Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Expres Ekspres De'Longhi EC 330 S - nie załącza się cisnienie do parzenia kawy

H_A_N_A 21 Wrz 2013 18:40 6444 16
  • #1 21 Wrz 2013 18:40
    H_A_N_A
    Poziom 7  

Witam
    Szukam rozwiązania na awarię expresu De'Longhi EC 330 S. Jak włączę to tylko ciche bzyczenie słychać nie pracuje tak głośno jak zwykle przy parzeniu kawy( nie załącza się coś albo blokuje wodę coś). :arrow:
    Coś się zblokowało i nie leci woda przez kolbę - po prostu nie parzy kawy. Spieniacz jest w porządku - działa sprawnie. Odkamieniłam go, odwapniłam też i nic nie pomogło. Na początku awarii było tak, że raz popłynie woda raz nie, ale ze słabym ciśnieniem, a potem jak wlałam roztwór z octem to się totalnie zblokował. Dodam, że z octem poprzednie cykliczne czyszczenia nie psuły ekspresu.

Rozkręcałam śrubki pod sitkiem, oczyszczałam go też. Sprężynka jest dobrze ustawiona. Myślałam, że wody nie pobiera, ale jak go załączę to bulgoce w pojemniku z tyłu czyli łyka wodę. Czy ktoś z forumowiczów może mi podpowiedzieć gdzie tkwi problem :cry:

Jedno co zauważyłam: to stojąca woda w komórce jak wyjmę pojemnik z wodą czego jakoś chyba nie widziałam wcześniej ale to może zły trop.
    pozdrawiam i czekam z niecierpliwością na podpowiedzi :D

0 16
  • #3 21 Wrz 2013 22:01
    H_A_N_A
    Poziom 7  

Dziękuję za szybką odpowiedź,

OU pompka!! aż zabolało, tego się obawiałam. Czy jest możliwa naprawa tegoż dla amatora?? Czy może jakieś inne wieści możecie mi podpowiedzieć

0
  • #4 21 Wrz 2013 22:11
    LA72
    Poziom 40  

Istnieje taka możliwość o ile nie została uszkodzona cewka elektromagnesu. Jeśli jest taka jak poniżej to ten model się ciężko rozbiera.

0
  • #5 21 Wrz 2013 22:25
    H_A_N_A
    Poziom 7  

z tego co wynalazłam w necie do tego expresu sprzedają taką czerwoną i że tu powinna być pompka EP5 48w? Aby stwierdzić czy to jest ta z fotki muszę jutro zajrzeć do expresu

1
  • #7 22 Wrz 2013 12:12
    nioop

Specjalista AGD

Z dyszy spieniania leci wporząku a z głowicy juz nie ?
    Odkręć sitko pod głowicą , pod nim będzie śrubka na szeroki płaski , ją też odkręć ( uważaj , pod nią jest sprężynka z grzybkiem , zeby nie zgubić ) , wsadz tam jakiegoś druta zeby udrożnić i spróbuj bez skręcania puścić wode by wypłukała..
    Jezeli to nie pomoże będziemy kombinować dalej..

Osobiście odradzam ocet - Odkamieniacz kosztuje 1-2zł i daje o niebo lepszy efekt , co jeżeli powyższy pomysł się powiedzie polecam odkamienić.. ;)

0
  • #8 22 Wrz 2013 18:10
    H_A_N_A
    Poziom 7  

na początku z pół szklanki wody zleciało, potem poleciało trochę z parą a teraz to nic nie leci :cry: .. tylko kurek od nastawiania pary się mocno zagrzewa.

a pompka sprawdzałam od dołu to ma kolor czerwony

1
  • #9 22 Wrz 2013 18:21
    nioop

Specjalista AGD

Przy odkreconym zaworze w głowicy prosze "podpiąć" strzykawke z wodą do wężyka pompy z którego pobiera wode z zbiornika . Włączyć ekspres , pompe i przy pracy spróbować ją "popchnąć"

0
  • #10 22 Wrz 2013 20:58
    H_A_N_A
    Poziom 7  

nic z tego niestety nie załapał tego ten expres. Może jeszcze jakąś podpowiedź..

z góry dziękuję za pomoc

0
  • #11 22 Wrz 2013 21:34
    nioop

Specjalista AGD

Coz.. Skoro nie pomogly moje porady - ja snuje hipoteze iż jedynie wymiana pompy moze pomoc w tym przypadku..
    Niestety ale objawy wszystko na to wskazuja.. Na szczescie nie jest to zbyt duzy wydatek

0
  • #12 22 Wrz 2013 21:54
    H_A_N_A
    Poziom 7  

no tak a czy w domowych warunkach (czyt. amator) da się wymienić? czy lepiej zdać się na serwis?
    i czy tę pompę EP5 typ E warto kupować i skoro mój expres jest paroletni ( dotychczas działał bz zarzutów) to i pompę nie oryginalna czy lepiej tu starać się o oryginał??
    Zarzuciłam Państwa stosem pytań a za uzyskanie odpowiedzi -dziękuję bardzo:)

