Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Unitra ZRK Uwertura 1416s - Tulejka gumowa

prlunitra 21 Sep 2013 21:06 2535 19
 • #1
  prlunitra
  Level 16  
  Witam. Od jakiegoś czasu męczę się z regulacją części mechanicznej Uwertury i tu nastaje problem, a dokładniej: Jakiej średnicy (w mm) jest gumowa tulejka która jest na silniku i napędza lewą tarczę oraz koło pośrednie. Ponieważ na allegro nie było na stanie dorobiłem nową tulejkę, lecz okazała się za duża. W serwisówce nie mogę się dopatrzeć jakiej średnicy powinna być. Moje pytanie brzmi, czy ktoś z kolegów mógłby podać średnicę owej gumowej tulejki? (najlepiej średnica gdzie magnetofon jest w 100% sprawny mechanicznie). Dziękuję Pozdrawiam.

  3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
  GM
 • #2
  radiogaga
  Service technician RTV
  Nosi ona nazwę-rolka 50Hz.Mam gdzieś starą,pomierzę.
 • #3
  prlunitra
  Level 16  
  Czekam. Dziękuję za odpowiedź.
 • #4
  prlunitra
  Level 16  
  Na zewnętrznej stronie wyczytałem, że rolka powinna mieć 11,6-12mm. Zmniejszyłem swoją do tych 12mm i jest problem, że gdy ustawię, pauzę, play, szybki stop, czy przewijanie wstecz, prawa tarcza za bardzo naciska na koło pośrednie (właściwie cały czas naciska oprócz stop) i:
  1.Przy odtwarzaniu taśma przechodzi wolniej(czyli w swoim normalnym tempie jak powinna) od prawej tarczy, gdyż tarcza szybciej się kręci bo dotyka koła pośredniego które dotyka gumowej rolki i przez to mechanizm się zatrzymuje.
  2.Przy pauzie zamiast taśma stać zostaje przewijana na prawą szpulę,
  3.Szybki stop ta sama sytuacja
  4.Jedynie przewijanie do przodu działa normalnie.
  5.Przewijanie wstecz mechanizm się automatycznie blokuje, gdyż lewa i prawa tarcza są równocześnie napędzane.
  Oto materiał wideo, który to pokazuje:


 • #5
  radiogaga
  Service technician RTV
  Rolka powinna mieć blisko 12mm średnicy.Masz prawdopodobnie źle złożony mechanizm.Sprawdź sterowanie mechaniką przez koło rozrządu,w które wchodzi klucz przełączający.
 • #6
  marian1981.02
  Unitra equipment specialist
  Albo coś źle poskładane jak wyżej pisze kolega albo coś rozregulowane. Szkoda, że filmik jest z szpulami (nic nie widać co tam się pod nimi dzieje) przydałby się bez nich i wtedy manipulować przełącznikiem funkcji.
 • #7
  radiogaga
  Service technician RTV
  Jęśli była zdejmowana górna blacha wyskoczył prawdopodobnie zaczep sterujący z koła rozrządu.Marian dobrze prawi,film bez szpul pokaże więcej.
 • #8
  prlunitra
  Level 16  
  Nakręciłem materiał, tym razem bez szpul. Jeśli będzie trzeba zrobię zdjęcia aparatem cyfrowym każdą pozycję w magnetofonie (play, pause, itd) w różnych miejscach.
  Oto materiał:


 • #9
  marian1981.02
  Unitra equipment specialist
  Wydaje się, że masz zbyt dużą rolkę na silniku. Koło pośredniczące ciągle jest napędzane przez silnik, a nie powinno (oprócz przewijania w przód).
  Po drugie coś prawy talerz za małe ruchy wykonuje podczas zmiany funkcji. Była odkręcana płyta pod którą jest cały mechanizm?
 • #10
  prlunitra
  Level 16  
  Płyta była odkręcana, raz aż do rozmontowania całego mechanizmu w celu ponownego nasmarowania wszystkich tartych miejsc (talerzyków nie ruszałem). Z tego co pamiętam mój tata chciał wygiąć troszkę prawy talerzyk (znaczy ten metalowy element co łączy talerzyk z "kluczem". Być może to jest właśnie wina tego wszystkiego o.O'
  Gdy mierzyłem rolkę miała średnicę 11,6mm o te 0,4mm mniej od 12mm.
 • Helpful post
  #11
  marian1981.02
  Unitra equipment specialist
  prlunitra wrote:
  Z tego co pamiętam mój tata chciał wygiąć troszkę prawy talerzyk (znaczy ten metalowy element co łączy talerzyk z "kluczem". Być może to jest właśnie wina tego wszystkiego
  No to już wiesz co jest.

  Rolka mi wygląda na dużą choć może to tylko wystarczy wszystko wyregulować i po sprawie.
 • #12
  prlunitra
  Level 16  
  Lecz jest jeszcze jeden mały problem. Lewy talerzyk nie daje rady uciągnąć taśmy z prawego talerzyka (sprawdzałem bez tej gumki na kole pośrednim, gdyż wtedy prawy talerzyk nie jest napędzany przez rolkę). Sytuacja występuje gdy, na lewej taśmie jest cała taśma (ta z tych największych co się w uwerturze zmieści (występowała na materiale filmowym) a na prawej stronie jest tylko kawałeczek taśmy, można by powiedzieć, że nawet rozbiegówka i nie daje rady uciągnąć.
 • Helpful post
  #13
  marian1981.02
  Unitra equipment specialist
  To akurat regulujesz przestawiając sprężynę która jest pod zespołem talerzy. Przestawiasz ją na kolejny otwór w kierunku środka magnetofonu.
 • #14
  prlunitra
  Level 16  
  Można było by tak zrobić lecz jest dociśnięta, a silnik aż z tego oporu prawej tarczy staje.
 • #15
  marian1981.02
  Unitra equipment specialist
  To może sprzęgło dowijania jest zbyt mocno ustawione?
  Ściągnij pasek z koła i talerzyka i sprawdź.
 • #16
  prlunitra
  Level 16  
  Więc tak. Ściągnąłem pasek napędowy z koła zamachowego i taśma się przewijała, lecz gdy z powrotem założyłem pasek nie dawało rady (tak jak pisałem). Czy to wina paska napędowego? Czy być może prawa tarcza ma za duży opór przez podkładki?
 • Helpful post
  #17
  marian1981.02
  Unitra equipment specialist
  Tak jak Ci pisałem masz zbyt mocno ustawione sprzęgło dowijania (prawy talerz).
 • #18
  prlunitra
  Level 16  
  Dziękuję za dzisiejsze odpowiedzi. Jutro wygnę o parę milimetrów wygięty uchwyt prawego talerzyka i zmniejszę ilość podkładek i zdam relację co z tego wszystkiego wyszło. Jeżeli powstaną jeszcze jakieś problemy, napiszę.
 • #19
  marian1981.02
  Unitra equipment specialist
  prlunitra wrote:
  i zmniejszę ilość podkładek
  Sprzęgło tam się reguluje po przez naciąg sprężyny która jest na sznurku. Musisz zdjąć talerzyk aby się tam dostać. Tak mi się coś kojarzy. Wyreguluj potem jeszcze koło pośredniczące aby nie dotykało wałka silnika podczas odtwarzania i pauzy itp.
 • #20
  prlunitra
  Level 16  
  W moim przypadku jest na sprężynkę (zmienia się jej nastawienie) Udało mi się wszystko pięknie wyregulować-Przewija w dwie strony, odtwarza i na pauzach taśma się nie przemieszcza. Wszystko wróciło do normy. Sądzę, że temat można zamknąć.