Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Moduł kamery do systemu inspekcji kanalizacji

mot 21 Sep 2013 11:57 1995 3
Optex
    mot
    Level 11  
    Witam. Na wstępie chciałem dodać, że zanim napisałem ten wątek przeszukałem forum pod kątem podobnych zapytań. Znalazłem kilka postów związanych z tematem jednak w żadnym nie znalazłem sensownych odpowiedzi.

Aktualnie zajmuje się naprawą starego kamerowozu do inspekcji kanalizacji firmy IBAK. Sprzęt jest dość stary i producent "doradził" nam, iż nie opłaca się go serwisować. Ja jednak postanowiłem podjąć wyzwanie i trochę zreanimować niemiecką technologię. Dotychczas udało mi się reanimować kilka modułów odpowiadających za sterowanie wyciągarkami. Niestety pech chciał, iż stanąłem przed koniecznością przebudowy kamery na wózku inspekcyjnym. Powodem tej decyzji było zminiaturyzowania aktualnej wielkości "łazika" aby zmieścił się do rur kanalizacyjnych o średnicy 150 mm.

Jak zdążyłem się zorientować rynek modułów kamer, jako komponentów elektronicznych, nie jest zbyt rozległy (albo nie potrafię znaleźć odpowiedniego dostawcy). Na początek próbowałem oprzeć swój projekt o kamery płytkowe wykorzystywane do monitoringu CCTV. firma LC-Security ma dość szeroki wybór. Jednak większość ich produktów ma lakoniczny opis nie przypominający w ogóle specyfikacji technicznej. Na stronie są dostępne moduły kamer płytkowych z przetwornikami 1/3' oraz 1/4'. Niestety tego typu moduły mają zwykle wąski kąt widzenia i brak możliwości ustawiania ostrości. Co prawda istnieje możliwość wymiany obiektywu, ale nie jestem przekonany co do minimalnej odległości obiektu od obiektywu.

Postawiłem pewne wymagania przed modułem kamery:
    - Możliwie niska czułość <<1 lux
    - szeroki kąt widzenia minimum 120°
    - najchętniej funkcja autofocus - ewentualnie możliwość regulowania ostrości w zakresie od kilku cm do 50 cm
    - możliwie duża rozdzielczość TVL
    - możliwie małe wymiary
    - wyjście sygnału Composite video

Przeglądałem również na stronie wspomnianego producenta kamery miniaturowe. Kamera LC-265P Nano wydawałaby się rozsądnym typem jednak od producenta dowiedziałem się, że minimalna odległość obiektu od obiektywu wynosi 20-30 cm.

Jestem przekonany, że gdzieś można znaleźć odpowiednie moduły kamer wraz z osprzętem, gdyż firmy pokroju IBAKa jakoś realizują tego typu projekty.

Jeśli posiadacie jakieś doświadczenia z modułami kamer i moglibyście podpowiedzieć mi jakieś rozwiązanie, lub chociaż skierować mnie na odpowiednie tory, to byłbym bardzo, bardzo wdzięczny.
    Pozdrawiam serdecznie
  • Optex
    Pawel2420
    Level 30  
    W przypadku obiektywu wymiennego prawie zawsze uda się ustawić ostrość na każdą odległość. Nie ma jednak szans oby uzyskać głębię ostrości w podanych zakresie.

Kamery analogowe raczej nie będą miały funkcji autofocus. Istnieją natomiast obiektywy pozwalające zdalnie regulować ostrość. Te do CCTV będą jednak dość duże

Zastanawiam się z jakiego powodu chcesz zastosować kamerę analogową. Cyfrowe mają wielokrotnie większą rozdzielczość i zwykle większą czułość.
  • Optex
    mot
    Level 11  
    Powód jest dość prosty. Cała reszta systemu jest kompatybilna z kamera analogową. Gdybym wybrał cyfrową kamerę musiałbym przerabiać całą resztę systemu. Poza tym obawiam się, że mogłoby mi nie starczyć żył sygnałowych w przewodzenie łączącym wózek z samochodem.
    Zastanawiam się jakiego rozwiązania używa IBAK. np. taka kamerka IBAK ORPHEUS używa przetwornika CCD 1/4'' mając funkcjonalność min. dostrajanie ostrości jednym przyciskiem oraz zdalne sterowanie ostrością oraz przesłoną. http://www.ibak.de/orpheus+M5ab988697c2.0.html
    Pawel2420
    Level 30  
    Do kamery cyfrowej potrzebne są tylko 4 przewody. Umożliwia to nie tylko przesyłanie obrazu ale i sterowanie dowolną ilością funkcji.
    Zwróć uwagę, że w telefonach stosuje się kamery o realnej rozdzielczości 5MPx lub więcej. Grubość obiektywu o wysokiej rozdzielczości z AF nie przekracza 10mm. Jest on bezpośrednio przyklejony do matrycy obrazu. Tak małej kamery analogowej nie znajdziesz.
    Gdybyś potrzebował takich kamer do inspekcji kanalizacji większą ilość to można zrobić dedykowany produkt. Jednak dla jednej sztuki nie ma to sensu. Musisz więc szukać czegoś gotowego.