , no, a jak jeszcze piszesz o "kontrastowości" ... kupisz , posłuchasz i będziesz sobie wmawiał (nam pewnie też napiszesz ) jak to wspaniale gra . Pewnie Ci uwierzymy , bo co mamy nie wierzyć ? To Ty będziesz musiał tego słuchać ...

aqrat napisał:
    jaka jest z grubsza charakterystyka odcięcia w filtrze, czy nie zatyka się przy skręceniu filtra do jakichś 60Hz.

Możesz to wyjaśnić? Co się ma zatykać?

aqrat napisał:
    moc jest niby 300W, ale to prawdopodobnie moc peak power, czyli w mostku przy skręconym filtrze rzeczywista moc RMS wyjdzie pewnie ze 60W.

Myślisz że jak włączysz LPF to coś się z mocą dzieje?

aqrat napisał:
    Ale to Dalco ma po 50W na kanał (I to też raczej nie jest moc RMS) i Alpiny w półce rozkręca bardzo sprawnie

Raczej? Myślisz że radio ma 50W w RMS ? No popatrz, a twierdzisz że czytałeś forum ...

aqrat napisał:
    wydaje mi się, że ten Voice Kraft powinien wystarczyć do jednego głośnika w skrzynce

Tu powinieneś poczytać co to DF i to, że moc przy napędzie suba to nie wszystko , bo to żeby sprawnie poruszać 12" membraną to trzeba solidnego wzmacniacza aby nie wyszło wolne buczydło .

aqrat napisał:
    może zna lepsze rozwiązania bez przeróbek samochodu i w podobnych kosztach.

Wiesz zamiast tych wynalazków wolałbym jeździć w słuchawkach .

Piszesz że czytałeś forum , a brniesz w "cuda" marek VK , Dibesi , czy tą kultową TEAC , która to została sprzedana i teraz Chińczyki klepią kontenery badziewia nazywając ją "kultowymi TEAC" ... sprzęt pokroju VK, Dibesi ,First .

0
  • #8 21 Wrz 2013 21:05
    aqrat
    Poziom 14  

Co się ma zatykać? - mam na myśli takie jakby zadławienia przy mocniejszym kopnięciu basu, nie wiem, jak to się fachowo nazywa.
    Myślisz że jak włączysz LPF to coś się z mocą dzieje? - no wydaje mi się, że jeśli odcinam wszystko powyżej jakiejś częstotliwości, to chyba wzmacniacz pracuje na sam dół. Chociaż inna sprawa, że ten dół najwięcej mocy potrzebuje. Zasadniczo chodziło mi o to, że tym 300W nie powinienem się sugerować i nie spodziewać się, że mi samochód będzie podskakiwać.
    Raczej - myślę, że czepiasz się słówek i zarzucasz mi lenistwo. Napisałem, że to też raczej nie jest moc RMS, a nie - że myślę, ze radio ma 50W RMS.
    Tu powinieneś poczytać co to DF - faktycznie, nie wiem, co to jest. Poczytam.

Brnę w takie cuda, bo nie jestem hobbystą audiofilem i muza w samochodzie nie jest dla mnie na tyle ważna, żebym chciał inwestować w to powiedzmy tysiąc, czy dwa. Napisałem, że Dalco, które chyba w skali jakości zajmuje podobne miejsce, jak Voice Kraft, Boschman, czy inne tanie wynalazki - mnie satysfakcjonuje, chociaż jest tanie. Dla każdego dobra jakość znaczy co innego, moja małżonka na przykład w Uno bas wycisza, bo jak dudni, to jest źle. I nie chodzi tu wcale o bas lepszej, czy gorszej jakości, tylko o to, że dla niej bez basu jakość jest lepsza. Ja teraz w Audi basu nie mam wcale, ale też nie potrzebuję basu absolutnie czystego, mocnego i szybkiego, jak błyskawica. Nie słucham muzy jakoś bardzo głośno i wydaje mi się, że na odsłuch taki normalny (nie wiem, jak to określić - na pewno taki, przy którym można normalnie rozmawiać) jakieś 50W mocy na subwoofer powinno wystarczyć, żeby ten bas po prostu był - niski, czysty i wyraźny na tle wyższych częstotliwości. A średnica głośnika powinna zapewnić jakość, która mnie zadowoli - nie sądzę, żeby dwunastocalowy głośnik w dobrze wytłumionej skrzyni mógł dudnić i wpadać w rezonans przy jakichś powiedzmy 200Hz, co już znacznie odbiega od nawet moich skromnych wymagań. Za sto pare złotych mogę kupić gotową tubę aktywną, ale z głośnikiem o średnicy poniżej 20cm i nie wydaje mi się, żeby mogło to brzmieć lepiej, niż nawet jakikolwiek basowy głośnik dwunastocalowy w mojej skrzynce. Skrzynkę po prostu mam, nie jest to żadna samoróbka, tylko zwykła samochodowa tuba z płyty MDF ładnie obita wykładziną, w środku wytłumiona grubą warstwą tej takiej włókniny - coś dokładnie, jak tu: http://allegro.pl/listing/listing.php?string=...tegory=20203&requestDepartment=category-20203, tylko bez otworu na wzmacniacz i z bas reflexem naprzeciwko głośnika. Chyba nawet wymiary te same. I dlatego chcę do niej dokupić głośnik, a nie na odwrót. Podejrzewam, że dla Was dobra jakość jest dopiero wtedy, kiedy samochodu jeszcze nie widać, a już coś się w powietrzu dzieje - gdzieś z daleka dochodzi bardzo niskie bum, bum, bum... A ja tego wcale nie potrzebuję - gdybym osiągnął jakość taką, jak mam w Uno, to uznałbym to za pełny sukces. Czy na prawdę panowie Powalla i Ireneo myślicie, że na jakimkolwiek głośniku basowym o średnicy 30cm zamkniętym w takiej skrzynce i pędzonym JAKIMKOLWIEK oddzielnym wzmacniaczem o mocy nawet ze 30W w RMS z odciętą górą choćby zwykłą cewką uzyskam jakość gorszą, niż z dwóch owalnych głośników 5/7 cala (bo taki wymiar mają te moje stare Alpiny) w tylnej półce zasilanych samym odtwarzaczem Dalco o deklarowanej mocy 4x50W?

