Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Thermaltake TP Grand 650W - Zbyt wysokie obroty wentylatora

21 Wrz 2013 13:19 4878 31
  • Poziom 8  
    Witam serdecznie.
    W zeszłym tygodniu złożyłem komputer (wszystkie podzespoły nowe), który miał być w założeniach bardzo cichy i obsługiwać najnowsze gry. Ku mojemu zaskoczeniu dźwięk zasilacza (sprawdzone inne elementy) zagłuszał gry przy normalnym ustawieniach ich głośności. Zasilacz posiada wentylator 140mm i max 1900 obrotów, przy czym producent deklaruje, że takich obrotów nigdy nie osiąga jednak dźwięk wyraźnie wskazuje takie właśnie obroty. Zdiagnozowałem układ OCCT i okazało się, że wysokie obroty pojawiają się tylko przy GPU3D i PS. Przy czym działanie było chwilowe wyraźnie wychładzające w OCCT przy działaniu stałym w grze Metro2033LL. Tak wiec przyjrzałem się temperaturom GPU ( MSI Afterburner) i okazało się, że wysokie obroty zasilacza zaczynają się w pobliżu 55°C GPU.Co do napięć niestety nie jestem w stanie zinterpretować 8 wyników na OCCT czy 12 na SIWie a i tak nie bardzo wierzę w dane z programów (podczas testów nie zmieniają swoich wartości).
    Jestem laikiem w zakresie komputerów (wiedza odświeżana raz na trzy lata podczas zakupu nowego komputera) i montaż oraz dokładną konfigurację zawsze zlecam dobrej firmie komputerowej. Wraz z serwisantem stanęliśmy przed dwoma możliwościami czujnika obrotów:
    - uzależnionego od temperatury - niestety hipoteza padła ponieważ przy otwartej obudowie efekt był ten sam więc zwiększenie chłodzenia nie wpływa na zasilacz
    - uzależnionego od mocy - wydaje się być mało prawdopodobne by ta platforma pobierała więcej niż 300W.
    Jeżeli nie temperatura i nie moc to co? Wydaje się być to problem związany ściśle z zasilaniem lub kompatybilnością z płytą główną.
    Konfiguracja:
    Intel i4570@3,2GHz chłodz. BOX, bez OC
    MSI Z87-G43 Gaming BiosV10.0
    Gigabyte HDRadeon 7950 3GB WF3 Catalyst13.4
    G.Skill TridentX DDR3 2x4GB 2400MHz
    Seagate 1TB
    3xEnermax TBSilent PWM 120mm( przód, bok, tył)
    Obudowa NZXT Apollo
    Thermaltake Toughpower Grand 650W 80+ Gold -góra obudowy
    Windows 7 Home Premium 64bit service pack1
    Zakup nowego zasilacza jest możliwy jednak nie będę ryzykować kolejnego wydatku bez poznania przyczyny bądź możliwego rozwiązania problemu.
    Jeżeli do rozwiązania problemu będą potrzebne dodatkowe dane chętnie je przedstawię pod warunkiem, że osoba pomagającą poda w jaki sposób mam je odnaleźć(jak wspominałem jestem laikiem).
    Bardzo proszę o podanie rozwiązania tego problemu ponieważ nie znalazłem takowego na innych forach w tym zagranicznych. Po zaznajomieniu się z tematyką i poziomem elektrody wierzę, że jesteście w stanie mi pomóc.

Z góry dziękuję za pomoc.
    PS. Żeby nie zakładać nowego tematu. Wie ktoś możne czemu Speedfan 4.49 pokazuje temp128°C dla CPU przy ok 20°C dla wszystkich 4 rdzeni?
  • Pomocny post