0
  • #13 22 Wrz 2013 22:38
    nioop

Specjalista AGD

Heh.. Z przyjemnością odpowiem
    Wymiana pompy nie jest trudna - Dla kogoś kto ma odrobine "fachu w ręku" nie będzie to stanowiło problemu..
    Aczkolwiek jest to dosyć czasochłonne dla amatora ;)

Pompa nie występuje jako zamiennik czy oryginał - Proszę kupić ULKA 48W koloru czerwonego i będzie na kolejne długie lata..
    Inwestycja to myślę około 50-60zł , serwis weźmie zapewne drugie tyle..
    Skąd jesteś ? Bo jeżeli Warszawa to mogę być pomocny ;)

W ten model warto zainwestować , bo to dobry sprzęt . Kupując juz nowszy model otrzymujemy gorszą jakość wykonania..

0
  • #14 27 Wrz 2013 17:50
    H_A_N_A
    Poziom 7  

Witam
    jestem Białego ... więc nici z pomocy sąsiedzkiej a w pobliżu nic nie znalazłam Zastanawiam się nad naprawą samemu tylko nie wiem jak go rozebrać do wyjęcia pompki od spodu próbowałam i tylko mogłam tam zajrzeć i odłączyć wężyk od pompki
    Pompkę faktycznie kupię przez internet taką znalazłam z metalową rurką czy moz e byc bo są tańsze ale z plastikiem http://north.pl/karta/ex5-pompa-do-ekspresu--48w-230v-ulka,735-HC-0889.html

plastik to http://north.pl/karta/ep5-pompa-do-ekspresu-delonghi-48w-230v-ulka,735-YW-0776.html
    czy one mogą być??
    Tak sie zastanawiam skoro spieniacz tak dobrze paruje to czy on nie ma żadnego związku z pracą pompy?

0
  • #15 27 Wrz 2013 22:15
    nioop

Specjalista AGD

Proszę jeszcze sprawdzić czy po odkręceniu zaworu dyszy , bez właczenia grzania pary tylko tak jakby robiło się kawe z odkręconym zaworem dyszy pary i czy poleci przez dyszę woda dosyć mocnym ciśnieniem..
    Szczerze mówiąc - Po opisie usterki wyglada mi to na zakamienienie, jednak jeżeli prawidłowo zrobiłaś to co wyżej pisałem wina musi leżeć w pompie..
    Ew. nie mozna też wykluczyć usterki zaworu pompy, jednak ze względu na zdalną pomoc są to tylko moje hipotezy..
    A czy może masz mozliwość nagrania filmiku pracy ekspresu ? To bardzo ułatwiło by mi diagnoze..

0
  • #16 28 Wrz 2013 20:00
    H_A_N_A
    Poziom 7  

Tak też zrobiłam teraz i wcześniej też dość często tak próbowałam myśląc że coś przepuści zablokowany przepływ pompy. Woda trochę poleciała z parą ale więcej pary leci z dużym ciśnieniem. Być może zły odkamieniacz użyłam (z Biedronki). Jutro kupię nowy wypróbuję i odpowiem, a przy okazji jak uda mi się nagrać filmik to wrzucę. Pozdrawiam:)

0
  • #17 08 Lut 2018 22:56
    marekpriv
    Poziom 11  

Witam,
    odświeżę temat, gdyż mam podobny problem jak autorka tematu.
    Czasami zdarza się, że gdy włączę ekspres to w momencie, gdy załącza się pompa to słychać jej ciche bzyczenie, a nie jak podczas normalnej pracy i w tym czasie nie pompuje wody, a po chwili zaczyna mrygać lampka poziomu wody. Cykl się zatrzymuje. Odblokować go można przekręcając na chwilę pokrętło pary (wtedy pompa zaczyna pracować normalnie) upuszczając trochę wody. Po cofnięciu pokrętła pary do normalnej pozycji można parzyć kawę. Problem zdarza się od czasu, do czasu.
    Zauważyłem też że występuję problem używaniem przycisku płukania. Po naciśnięciu przycisku płukania cały czas zaparzacz pracuje Góra = dół. Płukanie zaczyna działać po resecie ekspresu, ale po zaparzeniu kawy znowu problem się pojawia.
    Expres regularnie odkamieniany.
    Expres wszystkie testy przechodzi pozytywnie.
    wymieniłem już przepływomierz oraz pompę wody.

Ktoś, coś pomoże ?

Pacjent: DeLonghi ESAM03.120S EX:1

EDIT:
    Udało mi się znaleźć przyczynę problemów. Postawiłem na to że gdzieś musi się robić jakiś zator. Rozebrałem ekspres i po kolei sprawdzałem odcinki przepływu od pompy.
    Okazało się że przyczyną był zapchany wężyk odchodząca od infuzora (tłoka termobloku). Nie wiem czy to jest jakieś odpowietrzenie, czy coś innego. Chodzi o czarny gumowy przewód widoczny na załączonym zdjęciu.
    Wężyk ten był tak zapchany fusami kawy, że miałem problem przepchać go nawet drutem.

0