Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Vaillant VUW OST 260 EX - Rośnie ciśnienie wody w obiegu grzewczym

polaff 21 Sep 2013 06:36 13500 7
    polaff
    Level 9  
    Witajcie.

W niedawno kupionym domu jest zamontowany Vaillant VUW OST 260 EX.
    Ogrzewanie i grzanie wody działało ok. Jedyne co zwróciło moją uwagę to wysokie ciśnienie w obiegu grzewczym - ponad 3 bar.
    W związku z remontem znacznej części domu zmienialiśmy lokalizację kilku grzejników co wiązało się ze spuszczeniem wody z obiegu.
    Zainteresował mnie fakt, że po rozpięciu przewodów pomiędzy piecem a instalacją (powrót z grzejników) przez dwa dni sączyła się woda. Zaobserwowałem również, że wodomierz lekko się kręci...
    okazało się, że mimo fizycznego odłączenia pieca (nie zaworem - rozłączona rura dopuszczania wody zamontowana na powrotnych przewodach z obiegu CO) do pieca cały czas dostaje się woda.
    Prawdopodobnie mam tak skonstruowaną instalację, że mam dwie możliwości dolewania wody do instalacji CO, zawór z sieci wpięty w rurę powrotną i zawów na piecu z instalacji zasilającej piec do wymiennika ciepła.
    Okazało się, że jeśli zakręcimy zawory pomiędzy piecem a rurami do grzejników, to po około 20 minutach ciśnienie na piecu wynosi około 3 bar. czyli woda do pieca dostaje się z innego źródła.
    Pytanie brzmi:
    1. Jak sprawdzić którędy dostaje się woda do pieca - coś uszkodzone w innych tematach wspominaliście o naczyniu przeponowym, wymienniku ciepła, zaworze dopuszczającym wodę,
    2. Czy ten kocioł ma jakiś system kontrolujący ciśnienie wody - dopuszczający wodę - pod spodem przy jednym z zaworów jest element, który wygląda jak regulator ciśnienia
    Vaillant VUW OST 260 EX - Rośnie ciśnienie wody w obiegu grzewczym Vaillant VUW OST 260 EX - Rośnie ciśnienie wody w obiegu grzewczym
    Mam na myśli ten miedziany okrągły element po lewo od białego zaworu.
    3. Proszę o informację, którym zaworem w kotle dolewa się wody w celu uzupełnienia jej w układzie.
    Dziękuję za pomoc.
    Pozdrawiam.
    Przemek.
    W0jtek92
    Level 37  
    Witam, szare pokrętło obok zespołu wodnego to dopuszczanie wody, zaworek może przepuszczać bądź wymiennik płytowy przebija wodą na CO.
    serwisant73
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Czy ciśnienie wzrasta nawet przy wyłączonym kotle? Tak jak pisze Wojtek, zawór serwisowy może przepuszczać, lub jest nie dokręcony. Wymiennik w tych kotłach raczej nie padał ale wyjątki się trafiają... Zmierz jeszcze ciśnienie w naczyniu przeponowym. Tak dla pewności. Tak wysokie ciśnienie powinno już uruchamiać zawór bezpieczeństwa...
    polaff
    Level 9  
    Tak, ciśnienie rośnie nawet gdy kocioł jest wyłączony.
    gdy kocioł był odłączony od prądu, a zawór wody sieciowej na powrocie nie tylko zakręcony, ale i połączenie tego zaworu z powrotem fizycznie rozmontowane to z zaworu spustowego na linii powrotu z instalacji CO cały czas leciała woda.
    Po zakręceniu zaworów zasilania i powrotu na linii kocioł <> instalacja CO na manometrze kotła po około 30 minutach ciśnienie wzrastało stopniowo do wartości około 3 bar.
    W chwili obecnej nawet gdy odkręcam ten mały zawór (biały w samym prawym narożniku kotła obok zaworu bezpieczeństwa) ciśnienie na kotle się nie zmienia w widoczny sposób. Natomiast bez względu na to czy zawór jest odkręcony czy zakręcony wskazania ciśnienia powoli rosną.
    501toyota
    Level 16  
    polaff wrote:
    Tak, ciśnienie rośnie nawet gdy kocioł jest wyłączony.
    gdy kocioł był odłączony od prądu, a zawór wody sieciowej na powrocie nie tylko zakręcony, ale i połączenie tego zaworu z powrotem fizycznie rozmontowane to z zaworu spustowego na linii powrotu z instalacji CO cały czas leciała woda.
    Po zakręceniu zaworów zasilania i powrotu na linii kocioł <> instalacja CO na manometrze kotła po około 30 minutach ciśnienie wzrastało stopniowo do wartości około 3 bar.
    W chwili obecnej nawet gdy odkręcam ten mały zawór (biały w samym prawym narożniku kotła obok zaworu bezpieczeństwa) ciśnienie na kotle się nie zmienia w widoczny sposób. Natomiast bez względu na to czy zawór jest odkręcony czy zakręcony wskazania ciśnienia powoli rosną.

Przepuszczają/przepuszcza jakiś zawór - mimo, że widać że jest zakręcony to i tak przepuszcza. Należy sprawdzić zawory odcinające - kulowe, jak i te Vaillant (te oryginalne, montowane pod kotłem). One "lubią" przepuszczać - ze starości po prostu :-)
    polaff
    Level 9  
    Dzięki za sugestie.
    Czy taki zawór można kupić w sklepie, czy tylko w autoryzowanym serwisie?
    serwisant73
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Te w kotle tylko serwis. Jeżeli kulowe to wiadomo...
    polaff
    Level 9  
    Wszystko jasne - zamówiłem serwis przecieka wymiennik bo piec był prawdopodobnie kiedyś zamrożony. Kocioł do wymiany bo napraw się nie kalkuluje nowy wymiennik 800zł<> wartość pieca (?)... Naprawa jest bez sensu. Na razie chyba zakręcę dopływ wody czerpalnej do pieca i zamontuję w kotłowni boiler bo nie stać mnie na wymianę pieca za około 5-6 kzł - mam dom ponad 300mxm. Szkoda tylko że w poniedziałek zamontowałem wkład kominowy za 2kzł... :cry:
    Dziękuję wszystkim za pomoc.