Poziom 43  
    Skoro masz kontakt z serwisantem w firmie której zleciłeś złożenie komputera niech zaczną od podmiany zasilacza na inny żeby sprawdzić poprawność działania wentylatora. Temperaturami pokazywanymi przez SpeedFan nie zaprzątaj sobie głowy, ponieważ przekłamuje i to sporo.
  • Poziom 8  
    Tak kontakt z serwisantem jest i to znaczny :D ( pozdrowienia dla p. Adama). Wczoraj spędziliśmy 4 godziny przy tym problemie :D Taki pomysł padł jednak nie bardzo wydaje się mi, że zadziała. Będziemy wiedzieć, że inny PSU działa poprawnie (czyli nie wchodzi na wysokie obroty przy chłodnym wnętrzu) lub nie w tej konfiguracji lecz nadal nie dotrzemy do przyczyny problemu. Chyba, że się mylę. Niemniej dziękuje za radę. Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Alefzero napisał:
    Wydaje się być to problem związany ścisłe z zasilaniem lub kompatybilnością z płytą główną.

Zasilacz nie współpracuje z płytą w kwestii obrotów radzi sobie sam.
    Zasilacze posiadają własny czasem całkiem skomplikowany układ regulacji obrotów.
    Patrzę na ten zasilacz i czytam, że zależało Ci na ciszy.
    W teorii jest to znacznie za mocny zasilacz do tego zestawu i na tym może polegać problem.
    Regulator obrotów w psu jest przygotowany na pracę pod 100% obciążenia 650w.
    Poza tym patrząc na budowę łopatek jest to rzeczywiście cichy wentylator jak noctua, ale za to kosztem wydajności.
    Tak widać jest skonstruowany regulator obrotów w psu, że lubi czasem mocniej zakręcić, nie sądzę, że to jakaś usterka. Nikt programatorowi obrotów nie wspomniał, że zależy Ci na idealnej ciszy.
    Trzeba było brać 500w xfx - nie powinien robić żadnych hałasów.
    Tak ogólnie przy grach najbardziej powinna hałasować karta gr.
    Alefzero napisał:
    dźwięk zasilacza (sprawdzone inne elementy) zagłuszał gry

Nie rozumiem tego zdania - grając na np. słuchawkach jak ma zagłuszać dzwięk w słuchawkach?

ps. Speedafan kłamie. - uzyj programu od producenta pł. gł. jeśli oferuje takowy.

• Poziom 43  
    Alefzero napisał:
    Tak kontakt z serwisantem jest i to znaczny :D ( pozdrowienia dla p. Adama). Wczoraj spędziliśmy 4 godziny przy tym problemie :D Taki pomysł padł jednak nie bardzo wydaje się mi, że zadziała. Będziemy wiedzieć, że inny PSU działa poprawnie (czyli nie wchodzi na wysokie obroty przy chłodnym wnętrzu) lub nie w tej konfiguracji lecz nadal nie dotrzemy do przyczyny problemu. Chyba, że się mylę. Niemniej dziękuje za radę. Pozdrawiam.

Jeżeli inny identyczny zasilacz będzie działał prawidłowo to znaczy że z obecnym egzemplarzem coś jest nie tak.
  • Poziom 43  
    sosarek napisał:
    Jeżeli inny identyczny zasilacz będzie działał prawidłowo to znaczy że z obecnym egzemplarzem coś jest nie tak.

Zgoda - oznaczać to będzie wadliwy ukł. regulacji obrotów w psu.

Dodano po 1 [minuty]:

Autorze, nagraj jakiś film z pracy tego psu - może da się z niego wywnioskować, czy wszystko jest ok, czy nie.

Dodano po 1 [minuty]:

Posiadałem zasilacz o mocy 600w i był to najgłśniejszy psu jaki miałem - posiadał reg. obr. i miał wentylator o dużej wydajności. Przy więszkych mocach widać jest to konieczne i hałasu cieżko uniknąć.

• Poziom 43  
    Alefzero napisał:

3xEnermax TBSilent PWM 120mm( przód, bok, tył)

Odłącz te dodatkowe "kosiarki" i sprawdź wtedy poziom hałasu generowanego przez komputer.
  • Poziom 8  
    Do sosarek:
    Fakt porównanie pokaże tego typu usterkę. Jednak części kupione zostały w Proline i poziom głośności PSU nie bardzo podpada na reklamację i jak to określił człowiek z Proline: hałas jest rzeczą względną:).
    Hałas po odłączeniu wentylatorów ten sam. Już sprawdzone.

