Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Tektronix
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hantarex MTC-900 - Obraz powielony na trzy w poziomie

22 Wrz 2013 02:17 2370 10
  • Poziom 33  
    Naprawiłem kilka tych monitorów gościowi, służą one do salonu gier, są przedpotopowe ale facet ma sentyment. W tym monitorze wymieniłem trafopowielacz. Wziąłem go z innego (ten sam model), w którym kolega podłączył chassis przez pomyłkę do 240VAC ale trafko było w dobrym stanie.
    Klient przyniósł go z powrotem i twierdzi że pływa obraz w pionie. To kupiłem sobie przejściówkę VGA do 5BNC i zapodałem obraz z komputera o rozdzielczości 1024x768.
    Pływanie obrazu z liniami czyli brak synchronizacji pionowej spowodowane było tym, że switch w HSYNC/VSYNC był w złej pozycji. Ale teraz po podaniu sygnału z komputera i ustawieniu przełącznika poprawnie obraz jest ściśnięty i powielony w poziomie.
    Czy jest to wina złej częstotliwości impulsów HSYNC, które wychodzą z laptopa (tzn. u klienta będzie OK, po podaniu sygnałów z jego urządzenia?)czy też złej rozdzielczości urządzenia sterującego? Z obrazka widać że 'timebase' jest za szybki.
    Wszystkie potencjometry do regulacji pionem/poziomem obrazu są ustawione w jak najlepszej możliwie pozycji ale obraz dalej zawęzony jak na fotografii. Dodatkowo obraz drga lekko w pionie (ale to pewnie wina starych elektrolitów)

Zdjęcie jest wykonane nieco pod kątem dlatego nie widać, ale obraz jest powielony trzykrotnie i są czarne przedziały pomiędzy obrazami..

CRT to nie moja bajka dlatego ślę zapytanie do fachowców tematu.
  • Tektronix
  • Poziom 33  
    Dziś wymieniłem w nim większość kondensatorów, znalazłem jeszcze 4.7µ,50V, wylany, ale po wymianie obraz taki sam. Wszystko wskazuje zatem na zły sygnał Hsync nadawany z komputera..Albo coś innego jeszcze, dam znać jak klient podłączy do swojej konsoli i zobaczymy co to zmieni.
    Dzieki.
  • Poziom 43  
    zbyszekskibinski napisał:
    Klient przyniósł go spowrotem i twierdzi że pływa obraz w pionie.
    Pływanie obrazu z liniami czyli brak synchronizacji pionowej spowodowane było tym, że switch w HSYNC/VSYNC był w złej pozycji.

Więc poco dalej kombinujesz? Innych usterek klient nie stwierdził.
    Czy jest to wina złej częstotliwości impulsów HSYNC, które wychodzą z laptopa

Ale my nie wiemy co wychodzi z Twojego laptopa. Co i jak robi ta Twoja "przejściówka". :)
    Za to wiemy, że monitor jest synchronizowany w sposób klasyczny - 12µs/1ms, a do wyboru ma tylko +H/V lub -H/V.

I jeszcze jedno - nie wiem czy to też wina aparatu, ale coś za wielki ten obraz chyba. W pionie.

---------------
    Od kiedy schematy i serwisówki dodaje się w tematach? ;)
  • Tektronix
  • Poziom 33  
    [quote="mirex"]

Za to wiemy, że monitor jest synchronizowany w sposób klasyczny - 12µs/1ms, a do wyboru ma tylko +H/V lub -H/V.

I jeszcze jedno - nie wiem czy to też wina aparatu, ale coś za wielki ten obraz chyba. W pionie.

---------------
    Od kiedy schematy i serwisówki dodaje się w tematach? ;)

Impulsy Hsync wychodzące z laptopa mają 20µs/podz. Obraz za wielki bo nie miałem jak obrócić tego monitora aby zrobić lepsze zdjęcie. Schemat, który załączyłem usune przed zamknięciem tematu, sorry za to.
  • Poziom 33  
    Posługując się wzorem F= 1/t, 20µSec/div (Hsync) daje częstotliwość 50kHz a 17mSec/div (Vsync) wychodzi na ok 60Hz, czyli te wartości/ w szczególności H sync/ są niewłaściwe, bo gdy przyjmiemy, że ma być 12µSec/div, to:

F= 1/t

F= 1/12µSec
    F= 0.833 µSec x 1000000
    F= 83333 Hz= 83.3 kHz

Czyli wg. tego co napisał kol. mirex synchronizacja w poziomie byłaby za 'powolna' a z obrazu wynika, ze Hsync ma zbyt szybką podstawę czasową w stosunku do tego monitora, bo obraz jest ściśnięty w poziomie niemal trzykrotnie. Prawda czy fałsz?
  • Poziom 43  
    Dokumentacja serwisowa, str. 14.

I jeszcze:
    "Czas trwania linii poziomej wynosi 64 mikrosekund , na który składa się czas trwania treści obrazu 52 mikrosekundy i czas trwania impulsu synchronizacji 12 mikrosekund".
    To tyle z podstaw elektroniki w zakresie sygnału wizji. ;)

A teraz kombinuj! :)
  • Poziom 33  
    Oh jasny gwint Mirku!
    Jestem cały głupi, że pominałem fakt, iz telwizor to wiecej niż przeciętny oscyloskop, tzn. oprócz częstości 'synców' dochodzi częstotliwość wizji sygnałów RGB. Wyczytałem, ze dla VGA wynoszą one 31.77µs. Czas ten wymagany jest dla rozdzielczości 640x480 pikseli, czyli dlatego obraz jest zły :cry:

Dziękuję Mirku, trzeba po prostu dołaczyć do jego konsoli i zobaczyć. Aha i jeszcze jedna sprawa, z tym lekkim 'drżeniem' obrazu w pionie; czy jest to kwestia skorygowania wartości V tylko? Dzieki
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Poczekaj lepiej, co zobaczysz po podłączeniu do normalnego sygnału. Na myślenie przyjdzie czas. ;)
  • Poziom 33  
    Sugerujesz, że już coś 'spie...zyłem' dołaczając nieprawidłowe sygnały do tego wejścia? :D

PS: popytam się, kto ma takiego laptopa jak chcesz na forum w UK, sprawnego czy tez nie...

Pozdrawiam
  • Poziom 43  
    Sugerujesz, że już coś 'spie...zyłem'

Nie. Sądzę, że wszystko będzie OK.
    PS: popytam się,

Dzięki.
    Może być w ogóle bez elektroniki. Byle mechanicznie był sprawny. Znaczy "podwozie", zawiasy, górna pokrywa matrycy. Tylko nie wiem, czy mi się opłaci, bo transport będzie droższy niż wartość tego. ;)
  • Poziom 33  
    mirex napisał:
    Tylko nie wiem, czy mi się opłaci, bo transport będzie droższy niż wartość tego. ;)
    To zależy od wagi, ale dowiedzieć też się można. Dam znać na PW.

Dodano po 5 [godziny] 38 [minuty]:

Po oddaniu monitora, klient podłączył i okazało się, że obraz momentalnie zaskoczył, był normalny i nic nie trzeba było już w nim ustawiać-także super. Temat zamykam, dziękuję mirexowi za udział. Pozdrawiam