Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pionier U II i brak krótkich fal

14 Mar 2005 22:19 2298 8
  • Poziom 10  
    Witam ! Proszę o pomoc znawców Pioniera. Stałem się niedawno posiadaczem Pioniera U II w niezłym stanie z oryginalnymi częściami (niektóre kondensatory mają rok produkcji 1948, a lampa UBL 21 1955). Odbierał tylko długie i średnie, ale po dogięciu jednej z blaszek przełącznika zakresów pojawiły się też krótkie fale, ale tylko w okolicy 50m (może taka była akurat pora dnia). Radio sobie grało na krótkich falach i w pewnym momencie przestało odbierać - krótkie fale się skończyły. Stało się to bez żadnego "ruszania" radia. Obejrzałem "na oko" cewki krótkofalowe odbiorcze i heterodyny- nie widać nigdzie przerw w cewkach czy w punktach lutowniczych. Co ciekawe - również na długich i średnich falach zdarzają się momenty, że nagle przestaje odbierać (grać i szumieć) ale po chwili samo zaskakuje, lub po przełączeniu zakresów " w prawo i lewo". Na krótkich falach przełączanie nic nie daje. Nie wiem czy ma to znaczenie, ale przełącznik zakresów fal można przełączyć dalej niż krótkie fale w lewo, w pierwszej kolejnej pozycji nic nie odbiera, w drugiej i trzeciej coś jakby średnie fale i może długie. Bardzo proszę o poradę. Pozdrawiam Michał
    p.s. Również wymiana lamp na inne 2 sprawne zestawy nic nie dała.
  • Poziom 28  
    za poprawny odbiór fal krotkich jak i pozostałych odpowiedzialna jest lampa UCH21 -jak również sama pośrednia a konkretnie filtry jakość rdzeni zastosowanych ze wzgledu na technologie uległa zapewne z czasem pogorszeniu.wewnatrz filtru p,cz znajduja sie kondenatory mikowe o pojemnośći 200pf należało by je wymienić i zestroić ponownie pośrednią .Lampa UBL 21 w częsci pentodowej odpowiedzialna jest tylko za wzmocnienie mcz cześć diodowa za detekcje sygnału co dla jakości odbioru ma duże znaczenie.Oczywiście w przypadku dodatkowych pytań słuze pomocą
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    rgb napisał:
    za poprawny odbiór fal krotkich jak i pozostałych odpowiedzialna jest lampa UCH21 -jak również sama pośrednia a konkretnie filtry jakość rdzeni zastosowanych ze wzgledu na technologie uległa zapewne z czasem pogorszeniu.wewnatrz filtru p,cz znajduja się kondenatory mikowe o pojemnośći 200pf należało by je wymienić i zestroić ponownie pośrednią .

Do tak radykalnych rozwiązań bym się nie posuwał. Radziłbym na początek dokładnie przeczyścić podstawki, zwłaszcza tą od pierwszej UCH21(mieszacz i heterodyna). Sprawdź też, czy kondensator 500pF ("smołowiec" w szklanej rurce), umieszczony na długich wyprowadzeniach przy przełączniku zakresów, nie ma luźnych końcówek. Jeżeli ten kondensator momentami "łapie" przerwę (a dzieje się to najczęściej przy manipulowaniu przelącznikiem zakresów za sprawą drgań mechanicznych), to heterodyna przestaje oscylować.
    Oczywiście warto też zwrócić uwagę na przełącznik, przeczyścić, posprawdzać styki itp.

Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Bardzo dziękuję za porady! Miałbym jeszcze pytanie, bo nie mam doświadczeń z lampami - jak i czym przeczyścić podstawkę lampy? - czy tylko mechanicznie czy jakimś płynem?? Pozdrawiam Michał Magiera
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Witam
    arsaces napisał:
    Bardzo dziękuję za porady! Miałbym jeszcze pytanie, bo nie mam doświadczeń z lampami - jak i czym przeczyścić podstawkę lampy? - czy tylko mechanicznie czy jakimś płynem?? Pozdrawiam Michał Magiera

Możesz to zrobić spirytusem salicylowym używająć starej szczoteczki do zębów. Zwróć uwagę na centralny styk podstawki (ten, który kontaktuje, a przynajmniej powinien, z trzpieniem z kluczem lampy). Czasem się zdarza, że nie ma tam sprężynki gwarantującej dobry styk.

Pozdrawiam
  • Poziom 38  
    Ja jeszcze podam starą metodę "usprawniania" kondensatorów mikowych. Polega ona na dociśnięciu, przy pomocy kombinerek, nitów mocujących wyprowadzenia i łączących posrebrzane warstwy miki. W takim przypadku radio zachowa oryginalne kondensatory. Nie zdarzyło mi się (nigdy) znalezienie radia z rdzeniami, które utraciły swoje parametry. Zawsze przyczyną były kondensatory! Do tego wszystkiego należy dodać jeszcze możliwość zabrudzenia (zawilgnięcia?) łączówek i tekstolitowych elementów podstawek lampowych i przełącznika zakresów. Szczególnie w odbiornikach pracujących w niedalekiej odległości od morza. Sól morska unoszona z powietrzem lub pył węglowy, działając przez kilka lat, mogły spowodować takie zachowanie OR-a. Wiem z doświadczenia, że takie uszkodzenie jest bardzo trudne do usunięcia i polega ono na dokładnym, kilkakrotnym przemywaniu tekstolitowych elementów spirytysem lub wymianie ich na nowe. Podsumowując - wszystkie elementy układu heterodyny mające wpływ na sprzężenie zwrotne, mogą powodować takie zrywanie oscylacji.
  • Poziom 10  
    Jeszcze raz dziękuję i -wezmę się do roboty. Przy okazji - czy ktoś wie, kiedy zakłady T6 przekształciły się w DIORĘ? - chodzi mi o ustalenie w przybliżeniu rocznika mojego Pioniera. Nie wiem też, ale wydaje mi się, że Pioniery UII były produkowane nieco wcześniej niż U2??? Proszę o pomoc. Pozdrawiam Michał Magiera
  • Poziom 18  
    Miałem wtedy zamało latek ale to musiało być około roku 1959 i mieszkałem 500m od DIORY a mazwa wzieła się ze skandowania RA - DIO były Dzierżoniowianin ,a PIONIERy produkowane były prawdopodobnie też do tego roku jak przemianowano nazwę tyle z pamięci resztę można uzyskać z archiwum ZR"DIORA" obecnie to wszystko jest we Wrocławiu w archiwum państwowym same zakład już nie istnieje a szkoda
    Grzegorz sp9coo kidyś sp6coo z Dzierżoniowa
  • Poziom 10  
    Jeszcze raz ogromne dzięki, w razie nowych problemów pozwolę sobie zadać pytania. Pozdr :-) Michał