Do safbot1st:
    Jeżeli PSU jest przewymiarowane to dlaczego reaguje w sposób podobny do pełnego obciążenia? Też uważam, że to nie usterka lecz fabrycznie zaprogramowanie regulatora tylko jak je obejść?
    Co do ciszy podczas grania. Troszkę zagrałem przez ostanie 15 lat i powiem ci, że gra w słuchawkach to coś czego już nie toleruję :). Liczne wielogodzinne sesje w MMO oduczyły mnie używania tego rodzaju sprzętu a właściwie moje uszy:). Wydałem ponad 4tys zł by nie musieć grać w słuchawkach.
    Film. Niestety człowiek starej daty ze mnie i takich rzeczy nie potrafię. Cóż musisz uwierzyć na słowo, że dźwięk PSU zagłusza każdą grę przy normalnych ustawieniach dźwięku. Przy czym jak wcześniej wspomniałem tylko dla Metro2033LL PSU chodzi głośno cały czas ( jednak to bardzo wymagająca gra i słabo zoptymalizowana) przy innych włącza się na około 120s jednak na tyle często, że ze spokojnej gry nici.
  • Poziom 43  
    Alefzero napisał:
    Też uważam, że to nie usterka lecz fabrycznie zaprogramowanie regulatora tylko jak je obejść?

Obroty są ściśle wyliczone przez inżynierów na etapie projektowania jednostki.
    Obejście regulacji może zakończyć się tragicznie.
    Alefzero napisał:
    dźwięk PSU zagłusza każdą grę przy normalnych ustawieniach dźwięku.

Należy założyć, że to jest nieodpowiedni psu dla maniaków ciszy (którym także jestem).
    Ja zrobiłem fanswap na zasilaczu z siga (na zephyr 1300rpm) i od tego czasu milczy (idzie cały czas na max) - dopóki nie wybuchnie.
    Tak inżynierzy wymyslili ten zasilacz i niewiele da się na to poradzić - przykro mi.
    Samodzielna ingerencja w ten psu będzie się wiązała z utratą gwarancji.
    Sprawdź jeszcze, czy powietrze wydmuchiwane z niego jest ciepłe, czy chłodne pod stresem (np. PSU test OCCT.)

A jakichś testach w sieci co piszą o tym modelu? - że cichy?
  • Poziom 8  
    I dlatego nawet nie próbuję tam zaglądać:) O fanswapie nawet nie myślę, nie ten kierunek studiów:) Jednak gdzieś na tym forum przeczytałem post na temat braku kompatybilności PSU i płyty głównej i to mnie natknęło do otwarcia tematu. Jednak w nawale informacji z różnych forów, które pochłonąłem w ciągu ostatnich 48 godzin nie jestem w stanie odtworzyć słów kluczowych poszukiwania. O znalazłem Link
    Tu znajdują się podstawowe dane dotyczące tego zasilacza Link
    Jak widać producent nawet nie zakłada maksymalnych obrotów. Według mnie (podkreślam laika) istnieje jakiś bodziec który powoduje takie zachowanie PSU i dobrze by było go znaleźć. Może jeszcze ktoś będzie miał taki problem.
    Powietrze lekko ciepłe ale to pomiar raczej subiektywny.
  • Poziom 43  
    Alefzero napisał:
    Powietrze lekko ciepłe ale to pomiar raczej subiektywny.

To znaczy, że "jest co wydmuchiwać".
    Mnie najbardziej martwi ten kształt łopatek - nie wiem, czy przy takiej konstrukcji da się jednocześnie zachować ciszę i wydajność.

