Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Trudne początki zielonego

22 Wrz 2013 11:32 2235 13
  • Poziom 1  
    Witam,

Zainteresowałem się elektroniką bo kolega w tym siedzi ale on wyjechał na drugi koniec naszego pięknego kraju,

Jestem w tym zupełnie zielony i chciałem zapytać co zakupić na początek aby tworzyć jakieś proste "prototypy" u kolegi widziałem takie płytki ale jak już mówiłem jestem zielony.

Jeśli można to wypiszcie co na początek się przyda i może do tego jakiś prosty układzik, oczywiście sam też coś poszperam ale będę bardzo wdzięczny jeśli mi pomożecie ;]

Z góry dziękuję za pomoc i przepraszam jeśli to zły dział lub jeśli coś zostało "złamane" pierwszy raz wypowiadam się na forum tego typu.
  • TermopastyTermopasty
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 12  
    witam,
    pozostało mi kilka zestawów tyou "KIT" płytka, części, opis. Ale muszę sprawdzić dokładnie w szafie co tam jest ciekawego, z tego co pamiętam to na chwilę obecną zasilacz uniwersalny na scalaku, oraz duży zestaw płytek uniwersalnych, proszę powiedzieć czy to stanowi przedmiot zainteresowania, to zrobię kilka fotek i podeślę,
    pozdrawiam
    elektron888

Dodano po 1 [minuty]:

elektron888 napisał:
    witam,
    pozostało mi kilka zestawów typu "KIT" płytka, części, opis. Ale muszę sprawdzić dokładnie w szafie co tam jest ciekawego, z tego co pamiętam to na chwilę obecną zasilacz uniwersalny na scalaku, oraz duży zestaw płytek uniwersalnych, proszę powiedzieć czy to stanowi przedmiot zainteresowania, to zrobię kilka fotek i podeślę,
    pozdrawiam
    elektron888
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 33  
    Były kiedyś takie książki -Elektronika łatwiejsza niż przypuszczasz autor Dieter Nuchrmann 3 albo 4 części dosyć ciekawie napisane.

Dodano po 33 [minuty]:

Sorry za błędy, ale mam tylko jedno oko, na które chwilami nic nie widzę. Napisanie czegokolwiek przysparza mi oprócz stresu wielkie trudności, bo nie widzę chwilami nawet klawiatury. A mody walą mi jakieś kary, jak bym to robił celowo. Opisałem mój wypadek w chyba w 2005 r. na forum o wybuchu elektrolita prosto w twarz, nikt z tych mądrych na forum nie odpowiedział.
    Zapis zapytania pewnie jest gdzieś w zapisach tego portalu.
  • Poziom 21  
    Witam, powoli kompletuję sprzęt na "start", posiadam multimetr i lutownica oporowa z elektrody jedzie, ale nie wiem nic o częściach. Planuje kupić:
    diody( nie wiem ile i jakich.3/5mm?)
    płytę prototypową(ile najlepiej pól)
    zestaw rezystorów( 1/4 czy 1/8w)
    kondensatory( jakie podstawowe wartości i ile?[najczęściej używane na początku])
    jeszcze czyścik go grotu, płytki laminowane i nadsiarczan potasu na początku raczej nie potrzebny(a może kupić czy na początku tylko najlepiej pająk i płytka prototypowa a dopiero później samemu zacząć robić?). Czegoś jeszcze brakuje ?
  • Poziom 21  
    Skompletowałem części, zamówienie będę składać najprawdopodobniej jutro. Posiłkowałem się głównie AVT, i schematem zegara binarnego który będę chciał zrobić pod nadzorem kogoś doświadczonego.
    Spoiler:

zestaw rezystorów od LisPol z allegro
    płytka prototypowa 830pól
    ATmega 8
    wtyki bananowe
    gąbka do czyszczenia grotu
    pęseta zakrzywiona
    100g cyny Sn60Pb40
    Termo kurczki 1/0.5 i 2/1mm
    1N4148
    BC547
    1N4007
    podstawka pod ATmega
    gniazdo banan do zasilacza
    goldpin
    płytka uniwersalna 7x5cm
    dioda Zanera 12/15V
    podstawki 14/16
    fotorezystory
    Tranzystor darl. NPN 100V/10A BDX33C
    kwarc 12Mhz
    wyłącznik kołyskowy
    tact switch
    krokodylki
    izopropanol
    12,5V buzer i mikrofon pojemnościowy
    Potencjometr montażowy leżący 1M-470R
    NE555
    kondensatory: 1uF 4.7uF 2.2uF 10uF 22uF 0.47uF 100uF 470uF 1000uF 47uF 10nF 100nF 27pF 220uF
    LM317
    CMOS 4017 CMOS 4093
    Diody 5mm
    BC557
    stabilizator 5V
    Dławik 10µH
    po koszyku AAA/AA i 9V
    przełącznik suwakowy mały
  • Poziom 21  
    W razie jakiś naprawdę poważnych problemów problemów z chęcią skorzystam ale w szkole jest kółko zajmujące się tworzeniem konstrukcji opartych na mikrokontrolerach i tam od razu uzyskam pomoc przy jakimś błahym problemie.

Odwiedziłem Pańską stronę, dodałem jeszcze dławik i stabilizator 5V. Będzie co czytać :D