0
  • #9 21 Wrz 2013 21:39
    powalla
    Moderator CarAudio

Wiesz dlaczego te tanie, aktywne subwoofery są robione na małych głośnikach? Właśnie dlatego że duża 12" membrana pędzona słabym i z niskim DF wzmacniaczem, a takie siedzą w tych aktywnych skrzynkach zrobi tylko buuu buuu bbbuuuu , ot po prostu słaby (jakościowo) wzmacniacz nie radzi sobie z masą membrany i z odpowiednią nad nią kontrolą (stąd buczenie) .

Na koniec jeszcze dodam że mylisz pojęcia , bo "jakość" nie zawsze oznacza "głośno" , no chyba że wpakujesz kupę kasy (tak ze 10tys zł) i wtedy można mieć i jakość i głośno ;) Nie piszę już nawet że ci co chcą "bardziej jakościowo" , to pakują co najmniej tysiaka w maty wygłuszające aby cały dźwięk zamknąć w środku auta i zewnętrze blachy nie rezonowały ...czytaj żeby na zewnątrz nie było za wiele słychać ;)

0
  • #10 21 Wrz 2013 23:01
    aqrat
    Poziom 14  

No dobra, ale wciąż brak odpowiedzi na moje ostatnie pytanie...

0
  • #11 21 Wrz 2013 23:02
    qstosz
    VIP Zasłużony dla elektroda

Na początek poczytaj o tych produktach.

VK ,dibelisi itd.

Wielu przed Tobą to coś kupiło i ... to już sam doczytasz.

0
  • #12 22 Wrz 2013 08:45
    Ireneo
    Poziom 40  

aqrat napisał:
    moja małżonka na przykład w Uno bas wycisza, bo jak dudni, to jest źle.

Widocznie małżonka ma słuch i dudnienie jej przeszkadza,dobry sub gra a nie dudni.
    aqrat napisał:
    No dobra, ale wciąż brak odpowiedzi na moje ostatnie pytanie...

aqrat napisał:
    Jak myślicie - ta popierdółka Voice Krafta da sobie radę z trzydziestocentymetrowym DIBEISI?

aqrat napisał:
    A średnica głośnika powinna zapewnić jakość, która mnie zadowoli - nie sądzę, żeby dwunastocalowy głośnik w dobrze wytłumionej skrzyni mógł dudnić i wpadać w rezonans przy jakichś powiedzmy 200Hz

Sadząc po tym co piszesz,Ty będziesz zachwycony żona nie...