Dodano po 4 [minuty]:

Alefzero napisał:
    post na temat braku kompatybilności PSU i płyty głównej

Istnieje coś takiego jak np. słynne przekazanie większości mocy na linie +12v w 2004 roku, ale to nie ten przypadek.
    Nie płyta reguluje prędkość obrotów w psu - prawdopodobnie jest scalak w zasilaczu, który reguluje obroty na podst. poboru mocy przez zestaw - może ten scalak pracuje nieprawidłowo (zawyża)- oczywiście bez wpływu na ogólną pracę psu.
    Jeśli jednak powietrze wydmuchuje ciepłe - wg. mnie ok.
  • Poziom 8  
    Od czego uzależniony jest regulator?- tu mam sprzeczne informacje bo spotkałem się podczas przeczesywania internetu, że od temperatury i że od mocy. Jednak przy otwartej obudowie jest ten sam objaw wiec chyba nie ma znaczenia temperatura albo czujnik temp. jest w jakiś informowany (może błędnie) o zawyżonej temperaturze. Tak samo może być z czujnikiem poboru mocy. Powyższe skłania mnie do tego co zaproponował sosarek (wymiana na inny model) jednak z realizacją może być trudno. Najprawdopodobniej po zrobieniu testów i otrzymania odpowiednich napięć (a raczej takie będą patrząc na pracę PSU) nie uznają reklamacji. Do tego wszystkiego dochodzi całkiem nowo wyprodukowana płyta główna trochę to dużo jak dla mnie :D
  • Poziom 43  
    Jeśli masz urządz do pomiaru mocy do wpinania w gniazdko - sprawdź ile wat pobiera zestaw w strasie.
    Alefzero napisał:
    Jednak przy otwartej obudowie jest ten sam objaw

Musiałbyś otworzyć obudowę psu ;) - w środku temperatura raczej się nie zmieni od otwarcia obudowy komputera.
    Wg. mnie scalak w psu liczy obroty tylko na podstawie poboru mocy przez zestaw, chociaż kto to wie.
  • Poziom 8  
    Co do obudowy pewnie masz rację.
    Co do czujnika w PSU to coś takiego znalazłem Link co prawda dla większej mocy ale ten sam model.
    Tak naprawdę wiedzę na ten temat posiadają pewnie chłopaki od Zasilaczy ale po przeczytaniu ich regulaminu nawet nie próbuję tam zagadać :D
  • Poziom 43  
    Alefzero napisał:
    po przeczytaniu ich regulaminu nawet nie próbuję tam zagadać

Jest jeden regulamin dla całego forum.
    Bez żenady zakładaj tam temat dokładnie opisując problem.
    W linku nt. czujnika: obroty zmieniają się zależnie od temperatury w jednostce (wewnątrz psu).
    To znaczy, że jest gdzieś np. termistor jak w tym linku:
    http://pl.marketgid.com/goods/66076/

"Regulacja prędkości obrotów wentylatora
    Termistor"

Tak wygląda termistor przy wentylatorze.
    Jedyne, co mogło się stać, to to, że termistor styka się przypadkowo z jakimś zbyt ciepłym elementem w zasilaczu.
    Jednak sprawdzenie tego wiąże się z ingerencją w zasilacz i utratą gwarancji.
    Ja bym poszedł tropem sprawdzenia, czy ten Twój psu działa na prawidłowych obrotach porównując "na ucho" z innym egzemplarzem, ale tym samym modelem - i podać wysokie obroty jako przyczynę reklamacji.

Dodano po 2 [minuty]:

Porównaj:

https://www.youtube.com/watch?v=P3F5imJkGrU

Mam dobre słuchawki ale na tym filmie cały zestaw pięknie hałasuje...
    eh... my maniacy ciszy... ;)

Dodano po 4 [minuty]:

Proszę: na dole po lewej : Układ sterujący obrotami wentylatora

Dodano po 13 [minuty]:

Jest to dokładnie gdzieś w tym miejscu:

Dodano po 8 [minuty]:

http://www.jonnyguru.com/modules.php?name=NDReviews&op=Story4&reid=201

Z tego co tu piszą
    http://www.jonnyguru.com/modules.php?name=NDReviews&op=Story4&reid=201
    wentylator pod max obciążeniem powinien być niesłyszalny - wg. tego zasilacz powinien pójść na reklamację.
  • Poziom 8  
    Tak, można chyba stwierdzić,że to termistor jest powodem tego zamieszania. Co powiedzą ludzie z Proline przekonam się w tym tygodniu.
    Co do filmu to raczej bym na tym nie grał:)
    Dwie rzeczy mnie jeszcze nurtują:
    1. Czy gdyby PSU leżał na dole (a nie jak teraz u góry) to czy nadal by miał ten objaw. Ale żeby to sprawdzić musiałbym zakupić nową obudowę a do mojego kosmikusa (NZXT Apollo) strasznie się przyzwyczaiłem:)
    2. Jaka może być zależność pomiędzy temp. GPU a zasilaczem? Wysokie obroty występują tylko gdy temp. GPU osiąga 55°C. Ot zagwozdka:)
  • Poziom 43  
    Alefzero napisał:
    2. Jaka może być zależność pomiędzy temp. GPU a zasilaczem? Wysokie obroty występują tylko gdy temp. GPU osiąga 55°C. Ot zagwozdka:)

Jeśli gpu się grzeje to znaczy, że pobiera zwiększone ilości mocy - w tym przypadku z najsilniejszych linii +12v zasilacza, to znaczy, że gpu stresuje zasilacz.
    Oznaką stresu psu jest też ciepłe powietrze wydmuchiwane z obudowy psu.
    Ja już prędzej szukałbym powodu grzania się gpu i psu - np. wyłączony v-sync w grach i wysokie fps.
    Zainstaluj program fraps i pomierz ile klatek ma gra którą testujesz.
    Włącz sobie np. furmark - on skatuje gpu, przu okazji możesz poobserwować obroty na psu.
  • Poziom 8  
    Prawie nigdy nie wyłączam synchronizacji poziomej i tak ludzkie oko, przynajmniej moje nie widzi więcej niż 60fps. Ale to chyba nie miejsce na dywagacje na ten temat (a pewnie masz odmienne zdanie z racji profesji:)). Na stałe mam zainstalowane MSI Afterburner więc pomiar mam stały. A katuję mój komp OCCT, też ładnie wgniata podzespoły:). 3Dmark11 był pierwszym testerem i tam poraz pierwszy z p.Adamem z serwisu usłyszeliśmy odlot zasilacza:)
    W pełni się zgadzam z tym, że GPU stresuje PSU poborem ale dziwnym jest że podczas testów procesora na OCCT zasilacz się nie zestresował.
  • Poziom 43  
    Kiedyś czarodziej napisał:
    W moim zasilaczu siedzi układ który sprawdza wszystkie napięcia i jak jest wszystko ok. to podaje 5V na PG. Ja pomierzyłem napięcia i wszystkie mieściły się ze spokojem w granicach tolerancji dla ATX (zarówno na luzie jak i pod obciążeniem). Wyszło na to, że coś rypnęło się w tym scalaku. Nowego nigdzie nie mogłem dostać, więc pozostało oszukać zasilacz Wink. Taki zabieg można robić na własne ryzyko i pod warunkiem, że jest się pewnym tych napięć. Zasilacz kosztował mnie kupę kasy, więc szkoda mi było go wywalić i kupować nowy.
    Jak zrobiłem. Znalazłem czerwony przewód na którym jest na stałe 5V, lekko naciąłem i dolutowałem jeden koniec rezystora 1kOhm. Przeciąłem kabel szary (PG) ten koniec od strony zasilacza zaizolowałem, a do końca szarego od strony wtyczki ATX dolutowałem drugi koniec rezystora. W ten sposób do płyty dociera nap. 5V.
    Link do fotki:
    Instrukcja zamieszczania zdjęć oraz obrazków na forum:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html
    Ten zabieg pozwala mi nadal cieszyć się zasilaczem już od dłuższego czasu. Wszystko działa stabilnie, ale jak wspomniałem trzeba być pewnym, że zasilacz daje dobre napięcia na luzie jak i pod obciążeniem.

Więc sytuacja może być podobna - scalak, który kontroluje podawanie napięcia do linii +12v dla grafiki, źle "rozlicza się" ze scalakiem kontrolującym obroty wentylatora.
    Lub po prostu termistor jest w miejscu, gdzie dostaje (skądś, skąd?) wysoką temperaturę przy obciążeniu kraty grafiki lub po prostu jest uszkodzony.
    Alefzero napisał:
    dziwnym jest że podczas testów procesora na OCCT zasilacz się nie zestresował.

Polecam stresować cpu programem Prime95 - torture test - może się psu od tego zestresuje ;)
    Wkleiłbyś wykresy z OCCT dla porównania cpu vs gpu - jak się zachowują napięcia i temperatury.
  • Poziom 8  
    Czy mógłbyś powiedzieć jakie linie napięcia (jest ich 8) i temperatury (4 rdzenie) mam przedstawić, trochę tam tego jest a nie chce zaśmiecać forum. MSI Afterburner OCCT nie podaje temperatury GPU tylko sam procesor wiec nie zobaczymy wzrostu temperatury GPU a co za tym idzie wzrostu poboru mocy. Trochę tych możliwości się robi:) także już wiesz o czym rozmawiałem z serwisantem przez 4 godziny:)
  • Poziom 43  
    Alefzero napisał:
    MSI Afterburner nie podaje temperatury GPU tylko sam procesor

? ależ aftrburner podaj przede wszystkim temp. gpu.
    Dlatego zaleciłem OCCT: potrafi czytać temperaturę+obciążenie i gpu i cpu (dowolny rdzeń) te wykresy nas interesują oraz linia +12v.
  • Pomocny post

Poziom 43  
    Alefzero napisał:
    jak to określił człowiek z Proline: hałas jest rzeczą względną

Proszę oświecić Pana w Proline, że hałas to nie wiara w jednego boga i da się zmierzyć.
    Jeśli w dokumentacji znajduje się informacja o poziomie hałasu podana w decybelach a zasilacz się w tej normie nie mieści to podlega reklamacji.
  • Pomocny post
    Poziom 1  
  • Poziom 43  
    marek216 napisał:
    Jeśli w dokumentacji znajduje się informacja o poziomie hałasu podana w decybelach a zasilacz się w tej normie nie mieści to podlega reklamacji.

Tym bardziej cieszę się z odblokowania tematu, skoro powyższe osoby zdecydowały się zracjonalizować problem.
    Dobrze też, że została przytoczona tabelka poziomu hałasu w db i rpm, bo wg. tego, co autor napisał jego zestaw nie pobiera więcej niż 400-500W, a w tych warunkach producent zakłada 20db i ...700rpm - więc praktycznie niesłyszalną pracę wentylatora. Wg. mnie jest to dość solidna podstawa do reklamacji. Tezę niesprawnego układu sterującego mógłby potwierdzić równoległy test w 100% sprawnego modelu.

Dodano po 9 [minuty]:

Prosiłem autora o wklejenie filmu, bo z tego co napisał, pod stresem wentylator wchodzi na maksymalne 1900 obrotów/min. Sam fakt, że wentylator ma takie a nie inne obroty maksymalne znacznie utrudni reklamację, bo zawsze można zbić argumentację stwierdzeniem, że przecież ten wentylator "tak ma" - jak wspomniał jurek.adam.