0
  • #13 22 Wrz 2013 13:17
    aqrat
    Poziom 14  

Panie moderatorze Ireneo -
    ...jak dudni, to jest źle. - odpowiedziałeś: Widocznie małżonka ma słuch i dudnienie jej przeszkadza,dobry sub gra a nie dudni. A ja w swoim poście napisałem jeszcze następne zdanie, którego widocznie nie doczytałeś:
    I nie chodzi tu wcale o bas lepszej, czy gorszej jakości, tylko o to, że dla niej bez basu jakość jest lepsza - dziwne, jakby coś obcinało po kawałku moje posty. Chociaż niby ja u siebie widzę, że są w całości, ale może mam jakieś haluny... Gdyby jeszcze coś nie było jasne - małżonce nie przeszkadza to, że bas jest kiepski. Jej przeszkadza to, że bas po prostu jest, ale przecież nie to jest tematem tego wątku.
    ...No dobra, ale wciąż brak odpowiedzi na moje ostatnie pytanie...
    Jak myślicie - ta popierdółka Voice Krafta da sobie radę z trzydziestocentymetrowym DIBEISI?
    - jeszcze raz dla jasności: to nie było ostatnie pytanie - na to odpowiedź już dostałem.
    Zapytam jeszcze raz i prosiłbym o odpowiedź kogoś, kto nie będzie zaśmiecać wątku cytatami posklejanymi tak, żeby zmienić kontekst, bo to niczego nie wnosi i - panowie moderatorzy - chyba obniża ogólny poziom tego forum znacznie bardziej, niż moje pytania o sprzęt nie najlepszej jakości. Chyba, że gdzieś w regulaminie jest zapis, który mówi o tym, że na tym forum można pytać o sprzęt, którego cena zaczyna się od... lub może gdzieś jest napisane, o jakich markach można tu dyskutować, a o jakich nie. Ja niczego takiego nie zauważyłem - jeśli coś takiego jest, to prosiłbym panów moderatorów o zwrócenie uwagi. Będzie to na pewno bardziej konstruktywne, niż odpowiedzi na pytania, których nie zadałem, czy pisanie - że mojej żonie przeszkadza bas dudniący podczas, gdy ja napisałem wyraźnie, że jej nie chodzi o jakość basu, tylko o samą jego obecność. Zresztą - troche szkoda czasu na klepanie postów, w których piszę tylko, o co mi chodziło. Pytam konkretnie i o odpowiedź proszę kogoś, kto wie coś na ten dokładnie temat:
    Czy na jakimkolwiek głośniku basowym o średnicy 30cm zamkniętym w mojej skrzynce i pędzonym JAKIMKOLWIEK oddzielnym wzmacniaczem o mocy nawet ze 30W w RMS z odciętą górą choćby zwykłą cewką uzyskam jakość gorszą, niż z dwóch owalnych głośników 5/7 cala w tylnej półce zasilanych samym odtwarzaczem Dalco o deklarowanej mocy 4x50W?

Skoro mowa o tym co jest napisane w regulaminie.

3.1.16. Publikowanie wpisów zawierających pytanie/zgłoszenie problemu, na które udzielono już poprawnej odpowiedzi. Przed publikacją wpisu Użytkownik zobowiązany jest do sprawdzenia za pomocą wyszukiwarki Forum, czy dany problem był już poruszany.

3.1.17. Zabronione jest publikowanie wpisów obniżających ogólny poziom dyskusji, wynikających z lenistwa lub zawierających roszczeniowy charakter wypowiedzi.

0
  • #14 22 Wrz 2013 14:12
    Ireneo
    Poziom 40  

aqrat napisał:
    Panie moderatorze Ireneo

Nie jestem moderatorem i twierdzę że żonie przeszkadza bo dudni a to męczy,czyli reasumując przeszkadza że jest,moim zdaniem ale nie to jest tematem wątku.
    aqrat napisał:
    Czy na jakimkolwiek głośniku basowym o średnicy 30cm zamkniętym w mojej skrzynce i pędzonym JAKIMKOLWIEK oddzielnym wzmacniaczem o mocy nawet ze 30W w RMS z odciętą górą choćby zwykłą cewką uzyskam jakość gorszą, niż z dwóch owalnych głośników 5/7 cala w tylnej półce zasilanych samym odtwarzaczem Dalco o deklarowanej mocy 4x50W?

Zdarzyło mi się słyszeć elipsy na tylnej półce i byłem przekonany że jest tam mała skrzynka a i słyszałem skrzynki typu dibesi i wolałbym jej nie mieć niż słyszeć dźwięki które z niej się wydobywały.
    aqrat napisał:
    niż moje pytania o sprzęt nie najlepszej jakości.

Pytasz o sprzęt z najniższej półki i chcesz odpowiedzi że będzie ok?Nie ma chyba tańszych już i gorszych sprzętów więc cudów nie będzie a dodatkowym faktem jest że wielu z nas ma porównanie i doświadczenie,bo wiele słyszało i po prostu nie uważa tego za dobry dźwięk i Tobie nie powie że będzie super.
    Tak tylko zrobi akwizytor wciskający chłam.Generalnie chciałeś porady i chyba uzyskałeś-żadnej rewelacji nie będzie.
    W razie wątlipowści-
    qstosz napisał:

Na początek poczytaj o tych produktach.

VK ,dibelisi itd.

Wielu przed Tobą to coś kupiło i ... to już sam doczytasz.

0