Niestety wykresu nie potwierdza recenzja FxazPC, gdzie już w spoczynku stwierdzono 37,2 db!, czyli patrząc po wykresie powyżej 1000rpm w spoczynku!
    Wygląda na to, że jednak nie jest to konstrukcja dla maniaka ciszy...
  • Poziom 8  
    Do safbot1st:
    Oczywista pomyłka OCCT nie MSI, już poprawiłem.
    Jednak OCCT w mojej wersji 4.2 nie podaje temp.GPU tylko zlicza fps :cry: pocieszam się że nie tylko u mnie to się dzieje Link
    Co do linii +12V to takowej nie widzę w OCCT sprawdzę jeszcze w HWMonitor i w Biosie jak wrócę do domu. Może znasz inny symbol tej linii? Tylko, że po przejrzeniu wartości rejestrowanych w OCCT takowa nie istnieje 8-O (scren po powrocie).
    Nie twierdzę że 1900rpm to pewnik jednak zagłusza 3x80mm na karcie graficznej więc raczej nie jest to 1000rpm:)
    Co do testów poziomu hałasu mam negatywne zdanie (zbyt dużo zmiennych i wielokrotnie obserwowane przeze mnie błędy metodologiczne) raczej wierzę wartościom producentów wierząc, że pomiar jest wykonywany zgodnie z normą. Co do samego testu zamieszczonego w linku nie mogę tych wyników potwierdzić ponieważ w Idle mojego zasilacza nie słychać ( głośniejsza zgodnie ze wszystkim obyczajami jest karta graficzna).
    Do marek216:
    Niestety uważam, że wykres na stronie producenta jest słabą podstawą do reklamacji. Ale kto nie próbuje ten nie ma. Zobaczymy co powiedzą w Proline.
    Do jurek.adam:
    Tu nie mogę się zgodzić. Z wykresu na stronie producenta wynika, że dla obciążenia 525W hałas wynosi 20,5dB przy 720rpm co jest wynikiem dobrym i przeze mnie w pełni akceptowalnym. Raczej wyższych obciążeń na tej platformie nie będę uzyskiwać (tu kłania się pomiar zalecany przez safbot1st). Zdaje sobie sprawę, że dane podane przez producenta nierzadko mijają się z rzeczywistością ale komuś trzeba wierzyć:)
    Oczywiście rozważam zakup nowego wentylatora, co raz bardziej przekonuje mnie pasywne chłodzenie.
  • Poziom 1  
  • Poziom 8  
    Do safbot1st:
    Poniżej dwa screny potwierdzające, że trudno znaleźć linię 12V. Radio internetowe w tle, jakbyś coś na tej podstawie już analizował.
    HWMonitor
    OCCT
    Poniżej stres GPU w OCCT (bez radia):
    Do jurek.adam:
    Powiem wprost ja żadnych testów z żarówkami nie przeprowadzę:) Brak znajomości tematu i kompetencji dlatego też montaż zawsze zostawiam firmom. Pan Adam to zaprzyjaźniony serwisant, który składał ten zestaw i nota bene dobrał inny zasilacz a to ja chciałem coś z wyższej półki. O ironio losu:).
    Pozostaje tylko powalczyć w Proline.
    Co do zasilacza to myślałem o fabrycznym zasilaczu chłodzonym pasywnie (np Link), broń boże żebym sam grzebał w zasilaczu.Oczywiście wezmę Twoją radę pod uwagę o do zasilaczy BeQuiet.
    Poczekam jeszcze na safbot1st może coś wykombinuje w sprawie przyczyny na podstawie napięć w stresie, zrobię krótkie podsumowanie informacji z forum i potem pojadę do Proline. Szkoda tylko, że nikt z zasilaczy się nie wypowiedział.
  • Poziom 43  

O takie wykresy mi chodziło...
    Niestety żaden program nie wykrywa prawidłowo sensorów z Twojej płyty gł. nie wspominając o pokazaniu linii +12v.
    Bez miernika nic nie wskóramy.
    Obciążenie GPU też się nie udało: OCCT pokazuje 0 fps, za to jakieś dziwne górki/dołki na cpu.
    Możesz zawsze odpalić furmarka na stress test i posłuchać, czy wentylator psu wchodzi
    na te swoje największe obroty, ale to pewnie już robiłeś...

Alefzero napisał:
    Co do zasilacza to myślałem o fabrycznym zasilaczu chłodzonym pasywnie

Czemu nie, koledzy wspomnieli też o zasilaczach, które w idlu wyłączają wentylator.

Alefzero napisał:
    Szkoda tylko, że nikt z zasilaczy się nie wypowiedział.

Wydaje mi się, że właśnie się odezwali - powyżej. Spytam jeszcze Roberta_B.
  • Poziom 8  
    Ten drugi scren to prawie idle pokazane w OCCT.Trzeci to stres.Jeżeli powiesz jakie wykresy pokazać - zrobię, tylko trochę potrwa bo trzeba zrobić kolaż -dziś zainstalowany XnView więc się dopiero go uczę.
    Wyszło coś takiego z czego nie jestem zadowolony ale lepiej nie potrafię.
  • Poziom 43  
    Idealnie wyszło jakem grafik komputerowy - biorę się za analizowanie.